מפגש: מיס. ביטקוין

אחרי שהוכתרנו כאומת הסטארטאפים, מסתמן שהיום כבר אפשר להכתיר את ישראל גם כ"ארץ הביטקוין העולה", אבל מי הם האנשים שאימצו ...

15:30
  /  
15.12.2013
  
מאת: מעין קמחי
מיס ביטקוין, Miss Bitcoin 

כאזרחית ישראלית גאה, תמיד משמח אותי לגלות שישראל מצטיינת בלא מעט דברים: לפני כמה שנים כבר הוכתרנו כאומת הסטארטאפים, יש שיגידו שאנחנו הדמוקרטיה המובילה במזרח התיכון ולא מזמן התפרסם דו"ח שקבע כי מדדי השחיתות פה ראויים לציון (אם כי עוד לא לקחנו את ההובלה) והנה, בשעה טובה, נדמה שאפשר להתגאות בטייטל חדש – "ארץ הביטקוין העולה". לכבוד המאורע, החלטתי לשתף אתכן בארוע קרוב שעתיד להתרחש ב-25 לדצמבר. אבל עוד לפני האירוע – צריך להתחיל מהתחלה.

גילוי נאות- כבר לפני למעלה מחצי שנה העניין האישי שלי היתרגם הלכה למעשה ורכשתי לי מעט ביטקוין. חוכמה או שמא טיפשות, ימים יגידו. בינתיים, תרשו לי לספר לכן את כל הסיפור ולאפשר לכן להחליט לבד.

ביטקוין להמונים

ביטקוין הסיפור האישי, חלק 1

על הביטקוין (בק בקיצור, בעגה של קהילת המאמצים) שמעתי מזוג חברים קרוב, לירן ויונית, אי שם לפני למעלה משנה. חברים טובים, לא מהסוג שיש לחשוד בכוונותיהם. אחרי שעות של נסיונות נואשים (וכושלים) מצידם להסביר לי במה בדיוק מדובר, ולמרות שלא חשדתי (מה אני, חשדניסטית?) הנסיונות הובילו בעיקר לחוסר אמון מוחלט מצידי והבנה שמדובר פה ב"פונזי" הבא. הנחתי כלאחר כבוד את המידע החדש הזה בחלק האחורי, הלא שמיש, של המח שלי והמשכתי לי בדרכי. 

מה זה ביטקוין – המדריך המקוצר 

ביטקוין הוא מטבע דיגיטלי, מבוזר ולא מפוקח. נשמע מפחיד, אבל אם אני אנסה לפשט את זה אולי אצליח לשכנע אתכן שהשד לא כל כך נורא. 

  • דיגיטלי –  יש שיתעקשו לקרוא לו מטבע וירטואלי אבל לדעתי זו טעות שעושה לבק עוול. מדובר על  מטבע דיגיטלי, כלומר לא בהכרח פיזי, אבל כן כזה שאפשר לשלם איתו ולקנות איתו סחורות. הוא נוצר כמו שזהב נוצר בטבע רק בעולם הממוחשב. את הזהב כורים בטבע, את הביטקוין כורים במחשב. הכרייה הממוחשבת של ביטקוין, זו שמייצרת אותם, היא פעולת הפתרון לחידה מסובכת. הקניה/מכירה של המטבע הוירטואלי נעשית באמצעות העברה של רצפי-מידע מאדם לאדם. את הבק'ים את יכולה לשמור בארנק דיגיטלי, על המחשב/הסמארטפון/באתר שמיועד לכך ואפילו להדפיס ארנק נייר עם QR קוד שישמר בו המידע על הכסף שלך. כאלו אגב, מוטענים בביטקוינים, יחולקו חינמי חינם בארוע מיס. ביטקוין אודותיו יסופר בהמשך.
  • מבוזר – מי שמנהל את כל רצפי המידע האלה הם "הצרכנים" עצמם, קצת כמו וויקיפדיה. על כל העברה של כסף מאחד לשני (בפועל, העברה של מידע מאחד לשני) מתקבלים אישורים מרחבי העולם וכך העסקאות מתבצעות. 
  • לא מפוקח – בניגוד למטבע רגיל, אין בנק מרכזי ששולט על הכסף ואי אפשר לבצע בו מניפולציות. בשקל לדוג' בנק ישראל יכול להתערב ולהחליט להדפיס עוד מטבעות במידת הצורך, לקנות דולרים וכו'. לביטקוין יש כמות סופית אפשרית כך שהערך שלו יקבע ישירות על ידי ביקוש ולא על ידי מניפולציות חיצוניות. 

ביטקוין, הסיפור האישי, חלק 2

כמה חודשים לאחר מכן (לפחות לפי הזכרון הקלוקל שלי), ניסה שוב הזוג המדובר (והלא חשוד) לעניין אותי בפלא המטבע הדיגיטלי הקרוי ביטקוין. הפעם (מי אמר ש-ReMarketing לא עובד?), דווקא התעניינתי. מן הון להון, אחרי מחקר ארוך, כזה שהבהיר לי שעדיין לא הבנתי הרבה אבל כן הבנתי מספיק כדי להמשיך ולהתעניין, החלטנו "להסתכן" (אני ובן זוגי שיבדל לחיים ארוכים), לקחת סכום זעום ולקנות באמצעותו בק'ים. כנראה שאם זה יקרוס לא נתמוטט מזה כלכלית ובמידה וזה יצליח נוכל להגיד שהיינו בין הראשונים לעלות על הגל (וגם לקנות בית. ויאכטה. ואי בתאילנד. ומניות של גוגל. ו…).

מטבעות שוקולד מהסוג החדש, להמתיק את הפחד משינוי

עולם קסום מופלא

עם הקניה של הבק'ים, כך הסתבר, נפתחו לי הדלתות לעולם קסום ומופלא. עולם שמכיל אנשים מזן מיוחד ונדיר נכון לימים אלו. בתור חובבת שינויים והתחלות, יש לי חיבה עזה לאלו שממציאים את עצמם מחדש, אלו שהאופטימיות זורמת להם בעורקים במקום דם, אלו שהעיניים שלהם נוצצות מחדשנות ועשייה, אלו שהוזים חלומות על דברים מרתקים להביא לעולם ומאמצים לליבם ריחות של הרפתקאה ושינוי מכל עבר. אלו הם האנשים שהעיזו וקנו בק'ים במהלך השנתיים האחרונות. אלו האנשים שפגשתי בחודשים האחרונים וביניהם גם מורן שקד. 

מורן שקד, גברת ביטקוין

את אותם אנשים מופלאים פגשתי בעיקר מעל דפי הפייסבוק, בקבוצת הביטקוין הישראלי וכמו תמיד, במקומות שבהם אני נוטה להסתובב, מסיבה שנשגבת מבינתי, רובם היו גברים. אבל ביניהם, עם חיוך מאיר פנים מסתובבת גם מורן שקד. מורן היא קופירייטרית שלמדה עיצוב בשנקר ועבדה ב-MAKO תקופה לא מבוטלת, כך שתחום האונליין קרוב לליבה. 

אנשים מהסוג של מורן תמיד מעניין אותי לפגוש ואחרי שהצקתי לה קצת (בחינניות הידועה לשמצה שלי) בפייסבוק, נפגשנו לקפה קצר ושיחה ארוכה בשגרירות הביטקוין שברחוב אחוזת בית 1, תל אביב. אכן, האירוניה לא נעלמה מעיניי וקשה שלא להבחין כי "שגרירות הביטקוין" נמצאת מול הבורסה החדשה שקמה באחוזת בית 2, בצמוד לשדרות הכי פעילות כלכלית של תל אביב ובין סניף בנק איגוד לבנק לאומי. 

מלבד הניצוץ בעיניים והחיוביות שמוקרנת מכל תנועות היד שלה, תנועות שמלוות את הדיבור הרהוט והסוחף (ככה זה כשבאמת מאמינים ונהנים ממה שעושים) היה לה גם הרבה מה לספר על מעלליה הביטקויינים. 

מה בין מוסיקה, פלמ"ח וביטקוין

מורן הפכה לבעלים הגאה של 2 מטבעות ביטקוין לראשונה אחרי שזכתה יחד עם קבוצתה בהאקתון במאי 2013. המטבעות השנויים במחלוקת היו הפרס למקום הראשון. עוד לפני שהגיעה ובטח ובטח לפני שזכתה, היא החליטה להגיע לאותו האקתון כדי לבדוק את השטח ולהחליט אם זה "הדבר הגדול הבא" או סתם טרנד חולף. המסקנה שלה היא ש"ביטקוין עובר את אותה ההתפתחות כמו מוסיקה". אם אני אנסה לסכם את ההסבר המפורט שקיבלתי בע"פ, הכוונה היא לכך שמוסיקה עברה כמה שלבים וככה גם הכסף שלנו. בתחילת הדרך מוסיקה היתה בפורמט "ידני", כלומר הופעות חיות (סחר חליפין). המוסיקה המשיכה והתפתחה לפורמט "פיזי" – דיסקים/קלטות (מטבעות מוחשיים) ועם הזמן לפורמט דיגיטלי שאפשר לצרוך בכל מקום, ואפילו לקבצים בענן שאפשר לשמוע גם אם אין לך את הדיסק עליך (מטבעות דיגיטליים, דוגמת הביטקוין המדובר). "היום, אפילו סבא שלי יודע מה זה MP3, אנחנו שמים לו על הנגן שירים מהפלמ"ח". 

גבר, אישה, אוכל, ביטקוין

מיודעתנו, שקד, השתכנעה שהביטקוין הוא אכן הדבר הבא. הוא "חוצה גבולות, עולמות ותרבויות" בדיוק כמו המוסיקה (אם כבר באנלוגיות עסקינן). אבל, אולי שלא בשונה ממני, מורן נתקלה בעולם שמלא בעיקר בבנים. במפגשים שבהם היתה, ב-Meetups בז'רגון הגיקי, היא נכחה לדעת שהיא בין המייצגות היחידות של המין הנשי. נשמע דווקא טוב? יכול להיות. בפועל, רוב הפרצופים הם של גברים ומורן מסבירה ומבארת: "כיוון שהנושא הוא מאד טכנולוגי, שגם גברים עדיין מפחדים ממנו אגב, בנות, שפחות טכנולוגיות מטבען, על אחת כמה וכמה". מורן החליטה שהיא דווקא תשמח לראות קצת יותר נשים מסביבה. היא הדגישה באוזניי ש"זה לא מהמקום הפמיניסטי. אבל פשוט לא יכול להיות שאין כאן נשים. לא יתכן שיותר מ-50% מהשוק פשוט לא משתתף. כרגע הבק הוא שילוב של טכנולוגיה ופיננסים ואולי זה מה שמייצר את הפער." עוד היא הוסיפה ציטוט שהתגלגל מפיה של פרופסורית ששמה שמור במערכת (פשוט כי לא הצלחנו למצוא את שמה) "נשים מסתכלות על כסף כעל אמצעי ולא כמטרה". לסיכום ציינה כי "האמת היא שיש עדיין משהו מאוד גברי בעולם הזה. אני רוצה לייצר סקרנות בריאה, זה הכל. שיחליטו בעצמן.

מורן החליטה שהיא רוצה לייצר מודעות, להבהיר למי שמתעניינת שאין ממה לפחד, לתת להן את הכלים והמידע. וכך נולד לו "מפגש בנות ביטקוין" שהתחיל כבדיחה בפייסבוק, בשיחה בינה לבין מני רוזנפלד, מפעילי קהילת הביטקוין והתגלגל למשהו אמיתי, כי הצורך היה קיים בשטח. 

Miss Bitcoin מיס. ביטקוין

במטרה לקרב את הבנות שביננו לעולם הביטקוין, לייצר מודעות, להסיר את מחסומי הפחד ולענות על כל השאלות שיש לכן בראש, מורן מרימה את מפגש ביטקוין הנשים הראשון בארץ (ואולי בעולם?) – Miss. Bitcoin. מפגש שמספר המקומות בו מוגבל ויש להירשם אליו מראש – פרטים על דרכי הרשמה בסוף הכתבה. 

היא בחרה מקום אינטימי ולא רשמי, בית קפה שינקין 17, שבמקביל עושה השקה שקטה באותו הארוע ומתחיל לכבד תשלום באמצעות ביטקוין. הקהל יורכב כולו מנשים אך יהיה מעורב ומגוון לטענתה של מורן, החל מסטודנטיות לעיצוב ועד בעלות מקצועות חופשיים ונשים מבוגרות. הארוע מתקיים ב-25 לדצמבר 2013, בשעה 19:00 בדיוק ובעלות כניסה סמלית של 20 ש"ח נאספת לטובת כיסוי עלויות. 

מיס. ביטקוין, מה בתכנית 

  • את הערב תפתח מורן טרסוב, מאפרת מקצועית ובלוגרית שתחלוק מהידע שלה על קניות מקוונות, עם חיבור עתידי למטבע הוירטואלי
  • עדי סקופ כרמון, מנהלת מאמאזון שהאמהות ביניכן בוודאי מכירות. עדי תספר קצת על כסף בכלל ועל הכלכלה החדשה בפרט

עוד מתוכננת גם חלוקת ארנקי נייר מוטענים במעט ביטקוין, על ידי אריאל הורוביץ, גם הוא פעיל בקהילת הביטקוין, כדי לאפשר למשתתפות לטעום את טעם הכלכלה החדשה בעצמן. בנוסף, יושק גם קוקטייל "Miss Bitcoin" שהכנסתו באופן רשמי לתפריט על ידי שינקין 17 תהיה "הכרזת הארוע כהצלחה" מבחינתה של מורן.

 

זהו, עכשיו נשאר לכן רק להירשם בעמוד הפייסבוק של הארוע, או באמצעות אימייל ישירות למורן – [email protected] . להגיע, ללמוד קצת ולהחליט בעצמכן אם להצטרף או להיות סקפטיות. אבל לפחות תוכלו לקבל החלטה מושכלת.

נשאר לי רק לאחל שזו תהיה הסנונית הראשונה ושמורן אכן תצליח להפיץ את הבשורה (ואולי גם להדביק אותי קצת ברוח העשייה).   נתראה שם. 

 קישורים של ביטקוין:

לדיון בנושא: מפגש: מיס. ביטקוין


15:30
  /  
15.12.2013
  
מאת: מעין קמחי

1