סרט לסופשבוע-הזאב מוול-סטריט (The wolf of wall street)

אחרי שלפני שנתיים הוא עשה הפסקה כדי לביים את "הוגו", מרטין סקורסזה חוזר בפעם החמישית לשתף פעולה עם ליאונרדו דיקפריו. ...

13:00
  /  
10.01.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"הזאב מוול סטריט" הוא הסרט החמישי שליאונרדו דיקפריו והבמאי מרטין סקורסזה עושים ביחד (קדמו לו "כנופיות ניו-יורק", "הטייס", "השתולים" ו"שאטר איילנד"), סקורסזה חזר לעבוד עם דיקפריו אחרי שלקח שנתיים חופש כדי לביים את "הוגו" שהיה מיועד לכל המשפחה. העלילה מתרחשת בסוף שנות ה-80 ותחילת ה-90 ומבוססת על ספר באותו שם, הספר מספר את סיפור חייו של ג'ורדן בלפורט. בלפורט (שאותו מגלם דיקפריו) הוא איש מכירות כריזמטי ובעל מוטיבציה להצליח, הוא מגלה את עולם הסחר במניות ומרוויח את ההון העצום שלו מלשכנע אמריקאים תמימים לתת לו את כל החסכונות שלהם כדי שיוכל להשקיע אותם במניות זבל בבורסה. הסרט עוקב אחר הנסיקה המטאורית שלו, הדרך שבה הוא התמודד עם הפרסום, ההצלחה וכל מה שנלווה אליה ועל איך הכסף יכול לקחת בן-אדם ולשנות את חייו מהקצה אל הקצה.

סרט לסופשבוע-הזאב מוול-סטריט (The wolf of wall street)

 

לביקורת 

"הזאב מוול-סטריט" אורך כ-3 שעות. אני בהתחלה חשבתי שאני אבקר את האורך שלו לאור העובדה שיש לא מעט סרטים מהתקופה האחרונה שארכו יותר משעתיים ואכזבו, אבל לשמחתי האורך בסרט הזה הוא לא פקטור כי להפתעתי הסרט זורם, התסריט מאוד מהודק ומהרגע שהאור כבה הסרט מתחיל לרוץ ולא נח לרגע. אחרי שלפני שנתיים מרטין סקורסזה ביים את "הוגו" שהיה מיועד לכל המשפחה וגם בויים בצורה קצת אחרת ממה שהוא רגיל, ב"הזאב מוול סטריט" הוא חזר לעבוד בצורה שהוא אוהב. כדי לספר את סיפור חייו של בלפורט בצורה הכי אמינה ומדוייקת, סקורסזה החליט לקחת את כל תיאורי ההוללות שבלפורט כתב בספר ופשוט לעבד אותם אחד לאחד למסך הגדול. יש כאן הכל מהכל. אלכונהול בשפע, סמים עד אבדן חושים, סקס עם כל מי שתרצה וחגיגות מטורפות. כדי להראות את הטירוף של בלפורט וחבריו בצורה הכי טובה סקורסזה צילם את הסרט בפריים רחב עם תאורת ניאון חזקה כדי להדגיש את האווירה הסטרילית של המשרד ויחד עם זה הוא השתמש בניגודים חזקים של צבעים שמופיעים על הרקע השחור/לבן אפור, בעריכה וידאו-קליפית ומהירה, במצלמת סטאדי-קאם ורחף במקום במצלמה רגילה שעומדת על חצובה ובמוזיקה מגוונת עם התמקדות בשירים קצביים ושמחים, מה שמעניק לסרט אווירה קרקסית, ססגונית ומטורפת ותחושה שאתה צופה במסיבה הכי טובה שאתה לא יכול להיות בה. בסרט יש גם צוות שחקנים מצויין. ג'ונה היל בתפקיד דוני האזוף, שותפו וחברו הטוב של בלפורט, ממשיך כאן את ההתבגרות הקולנועית שלו שהתחילה ב"מאניבול". מת'יו מקונוהיי מופיע בתפקיד קטן אבל מאוד משמעותי.  קייל צ'נדלר, שמוכר מהסרט "סופר 8" ובדרך כלל מופיע בתפקידי משנה קטנים ולא מורגשים נותן קונטרה לשחקנים הרבה יותר בכירים ממנו בכל רגע שבו הוא על המסך.  מרגוט רובי הצעירה מתגלה כתגלית של הסרט בתפקיד אשתו של בלפורט. רוב ריינר, ג'ון פאברו וספייק ג'ונז שבדרך כלל מוכרים כבמאים משחקים בדיוק כמו שהם מביימים וגם ז'אן דז'ארדן מ"הארטיסט" מופיע כאן בתפקיד קטן אבל מעל לכולם בולט לטובה ליאונרדו דיקפריו בתפקיד ג'ורדן בלפורט. דיקפריו נכנס לדמותו של בלפורט עם המון כריזמנה ובטחון אבל גם עם המון פגיעות, מראה קשת רחבה של רגשות, משחק כאן גם בצורה דרמטית וגם קומית ונותן בסרט הזה את אחד התפקידים הכי טובים שלו אי פעם. הימור שלי, הוא יזכה בגלובוס הזהב ויקבל מועמדות לאוסקר, ספק אם הוא יזכה אבל אם כן זה מאוד יגיע לו.

 

סרט לסופשבוע-הזאב מוול-סטריט (The wolf of wall street)

 

 

בקיצור:  מומלץ מאוד, כדאי לראות

 

סרט לסופשבוע-הזאב מוול-סטריט (The wolf of wall street)

 

"הזאב מוול-סטריט"- ארה"ב 2013. 180 דקות. בימוי: מרטין סקורסזה. תסריט: טרנס ווינטר (מבוסס על ספר מאת ג'ורדן בלפורט). שחקנים: ליאונרדו דיקפריו. ג'ונה היל, מת'יו מקונוהיי, מרגוט רובי, קייל צ'נדלר, ז'אן דז'ארדן, רוב ריינר, ג'ון פאברו, ג'ואנה לאמלי, ג'ון ברנטל.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-הזאב מוול-סטריט (The wolf of wall street)


13:00
  /  
10.1.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

1