מסך OLED קעור של LG 55EA980Y

ביקורת ראשונה של האתר על מסך OLED, עפר לאור בודק את "היפה בשחור" לעומק כמו שרק הוא יכול.

7:00
  /  
26.11.2013
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

כשפתחנו את אתר Hometheater לראשונה בשנת 2004, עוד לפני שמסכי LCD או LED היו באופק, שמענו דיבורים על טכנולוגיה מופלאה בשם OLED שצפויה לקחת את העולם בסערה. הציפיות היו שתוך שנתיים (כלומר ב-2006) נראה מסכים מסוג זה. בכל שנה ראינו הדגמות של מסכי OLED, אך אף יצרנית בפועל לא הביאה את הטכנולוגיה לכדי ייצור מסחרי. סוני היתה הראשונה לנסות ולהביא OLED לעולם הקולנוע ביתי עם מסך 11" ברזולוציית QFHD (רבע FULL HD) שהביקורות עליה היו בעייתיות ומאז פשוט המתנו.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

כש-LG הבטיחה שהמסכים יהיו בהפצה בפועל בישראל עוד לפני תום 2013, הייתי סקפטי. אני שמח לגלות שטעיתי ולראשונה אחרי 9 שנים, נאלצתי לאכול את הכובע כאשר ח.י. (היבואנית) ו-טופ אודיו (המפיצה) השיקו את מסכי ה-OLED באופן רשמי בישראל.

כאשר מגיעים אלי מוצרים באופן כללי, ובטכנולוגיה חדשה בפרט, המיקוד של האתר חייב להיות כזה שמיועד למדוד, לבדוק ולזהות את כל התקלות והבעיות שמגיעות עם המוצר ו/או הטכנולוגיה. לכן, למרות כל מה שתקראו בהמשך המאמר, כדאי להתחיל ולומר – מסך ה- OLED של LG הוא המסך עם איכות התמונה הטובה ביותר שבדקנו באתר עד היום. נקודה.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

OLED היא טכנולוגיה יחסית חדשה, בוודאי כשמשווים אותה לטכנולוגיות כמו פלזמה ו- LCD. נדיר שאנחנו רואים טכנולוגיה חדשה פורצת קדימה באופן כה קיצוני – אבל מכיוון שהיצרניות השקיעו כל כך הרבה מאמץ בטכנולוגיה הזו במהלך יותר מעשור – מה שאנחנו רואים זוהי תחילתה של פריצה דרך טכנולוגית אמיתית וחדשה, לראשונה מזה יותר מעשור. מה שמייחד את הפריצה הזו על קודמותיה היא שהיא מבוססת על איכות תמונה ולא רק שיפורים שמעניינים בעיקר את היצרנים או יכולים לייצר להם עוד כסף…

מאמר זה יעסוק ברובו במדידות, בדיקות וניתוחים של איכות התמונה של המסך עם אין ספור שעות צפיה מדידה ובדיקה של המסך. פה ושם נחרוג ונוסיף בדיקות נוספות, אך כדאי לציין – המסך כולל יכולות כמעט זהות למסכי הסמארט האחרים של LG (כגון מסך ה nanoLED), כך גם בנוגע לממשק המשתמש, והשלט – ולכן לא ראינו טעם לחזור ולדוש בהם לאחר שהם נסקרו בעקביות בעבר.

לפני שנמשיך, אענה על שתי השאלות שכולם שואלים אותי לגבי המסכים האלה:

 1. מדוע מסך ה-OLED הזה קעור? מה זה נותן לנו בעצם?
  טכנולוגיית OLED היא טכנולוגיה שבה מדפיסים את התצוגה ולכן ניתן להדפיס אותה על פלסטיק שלאו דווקא חייב להיות ישר או שטוח. לאחר שהקונספט הוצג בתערוכת CES 2013, התשובה הפשוטה היתה "כי הם יכולים", קרי: בכדי לבדל את המסכים הללו ממסכי "סתם שטוחים".

  אבל מאז גילינו כמה דברים. בראש ובראשונה המסך המעוקל מקנה חסינות יחסית לרפלקציות אור. ככל שמסכים גדולים יותר כך הם מחזירים יותר אור ולכן מתקשים להמנע מרפלקציות. כאשר המסך קעור, הוא מתנהג כמו סוג של עדשה ולכן ניתן בקלות להמנע מהחזרי אור על ידי הטיה קלה מאוד של המסך.

 2. מסכי OLED נורא יקרים, זה שווה את המחיר היקר?
  בשתי מילים התשובה היא "תלוי למי". במילה אחת, התשובה היותר מסובכת היא "כן".

עיצוב

מסך ה-OLED הוא דק. ממש דק. אפילו ממש ממש ממש דק. כל כך דק שאייפון 5s נראה עבה כשהוא מונח עליו…

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y
אייפון 5s מונח על המסך

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y
עובי המסך ביחס לעובי של סכין מטבח

עוביו של המסך כולו אינו כ-4מ"מ, זה "רק" העובי בצדדים, במרכז המסך יש אזור עבה יותר שכולל את כל האלקטרוניקה של המסך וכמובן פאנל של חיבורים. בנוסף, העובדה שמסך מעוקל גורמת לעומק שלו בפועל (קרי, השטח שהוא דורש מהשידה) להפוך למשמעותי יותר.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

המסך מיועד להצבה על שידה או על שולחן. גרסא שטוחה של המסך קיימת גם היא, ואפשר לשלב אותה גם עם מסגרת דמויית מסגרת תמונה שמשמשת כרמקולים קדמיים.

כדאי לציין שהמסך בגודל 55", אך הוא טכנית צר יותר ממסך ה-50" קורו שלי, בעיקר בגלל חוסר כמעט מוחלט של Bezel – מה שמקבלים הוא נטו מסך…

חלקו האחורי של המסך אטרקטיבי במיוחד ומנצל את העובדה ש-OLED לא מתחמם ולכן תפקיד הגב הוא רק למנוע מהמסך להשבר מדקות היתר שלו. LG בחרו בגב מבוסס carbon fiber שגם נראה מדהים וגם יאפשר בקלות הצבה על שידה כזו שגם ניתן לעבור מאחוריה (התקנה של המסך על "אי" ולא בשיטה הישראלית של הצבה של המסך כנגד קיר סלון).

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

המסך מיועד להצבה על שידה ולכן ראוי היה שיהיה לו בסיס מתאים. הבסיס קעור בדומה למסך ועשוי פלסטיק שקוף. בשני צדדיו רמקולים שקופים בהספק של 40W ואיכות קול מוצלחים במיוחד. בבסיס המסך יש סאב עוצמתי. עם הגדרות מתאימות (בעיקר במצב Cinema), המסך מנצל את הקימור שלו בכדי לבנות במת קול מפתיעה ברוחבה ובאיכותה. אגיד שמדובר באחד המקרים הייחודיים שלא בטוח שנחוצים רמקולים חיצוניים נוספים במידה ואתם אינכם חובבי אפקטי סאונד של קולנוע ביתי. 

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

השליטה על המסך נעשית בדיוק כמו במקרה של מסך ה-nanoLED עם שלט ה-Magic של LG, שכוללת שליטה קולית, עכבר תנועה (air mouse) ואם מחברים את המצלמה המצורפת (יש פתח בחלקו העליון האחורי של איזור החיבורים שמאפשר חיבור יעודי למצלמה), ניתן גם לשלוט על ידי הנפת הידיים.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

העיצוב המיוחד של מסך ה-OLED איפשר ל-LG להוסיף אמצעי שליטה נוסף – ליטוף… הנחת היד מתחת ללוגו של LG מאפשרת הדלקה וכיבוי ושליטה בפרמטרים השונים של המסך. אמצעי שליטה זה מרגיש מעט משונה, ומעט קשה לתפעול ומאוד מזכיר את הממשק של מסך ה-Scarlet שכלל פתח עם צורה מעט ארוטית – ליטופו גרם למסך להתמוגג מנחת…

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

גם כאן, נגיעה ארוכה בתחתית המסך תגרום למסך להדלק או להכבות וליטוף שמאל-ימינה גורם להעברת תפריטים. לדעתי יש כאן פונטציאל גדול בשל העיצוב, אבל מעט פספוס בגלל שזה מעט מסובך מדי לתפעול וחבל – זו בהחלט השיטה החדשנית ביותר שראיתי לתפעול מסכים מזה כמה שנים.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

פאנל החיבורים של המסך זהה למסך ה-nanoLED, או כמעט מושלם – יש לנו כאן כל חיבור שאפשר לדמיין, כולל חיבור USB 3, והדבר היחיד שהיה חסר לי זה חיבור כרטיס זיכרון SD…

בדיקות

בדיקות

אם אתם קוראים את הביקורת הזו, יש סיכוי יותר מסביר שכמונו, גם אתם סקרנים לדעת כיצד המסך עמד בסדרת הבדיקות שערכנו לו. כפי שניתן לצפות, אנחנו לא ריחמנו על המסך ולא נתנו לו שום הנחות. הבדיקה הראשונה שעשינו היא בדיקות אורך חיים, שכוללת בדיקות Patterns ממושכים (השארת תמונה סטטית למספר רב של שעות) ובדיקות Uniformity. דווקא כאן, הופתענו על ההתחלה תוך גילוי לא פחות מ-5 פיקסלים תקולים במסך. מכיוון ש-yield נמוך נרשם אצל כל היצרנים, ציפינו לזהות פיקסל תקול אך לא מספר כה רב של פיקסלים כאלה במסך הראשון שאנחנו בודקים… הפיקסלים היו ברובם בצבע האדום אך בפועל זוהו פיקסלים תקולים בכל אחד מסוגי התת פיקסלים למעט תת הפיקסל הלבן: אדום, כחול וירוק.

מירכזנו את הפיקסל התקול בכל אחת מהתמונות הבאות:

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

כדאי לציין שמדובר בפיקסלים כבויים (burnt out) ולא stuck pixels שהיו הצרה הגדולה בימי ה-LCD הראשונים. בצפיה ממרחק סביר (למעלה מ-2 מ') לא ניתן היה להבחין בהם עם תוכן אמיתי.

כדאי בנוסף להציץ כיצד נראה המסך מקרוב (צולם עם אייפון 5s בעזרת עדשת מאקרו):

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

שימו לב שהגודל של כל תת פיקסל שונה בגלל יעילות שונה של כל מקור אור – בכדי שהוא יוכל להוציא אור שנתפס בעין כאילו הוא זהה בעוצמתו.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

ההדפסה של הפיקסלים נעשית ברביעיה, שלושת צבעי היסוד הרגילים: אדום, ירוק וכחול וצבע נוסף: לבן (מה שנקרא WRGB, חשוב שלא להתבלבל בינה לבין RGBY שהיא שיטת הקווטרו של שארפ). הלבן נחוץ בכדי להגיע לעוצמות אור גבוהות תוך המנעות מצריבת שאר הצבעים הרגישים יותר. החסרון של שיטה זו היא שיש מרווח גדול בין פיקסלים שניתן לראותה בבירור בתמונות. הפרמטר הזה נקרא fill ratio והוא נמוך באופן משמעותי מ-LCD או פלזמה שגבולות כל פיקסל כיום מזעריים ביותר. ניתן לראות את האפקט הזה בבירור בצילומים מקרוב – ניתן ממש להבחין במעבר בין הפיקסלים. חשוב לציין שהעין סלחנית יחסית ל-fill ratio נמוך, מה שאומר שהוא לא מפריע ממרחק צפיה סביר (למעט עבור תלת מימד, עוד על כך בהמשך).

מבחינת התכונות הויזואליות שלו, OLED דומה למיקס משונה בין LCD לפלזמה. הפיקסלים מאירים באופן הדרגתי (כמו LCD) ולא מהבהבים כמו פלזמה למעט אפקט פנימי שמאפשר חדות תנועה גבוהה על ידי כיבוי פסים באופן סלקטיבי תוך כדי החלפת תמונה (שיטת Motion clarity). ניתן למדוד זאת על ידי צילום וידאו בחשיפות שונות. לפי הצהרת LG, מדובר בזמן תגובה 0.1ms – כלומר, יש לצפות שבחשיפה של 1:10,000 ניתן יהיה לראות פסים סטטים על התמונה. אכן בחשיפות תמונה ששואפות למספר הזה, ניתן לראות פס דק – מה שאומר שהמסך אינו מכבה איזור אלא שורה בכל פעם בקצב של 10Khz לכל שורה.

האם זה אומר ש-LG פתרו את נושא המריחה? התשובה חיובית, ניתן לראות זאת על ידי שימוש בפיקסלים נעים (יש מספר test patterns לבדיקות שכאלה) והמסך אינו נמרח. מצד שני, המסך כן כולל מנגנון עיבוד תמונה של IFC שניתן לשלוט על ההגדרות שלו אך כזה שסובל מהמחלות הותיקות של הטכנולוגיה הזו: מדי פעם קפיצות בשל זיהוי תנועה מוטעה וכן ירידה ברזולוציה כשהמצלמה בתנועה, כך שכאן יש איבוד רזולוציה.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

לא מדובר בתקלה או בעיה חדשה, אלא כזו שמוכרת כיום בכל סוגי המסכים בשל שימוש במנגנוני 100/120HZ שלא השתנו כמעט בכלל בשלוש השנים האחרונות.

בעיה מעניינת נוספת ככל הנראה נובעת מהעובדה שהמסך קעור: בזויות מסויימות למסך יש גוון מעט ורוד. הדבר מתבטא בעיקר בצפיה מקרוב, ולא ממש מטרידה בצפיה רגילה.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

העובדה שהמסך אינו שטוח גורם גם לעיוות תמונה קליל במידה ומסתכלים בתמונה off center. האמת שציפיתי שהתמונה הקעורה לא תמצא חן בעיני, שכן איני חובב גדול של עיוותי תמונה ומיני תעלולי שיווק של יצרנים, אולם כאן הופעתי מאוד לטובה. לא רק שלא הציק לי העיקול, אלא שהוא התחבב עלי. התמונה נתפסה לי כישרה – כאילו שהעין תיקנה את האליפטיות וזה גרם לי לחוש כאילו שהמסך מכסה יותר שטח מטווח הראיה שלי.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

עוד יתרון בולט הוא החסינות המדהימה למדי של המסך להחזרי אור. שילוב של ציפוי חוסם החזרים והקימור הפכו את מלאכת צילום החזרי האור לסבוכה למדי. ניסיתי פעמים רבות למצוא זוית צפיה נורמלית שבה יש החזר אור ונכשלתי. הדרך לצילום התמונה הקודמת דרשה עמידה כמעט בצמוד למסך ובזוית קהה קיצונית ביותר… הדבר גורם לשדרוג משמעותי לחווית הצפיה עבורי.

אחידות וצריבה?

שאלה קשה שלא ניתן לקבל עליה תשובה ברשת היא עד כמה מסכי ה-OLED רגישים לצריבה. מדובר בשאלה קשה שבמידה רבה גם קובעת את אורך החיים של המסכים (שבניגוד למסכי LED/LCD ו-פלזמה, לא בדיוק ניתן לקבל עליה תשובות חד משמעיות מהיצרנים).

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

כפי שניתן לראות בתמונות (הצילומים נעשו בחשיפה ארוכה ועברו מעט עיבוד בכדי להדגיש את התופעה), יש סוג של residual brightness שנותר על המסך. לא מדובר בדיוק בצריבה אלא הפוך – כאילו שבכדי להמנע מצריבה הוגבר מעט האור באזורים מסויימים. התופעה לא היתה אחידה בכל הגוונים, לא הורגשה יותר בגווני הכחול והאדום. כתוצאה מכך השילוב של כחול ואדום (סגול) הציג את התוצאה הקיצונית ביותר במפת האור.

המסך שקיבלתי לא היה חדש לחלוטין, אלא ככל הנראה שימש כמסך לתצוגות ולכן עלול לא לייצג את המסכים האחרים (כולל גם
במינון המעט חריג של פיקסלים תקולים). לכן אני מסייג את הבדיקה בכך שיתכן תוכן מאוד מסויים הוצג על המסך, אך התחושה שלי היא שמדובר במאפיין חדש של טכנולוגיה שידרוש טיפול יעודי בדמות הרצה שמטרתה לשפר את האחידות של המסך.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

בכדי לתת הבנה רחבה יותר לאיך האחידות של המסך פוזרה, מדדנו את עוצמות האור ב-16 נקודות לרוחב המסך (המדידות נערכו באמצע המסך בציר האנכי) ומיפינו את עוצמות האור של המסך. ניתן לראות שחוסר האחידות בממוצע סובבת סביב 90% (בנקודות מסויימות ניתן לרדת עד 80%). כלומר, מדובר במספרים שדומים יותר ל-LCD מאשר פלזמה. הדבר מפתיע שכן מדובר במסך יחסית חדש ולכן ככל הנראה כדאי להשתמש במסכים אלה בזהירות יתרה.

עם זאת, כדאי לציין שלמרות שהרצנו Pattern קבוע במהלך מספר ימים שהיה אמור לגרום לצריבה כחולה (כחול אמור להיות הצבע הרגיש ביותר) לא צלח בידינו הדבר. יתכן שדרוש יותר זמן, אבל ככל הנראה המסך עמיד יותר לצריבות ממסכי פלזמה.

כפי שבוודאי ניתן לנחש מהעובדה שהגב של המסך הוא שחור סיב-פחמן, המסך מצליח להגיע לקונטרסט שעד כה לא הכרנו באף טכנולוגיה. אך לא מדובר בטכנולוגיה מושלמת. כך המסך נראה לאחר שהציג שחור כמעט מושלם (כאמור, נדרשת היתה חשיפה מאוד ארוכה ועיבוד תמונה בכדי להדגיש את התמונה).

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

בפועל השחורים מושלמים. כלומר, כל פיקסל יכול להגיע כמעט לשחור מושלם גם אם השכנים שלו מוארים באור מוחלט. בדומה לפלזמה, עוצמת האור של המסך תשתנה לפי כמות הפיקסלים שדלוקים בכל עת, בכדי להפחית את הספק החשמל (במקרה של פלזמה מדובר במניעת overload של הספק, במקרה של OLED ככל הנראה מדובר על חיסכון באנרגיה תוך שימוש בטכניקה זהה). קרי: עוצמת האור לס"מ מרובע שהמסך מפיק לריבוע מואר תהיה משמעותית גבוהה יותר מהעוצמה שהמסך יפיק כאשר המסך כולו דלוק.

תופעה מעניינת נוספת היא blooming של המסך, כאשר נצפה באיזור מואר, הוא עלול להעיר על סביבתו. עד כמה שניתן היה למדוד את התופעה, ככל הנראה לא מדובר בתופעה אלקטרונית – כלומר, לא בעיה בטכנולוגיה, אלא יתכן שאפקט של עוצמת האור החזקה של כל פיקסל שגורמת לתאורה סביבתית. כלומר, יתכן שזו פשרה שנגרמת בשל הזכוכית הקדמית ולא בעיה אמיתית של הטכנולוגיה. בכל אופן, התופעה ממש לא מפריעה בצפיה.

מדידות

מדידות

כהרגלנו בקודש, ערכנו סדרה ארוכה של מדידות על מסך ה-OLED של LG, לאחר שהוא כוייל כיול בסיסי בלבד (קרי: המטרה היא לדמות מצב ריאלי של משתמש בבית). כמובן שניתן לשפר את המדידות הללו בעזרת כיול מתקדם בעזרת ציוד, אך לא זו המטרה של הבדיקה.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

אחת המטרות של האתר ככלל הוא לא רק להתבסס על בדיקות סובייקטיביות אלא להשתמש באמצעי בדיקה אובייקטיביים ואימפיריים ובכך לתת כלים להבין את היתרונות והחסרונות של כל סוג טכנולוגיה. הדבר דורש לא מעט השקעה בזמן, מדידות ובדיקות – ואנחנו מקווים שהקוראים לא רק ירפרפו על המאמר למסקנות אלא גם יעמיקו בבדיקות שבעיננו לא פחות מעניינות מהמסקנות הסופיות…

הבדיקה שעניינה אותנו ביותר היתה הקונטרסט של המסך, ולשם כך ערכנו מספר בדיקות, כולל עוצמות אור אבסלוטיות וכן מדידות קונטרסט בשיטת ANSI. להלן התוצאות.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

עוצמת האור המירבית שמדדנו על המסך היתה 350cd/m2, אך ראוי לציין שככל שצמצמנו את איזור הבדיקה, כך עלתה עוצמת האור הריאלית לאותו האיזור. כל זאת, עם הספק מקסימלי של 100W לכל המסך (ראלית זה יהיה פחות). כאשר כל המסך מואר (100IRE Field test), עוצמת האור יורדת ל-89cd/m2. לשם השוואה מדובר במספרים שנעים בין פלזמה ל-LCD טוב. המסך יתאים גם בסלון יחסית בהיר (אם כי יש מסכי LED בהירים אפילו פי 2 מהעוצמות הללו אך הם נדירים למדי).

אז כמה יצא ה-ANSI contrast של המסך? כמעט ובלתי אפשרי היה למדוד זאת בשל השחורים הכהים, אך הפאנל נמדד בקושי רב בסביבות 25,000:1 – המדידה הגבוהה ביותר שערכנו לפאנל בטכנולוגיה כלשהי…

בתחום עיבוד התמונה, המסך אופייני למדי. עיבוד התמונה אינו יוצא דופן ממסכי High end אחרים.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

למסך בבסיסו יש שני טווחי צבעים (color gamuts). להלן המדידות במצב הטבעי של המסך (wide). כפי שניתן לראות הוא קרוב למדי לתקן DCI (התקן שמחייב בתי קולנוע דיגיטליים).

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

בכדי להקל את האבחנה בין שני המצבים, הוספנו גם תמונות שמדגימות את ההבדל בין מצב רחב שכזה לבין התוצאה שמתקבלת לפי התקן (REC709):

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Yב

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

כפי שניתן לראות, המסך מסוגל להתכנס בקלות לתקן. בפועל, מצב wide אינו קיצוני מספיק בכדי להפריע ואני מניח שרבים מאוד יעדיפו אותו על פני התקן. בכל אופן, הלבנים היו מעט נמוכים ונמדדו (במצב WARM2) ב-6300K בממוצע עם נטיה לכיוון הצהוב.

עוד בדיקה מעניינת היא עד כמה טוב המסך במעבר בין צבעים (gradient sweeps). כאן המסך שוב כיכב עם עיבוד שאיפשר מעבר כמעט מושלם בין גוונים שונים ללא פסי גוון (banding) – דבר שהוסיף איכות תמונה משמעותית לכל מה שהוצג על גביו.

המסך נמדד במצב גאמה 2.4 שמתאים למסך עם קונטרסט שכזה, והגאמה יצאה נמוכה משמעותית מכפי ש-LG מדווחים עליו – 2.09.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

המלצתנו היא להשתמש בגאמה 2.4 למסך זה.

בתחום טמפ' הצבע המסך היה יציב למדי, אך היה יכול להעזר בטיפה כיול בכדי להתקרב לתקן (חוסר קל של כחולים בכיול המובנה שלו)

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

בעוד שחתימה ספקטרלית של פלזמה (שלושה פיקים חדים) ושל LCD/LED (שלושה פיקים מחוברים) כבר צפויים מאוד, יש קושי רב הרבה יותר למדוד זאת ב-OLED, שכן לכל צבע יסוד צריך למדוד את הפיק באופן עצמאי ויש לעשות אינטגרציה. מכיוון שלא מדובר בנתון שיש לו המון ערך לצרכן הממוצע, בחרנו להציג את חתימת הצבע של ה-OLED CELL הלבן בלבד. כאמור, הוא מייצג רק רבע מחתימת הצבע (בניגוד לשאר הטכנולוגיות שזמינות כיום) עם פיקים באורכי גל 460, 560 ו-670 ננו מטר.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מדידה חדשה שהוספנו לארסנל הבדיקות של האתר הוא מדידת LAG במצב וידאו רגיל וכן במצב GAME. מדידה זו מאפשרת לבעלי רסיברים להתאים בדיוק רב יותר את ה-lipsync lag וכן מודדת את התגובתיות (responsiveness) שגיימרים ירגישו בעת משחק.

ה-55EA980Y מעכבת את אות הוידאו ב-146ms (אלפית השניה או מילי-שניה) במצבי הוידאו הרגילים, כולל IFC דלוק. זה נחשב גבוה ביחס למסכים אחרים.

במצב Game, המסך מעכב את התמונה ב-55ms (כ-3 fields עבור 60HZ), מדובר במספר יחסית סביר למצב גיימינג.

איכות תמונה

איכות תמונה SDTV

למסך מקלט עידן+ וכן יכולות עברית מלאות, כולל לוח שידורים. איכות הקליטה של שידורי עידן+ מצויינים, והמסך גם טוען לתאימות מלאה לשיטת השידור שרשות השידות מתכננת לשדר את ערוצי ה-HD (כלומר את ערוץ 1 ב-HD). איכות הקליטה מצויינת.

מן הסתם, איכות התמונה של שידורי הטלויזיה הרגילים בישראל נעה בין גרוע לבין בלתי ניתן לצפיה. עם זאת, המסך עושה עבודה מצויינת והודות למעבד תמונה טוב יחסית וקונטרסט עוצמתי התמונה בהחלט ברת צפיה, אך כמובן לא ניתנת להשוואה למקור איכותי יותר.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y
האם שמו של הזמר המפורסם יתפרסם עד שהמאמר יצא? כנראה שכן…

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

איכות התמונה ב-HD

מהרגע שמעבירים ל-HD, הריר אצלנו בבית מתחיל לזרום. מדובר במקרה הראשון מזה שנים רבות שבהן בתום המבחן, כאשר מגיע הזמן לצפיה רגילה בתוכן, העדפנו תמיד לצפות על גבי המסך שבבדיקה על פני המסך שבסלון (Kuro דור אחרון).

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

הסיבה לכך פשוטה: השילוב של גווני הצבעים העשירים, חדות התמונה (הודות לשימוש בתת הפיקסל הלבן), עוצמת האור ובעיקר בשחורים, בשילוב עם האריזה האטרקטיבית ביותר גורמת לי להצהיר חד משמעית שזו התמונה הטובה ביותר שראינו מאז קום האתר.

התחלתי עם יס ומהר מאוד התברר לי שאיכות התמונה יס מעולם לא נראתה טוב כל כך. המסך הוציא שילוב של שחורים (קונטרסט), חדות וגוונים שמעולם לא ראיתי מחוץ לטבע.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

האפקט היה זהה בכל סוגי התוכן. ככל שהתוכן היה איכותי יותר, כך התמונה השתפרה באופן דרמטי יותר מהטכנולוגיות אחרות.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

קטעי בדיקת פלזמה

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

קטעים נוספים שמעניין היה להריץ היו קטעים שמסכי LED כל כך מתקשים לנגן באופן איכותי: קטעי הבדיקה של ה-Kuro שאליהן הצטרפו קטעי בדיקה חדשים (עם אותו רעיון) שהפיקה LG בעצמה.

הרעיון מאחורי הקטעים ברור: הפרדת צבעים קיצונית, קונטרסט מאוד גבוה, ורקע שחור שמסכי LED פשוט לא מסוגלים להציג ללא עננות או זליגות אור ברמה כזו או אחרת. אתן לתמונות לדבר בעד עצמן.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

בקיצור, שחורים שלראשונה מצליחים לעבור את אלה של פלזמה, עם עוצמות אור לפחות טובות כמו מסכי ה-LED העוצמתיים ביותר, ללא עננות, זליגות אור, הבהוב או חוסר חדות מורגש.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

חלק מהצילומים כוללים גם את המסגרת בכדי שתוכלו לראות שזה אכן צולם מהמסך ולא הורד באופן כלשהו… התמונות מייצגות נאמנה את רמת השחורים, חדות הצבע ואיכות התמונה של המסך…

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

בלוריי

עם כל הכבוד לקטעי בדיקה (שכאמור, מעולם לא נראו טוב יותר), איך זה נראה עם בלוריי תובעני? תתכוננו לשוק המתבקש: זה נראה מדהים, ולא סתם מדהים אלא מדהים באופן בלתי נתפס… הקטעים מוכרים מאוד ולכן לא זקוקים להסבר או סופרלטיבים מוגזמים…

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

אלוף הקונטרסט (עיר החטאים) מעולם לא נראה טוב יותר:

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

ונעבור לקטעים פחות מוכרים:

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y
beyond the candelbara – סרט מאוד רך מבחינה גרפית, עובר נהדר

הסרט שאותי הכי סיקרן לראות כיצד הוא עובד ב-OLED הוא speed racer שמתבסס על צבעוניות מוגזמת כחלק מהעלילה שלו:

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

קטעי הסיום בסוף הטרילוגיה השניה (STIII). נטלי פורטמן יולדת את לוק ודארת' ויידר נולד מחדש:

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

3D+smart+media

3D תלת מימד

נתחיל בהודאה – אני אוהב תלת מימד. מאוד. אני מאוד אוהב תלת מימד.

ל-55EA980Y יש תלת מימד פסיבי. יש סיכוי לא רע שהוא אפילו טיפה מפריע לאיכות התמונה הפוטנציאלית של הטכנולוגיה בשל כך שהוא דורש פילטר שעלול להחשיך מעט את המסך. 

תלת המימד הפיסיבי, כפי שמומש במסכי FULL HD, פחות חד מכפי שניתן לראות בתלת מימד אקטיבי. עם זאת, LG מייצרת כיום רק מסכי תלת מימד פסיביים, כבר מספר שנים, בשל העובדה שהיא רואה בתלת מימד עוד פיצ'ר שמדי פעם ישתמשו בו. עבורי, מרחק של 3 מטר הוא גבול המינימום (לצופה ממוצע) למסך 55" לצפיה בתלת מימד פיסיבי – במידה ואתם מתכננים לצפות ממרחק קצר מזה, איכות התמונה נפגמת בכך שכל עין רואה מחצית מהרזולוציה של תלת מימד אקטיבי.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

נתחיל מהחדשות הרעות: ה-Fill ratio של מסכי OLED הוא קטן משמעותית מזה של LED רגיל ולכן תלת המימד הפיסיבי מגדיל זאת יותר (על ידי הרחקת הפיקסלים עוד יותר) מה שגורם לפסים השחורים דרך המסך להיות עבים יותר. 

ועכשיו לחדשות הטובות, ממרחק סביר, זה פחות מטריד ולכן LG השקיעה בשיפור משקפי תלת המימד. אלה, ללא ספק, משקפי התלת מימד הנוחים ביותר שחבשתי מעודי. הם מגיעים עם מארז מהודר שכולל 2 זוגות משקפיים עם תיק אישי, ועוד שני זוגות קליפ-און שמתלבשות על משקפיים קיימים.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

נוחים כמו משקפי שמש רגילים – אף משקפיים אחרות לא מתקרבות לרמת הנוחות הזו – אחרי כמה שניות פשוט לא מרגישים יותר את המשקפיים

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

את צפית התלת מימד פצחתי בסצינות הבדיקה של S&M2. חסכתי לכם את התמונות המטושטשות ואני מציג את הגרסא הדו מימדית. כאמור, כדאי לקחת בחשבון שממרחק קצר מדי, מרגישים את הירידה ברזולוציה.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

בחבילת ה-Smart של המסך, ניתן למצוא תכני 3D שעיקרם סצינות בדיקה והדגמה, לרוב מהסוג שגורם לעיניים להתפקע מחוריהן (ולאו דווקא מהתלהבות). יש גם תוכן לילדים, אבל בתאכלס, ממליץ בחום על תכני בלוריי ב-3D.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

גולת הכותרת בתלת מימד הוא כמובן הסרט Life of Pi, נכון לכרגע המלך של תלת מימד (לפחות עד ש-Gravity יגיע לבלוריי). התמונות כאמור צולמו במצב דו מימד של הסרט:

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

Smart – מסך OLED חכם

את אפליקציות ה-smart של LG כבר הצגנו בעבר. נקודת התורפה העיקרית של LG כיום בנושא הזה היא חוסר בתכני וידאו בעברית. נותר לקוות שהם ימצאו דרך להביא תכנים מהסוג הזה לשירותי ה-smart שלהם בעתיד או לפחות לאפשר שימוש בשירותים דומים בחו"ל (למשל Netflix).

כפי שכתבנו בביקורת על מסך ה-nanoLED, נקודת התורפה של מסכי LG כיום היא אמצעי השליטה והרישום המורכבים יחסית. גם כאן אמצעי השליטה היחיד שמסופק עם המסך הוא שלט ה-Magic. אחרי שני מסכים של LG בסמיכות רבה, תפעלתי אותו ביתר נוחות, אך עדיין הייתי ממליץ לספק עם המסך שלט סופר זול שישמש למי שמאותגר יותר בנושאים האלה.

מכיוון שבביקורת על ה-nanoLED קיבלנו פניות רבות לבירור פרטים נוספים על יכולות הסטרימר, ערכנו עליו בדיקות יותר יסודיות. בדיוק כמו שאר החברות המסך תומך אך ורק ב-DLNA (מתי נראה מסך שתומך ב-SMB?!!!). ניתן לסרוק את המכשיר שמחובר אליו לפי וידאו, מוזיקה או סרטים.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

אלטרנטיבה אחרת היא ניווט דרך שמות הספריות (נוח לגיקים כמוני, שיש להם מיליוני קבצי וידאו מאוחסנים). קבצי MKV עם תרגום מובנה מוצגים כשורה (עברית משום מה לא הוצגה במצב הזה) וגם קצבי MKV עם קבצי SRT חיצוניים בעברית עבדו ללא בעיה עם פונטים חדים ונעימים למראה בעברית (סימני הפיסוק בסוף המשפט לא היו ממוקמים כראוי, אבל זה ממש לא מטריד). כל זאת, ללא שהייתי צריך כלל להתקין תוכנה יעודית לשיתוף – זה עבד ללא כל בעיה עם שרת ה-NAS הביתי שלי…

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

לא רק זה, אלא שהוא גם זכר את המיקום האחרון שניגנתי את הסרט המסויים.

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

לצורך בדיקות המהירות, בדקתי עם רשת גיגה קוית. להפתעתי קבצים עם אודיו DTS פעלו כשורה, כולל אפילו DTS HD (אם כי ככל הנראה ניתן היה לשמוע רק את ערוצי האודיו של ה-core ולא את הקטעים הנוספים). 

בנוגע לקצבי הנתונים: MKV הגיע ל-70Mbps בעוד שקבצי M2TS (קידוד פנימי זהה שמקורו בבלוריי) החלו לגמגם על רשת קוית בכ-50Mbps. 

כלומר, המסך מכסה אחוז ניכר מהצרכים של הצרכן האופייני בנוגע לתוכן "מושאל".

סיכום

סיכום

מסך OLED קמור של LG 55EA980Y

למי שהיה ספקן לגבי טכנולוגיית מסכי OLED ועד כמה מסכי OLED יהיו טובים בתנאי בדיקה ובעולם האמיתי (וכן, אני מדבר על עצמי), אפשר לנשום לרווחה. טכנולוגיית OLED חיה, בועטת ובהחלט מוכיחה את עצמה כפיתרון משמעותית טוב יותר מכל מה שקדם לה טכנולוגית.

יש למסך ה-OLED של LG יתרונות רבים, בראש ובראשונה: איכות תמונה פנומנלי, עוצמות אור גבוהות, החזרי אור מאוד מינימליים ועיצוב מושלם. מבחינת איכות התמונה ראוי לציין גם את היכולות של המסך להתמודד עם גווני צבע ו-transitions וקונטרסט שמצליח לשים בכיס הקטן את כל שאר הטכנולוגיות שראינו בעבר.

נקודות התורפה של ה-55EA980Y מעט מורכבות. בצד של איכות התמונה, מטריד שהמסך כולל כל כך הרבה פיקסלים שרופים ושהמסך לא היה אחיד בעוצמת התאורה שלו (כאמור, לא מדובר במסך חדש לחלוטין, כך שבהחלט יתכן שהמסך הזה עבר מעט התעללות בדמות הדגמה בשעותיו הראשונות…

מעבר לכך, שתי נקודות תורפה נוספות הן תלת המימד הפיסיבי שדורש מרחק צפיה גדול יחסית (המשקפיים המעולות מפצות טיפה על החסרון הזה) ושלט ה-magic שנוח בתור שלט שני, אך מומלץ לאבזר את המסך בשלט רגיל כתחליף אליו לאנשים הפחות טכנולוגיים מבינכם.

ציונים

 • איכות בנייה: 9.7 (פיקסלים תקולים מגבילים את הטכנולוגיה)
 • עיצוב: 10
 • HDTV איכות תמונה: 10
 • SDTV איכות תמונה: 9
 • תלת מימד: 8 (דורש מרחק צפיה גדול יחסית בכדי להתגבר על תלת המימד הפסיבי)
 • שלט: 7
 • יכולות כיול: 9
 • יחסי מסך: 9.5 (כולל יכולות מלאות לשליטה גם במצב 1080i)
 • חיבורים: 9.5
 • ממשק: 8 (פשוט למדי, אבל קשה לתפעול בעיקר בגלל השלט)
 • המרת 2D לתלת מימד: 9
 • פונקציות נוספות: 9.5 (DLNA מצויין, חיבוריות USB 3.0, מצלמה ניתקת, חיישן מגע, מיליון אופציות חיבוריות, יוטיוב, אפליקציות תוכן)
 • אפליקציית אנדרואיד/אייפון: 9 (תמיכה במסך המלא של iPhone 5 היה מעלה את הציון ל-9.5)
 • נגן מדיה: 9.5 (עומד בקצבי נתונים גבוהים, תומך בתרגום מלא בעברית)
 • שירותי תוכן מהרשת: נרחבות
 • עברית: 9
 • עידן+ : 9.5 (כולל לוח שידורים מלא, קליטה מעולה, איכות תמונה והקלטה פנימית או לדיסק חיצוני).

תמיכה בפורמטים

 • חיבוריות HTPC: מצויין
 • תמיכה בהיי דפינישן של יס – yes HD: כן
 • תמיכה ב-HDMI 1.4: כן
 • תלת מימד 3D: כן
 • המרה אוטומטית 2D ל-3D: כן
 • תמיכה ב-DTT: כן
 • תמיכה ביחסי מסך ב-1080i: כן

מחיר מומלץ לצרכן:  55,000 ש"ח

לדיון בנושא: מסך OLED קעור של LG 55EA980Y


7:00
  /  
26.11.2013
  
מאת: עפר לאור

1