סרט לסופשבוע – להציל את מיסטר בנקס (Saving Mr. Banks)

הסרט "להציל את מיסטר בנקס" מביא למסך הגדול את הסיפור שהוביל ליצירת הסרט "מרי פופינס", שמציין השנה יום-הולדת 50.  למרות שהסרט די קיטשי ונוטה ...

16:00
  /  
02.01.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

באולפני וולט דיסני יציינו השנה יום-הולדת 50 לצאתו של הסרט "מרי פופינס". הסרט "להציל את מיסטר בנקס" שיצא השבוע לבתי הקולנוע,  מספר את הסיפור שלא סופר ושהוביל בסופו להפקתו של הסרט. במרכזו של הסרט עומדים שני קווי עלילה עיקריים. הראשון הוא ניסיונותיו העקשים של וולט דיסני (טום הנקס) לשכנע את הסופרת פי.אל טרברס (אמה תומפסון המצויינת) שכתבה את "מרי פופינס", לתת לו את זכויות השימוש בספר. השני הוא פגישות הפיתוח של טרברס ביחד עם התסריטאי הראשי דון דה-גארדי (בראדלי וויטפורד) ועם האחים המוזיקאים בוב (בי ג'יי נובאק) וריצ'ארד (ג'ייסון שוורצמן) שרמן שכתבו את השירים. בין שתי העלילות הללו הצופים מקבלים הצצה לילדותה המוקדמת של טרברס ובעיקר למערכת היחסים שלה עם אביה (קולין פארל), שהיה יצירתי ובעל דמיון מפותח אבל גם אלכוהוליסט שסבל מיצר הרס עצמי שהיה חזק יותר ממנו.

 

סרט לסופשבוע-להציל את מיסטר בנקס (Saving mister banks)

לביקורת

כאשר ראיתי את הטריילר של "להציל את מיסטר בנקס" חשבתי לעצמי שאני ממש אשתעמם ממנו,  שמחתי מאוד לגלות שטעיתי. קודם כל, הסרט הזה הוא שיעור מאלף לכל מי שאוהב או חובב קולנוע כי הוא נותן הצצה מעניינת ומרתקת לשיטות העבודה בהוליווד של פעם וגם של היום. דבר שני, בגלל שהסרט מגיע מאולפני דיסני והוא מבוסס על אירועים אמיתיים אז ליוצרי הסרט הייתה גישה מלאה לחומרי ארכיון שונים שמופיעים במהלך הסרט  ונותנים לו את השיק הנוסטלגי שמעלה לצופים את החיוך הדבילי בזווית הפה או גורם לעיניים אוטומטית לדמוע קלות וזה נותן לו המון חן ואותנטיות. "להציל את מיסטר בנקס" גם מעלה לא מעט שאלות מעניינות שיצא לי לחשוב עליהם במהלך ואחרי הצפייה. מצד אחד הוא עשוי כמיטב המסורת  של סרטי דיסני. יש לו סיפור טוב ומרתק, משחק טוב, שירים ומוזיקה שמשרתים את הסיפור והוא מצליח גם להצחיק עד כאב בטן וגם לרגש עד דמעות. מצד שני, הוא גם מעביר בין השורות ביקורת שהיא חצי גלוייה וחצי מרומזת על האולפנים שהפיקו אותו וגם על וולט דיסני האיש שהקרין רוגע וחמימות והיה מאוד רגיש ומשפחתי אבל הוא היה גם איש עסקים קשוח, פרקציוניסט ודורסני, שהם בעצם אותם ערכים שהעביר לחברה שלו שהפכה עם השנים לתאגיד הבידור הכי גדול באמריקה. הסרט מצליח לרתק גם בגלל הסיפור שלו אבל בעיקר בגלל צוות השחקנים שלו, שמגיש הופעות מעולות אחת אחרי השניה. נתחיל בטום הנקס שסוגר עם הסרט הזה שנה עסוקה ומלאה בתפקידים משובחים, הנקס נכנס כאן תרתי משמע לעורו של וולט דיסני גם באיך שהוא נראה אבל גם באיך שהוא מדבר, מתנהג ומזיז את הגוף. מולו ניצבת אמה תומפסון, שחוזרת לקולנוע אחרי שנים ארוכות בתיאטרון ונותנת הופעה מרשימה כסופרת הקרה והנוירוטית פי.אל טרברס. הם מאוד נהנים לשחק זה לצד זה והכימיה ביניהם מטעינה את הסצינות הזוגיות שלהם באנרגיות טובות שחוזרות חזרה אל הצופים. חוץ מתומפסון והנקס אפשר לציין לטובה גם את פול ג'יאמטי כנהג שאמור להסיע את פי.אל טרברס מהמלון לאולפנים והופך לאיש סודה, את בארדלי וויטפורד, בי-גי'יי נובאק וג'ייסון שוורצמן כדון דה-גארדי והאחים שרמן ואת קולין פארל כאביה הבעייתי של פי.אל טרברס שמגיש כאן את אחת ההופעות הטובות בקריירה שלו

 

סרט לסופשבוע-להציל את מיסטר בנקס (Saving mister banks)

 

בקיצור-  פתיחה טובה מאוד לשנת 2014.מומלץ מאוד לראות ולפני סיום-בקשה קטנה, אל תקומו מהכסא כאשר האור נדלק והכותרות מתחילות לרוץ, מחכה לכם הפתעה מעניינת שתשלים לכם את כל מה שראיתם על המסך.

 

 

סרט לסופשבוע-להציל את מיסטר בנקס (Saving mister banks)

"להציל את מיסטר בנקס"- ארצות-הברית/בריטניה/אוסטרליה 2013.  125 דקות. בימוי: ג'ון לי הנקוק. תסריט: קלי מרסל וסו סמית'. שחקנים: אמה תומפסון, טום הנקס, פול ג'יאמטי, בראדלי וויטפורד, בי-ג'יי נובאק, ג'ייסון שוורצמן,  אנני רוז באקלי, רות' וילסון, קתי' בייקר, קולי פארל, רייצ'ל גריפית'ס.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – להציל את מיסטר בנקס (Saving Mr. Banks)


16:00
  /  
2.1.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

1