חברת VMWARE חוגגת 15 שנות וירטואליזציה

תקופה מרגשת עוברת על חברת VMWARE בישראל. בתחילת שבוע שעבר חגגה חברת C-DATA את הצטרפותה למערך השיווק של VMWARE בישראל, ...

19:00
  /  
20.12.2013
  
מאת: דניאל מטלון

הקמת החברה

חברת VMware החוגגת 15 להקמתה (1998) נוסדה ע"י דר' מנדל רוזנבלום ואשתו דיאנה גרין ושלושה שותפים נוספים. בראיון עיתונאי משנת 2000 מספר דר' מנדל רוזנבלום על טכנולוגית Virtual Machine Monitor שהיא הבסיס של VMWARE. הרעיון להריץ מספר מכונות וירטואליות (מחשבים) על מחשב אחד לא החל בשנת 1998 אלה בשנות ה-60 וה-70 בהם שלטו מחשבי מיינפריים של IBM. הקמת VMWARE בשנת 1998 החלה למעשה תוך כדי עבודתו של דר' רוזנבלום כמרצה באוניברסיטת סטנפורד עם סטודנטים למחקר בנושא מחשבי על. בראיון עיתונאי לאתר אינטרנט מציין דר' רוזנבלום שהתעוררה בו השאיפה לעשות "משהו נוסף" עם מחשבים אלה ברמה האירגונית ולהוביל לשינוי מהותי בעולם המיחשוב.

הטכנולוגיה

עוד בשנות ה-90 המאוחרות ותחילת שנות ה-2000 הגיעו מומחי מיחשוב ועיתונאים למסקנה המתבקשת שמצטברים להם מחשבים רבים מתחת לשולחן ובחדרי השרתים ולמעשה כמעט שלא עושים דבר כל היום ורק צורכים משאבי חשמל, מיזוג אוויר, תמיכה ותחזוקה מיותרים. לנישה הזו נכנסה למעשה חברת VMWARE בסערה בשנת 1999 כשהפכה טכנולוגיה ותיקה בשם וירטואליזציה למוצר מהפכני בשם VMware Workstation 1.0, למערכות ההפעלה חלונות ולינוקס. תוכנה זו שנחשבה אז לפריצת דרך בעולם המיחשוב אפשרה למעשה להתקין בתוך מחשב רגיל מספר מערכות הפעלה שרצו באופן עצמאי ומבודד (בתוך חלון). היתרון של שיטת עבודה זו התגלה במהרה. השימוש בתוכנה זו אפשר למנהלי IT, מעבדות מיחשוב, חוקרים ועוד להתקין מחשב וירטואלי בזמן קצר ללא צורך ברכישת מחשב חדש (HARDWARE) ולמעשה להפעיל מערכת הפעלה מסוג אחד (לינוקס לדוגמא ) בתוך חלונות, וההפך. בהקשר זה מעניין לקרוא את תכתובת הדואר האלקטרוני של Jason Boche עם חבר בהייטק בו הוא מספר לו נפלאות VMWARE, והחבר לא ממש מבין על מה מדובר למרות שהוא מודה שיש לו את התוכנה, והוא גם אומר שאין לו ממש מקום לקנות מחשב חדש…. השינוי הגדול החל למעשה שנתיים אחר כך כש- VMWARE הכריזה על שני מוצרים חדשים שנקראו אז ESX ו- GSX שנועדו לשרתים. ההבדל המשמעותי הגדול בין שני המוצרים היה שה-ESX שימש כמערכת הפעלה מלאה והותקנה ישירות על השרת (Bare Metal), כשה-GSX הותקן כתוכנה על מחשב מארח כשעליו כבר מערכת הפעלה. תוך שנים ספורות הבינו ב-VMWARE שהמוצר המנצח הוא למעשה ה-ESX שלימים הפך להיות ESXi, וה-GSX סיים את חייו בשנת 2005. הטכנולוגיה שמאחורי וירטואליזצייה נקראת גם hypervisors כשקיימות גם מחחרות נוספות ל-VMWARE כמו מיקרוסופט, אצלה המוצר נקרא Hyper-V ועוד. וכך משנת 1998 ועד ימינו, 15 שנים אחר כך ממשיכה VMWARE לפתח עשרות מוצרים וטכנולוגיות מהפכניות התורמים רבות למיחשוב הארגוני, למשרד הקטן ואף לבית.
חברת VMWARE חוגגת 15 שנות וירטואליזציה

הדגמה גרפית של ESXi

מה קורה היום ומה בעתיד

בשנים האחרונות המילה "ענן" הפכה כבר למושג הקשור ישירות לעולם המחשוב ולדרך שבה אנחנו צורכים שרותי מחשוב בארגון, במשרד ובבית וכן בסלולר. עוד בשנת 2004 זיהתה חברת EMC, ענקית האחסון, את הפוטנציאל של VMWARE ורכשה אותה, ומאז ועד היום מפתחת VMWARE מוצרים שונים שרובם הגדול מופנה לעבודה עם הענן. במסיבת העיתונאים השבוע סקרו בכירי VMWARE ישראל ובהם המנכ"ל רענן ביבר את הטכנולוגיות שמקדמת VMWARE כרגע וכן את הצפוי להיכנס בתקופה הקרובה. אם בעבר ראינו צמצום משמעותי ברכש של שרתים בארגונים הודות למה שנקרא באנגלית "קונסולידצייה" – שפרושה הפעלת שרתים וירטואליים על מחשב אחד חזק, הרי היום ארגונים רבים בארץ ובעולם מעבירים את חדרי השרתים שלהם לכיוון הענן הפרטי או הציבורי, ומקטינים בפועל את ההתעסקות ב-IT, התקנת שרתים ותחזוקתם. אז מה הדבר הבא בעולם הוירטואליזצייה. נקודה זו נסקרה בקיצור ע"י אופיר זמיר המנהל הטכני האיזורי ב-VMWARE ישראל כשהוא מתאר מונחים חדשים כמו SDDC שפירושו Software defined data center וה- NSX, כשהאחרון משמש כמוצר נוסף שמותקן בתוך מרכזי המחשוב והמידע ( Data Centers ) ומטפל בתוכנה בכל הקשור לרשת ולתחזוקתה (networking). כמוכן הזכיר אופיר את העתיד לקרות במעבר בין הענן הפרטי לציבורי כסוג של הייבריד בו שרתים יזוזו בין מרכז אחד למשנהו בהזזת עכבר אפילו בין מדינה למדינה ללא הפרעה בעבודה שוטפת.
חברת VMWARE חוגגת 15 שנות וירטואליזציה

קצת נתונים

במסגרת מפגש העיתונאים שנערך במרכז "נא לגעת" ביפו נמסרו מספר נתונים מעניינים על היקף הפעילות של VMWARE. שמוליק ענתבי, מנהל אזור אגן הים התיכון של VMware, סיכם 15 שנים של הצלחה ותחזיות לשנים הבאות. ענתבי ציין שחברת VMware סיימה את שנת 2012 עם הכנסות של 4.61 ביליון דולר ויותר מ – 500,000 לקוחות, 55,000 שותפים, ו – 13,800 עובדים ברחבי העולם. אחריו פירט רענן ביבר, מנכ"ל VMware ישראל, את הפעילות הענפה של VMware בישראל על מגוון לקוחותיה ושותפיה, והכריז שצה"ל ומשרד הביטחון חתמו עם חברת VMWARE על הסכם לשלוש שנים עם אופציה להארכה להטמעת מערכת ה- Enterprise vCloud Suite. היקף הכספי של הסכם זה לא נמסר במדוייק ונאמד במיליונים רבים. בנוסף ציין את הרחבת מעגל ההפצה של VMWARE בישראל ע"י מיזוג פעילות חברת זברה לתוך חברת C-DATA והפיכתה למפיץ מורשה בכיר. יש לציין גם שבזמן אירוע מפגש העיתונאים במרכז "נא לגעת" התקיימה במקום תערוכת תמונות מעניינת שייצגה ויזואלית את פעילות VMWARE בארץ ובעולם.
חברת VMWARE חוגגת 15 שנות וירטואליזציה

תצוגת התערוכה

חברת VMWARE חוגגת 15 שנות וירטואליזציה

קולאג' התמונות של VMWARE

למעוניינים בהרחבת הידע לגבי VMWARE ומוצרייה, קיימת קבוצת משתמשים שנקראת VMUG, אליה ניתן להצטרף בחינם, לקרוא חומר ולהשתתף בדיונים. כמוכן קיים בלוג פעיל וכמובן אתר החברה.
חברת VMWARE חוגגת 15 שנות וירטואליזציה

אינפוגרפיקה של VMware

חברת VMWARE חוגגת 15 שנות וירטואליזציה

לדיון בנושא: חברת VMWARE חוגגת 15 שנות וירטואליזציה


19:00
  /  
20.12.2013
  
מאת: דניאל מטלון

1