עצור או שאני עוצר לך את הרכב

מערכת המסוגלת לעצור ממרחק מכונית בתנועה. מדע בדיוני?

7:00
  /  
17.12.2013
  
מאת: צבי וורובל

לא ירחק היום בו בזמן שאתה תיסע בכביש ותעבור את המהירות המותרת, יכוון  שוטר לעבר מכוניתך אביזר דמוי אקדח לייזר, שלא נועד למדוד את מהירות הרכב ולשלוח לך דו"ח בדואר, אלא ישמש אותו לעצור את מכוניתך.
נשמע כמו מדע בדיוני, אבל חברה בריטית בשם e2v כבר ביצעה הצגת היתכנות של דגם ראשוני למערכת, המסוגלת לעצור רכב נוסע. הרעיון מאחורי מערכת זו הוא היכולת לשבש את המערכות האלקטרוניות של הרכב ולדומם את המנוע.
מערכת ה- RF Safe-Stop משבשת את מערכות הרכב על ידי שליחת פולסי RF עם טווח פעולה יעיל של עד 50 מטרים (כשהרכב בתנועה), והרכב יעצור תוך פחות משנייה אחת.

מי שמעוניין להתרשם מסרטון, המציג את המערכת בפעולה, מוזמן לבקר בקישור אתר החדשות של ה- BBC.

מערכת ה-RF Safe-Stop תופעל בעתיד באזורים בהם ישנה בקרת כניסה קפדנית לרכבים, כגון בסיסים צבאים, בהם במקום להפעיל מחסומים למיניהם, שומרים יוכלו, בעת ניסיון פריצה של מכונית, לעצור את הרכב בשליפה מהירה של אקדח ה-RF Safe-Stop.

חברת e2v ביצע בדיקות מקיפות בכדי לוודא שתדרי ה- RF שפולט המכשיר בטוחים ולא מסכנים את בריאות האנשים הנמצאים בסביבה. כמו כן קיבלה החברה אישור של מכון תקינה בינלאומי. נציג מטעמה מסר גם כי החברה מאמינה שמכשיר ה- RF Safe-Stop אינו מהווה סיכון לאנשים עם קוצב לב.

בכל מקרה נשאלת השאלה: האם אחרי שיבוש המערכות האלקטרוניות של הרכב הן יחזרו לתפקד כרגיל ?

אף על פי כן ברור, שמכוניות מדגמים ישנים וענתיקות (מסוג מועדון ה-5), שלהן אין מערכות בקרה ממוחשבת, לא יושפעו מהשימוש של השוטרים באמצעי זה.

קשה שלא למצוא שימושים רבים למערכת כזו – מעצר גנבי רכב, עברייני תנועה המסכנים את הציבור ועוד…אלא שניתן למצוא גם שימושים הרסניים יותר, במיוחד אם המערכת תגיע לידיים הלא נכונות או אפילו בידיים הנכונות עם שימוש בלתי סביר.

מקור תמונה בשער

לדיון בנושא: עצור או שאני עוצר לך את הרכב


7:00
  /  
17.12.2013
  
מאת: צבי וורובל