סרט לסופשבוע – ההוביט – מפלתו של סמאוג (The Hobbit: The Desolation of Smaug)

הסרט הראשון  בסדרת "ההוביט" התייחס יותר לשירים ולפרטים הפחות חשובים בעלילה מאשר לאקשן. בסרט השני בפרוייקט השאפתני של פיטר ג'קסון ,שנקרא "מפלתו של סמאוג" ...

23:00
  /  
27.12.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

הסרט מתרחש אחרי העלילה של "מסע בלתי צפוי", הסרט הראשון בסדרה. בילבו בגינס (מרטין פרימן), גנדלף (סר איאן מק'קלן) וחבורת הגמדים בהנהגתו של ת'ורין אוקנשילד (ריצ'ארד ארמיטאג') ממשיכים במסע שלהם כדי לחזור לממלכתם ההרוסה ולתת לת'ורין להשתלט מחדש על כס המלכות. במהלך המסע הם פוגשים לא מעט דמויות כמו  האורקים המפחידים, צבא האלפים ברשותם של לגולאס (אורלנדו בלום) וטאוריאל (אוונג'לין לילי). בארד (לוק אוונס) וכמובן, את הדרקון הנורא סמאוג (בנדיקט קמברבאץ').

סרט לסופשבוע-ההוביט-מפלתו של סמאוג (The hobbit-the desolation of smaug

 

לפני הביקורת, הבהרה קטנה 

"ההוביט-מפלתו של סמאוג" מוקרן בארץ ב-5 גרסאות שונות. בחלק מבתי הקולנוע בארץ הוא מוקרן בהקרנות תלת ודו-מימד רגילות וגם בשיטת הקרנה שנקראת hfr שהיא מהירה יותר מהקרנת סרט רגילה, כשמי שיגיע במיוחד ליס פלאנט בראשון לציון יוכל לראות את הסרט גם באולם ה-4dx וגם על מסך האיימקס הענקי.גילוי נאות, אני ראיתי את הסרט בהקרנת הדו-מימד הרגילה ולא ראיתי הבדל גדול. התמונה נראתה מצויין על המסך הרחב, הצבעים היו ברורים וחדים והסאונד נשמע פיצוץ. אם כבר אתם הולכים לסרט ולא בא לכם לבזבז עוד 4 ש"ח על הקרנת תלת-מימד ועל המשקפיים המעצבנים לכו לראות את הסרט בגרסת הדו באולם שיש בו את המסך הכי גדול שאתם יכולים למצוא, רק ככה תוכלו באמת ליהנות ממנו בלי צורך במשקפיים.

 

סרט לסופשבוע-ההוביט-מפלתו של סמאוג (The hobbit-the desolation of smaug

ועכשיו-לביקורת  

כאשר כתבתי ביקורת על הסרט הראשון בסדרה, "מסע בלתי צפוי",כתבתי שהסרט היה מאוד משעמם. הסיבה לכך הייתה כי פיטר ג'קסון התמקד בעיקר בפרטים הלא חשובים שהיו בעלילה ולא באקשן. ב"מפלתו של סמאוג" יש פיצוי לכל מי ששרד את הסרט הראשון בזכות 3 סצינות מצוינות שמוכיחות שאם יש משהו שפיטר ג'קסון יודע לעשות זה לביים אקשן. הרבה פעילות, תנועות מצלמה וירטואוזיות, שימוש מושכל בכל המאפיינים הקולנועיים (צילום, תאורה, עריכה, עריכת פסקול ומוזיקה) שעומדים לרשותו, מחוות קטנות לבמאים שאותם העריץ  בשנות ילדותו והרבה אפקטים מיוחדים עושים את הסצינות הללו לכיפיות ביותר. הבעיה הענקית היא מה שיש בין הסצינות הללו. במהלך הצפייה בסרט הייתה לי תחושה שפיטר ג'קסון ממש מאוהב בחומרים שלו שממש לא בא לו לערוך אותם. מה שיוצא הוא שבין סצינת אקשן אחת לשניה ג'קסון מנסה למרוח זמן , להתמקד במה שלא צריך להתמקד בו, לחפור ולעייף את הצופים ככה שהם מגיעים רדומים, כועסים ומעוצבנים לסצינת השיא של הסרט. כמו שב"מסע בלתי צפוי" הייתה את הסצינה בכיכובו של גולום שהייתה סצינת השיא שלו, ל"מפלתו של סמאוג" יש אחת כזאת ואורכה היא יותר משעה. זאת הסצינה שבה ג'קסון חושף לנו את סמאוג במלוא הדרו, דרקון אכזרי, מפחיד מאיים ויורק אש שבנוסף לזה הוא מדבר בקולו של בנדיקט קמברבאץ' (שמגובה בהרבה באסים שהופכים את הקול שלו לגדול ועוצמתי יותר).  הסצינה הזאת היא לב לבו של הסרט ומהרגע שהיא מתחילה הוא עולה ועולה, רק בשבילה שווה לשרוד יותר משעה שבה לא קורה שום דבר חוץ מדיבורים על גבי דיבורים.

 

סרט לסופשבוע-ההוביט-מפלתו של סמאוג (The hobbit-the desolation of smaug

 

בקיצור- אם אתם הולכים לראות אותו, לכו בגלל האקשן ותבואו אחרי ששתיתם הרבה קפה, אחרת תירדמו.

 

 

סרט לסופשבוע-ההוביט-מפלתו של סמאוג (The hobbit-desolation of smaug)

 

"ההוביט-מפלתו של סמאוג"- ארצות הברית/ניו זילנד 2013. 161 דקות. בימוי: פיטר ג'קסון. תסריט: פיטר ג'קסון, פרן וולש, פיליפה בויינס, גיירמו דל-טורו. שחקנים: מרטין פרימן, סר איאן מק'קלן, ריצ'ארד ארמיטאג', אורלנדו בלום, אוונג'לין לילי, קייט בלאנשט, סטיבן פריי, לוק אוונס, בנדיקט קמברבאץ'.

 

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – ההוביט – מפלתו של סמאוג (The Hobbit: The Desolation of Smaug)


23:00
  /  
27.12.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1