סרט לסופשבוע – וואג'דה (Wadjda)

"וואג'דה" הוא סרט הקולנוע הראשון שהופק בערב הסעודית. הוא מצליח להצדיק את הביקורות עליו ואת דיבורי האוסקר סביבו בזכות שילוב ...

12:00
  /  
13.12.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

הסרט מתרחש בפרבריה של ריאד, עיר הבירה של ערב הסעודית. במרכזו של הסרט עומדת וואג'דה, ילדה בת 10 שמסרבת ללכת לפי התכתיבים שהחברה והמסורת המוסלמית הכתיבו לנערות בגילה. ככה שבמקום להתעמק בלימודים בביה"ס, לשמור על צניעות אדוקה ולהתנהג לפי הקוראן  היא מעדיפה להתעסק במוזיקה, ללבוש נעליים וג'ינס מתחת ללבוש המסורתי ולשחק עם עבדאללה הבן של השכנים. יום אחד, במהלך טיול שגרתי בעיר וואג'דה רואה בחנות הצעצועים זוג אופניים ומתעניינת לקנות אותן. כאשר היא מגלה שהסכום יקר מדי בשבילה ושאמה לא מעוניינת לעזור לה  במימון היא מחליטה לעשות את כל מה שביכולתה כדי להשיג אותן.

 

סרט לסופשבוע-וואג'דה (Wadjda)

 לביקורת

"וואג'דה"  עשה הסטוריה עוד לפני שהוסרט הפריים הראשון שלו, מסתבר שהוא הסרט הראשון שהופק אי פעם בערב הסעודית. במאית הסרט הייפה אל-מנצור, למדה קולנוע באוסטרליה ותוך כדי לימודיה היא יצרה קשרים בינלאומיים שאיפשרו לה לחזור לערב הסעודית ולצלם את הסרט, כדי לספק לשאר העולם הצצה לעולם שבו היא חיה עד לפני כמה שנים.  "וואג'דה" הוקרן לראשונה בהצלחה בפסטיבל ונציה 2012, זכה עם צאתו לביקורות מהללות בכל העולם ויש אפילו דיבורים על מועמדות לאוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שמדובר בסרט באמת מצויין בעיקר בגלל העובדה שהוא פשוט. הסרט מצליח לשלב בצורה מעוררת הערצה בין כמה היבטים שכל אחד מהם הוא שלם בעצמו אבל ביחד הם מרכיבים את כל התמונה. הראשון הוא עשייה קולנועית איכותית ומוקפדת עד הפרט האחרון שכוללת מלבד לתסריט החכם והבימוי הרגיש של הייפה אל מנצור גם צילום יפהפה שמציג את הפשטות שיש בעיר עצמה ובבתיהן של הדמויות, עריכה ועיצוב אמנותי מינימליסטיים, פסקול מהפנט ועבודת משחק טובה מאוד של צוות השחקנים שהכל נעשה באהבה ובמסירות אין קץ של כולם. השני הוא הסיפור האנושי שהצליח לעניין את כל מי שישב באולם במהלך הסרט מקטן ועד גדול (באולם היו, מלבד שותפתי לצפייה ומלבדי גם לא מעט משפחות עם ילדים שהגיעו לצפות בסרט). והשלישי והאחרון הוא הצצה מרתקת ומעניינת לעולם המודרני מצד אחד והסגור מצד שני שבו חיות הנשים בערב הסעודית ובמדינות הערביות השכנות. לפני סיום, כולי תקווה ש"וואג'דה" תהיה הסנונית הראשונה מכיוונה של הבמאית המעניינת הזאת ובעיקר מכיוונה של ערב הסעודית שמהווה בסיס מצויין לחומרים קולנועיים שעושים חשק לעוד.

 

סרט לסופשבוע-וואג'דה (Wadjda)

 

בקיצור-  מומלץ לכל המשפחה ולילדים מגיל 8 ומעלה.

 

סרט לסופשבוע-וואג'דה (Wadjda)

 

"וואג'דה"-  ערב הסעודית 2012. 98 דקות. בימוי ותסריט: הייפה אל מנצור. שחקנים: וואער מוחמד, ראאם עבדוללה.

 

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – וואג'דה (Wadjda)


12:00
  /  
13.12.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1