אוזניות Jaybird Bluebuds X – לא רק לספורט, להכל!

 בשוק שהולך ומתמלא באוזניות אלחוטיות לספורט, קשה להיתקל באוזניות שמצליחות להפתיע.דגם העל של חברת Jaybird מנסה וגם מצליח להתבלט ולהרשים ...

7:00
  /  
11.12.2013
  
מאת: אורי לרנר
מבוא

rnrn

הקדמה היסטורית

rnrn

אוזניות כפי שאנו מכירים אותןrnקיימות כבר מעל מאה שנים. הן שימשו בתחילה לטלפוניה, ומאז סוף שנות ה-50 הן משמשותrnלהאזנה למוזיקה, לאחר שמוזיקאי בשם ג'ון קוס (KOSS) פיתח את האוזניות הסטריאופוניות (השם בטח מוכרrnלרוב הקוראים, KOSS הייתה לאורך שנים אחת מיצרניות האוזניותrnהדומיננטיות בעולם).
אוזניות אלחוטיות הופיעו מאוחרrnיותר, במהלך שנות ה-70'. הן התבססו בתחילה על תקשורת אינפרה-אדומה (IR),rnשחייבה קו ראייה ישיר ולכן הגבילה את השימוש לשימוש ביתי – מול הטלויזיה או מערכתrnהסטריאו. בהמשך, פותחו אוזניות אלחוטיותrnהמשתמשות בשידור אלחוטי (רדיו), אבל גם הן היו ברובן גדולות ומסורבלות ודרשו כחrnרב, עובדה שהפכה אותן למוצר ביתי בלבד.
בשנת 1998 החל השינוי, עםrnההכרזה על טכנולוגיית ה"שן הכחולה" (Bluetooth, להלן BT) – טכנולוגיה אלחוטית לטווח קצר, חסכוניתrnבאנרגיה ועל כן מתאימה להתקנים ניידים. מאז שנת 2000, תחום המוצריםrnהתומך בתקשורת BT הולך ומתרחב – מציוד היקפי למחשב, דרך טלפונים ניידים ועד מצלמות,rnמחזיקי מפתחות, מקררים ובעצם – מה לא.
כמובן, שגם על שוק האודיוrnטכנולוגיית ה- BT לא פסחה. משדרים ומקלטים המיועדים להעביר מוזיקה ממקור נייד למגברrnביתי מיוצרים ע"י מרבית החברות המתמחות בתחום, ואוזניות אלחוטיות המשתמשותrnבטכנולוגיה זו הינן מוצר שמחירו ההולך ופוחת הופך אותו לפופולרי בקרב מאזיניrnהאודיו הנייד.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

rnrn

על החברה

rnrn

חברת Jaybird האמריקאית מתמחה במוצרי אודיו אלחוטייםrnבתקשורת BT. מקור שמה בציפור השיר עורבני (Jay) rnהנפוצה בארה"ב. החברה מייצרת ארבעה דגמים של אוזניות, מהן שלושהrnבתצורת In ear monitors  ואילו הרביעי (שהיה הדגם הראשון ששיווקו) הינוrnבעל קשת העוברת מעל הראש ועיצוב רבוע, ייחודי למדי.

rnrn

בנוסף לאוזניות, החברה מייצרתrnמתאמי BT המתחברים לנגנים החסרים את הטכנולוגיה ומאפשרים שימוש באוזניות.rnהם אף מספקים מתאם לנגני אייפוד ישנים יותר, בהם שבב ה- BT מוגבל ביכולותיו, כדי להפיק את המרבrnמהפטנטים של החברה אשר אמורים למקסם את איכות הצליל והתקשורת.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

rnrn

על הדגם

rnrn

הדגם הנסקר פה הוא הדגם העליוןrnבסדרת אוזניות ה- IEM, ה- Bluebuds X. דגם זה מוגדר על ידם כ- Premium BT Headphones, והוא כולל את כל הטכנולוגיות החדשות של החברה, אשר אמורות להעניקrnנוחות ואיכות ללא תחרות, יחד עם זמן סוללה שעוד לא נראה באוזניות BTrnבעלות מבנה זעיר. האוזניות הינן אוזניות In ear monitors, המחוברות ביניהן בכבל דק יחסית. עיצובןrnשגרתי למדי, אם כי נדיר לראות אוזניות BT כ"כ קטנות וללא מקלט נפרד.

האוזניות עמידות לחלוטין למים ולזיעה (לא לצלילה, אלא לתנאי רטיבות). הם אף מספקים איתן קוד קופון לחברה המבצעת ציפוי דוחה מים להתקנים אלקטרוניים, אם מישהו מעוניין למגן גם את הנגן שלו…

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

rnrn

חברת Jaybird היא נותנת החסות של נבחרת הטריאתלוןrnהאמריקאית, ודגם ה- Bluebuds X הינו הדגם הנבחר שלהם לאימונים.

rnrn

מפרט האוזניות מאתר היצרן:

rnrn

 אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל!

rnrn

טרום-מבחן

rnrn

מה באריזה

rnrn

האוזניות מגיעות עם "ציודrnהקפי" עשיר מאוד. בכל הקשור להתאמה אישית, הן כוללות שלושה זוגות מתאמיrnסיליקון בגדלים שונים (פריט סטנדרטי למדי באוזניות in ear), ובנוסף שלושה זוגות "סנפירים"rnהמיועדים לייצוב האוזניה בתוך האוזן. את ה"סנפירים" ראינו כבר באוזניותrnאחרות (למשל ה- CX-680 של Sennheiser),  אולםrnהתכנון שלהם פה נוח יותר (לפחות עבור מבנה האוזן שלי).

 אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל!

האוזניות הינן בעלות סוללהrnנטענת ומגיעות עם כבל קצר בעל חיבור micro-USB. כמובן שניתן להשתמש בכל כבל אחר, אבל אורכוrnנוח למדי לשימוש והוא עושה רושם איכותי ועמיד. בנוסף, האוזניות מגיעות עם נרתיקrnנשיאה קשיח ואיכותי, אשר מאפשר אריזה של האוזניות יחד עם כבל הטעינה, לניידותrnמושלמת.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

rnrn

התוסף האחרון, גם הוא קשורrnלנוחות הלבישה, הינו זוג מאגדי כבלים פלסטיים, אשר במבט ראשון נראים מעט מוזריםrnאולם כשקוראים את המדריך המצורף – ברור מה השימוש שלהם, ולטעמי היישום גאוני. הםrnמיועדים לקיצור כבל האוזניות בהתאם לאופן בו אנו בוחרים ללבוש אותן.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 
המאגד הפלסטי לכבלים

 

rnrn

תצורות לבישה

rnrn

רוב אוזניות ה- IEMrnמתוכננות לאופן לבישה אחד – מתחת לאוזן (כאשר הכבל עובר בחזית האפרכסת) או מעלrnהאוזן (כאשר הכבל מגולגל מעליה). חלק מהמשתמשים בוחרים לשנות את אופן הלבישה, אולם לא כל אוזניה תתאים לשינוי אוrnתהיה נוחה בתצורה חלופית.

rnrn

ב- Jaybird בחרו לפעול אחרת – הם מספקים עם האוזניותrnהנחיות מפורטות כיצד ללבוש את האוזניה בכל דרך שנבחר. יתרה מכך, הם אף מספקיםrnהדרכה מפורטת, צעד אחד צעד, כיצד להרכיב את ה"סנפירים" בהתאם לאופןrnלבישת האוזניה (הרי עם היפוך האוזנייה, גם כיוון האוזן ביחס אליה משתנה).

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 
חלק מדף ההנחיות

זוג מאגדי הכבלים המסופקיםrnבאריזה מאפשר לקצר ולהתאים את הכבל בדיוק למימדי הראש, כך שאם חובשים את האוזניותrnמעל האוזן, הכבל קצר, צמוד לעורף ויציב. כאשר חובשים את האוזניות מתחת לאוזן, ניתןrnלוותר על מאגדי הכבלים, החוט משתלשל על העורף כבדרך שגרה.  

כך זה נראה, מעל לאוזן (מאחוריה) או כשהכבל מגיע מלמטה:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שליטה וחיווי קולי

בדומה למרבית אוזניות ה- BT,rnגם פה ישנו שלט המאפשר שליטה מלאה על המכשיר המנגן, ואם מדובר בטלפון – על פעולותrnכגון הוצאת וקבלת שיחה. השליטה מבוצעת ע"י לחיצותrnבאורך משתנה על שלושה כפתורים (לחיצה קצרה, בינונית וארוכה), ובאמצעות שלושהrnכפתורים ניתן להדליק, לכבות, לענות ולנתק שיחות, להעביר שיר קדימה/אחורה וכמובןrnלשלוט על הווליום.

 

rnrn

האוזניות כוללות חיווי קוליrnבקול אנושי נעים (Jenna בפי החברה), המעדכנת על הפעולה שנעשתה -rnהדלקת האוזניות או כיבוין, חיבור להתקן BT (Pairing) וכו'.

rnrn

לאוזניות נורת לד זעירה המאפשרתrnלדעת את מצב הסוללה – היא נדלקת בעת הפעלת האוזניות ובעת לחיצה על כפתור, כך שהחיוויrnקל למדי.

מבחן-טכני

rnrn

נוחות שימוש

rnrn

עד היום, עם כל אוזניות ה- IEMrnשהיו לי, צורת החבישה המועדפת עליי הייתה מתחת לאוזן. צורה זו נוחה גם עם אוזניותrnאלו, אבל דווקא מיקום השלט (צד ימין, מתחת לגובה האוזן) היה לי פחות נוח, כנראהrnבגלל שהתרגלתי לשלטים שיושבים על כבל שמאל של אוזניות חוטיות. בצורת לבישה זו האוזניות יציבותrnלמדי ולא נופלות מהאוזן בזמן פעילות גופנית, אבל מדי פעם כן צריך להכניסן מעטrnפנימה.

rnrn

התצורה השניה,rnה"ספורטיבית" יותר הפתיעה אותי מאוד לטובה. מיקום הסנפיר בצורה הפוכהrnמקבע את האוזניה במקומה בקלות ומונע ממנה לזוז לחלוטין, גם בעת פעילות ספורטיביתrnאגרסיבית יחסית (משחק כדורסל סוער עם החבר'ה).  בתצורה זו השלט ממוקם ממש מעל אוזן שמאל – מיקוםrnנוח מאוד לטעמי, שגם מייצב אותו ומונע ממנו לזוז.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 
הכבל המגולגל בתצורת "מעל האוזן"

rnrn

בנוגע לשלט – הכפתורים בולטיםrnמספיק כך שקל למצוא אותם במימוש, ואפילו בשימוש עם כפפות דקות (עדכון מבוקר חורפי).rnשיטת השליטה, המתבססת על זמן לחיצה משתנה, עדיפה לטעמי על השיטה של מספר לחיצותrn(אחת לווליום / שתיים להעברת שיר וכו'), מכיוון שהשליטה קלה יותר ולאחר שמתרגלים,rnעושים הרבה פחות טעויות.

rnrn

בשתי התצורות, האוזניה כמעטrnואינה מורגשת. תחושת ה"עייפות" והלחץ שמקבלים בשימוש באוזניות דומותrn(בחלק מהדגמים כמובן) לא מופיעה גם לאחר כמה שעות של האזנה רצופה.

rnrn

מבחינת כיווניות הצלילrn(סטריאו), ברירת המחדל המוצהרת ע"י החברה היא "מעל לאוזן", וכך גםrnהאוזניות מזוהות. אם הופכים אותן, הכיוון משתנה, ולמי שזה חשוב – זו נקודה שכדאיrnלזכור. 

rnrn

מבחן קליטה

rnrn

מדובר באוזניות אלחוטיות, ועלrnכן הבדיקה הראשונה שעשיתי היא איכות הקליטה שלהן.

rnrn

האזנה בלבד 

בשלב הראשון, ביצעתי בדיקהrnסטטית (מקור עומד). השתמשתי בשלושה מקורות למבחן זה:

rnrn

  rn

 1. מחשב שולחני עם דונגל BT.
 2. rn

 3. טלפון נייד -Samsung Galaxy Note 2.
 4. rn

 5. טלפון נייד – Apple iPhone 5.

rnrn

אסכם ואומר שעם כל שלושתrnהמקורות, איכות הקליטה מצוינת.

rnrn

בשטח פתוח הקליטה הייתה נקייהrnונטולת הפרעות גם במרחק שעלה על 10 מטרים.
בתוך בית (בנייה טרומית, קירותrnבטון), הקליטה הייתה נקיה דרך קירות גם במרחק של 3-5 מטרים (תלוי בקיר), ואז החלוrnניתוקים (גם בנקודות בהם הקליטה הייתה פחות טובה, כמעט ולא היו רעשים במוזיקה).

rnrn

בשלב השני בדקתי את איכותrnהקליטה בזמן תנועה, כשהמקור נע איתי (מצב שימוש רגיל בזמן נסיעה). בכל מקום בו שמתי את הטלפוןrn(השתמשתי ב Note 2 לבדיקה השוטפת), לא משנה אם ביד, בכיס,rnבנרתיק זרוע, בתיק גב או אפילו בתיק רכיבה לאופניים הנמצא מתחת למושב – הקליטה הייתהrnרציפה ונטולת הפרעות, גם בשימוש ארוך (כשעוצמת הסוללה ירדה).

rnrn

שימוש כדיבורית

rnrn

המיקרופון מובנה בשלט, ולמרותrnהמיקום המוזר (מעל האוזן), הקליטה בצד השני של השיחה הייתה טובה מאוד ונטולתrnרעשים. אולי בזכות המיקום, גם בזמןrnרכיבה על אופניים לא הורגשו רעשי הרוח האופן משמעותי, עובדה שהפתיעה אותי למדי (עדrnעכשיו, ה Plantronics Voyager PRO הייתה הדיבורית היחידה שראיתי שמתמודדת יפהrnעם רוח בזמן רכיבה).

סיכום 

rnrn

חד משמעית – אלו אוזניות ה- BTrnהכי יעילות ששמעתי מבחינת ניקוי רעשים ושמירה על קליטה נקייה. גם במבחני רמקוליםrnמבוססי BT לא תמיד ראיתי תוצאות כ"כ טובות. 

rnrn

מבחן סוללה

rnrn

זמן הסוללה המוצהר עפ"יrnהיצרן הוא 8 שעות נגינה. זהו זמן ארוך ביחס לאוזניות BT המוגבלות באופן טבעי במקום הפנוי לסוללה,rnולכן הייתי מעט פסימי.
כבר בהאזנה הראשונה נתבדיתי -rnהאוזניות ניגנו כמעט שמונה וחצי שעות לפני שהתריעו על סוללה חלשה. בהאזנות הבאותrnזה הלך והשתפר, והיה גם מקרה (כנראה ווליום נמוך, קליטה ממרחק קרוב או גורם אחר)rnשגם עברתי את 10 השעות ללא טעינה…

rnrn

בכל קנה מידה – זה זמן סוללהrnמצוין, שיכול להספיק גם לשבוע או יותר של אימונים ללא טעינה בין לבין.

rnrn

זמן הטעינה לסוללה מלאה קצרrnיחסית (כשעה וחצי), אז הוא גם אינו מהווה מגבלה במקרה שנמצאים בטיול בחו"ל,rnאו פשוט בין אימונים. הטעינה קלה ופשוטה – מרימים אתrnהכיסוי שנמצא בגב האוזניה, ומתגלה שקע micro-USB קל ונוח לחיבור.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 
שקע הטעינה החבוי מאחורי גב האוזניה

rnrn

 

rnrn

מבחןrnהאזנה

rnrn

מבחן האזנה

rnrn

את האוזניות בדקתי גם בביתrnובעבודה (בסביבה שקטה) וגם במהלך אימונים (ריצות בחוץ ואימונים בחדר כושר).

rnrn

מבחינת אטימת צליל – האוזניות נפלאות,rnאולי אפילו קצת יותר מדי. האיטום מושלם, ובעוד בחדר הכושר או בעבודה אין לי בעיהrnעם זה, בזמן אימון בשטח פתוח הניתוק מהסביבה עלול להיות מסוכן, ודורש שיקול דעת.

rnrn

בנוגע לאיכות הצליל, האוזניותrnמאוזנות מאוד. אין הדגשה בולטת של שום חלק מהמנעד, כך שחובבי באסיםrnלמשל יצטרכו להשתמש באקולייזר המובנה בנגן (וזו אגב אחת ההמלצות של החברה). כפי שציינתי קודם לכן, הקליטהrnנקייה לחלוטין ונטולת הפרעות, כך שאפשר לשים לב לפרטים קטנים מאוד בתוכן ולבמהrnשמייצרות האוזניות, אשר מרגישה רחבה מאוד.

rnrn

 

בשיר NothingrnElse Mattersrnשל Metallica, בגרסת ההופעה החיה עם התזמורת הסימפונית של סאן פרנסיסקוrn(מהאלבום S&M), ניתן להבחין במיקומים השונים של הכליםrnהמנגנים ברקע, והשירה של ג'יימס האטפילד ברורה ונקייה. בשיר ThernUnforgivenrnמהאלבום Metallica, שהוקלט 10 שנים קודם לכן, ניתן לשים לבrnלהבדל בקולו של הסולן, צרוד יותר ואפילו יותר "גס", בהתאם לסגנון שלrnהשיר.

  

rnrn

כדי לבדוק יותר לעומק את התאמתrnהאוזניות לקולות שירה (ווקאל), האזנתי לשיר Sing for me של Tarja Turunen, מהאלבום My WinterrnStormקולה של הזמרת דומיננטי בכלrnהשירים באלבום, אבל בשיר זה במיוחד הוא מודגש, והמוזיקה מהווה רקע בלבד, לאווירה. האוזניות מתפקדות טוב מאוד, השירה צלולה ונקיה. בקטע אחד בלבד בו היא מטפסת לסולםrnגבוה מאוד מרגישים שהצליל מעט פחות חד, אבל החוויה הכללית מצוינת.

rnrn

כדי לבחון את התחום הגבוה ואתrnהתגובה של האוזניות לשינויים מהירים בצליל השתמשתי בשיר שאני אוהב במיוחד (ויהיהrnמוכר למי שקרא ביקורות ציוד שערכתי) – The devil went downrnto Georgia,rnשל The Charlie Daniels Band. זה שיר קצבי ומהיר עם הרבהrnנגינת כינור אנרגטית (Fiddling). האוזניות עומדות בקצב יפה מאוד,rnניתן להרגיש בפריטות הבודדות גם בקטעים המהירים. בקטעים הצווחניים שוב מורגשת מעטrnפחות חדות, אבל אני לא בטוח שמי שלא מכיר את השיר טוב היה שם לב.

 

rnrn

עוד שיר קצבי שבחנתי, בסגנוןrnאחר, הוא Becoming Insane של Infected Mushroom. זהו אחד הטראקים האלקטרוניים המוכרים לרובrnהישראלים. גם בשיר זה התוצאה נהדרת – קולות השירה והמוזיקה אינם מתנגשים,rnהאינטנסיביות של השיר מועברת בצורה ברורה והחוויה (בפרט בזמן ספורט) – גורמת לרגלייםrnלזוז בהילוך גבוה.

rnrn

את הבאסים בדקתי עם עוד שירrnשאני מאוד אוהב, Gangsta's Paradise של Coolio מהאלבום הנושא את אותו השם. לאורך כל השירrnיש ברקע פעימות באסיות, אשר נשמעות טוב ואינן מודגשות יתר על המידה, ולא פוגעותrnבשיר. השירה צלולה, וכמו בבדיקותrnקודמות, תחושת הבמה רחבה והתוצאה מוצלחת.

 

rnrn

השיר האחרון שבחנתי היה השיר Brotherrnשל הרכב המטאל הישראלי Orphaned Land. הסיפור מאחורי השיר (סיפור יצחק וישמעאל)rnמתואר באמצעות המילים הקשות למדי (מנקודת מבטו של יצחק, המבקש את סליחת אחיוrnבדיעבד), והמוזיקה המלווה את המילים מעצימה את תחושת ה"אסון" והמאורעrnהקשה.
לשמחתי, האוזניות הצליחו להעבירrnאת התחושה שהמוזיקה יוצרת, וגם במקרה זה, למרות שמדובר בשיר איטי יחסית, הוא בהחלטrnהצליח להכניס אותי לאווירת אימון בחדר הכושר. 

rnrn

סיכום

rnrn

סיכום

rnrn

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

חד משמעית, מדובר באוזניותrnהספורטיביות הכי טובות בהן השתמשתי, אלחוטיות או חוטיות. גם מול אוזניות ספורטיביות פחותrnשהיו בבעלותי (לא רק IEM), הן מהוות תחרות מרשימה מבחינת הנוחותrnואיכות השמע.

rnrn

בזכות זמן הסוללה הארוך, השימושrnכדיבורית, השליטה הנוחה והקלה ומגוון האביזרים, קל מאוד להשתמש באוזניות אלו לכלrnמטרה, והאיכות טובה מאוד לשימוש יומיומי (לא בהשוואה להאזנה אודיופילית בחיבורrnלמערכת הביתית).

rnrn

החסרונות היחידים בהם הבחנתי הםrnירידה קלה בחדות בצלילים המאוד גבוהים, והמיקום הקצת מוזר של השלט כאשר האוזניותrnמגיעות לאוזן מלמטה.

אפשר לומר שפשוט נהניתי מהשימוש בהן, וקל לראות שאני ממליץrnלכל אחד שאוהב לשמוע מוזיקה בזמן הספורט, בנסיעות באוטובוס, או פשוט במהלךrnהיום-יום (במיוחד אם מחפשים להתנתק מהנגן עצמו).  

rnrn

ציונים 

 • עיצוב – 8.
 • אביזרים – 9.
 • קליטה – 10.
 • זמן סוללה – 10.
 • איכות שמע – 9.

המחיר לצרכן – 849 ש"ח

rnrn

האוזניות מיובאות לארץ ע"יrnICON group ומשווקות ברשת Idigital

לדיון בנושא: אוזניות Jaybird Bluebuds X – לא רק לספורט, להכל!


7:00
  /  
11.12.2013
  
מאת: אורי לרנר

1