סרט לסופשבוע – חייו הסודיים של וולטר מיטי (The Secret Life of Walter Mitty)

בעלי הזכויות של הסרט "חייו הסודיים של וולטר מיטי" חיכו 20 שנה כדי לעשות לו גרסא מחודשת. אחרי צפייה בו ...

12:00
  /  
27.12.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה

בן סטילר נחשב לפרדוקס בהוליווד. בתור שחקן הוא מלוהק ללא מעט תפקידים שחוזרים על עצמם. אמנם הוא שיחק בסרטים טובים כמו "משתגעים על מרי","פגוש את ההורים" ו"מדגסקר" אבל הוא גם שיחק בסרטים פושרים כמו "לילה מטורף במוזיאון" או  ממש גרועים כמו "ואז הגיעה פולי" ו"אשת החלומות". לעומת זאת, כאשר בן סטילר עומד מאחורי המצלמה ומביים יוצאות לו פנינים מהשרוול. בשנות ה-90 הוא ביים את "המציאות נושכת" שהפך להמנון של דור שלם ואת "כייבל גאיי" שהוא אחד הסרטים הכי טובים של ג'ים קארי.  בעשור הקודם הוא ביים את "זולנדר",שצריך לראות יותר מפעם אחת כדי להבין כמה הוא גאוני וגם את "רעם טרופי", הסרט שלו שאני באופן אישי הכי אוהב, שצחק באופן הכי כואב והכי מדוייק על הוליווד ועל תעשיית הבידור שממנה הוא וחבריו מתפרנסים בכבוד. השבוע יצא למסכים סרטו החדש "חייו הסודיים של וולטר מיטי", שאותו הוא גם מביים אחרי הפסקה של 4 שנים. מדובר בגרסא מחודשת לסרט משנת 1947 שמבוסס על סיפור קצר באותו שם וכיכב בו דני קיי. במשך יותר מ-20 שנה ניסו להפיק לסרט גרסא מחודשת, סטיבן ספילברג היה אמור לביים וג'ים קארי היה אמור לככב אבל הפרוייקט נכנס להקפאה בגלל אילוצים. לפני 4 שנים בן סטילר הציע שהוא יביים את הפרוייקט ואוון וילסון ישחק בתפקיד הראשי, אבל כמה חודשים לאחר תחילת העבודה על הסרט וילסון פרש בגלל בעיות לו"ז וסטילר החליט לתת לעצמו את התפקיד הראשי. אתמול יצא הסרט למסכים ברחבי העולם ואחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שהיה שווה בהחלט לחכות 20 שנה ותיכף תדעו למה.

 

סרט לסופשבוע-חייו הסודיים של וולטר מיטי

 העלילה

אבל לפני הביקורת, קצת על הסרט. וולטר מיטי (בן סטילר) הוא גבר ביישן בשנות ה-40 לחייו שעובד כמפתח תמונות במגאזין "לייף", דלוק על שריל מלהוף (קירסטן וויג החמודה) שעובדת איתו ונוהג מדי פעם לחלום בהקיץ בכל מיני סיטואציות שונות. כאשר המגאזין עומד בפני פשיטת רגל ווולטר מבין שהוא וחבריו יאבדו את מקום עבודתם, הוא מחליט לעשות מעשה ולצאת למסע חובק עולם בו הוא מגלה את עצמו מחדש.

 

סרט לסופשבוע-חייו הסודיים של וולטר מיטי

לביקורת  

נתחיל בזה, כל מי שאוהב קולנוע מאוד יאהב את "חייו הסודיים של וולטר מיטי" כי הסרט נעשה עם המון אהבה לקולנוע. סטילר ביים את הסרט עם המון מודעות עצמית וקריצה לקולנוע של שנות ה-70 וה-80 עם הטכנולוגיה של המאה ה-21.  הסרט מחולק לשני חלקים. בחלק הראשון הצופים עושים היכרות עם וולטר ועם העולם שלו ובחלק הזה סטילר ואנשי הצוות שלו מדישים את הניגוד בין השגרה המשעממת וה"אפורה" של וולטר לבין החלומות בהקיץ היצירתיים והפרועים שהוא חולם. בחלק הזה יש הרבה שילובים מעניינים בין האפור/שחור/לבן, הסטריליות והשעמום של חיי היומיום של כולנו לבין הצבעוניות הפרועה ,המשוחררת והקצבית של החלום והדמיון. זה מעיר את הצופים, שבטוחים שהם הגיעו לסרט משעמם וזה גורם להם להזדהות ולהגיב. בחלק השני, שבו וולטר יוצא למסע סטילר וצוותו כבר יכולים לשחרר רסן וליהנות וזה גם מקרין החוצה מהמסך אל הצופים. אני חייב לציין לטובה את הצילום המדהים של הסרט שמתמקד בכל פרט קטן והופך אותו לגדול וזה נראה פשוט נהדר על המסך. את העיצוב האמנותי שמכניס את הצופים  לאווירה המיחדת של הסרט. את השימוש המושכל באפקטים מיוחדים ובתנועות מצלמה וירטואזויות סטייל שפילברג ואת הפסקול המגוון שמשלב בין להיטי שנות ה-80 לבין השירים הכי חדשים מז'אנר האינדי. מבחינת המשחק, בן סטילר נכנס תרתי משמע לעורו של וולטר מיטי והפעם האופי החנוני שלו משרת אותו בצורה טובה. הוא גם מקיף את עצמו בשחקנים מצויינים כמו קירסטן וויג, שון פן ושירלי מקליין שמשחקים נהדר ומחזקים אותו מתי שהוא נהיה יותר מדי חלש.

 

סרט לסופשבוע-חייו הסודיים של וולטר מיטי

 

בקיצור-  אפשר בכיף ללכת ולראות.

סרט לסופשבוע-חייו הסודיים של וולטר מיטי

 

"חייו הסודיים של וולטר מיטי"-  ארצות הברית 2013 . 114 דקות. בימוי: בן סטילר. תסריט: סטיב קונרד. שחקנים: בן סטילר, קירסטן וויג, שירלי מקליין, קת'רין האן, אדם סקוט, שון פן.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – חייו הסודיים של וולטר מיטי (The Secret Life of Walter Mitty)


12:00
  /  
27.12.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1