Huawei Ascend G510 – מכשיר סביר עם מחיר סביר יותר

לא כולנו חייבים את המילה האחרונה בטלפונים סלולריים ולפעמים גם המילה הלפני אחרונה, או אפילו הראשונה תספיק לנו. כזה הוא ...

7:30
  /  
15.12.2013
  
מאת: שי גולדשמידט
שוק הטלפונים החכמים תוסס ונראה שאין אחד, מקטן ועד גדול ילדה או ילד, נערה או נער, סבתא או – סבא שלא מחזיק בידו מכשיר סלולרי. 
לאחרונה הצטרפו לישראל, שוב, ובשינוי יבואנים, אחת השחקניות הבולטות ביותר משכנתינו במזרח – סין – "חוואווי", או בשמה המעוברת "וואווי". איך שלא תקראו לה, הענקית הסינית רוצה ששמה יהיה שגור בפי כולנו גם אם ממש  קשה לבטא את השם המוזר הזה.

אז מי היא וואווי?

 
Huawei הינה חברת תקשרות מהענקיות בעולם ושחקנית ראשית ביצירת תשתיות. 
החברה מתמחה בין השאר כיצרנית של טלפונים סלולריים, סמארטפונים, טבלטים ופאבלטים.
עוצמת החברה מורגש בעיקר בשל גיבוי רחב ידיים (וכיס) של ממשלת סין ולמעשה מאפשרת לה להתחרות כמעט בכל תחום בעולם התקשורת – חומרה ותוכנה.
לאחר סבב קודם ולא מוצלח במיוחד, מנסה עתה היבואנית החדשה – חברת אלפא טלקום מקבוצת פל לשווק את המותג וואווי בארץ על מכשיריו ודגמיו השונים. מוצרי חוואווי מיועדים להיות זולים מהמתחרים, אבל השאלה העיקרית היא – איך האיכות? 
את ה G510 בדקנו מתוך ראיה והבנה שהמכשיר אינו מיועד לכולם. המכשיר מגיע מראש ובאופן ברור עם מפרט פחות טוב ואינו מתחרה או מתיימר להתחרות במכשירי דגל של יצרניות אחרות. למעשה, לפי המחיר והמפרט, המכשיר אמור להיות מיועד לילדים/מבוגרים/חסרי תקציב למיניהם. 
היבואן גם הקפיד להדגיש בפנינו את הקהל אליו פונה המכשיר תוך שימת לב למחיר המשתלם ובנוסף – כולל אחריות יצרן מורחבת שכוללת נזקי לקוח כגון מסך שבור.
אז מה קיבלנו בקופסא?
 
  1. טלפון סלולרי
  2. חוברת בעברית – לא מובן מאליו בכלל!
  3. אוזניות
  4. מטען USB בעוצמת אחד אמפר
  5. כבל מיקרו USB
 
Huawei Ascend G510
 
 
התרשמות ראשונית
איך אמרו חז”ל – אין כמו רושם ראשוני. 
המכשיר נראה פשוט ונחמד,זה לא נוט 3 הגדול והיציב או אייפון הקטן והנוח, אבל בהחלט מרגיש בנוח גם ביד וגם לעין.
המסך מרגיש פלסטיק זול ואינו דומה בתחושתו למכשירים אחרים בשוק, לרבות מכשירים ישנים כגון סמסונג S2.
הפעלה ראשונה
דמיינו את התרחיש הבא: פתחו את דלת הרכב, כנסו לרכב, חגרו חגורה – עפ”י חוק כמובן, הכניסו את המפתח לסוויטצ – אופס, אין סוויטצ, שימו שני ידים על ההגה וחשבו איפה הסוויטצ – אופס, אין הגה…
 
בשלב זה הבנו שוואווי הפכה לנו את הכל.
את מתג ההפעלה מצאנו במקום ההפוך משציפינו – צד שמאל. כמו כן מקשי המגע בתחתית (חזור נמצא בצד שמאל ותפריט מיוחד בצד ימין). אז אמנם זה לא דבר חדש והכיוונים ההפוכים נמצאים גם במכשירים אחרים דוגמת ה HTC, אבל זה עדיין לא הופך את זה נוח יותר.
אין דבר – מתרגלים.
 
Huawei Ascend G510
המקשים בצד שמאל 
 
המכשיר מבוסס אנדרואיד 4.1 וההתקנה עברה חלק ודומה ברובה הגדול להתקנות והגדרות ראשוניות של מכשירים מקבילים.
לאחר שנדלק המכשיר – גילינו ששכחנו להכניס כרטיס סים. בדילוגים זריזים – פרקנו את המכשיר האישי שלנו, הוצאנו את המיקרו סים שלנו ופתחנו את גב המכשיר הסיני רק כדי לגלות שהסיני החדש והמתקדם תואם את העשור הקודם וזקוק לכרטיס סים רגיל, כמו של משה רבנו. 
טוב – דפקנו לשכן בדלת, שאלנו אם אפשר לקבל שני ביצים ומתאם מיקרו סים לסים. יופי – עכשיו זה עובד. מכשירים עם סים רגיל כבר קשה למצוא במחוזותינו, קחו בחשבון מעבר לסים גדול יותר אם יש לכם מיקרו או אפילו נאנו סים.
 
הכנסת הכרטיס ואנחנו מוכנים לפעולה. המסך הראשון שמתקבל הוא מסך הנעילה ובו קישורים לפעולות חשובות במכשיר – החלקה שמאלה לחייגן, חלקה ימינה להודעות טקסט והחלקה למטה או למעלה לפתיחת המכשיר. לא מצאנו כל דרך לשנות את קיצורי הדרך הללו. 
 
 Huawei Ascend G510
יושב טוב ביד 

איכות השמע וטלפוניה

אחד הדברים החשובים בטלפון סלולרי זו האפשרות פשוט לחייג ממנו ולקיים שיחות בצורה נוחה ואיכותית. השמע בשיחת טלפון נהדר ואיכות השמע במהלך שיחה טובה לשני הצדדים. במצב רמקול (ספיקר) – שומעים סביר אך העוצמה מעט חלשה.
איכות האוזניות המצורפות לערכה גרועה במיוחד, לא נוחות וללא שליטה בעוצמה. חיברנו אוזניות של חברה אחרת והאיכות השתפרה פלאים. משלב זה החלטנו להקל על המכשיר ועלינו והשתמשנו באוזניות מעט טובות יותר מאלה שהגיעו עם המכשיר – Bose
בבדיקת קבצי מוזיקה וסרטים ניתן לסכם בקצרה ובפשטות ששומעים “סביר”, לא רע ולא מושלם, פשוט סביר.
 
החייגן במכשיר פשוט מאוד ובלי תוספות מיותרות. המסך הראשי בחייגן מציג לנו את כפתורי הספרות ואת השיחות האחרונות שבוצעו במכשיר. לחצן נוסף יביא אותנו לרשימת אנשי הקשר וחיפוש, וזהו למעשה. לא נמצא כאן T9 לחיפוש קליל ומהיר באנשי קשר עבריים למשל. 
 
Huawei Ascend G510

הלאונצ’ר

הלאונצ’ר שונה במעט ממה שאנחנו רגילים. – אין כפתור תפריט ראשי שמכיל בתוכו את כל האפליקציות שמגיעות עם המכשיר, אלא, למעשה – הכל נמצא על המסך, במידה מסויימת דומה לאייפון.
 
 
Huawei Ascend G510
הכל על המסך הראשי
 
ניתן כמובן לקבל שני אייקונים לקבוצה ע”י גרירתם אחד על השני ובכך לייצר תיקיות.
הדפדוף בין המסכים נראה נחמד ומכיל מספר אפקטים כגון סיבוב, גרירה, דפדוף וכיו”ב.
הלאונצ’ר פשוט, ידידותי, אינו משעמם ונעים לעין.
 
 Huawei Ascend G510
 
כאן כבר שמנו לב למפרט של המכשיר – הדפדוף לא עובר חלק תמיד, המעבר בין חלונות איטי וקטוע לעתים ובכלל התנהגות הממשק נראית כבדה למדי. לא תמיד, אבל לעתים. הדבר יפריע מאוד למי שעובר ממכשיר מתקדם ופחות משמעותי לאחרים. 
 
הלאונצ'ר עצמו דווקא די חביב. אמנם זה טעם אישי אבל אהבתי את הווידג'טים על גבי המסך שהזכירו לנו יותר את האריחים של חלונות 8. במגירת הפעולות הנגללת מלמעלה ניתן למצוא את המתגים השונים כמו בלוטות, וויפי ועוד… לא דבר מובן מאליו כשבמכשירים מובילים אחרים זה לא נמצא או מסורבל לגישה.
 
פיצ'ר נחמד נוסף הוא האפשרות להחליף בין פרופילים בצורה קלה – גלילת הוילון מלמעלה, לחיצה על פרופילים ובחירת הפרופיל הרצוי – בחוץ, בבית, בעבודה, לילה ועוד…כל פרופיל שכזה משנה את הצלילים, הגובה שלהם, הבהירות ועוד פיצרים אחרים בהתאם לסצנה שבחרנו. 

מסך

כשמייצרים מכשירים בעלי מסך כדוגמת סלולר או טאבלט ומעוניינים לחסוך בעלות, הדבר הראשון שחוסכים בו הוא המסך ובמכשיר ביניים שכזה גם מבחינים בחיסכון – המסך מרגיש פלסטיקי למדי למגע והאיכות החסרה בו מורגשת אך לא קריטית. חשוב לציין שוב שאיכות המסך סבירה למחיר וממש לא ציפינו למסך HD או רטינה בדומה למתחרים.
 
 Huawei Ascend G510
 
המסך בגודל של 4.5 ברזולוציית 480X854 פיקסלים ובכל זאת בדקנו סרט 1080P שרכשנו כמובן והזרמנו אל המכשיר. רואים סביר בקושי, ניתן בהחלט לראות סרט, אבל לא לצפות לחווית מיני קולנוע.

מצלמה

 Huawei Ascend G510
 
 
המכשיר מצוייד במצלמה ראשית 5 מגה פיקסל בגב המכשיר ובמצלמה קדמית באיכות VGA.
כשעוברים למצב צילום – מספר התכונות שמתאפשרות לנו הינן רבות וטובות כגון שליטה ברמת החשיפה, רמת רגישות (ISO), פנורמה וכיו”ב.
אחד היתרונות הבולטים הם שניתן לקבוע על איזו נקודה למקד (Fucos point) וזאת על ידי לחיצה על האיזור הרצוי במסך.
 
 Huawei Ascend G510
מסך הגלריה של ה G510 
צילום באור יום מפיק תמונות נעימות לעין עם פיזור צבעים ורמת בהירות טובים.
צילום בחושך מפיק תמונות מגורענות עם רעש באיכות לא טובה. אז נכון שמצלמות סלולר אינן מצלמות טוב בחושך, אך כאן נראה שאף פחות מכך.
תכונה שאהבנו היוא יכול התיוג מקום (Geo Tag) שלמעשה שותל בתמונה את המיקום ובתוכנות מסויימות ניתן לראות היכן צולמו – נחמד מאוד!
צילומי וידאו אינם שונים מצילומי סטילס. לא הייתי משמש בוידאו לתיעוד רגעים מרגשים במיוחד, אבל כן אירועים ארעיים שנתקלנו בהם ברחוב או בעבודה.
 
 Huawei Ascend G510
אוסף בובות. צילום עם פלאש 
 
 
 Huawei Ascend G510
צילום פנים עם אור טבעי 
 
 
 
 Huawei Ascend G510
צילום חוץ בלילה ללא פלאש 
 
Huawei Ascend G510
צילום חוץ ללא פלאש בלילה 
 
Huawei Ascend G510
צילום לילה. הקרפציו אדום יותר במציאות. צבעים חוורים למדי. 

ביצועים

ה G510 בעל מעבד עם שתי ליבות במהירות שעון של 1.2GHZ. זיכרון ה RAM עומד על 512MB בלבד. הנתונים המיושנים והקטנים האלה מורגשים במכשיר. זיכרון אחסון של 4GB בלבד יצריך מכם לרכוש כרטיס חיצוני לצרכי תמונות וסרטונים אבל כל זה לא יעזור להתקנות של אפליקציות שאינן יכולות להיות מותקנות בכרטיס זיכרון.
חווית משתמש
אנו ממליצים לאלה שבעבורם המכשיר הינו מעבר לברזל המשמש לקבלת והוצאת שיחות – להתאזר באורך רוח.
ללא התקנות מעבר לשחזור הגדרות יצרן – המכשיר מגיב באיטיות מסויימת לפעולות בסיסיות כגון פתיחת יוטיוב או אינטרנט וגם גלילת דפים איטית למדי.
כשהחלטנו ללכת על הקצה ולהתקין תוכנות צד ג', נתקלנו באיטיות וכבדות נוספת. קנדי קראש הידוע כצרכן כבד עבד לנו נחמד ואפילו הצלחנו להתקדם בשלב – המזל מאיר לנו פנים והחלטנו להתקדם בשלב נוסף בבדיקות גרפיקה כבדה.
התקנו משחק חינוכי בשם Deer Hunter שמשתמש בטכנולוגית Open GL. המכשיר לא שרד ונאלצנו לוותר.
חיבור לאאוטלוק עסקי:
זה עובד, נקודה. החסרון הוא הזכרון הפנימי, שכן קישור לאאוטלוק משרדי מחייב התקנת CITRIX ולא נשאר זכרון לשאר הדברים – כ 100 מגה פנויים מתוך ה-512 שקיימים בזמן ריצה במכשיר. התגובה האיטית בהתאמה.
בדיקות מעבדה:
תוצאות אנטוטו מאששות  את החשש.
המכשיר קיבל ניקוד בסך 8,631
למען ההשוואה – מכשיר טוב אך ישן מאוד, סמסונג S2 זכה לציון 10,465
 
Huawei Ascend G510
 
חיי סוללה
למרות שמדובר בסוללה 1700 – היא מתרוקנת בקצב מהיר גם בשימוש נמוך ובד”כ – אינה שורדת את היום. כשהוצאנו את הסים, המכשיר סיפק לנו עבודה של כמה ימים רצוף ללא טעינה.
אחריות מורחבת
אחת הסיבות שהיבואן יכול לנפנף בגאווה לרכישת המכשיר היא שירותי אחריות מורחבת.
עלות השתתפות עצמית עומד על סך 150 ש”ח לצרכי תיקון ובמקרה של השבתה (כגון מסך שבור) תשלום ההשתתפות העצמית עומד על סך 440 ש”ח ומוגבל למקרה אחד לכל התקופה.
היינו מגדירים זאת כהזדמנות נוספת לרכוש את המכשיר בחצי המחיר וגם זאת באופן חד פעמי.

לסיכום

באנו בלי ציפיות ונותרנו באותו המצב.
אופי המכשיר וההנאה ממנו תלויה בעיקר בקהל היעד. המכשיר מתאים לכל אחד שמעוניין בטלפון חכם בסיסי ביותר וללא ציפיות, לאפשר לסבתא לאחל יומולדת שמח, או לילדה או הילד שמתעקשים על טלפון נייד חכם, מבוסס אנדרואיד לפייסבוק, וואטסאפ וקנדי קראש.
לשימושים מעבר לכך – נרגיש באיטיות וחסכים מידיים.
המחיר מרגיש גבוה במעט ביחס לתמורה, אך עדיין זול מכל טלפון חכם אחר בארץ הקודש ויושב טוב בנישת הביניים עם מכשירים אחרים, ובהחלט מדבר לחתך אוכלוסייה מאוד מוגדר שיכול להסתפק במעט ובסבירות שהמכשיר נותן.
למי המחפש טלפון לשימוש בסיסי – היינו בהחלט שוקלים את ה G510 ומשקיעים מעט מזמננו לסור לחנות ולהחזיקו ביד עם המלצה חמה להתקין עליו את האפליקציה שאתם הכי מתחברים אליה ולבדוק כיצד הוא מתפקד.
 
מחיר – עפ”י מחירון יצרן – תג המחיר הוא 999 ש”ח. ניתן לרכוש בקצת פחות אצל משווקים.

 

לדיון בנושא: Huawei Ascend G510 – מכשיר סביר עם מחיר סביר יותר


7:30
  /  
15.12.2013
  
מאת: שי גולדשמידט

1