הסכם ישראלי אמריקאי להכרה הדדית במוצרי תקשורת נכנס לתוקף

הסכם חדש עלול להקל על יבוא מכשירים בכלל ולפשט את תהליך הכנסת ציוד שכבר אושר בחו"ל.

14:54
  /  
23.12.2013
  
מאת: זיו רוזנפלד

הרבה מאיתנו אשר נוהגים לייבא ציוד מעבר לים, נתקלים לעיתים בדרישה של המכס בהצגת אישור משרד התקשורת עבור מוצרים בעלי יכולות אלחוטיות, כגון נתבים, ציוד קולנוע ביתי וכדומה. הדרישה הזו הופכת את הייבוא של מכשירים כאלו למסובך, יקר יותר ולפעמים לבלתי אפשרי. כנראה בקרוב יהיה סוף לדרישה זו.

במפגש אשר התקיים במהלך נובמבר האחרון בו ביקר שר הכלכלה נפתלי בנט בארה"ב, הוא נפגש עם נציב הסחר האמריקני (USTR), שהוא הגורם בממשל האמריקני העוסק בסחר חוץ ומו"מ על הסכמי סחר. במסגרת הביקור הוחלפו איגרות בין הצדדים, מהלך המעיד על כך שהצדדים השלימו את ההליכים הנדרשים לצורך כניסה לתוקף של הסכם הכרה הדדית לבדיקות מוצרי תקשורת בין ישראל לארה"ב. המשא ומתן על ההסכם נוהל על ידי מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה בשיתוף משרד התקשורת ונחתם באוקטובר 2012.

הסכם הכרה הדדית (MRA) לתאימות מוצרים לדרישות מקומיות הינו הסכם בין שני צדדים או יותר, הקובע כי תהליכי הבדיקה והתקינה בכל אחד מן הצדדים מקובלים על הצד השני. זו הפעם השנייה שישראל חותמת על הסכם מסוג זה (ההסכם הראשון נחתם מול קנדה ב-2012), אשר משמעותו היא שכל צד יכיר במעבדות ובתוצאות בדיקות המעבדה של ציוד התקשורת של הצד השני. בהתאם לכך, מוצר ישראלי אשר ייבדק בארץ בהתאם לדרישות הרגולציה האמריקאית, לא יידרש לעבור בדיקה מחודשת בארה"ב. השינוי צפוי להביא לחיסכון עלויות ליצואן הישראלי, גמישות ואי תלות במעבדות זרות.

הסכם זה יביא לעיגון קבוע בהסכם של הקלה על ייצוא מוצרי תקשורת לשוק האמריקאי, הוזלת עלויות בייבוא מוצרי תקשורת מארה"ב וירידת מחירים אפשרית במוצרי תקשורת המיובאים לישראל.

עתה נותר לראות כיצד ההסכם הזה יתורגם בשורה התחתונה למוצרים זולים יותר וגם לאפשרות נוחה יותר של ייבוא אישי.

rnrn

לדיון בנושא: הסכם ישראלי אמריקאי להכרה הדדית במוצרי תקשורת נכנס לתוקף


14:54
  /  
23.12.2013
  
מאת: זיו רוזנפלד

1