סרט לסופשבוע – חלום אמריקאי (American Hustle)

סרטו החדש של הבמאי דייויד או.ראסל "חלום אמריקאי", מגיע אלינו עם הרבה באזז ומועמדויות לפרסי גלובוס הזהב. אחרי שראיתי אותו, אני ...

12:00
  /  
03.01.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

הסרט "חלום אמריקאי" מתרחש בשנת 1978 ובמרכזה עומדת פרשיה שחלק גדול ממנה קרה באמת.  ריצ'י דימאזו (בראדלי קופר) הוא סוכן פדראלי שמגייס נוכל צמרת בשם ארווינג רוזנפלד (כריסטיאן בייל)  ואת חברתו היפהפייה סנדי (איימי אדמס), כדי שיעזרו לו לתכנן תרמית שתפיל את ראשי המאפיה בני-ג'רזי. תוך כדי העבודה איתם הוא מתחיל להכיר אותם והחיים שלו מתחילים להתערבב עם העבודה ולהיפך. איך זה ייגמר?, תצטרכו לראות את הסרט כדי לדעת.

 

סרט לסופשבוע-חלום אמריקאי (American hustle)

לביקורת

"חלום אמריקאי" ממשיך את השנים הטובות של הבמאי האמריקאי דיוויד או. ראסל. כמו סרטיו הקודמים, "פייטר" מ-2010 ו"אופטימיות היא שם המשחק מ-2012, גם "חלום אמריקאי זוכה לביקורות טובות מקיר לקיר ולמועמדויות מפנקות בטקס גלובוס הזהב וכנראה בקרוב גם לאוסקר.  מבחינת צוות השחקנים "חלום אמריקאי" נחשב לועידת פסגה של כל השחקנים שעבדו עד עכשיו עם ראסל. כריסטיאן בייל ואיימי אדאמס הגיעו מ"פייטר" ובראדלי קופר, ג'ניפר לורנס ורוברט דה-נירו הגיעו מ"אופטימיות". בייל מוכיח כמו בכל סרט שלו שהוא שחקן טוטאלי שנכנס ברצינות לכל תפקיד שהוא מגלם ומראה שהכריזמה שלו עוברת גם כאשר הוא עם כרס משתפלת ותפרוקת של מלווה בריבית. בראדלי קופר מעורר הזדהות כריצ'י הסוכן הפדרלי המלוקק,  איימי אדאמס יפהפייה ענקית וג'ניפר לורנס גונבת את ההצגה בכל פריים שהיא מופיעה בו. יחד איתם משחקים על המבך גם ג'רמי רנר והקומיקאי העולה לואי סי.קיי שמשחק את הבוס הנוירוטי והמעצבן של בראדלי קופר וברגעים שהוא על המסך הוא פשוט קורע מצחוק מבלי להתאמץ בכלל.  אפשר לציין גם את המאפיינים הקולנועיים שעובדים מעולה בסרט. העלילה של הסרט מתרחשת בשנות ה-70 והיוצרים מצליחים להכניס את הצופים לאווירה בזכות שחזור מדוייק של התקופה שמתבטא בתלבושות ובתסרוקות ובזקנים. במכוניות שהיו נוסעים בהן פעם, בפסקול שמלא בלהיטי התקופה (וגם בשירים פחות מוכרים), בלסנג ואפילו בשריטות שמופיעות מדי פעם על המסך. אבל, למרות כל הדברים הטובים שיש בסרט הזה, יש לו בעיה אחת שדי מעיבה עליו והיא האורך שלו. למרות שהוא קומדיה, הסרט אורך כשעתיים וחצי שזה ארוך הרבה יותר מכל קומדיה סטנדרטית שמוקרנת היום בבתי הקולנוע. השעה וחצי הראשונות שלו מאוד זורמות, מהוקצעות ומהנות ויש לאורכה לא מעט רגעים קורעים מצחוק, אבל השעה הנוספת שלו מותחת את הסיפור יותר מדי, התסריט מתחיל להיות קלישאתי והשחקנים מתחילים להתאמץ יותר מדי, מה שהורס את כל הטוב שהסרט יצר בהתחלה. קיצור של הסרט לשעה וחצי והידוק קצוות בתסריט היה עושה לו ממש אבל ממש טוב. למרות הכל, גם עם השעה אקסטרה הזאת אפשר ללכת ולראות את "חלום אמריקאי" כי לפעמים היתרונות עולים על החסרונות.

סרט לסופשבוע-חלום אמריקאי (American hustle)

 

 

בקיצור-  למרות האורך, אפשר לראות.

סרט לסופשבוע-חלום אמריקאי (American hustle)

 

 

"חלום אמריקאי" –  ארצות-הברית 2013. 138 דקות. בימוי: דייויד או.ראסל. תסריט: דיוויד או.ראסל ואריק סינגר. שחקנים: כריסטיאן בייל, בראדלי קופר, איימי אדאמס, ג'ניפר לורנס, ג'רמי רנר, לואי סי.קיי, ג'ק יוסטון, אלסנדרו ניבולה, מייקל פנה, שיה וויגאם, רוברט דה-נירו.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – חלום אמריקאי (American Hustle)


12:00
  /  
3.1.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

1