השוואה: מגיני מסך וגב לאייפון 5s

לרוב המכשירים יש מגני מסך כיום. עפר לאור לקח שלושה סוגים שונים והשווה יתרונות וחסרונות. מי הכי טוב ומי לא ...

7:30
  /  
22.12.2013
  
מאת: עפר לאור

לרובינו יש מגיני מסך על המכשירים שלנו, אבל לא קל להחליט במה כדאי להשתמש – במגינים יקרים ומתוחכמים או פשוטים וזולים.

גם לי יש את אותה דילמה בכל פעם שאני רוכש מכשיר חדש ולכן הפעם לקחתי מראש מגנים מסוגים שונים לתקופת זמן ארוכה (כחודש לכל אחד) בכדי לראות את היתרונות והחסרונות של כל סוג מגן.

invisible shield HD

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

הרעיון של invisible shield הוא פשוט – חומר מאוד גמיש ואלסטי שמצליח להגן על המסך משריטות והוא יחסית קל להתקנה.

יש מספר רב של גרסאות של invisible shield, כזה שמגן רק על המסך, או כזה שמגיע עם גב (בניגוד לעבר, כבר אין גרסא שמגינה על הפס בצידי המכשיר). הגרסא שבחרתי היא HD שיש לה שקיפות גבוהה יותר ומזכירה יותר זכוכית מהגרסאות הקודמות שהיו מעט מחוספסות יותר.

ההתקנה יחסית פשוטה – מנקים את האיזור, מתיזים על האצבעות ספריי נוזלי ואז על המכשיר ועל צד הפנים של המגן. בשלב הזה המגן "שט" על המכשיר וניתן למקם אותו איפה שרוצים. אחרי שהוא במקום, הוא ננעל למקום לאט לאט וניתן להשתמש בסוג של "מגב" בכדי לגהץ החוצה את הנוזל שנותר. בועות לא יהיו עם ה-invisible shield וכדאי להמנע משימוש במכשיר לכמה שעות (בקיצור, לעשות את זה לפני השינה ולתת למכשיר לנוח) בכדי לקבע אותו במקום. גם כדאי להזהר מהזזת יתר של המגן כשהוא כבר מקובע, כי זה יגרום למתיחה שלו לשינוי הצורה שלו.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

למרות שגרסאת ה-HD נוחה לאחיזה יותר מגרסאות מוקדמות יותר, היא עדיין לא שקופה לחלוטין. הטקסטורה שלה מרגישה כמו פלסטיק יותר מאשר זכוכית. זה עדיין נוח ונעים יותר מאחיזה בגרסאות המוקדמות וזה בהחלט נעים למגע. האחיזה בחלק האחורי היא טובה, והמכשיר לא יפול לך מהיד. מבחינה אסטטית המכשיר מבריק יותר ומרגיש טיפה יותר כמו האייפון 4 מאשר אייפון 5 (בגלל שהחלק האחורי הופך למבריק וחלק למגע).

לאחר חודש של שימוש, ובעיקר אחרי נסיון להרכיב Bumper על המכשיר (שכן מרבית הנפילות של המכשיר פוגעות בפינות שלו), מתחילים להתגלות פגמים – הפינות של המגן מתחילות טיפה להתקלף ולצבור לכלוך. העלות הגבוהה של המגן אמורה להתקזז על ידי אחריות לכל החיים. רכשו מגן חדש ותסמנו שאתם רוצים לשלוח את הישן, ואז שלחו לחברה את המגן הישן והם אמורים להחזיר לכם את העלות של המגן השני. לא ניסיתי את הפרוצדורה הזו מעולם, אבל זה אמור לעבוד.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

שתי הבעיות המציקות הן העובדה שהמגן האחורי מגן גם כנגד טמפרטורה ומונע מהמכשיר להתקרר דרך הגב עשוי האלומיניום. הדבר גורם לחימום משמעותי של המכשיר ביחס למצב ללא המגן. בעיה נוספת היא האסטטיקה של המגן הקדמי שהוא פחות נעים למראה, מעוצב מעט מוזר (בעיקר במשולשים סביב המצלמה והספיקר).

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

כדאי לציין של-invisible shield יש אופציה שהיא bumper friendly – כלומר, גרסא שקטנה בכמילימטר בכל כיוון ומאפשרת למגן חיצוני (או באמפר) להתלבש על המכשיר מבלי לגרד אותו ולהוציא אותו ממקומו. זו לא הגרסא שצולמה כאן ולכן גם הרגישות הגדולה של המגן הספציפי לכך שהלבשתי מגן עליו.

Wrapsol

המגן של Wrapsol הגיע רק עם חלק קדמי, והוא נראה שונה מכל מגן אחר שהכרתי לפני כן. האריזה הגדולה שהוא מגיע איתה בעיקר מיועדת לשמור על צורת המגן שמגיע עטוף בעטיפה מוזרה ולבנה. 

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

המעטפת מגיעה עם "כנפיים" שמזכירות פרסומות של תחבושות הגייניות… דבר ראשון מנקים כהלכה את פני המסך, רצוי להתיז ספריי אנטי סטטי על הנייר אורז שמנקה את המסך. מדובר בחומר שמונע מאבק להמשך למסך בעת ההכנה. זה מגן "יבש", כלומר כזה שנדבק למסך ללא חומר חיצוני כלשהו.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

לאחר שמסירים את חלקו האחד של המגן, המגן הופך לשקוף אך בצבע עכור משהו, ועכשיו ניתן להשתמש בכנפיים בתור אמצעי הכוונה – ניתן בקלות רבה לכוון אותו כך שהוא ישב בדיוק רב מאוד על האזור לשו – כולל עיגול שמתלבש באופן מושלם על הכפתור בית של המכשיר ומצד שני סביב המצלמה והספיקר.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

השלב הבא הוא הוצאת הבועות על ידי שימוש בכרטיס פלסטיק או "מגב" גומי (לא סופק עם הקיט, אך קל להשיג). הבעיה האופיינית כעת היא שכשמסירים את החלק העליון של המגן, בועות נכנסות שוב בגלל המשיכה החוצה של המגן.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

הפיתרון של Wrapsol פשוט אך גם גאוני, פשוט בגלל שבכלל לא נדרש למשוך החוצה את המגן, אלא להסיר אותו על ידי קריעתו מגוף המכשיר על ידי "קריעה" של ממש (מלשון "קורע"). הפעולה קלה ושומרת את המגן במקום ולא מרימה אותו כמו במגנים רגילים. תהליך הסרת הכיסוי מהמגן היא קלה מאוד ונוחה מאוד. בתום התהליך שוב עוברים עם מגב או כרטיס ביקור/אשראי (פחות מומלץ כי זה משאיר סימנים) בכדי להוציא בועות.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

המגן של Wrapsol ייחודי בכך שהוא יבש ומצד שני הוא מגן הרבה יותר טוב על המסך ממגן רגיל – הוא בעצם די דומה בפעולה שלו למגן של Invisible shield בכך שהוא גמיש יותר ולכן סופג שריטות ולא מעביר אותן הלאה. תכונה מעניינת נוספת היא העובדה שבועות שנשארות בו נעלמות לאחר יום או יומיים. במקרה שלי היו שתי בועות שלא הצלחתי להפטר מהן בעת ההתקנה ונעלמו לחלוטין אחרי 24 שעות.

המסך מיד אחרי ההתקנה: כפי שניתן לראות יש מעט בועות בגוף המכשיר, אך שתי בועות נותרו באיזור המסך.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

לאחר כ-24 שעות הבועות כמעט לחלוטין נעלמו ולאחר שימוש רציף הן פשוט נעלמו לחלוטין.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

מבחינת נוחות, המגן נוח מאוד וגם יושב טוב יותר על המסך מאשר invisible shield. מבחינת שקיפות הם דומים מאוד זה לזה. גם המבנה שלהם דומה כששמים את המגן מול האור – ניתן לראות טקסטורה שנוצרה בשל השימוש במכשיר. הטקסטורה הזו לא מפריעה כשהמסך דלוק, והיא מונעת בעצם מעבר של דברים חדים אל המסך עצמו. מבחינתי המגן הזה נוח וטוב יותר מה-invisible shield HD בשימוש יום-יומי.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

לאחר מספר שבועות, אני חייב לציין לטובה את המגן שגם יושב היטב במקומו, נראה טוב וקל להתקנה עצמית ללא סיבוכים או מורכבות כלשהי.

אופציות נוספות

לא אכנס יותר מדי לעומק עם מגינים מסוגים שונים, פשוט כי יש הרבה מדי אופציות וקשה לבחון את כולן, אך אתן מספר הערות כלליות על מגינים ושיטות הגנה של גב+מסך שקיימות בשוק.

האופציה הכי פשוטה היא לרכוש בסיטונאות ב-ebay מגני גב + מסך פשוטים. מבחינת איכות – הם לרוב יחזיקו מספר חודשים, אבל הם מגיעים בכמות יחסית גדולה. אני לרוב רוכש כמות של כ-5 יחידות עם כל מכשיר שאני מזמין, שיהיה ליתר בטחון. במקרה של האייפון, רצוי לרכוש את הגרסא השקופה (ולא בטקסטורה מט).במקרה של האייפון 5s, המגנים הגיעו עם גב פשוט ומט. חשוב מאוד שהמגן האחורי לא יבודד טרמית (בניגוד ל-invisible shield) ואכן הסוג שרכשתי גורם למכשיר לא רק להיות מחוספס יותר בחלקו האחורי, מה שמקל על האחיזה ומזכיר את התחושה הפיזית של הגב המקורי של המכשיר, אלא גם מעביר טמפרטורה ומונע מהמכשיר להתחמם סתם ככה.

השוואת מגיני מסך וגב לאייפון 5s

מבחינת המגן הקדמי – כאמור, מומלץ מגן clear שימנע מטשטוש או הפחתת איכות המסך של האייפון, ורצוי להשתמש בשיטת החיבור המקצועית הבאה. בכל אופן, כדאי שלא לרכוש מגן קדמי בודד, בכדי למנוע מצב שהתקנה לא תקינה או בועה תשאר ותפריע לכם – כדאי לרכוש שלישיה של מגינים לכל הפחות.

אופציות נוספות הם מגינים מבוססי זכוכית. שם כבר יש בעיות חדשות: עובי המכשיר גדל, ומדווחים שונים עולה שלעיתים מגן כזה יכול לגרום לשריטות אם נכלא פרור אבק מתחתיו (מה שגורם במגן פלסטי לבועה). 

בקיצור, כדאי לוודא שמגן כזה יתאים לכם, ובמקרה של מכשירים כמו האייפון, זה כלל לא בטוח.

לדיון בנושא: השוואה: מגיני מסך וגב לאייפון 5s


7:30
  /  
22.12.2013
  
מאת: עפר לאור

1