ילדות: צעצועים ליזמיות העתיד

כשהכל מסביבה ורוד נצנצים, מה באמת הסיכוי של הילדה שלך להפגין חשיבה עצמאית כשתגדל? להיות יזמית? ממציאה? מהנדסת? חברת צעצועים ...

14:30
  /  
21.11.2013
  
מאת: מעין קמחי
Goldieelox –  צעצועים ליזמיות העתיד

 לא רק ברביות 

לפני הכל, חשוב לי להבהיר כבר בתחילת הדרך שאין מה להאשים אותי בפמיניזם ובאותה מידה בוודאי שלא בשוביניזם. הגישה שלי היא פשוטה – אדם הוא אדם באשר הוא אדם, המין לצורך העניין, הוא רק עוד פרמטר. הבעיה היא, שאנחנו לא מתנהגים ככה.

מכך, הרשו לי להסב את תשומת ליבכן לעניין פעוט שבו לדעתי רובנו כושלות – צעצועים. נסו להיזכר מתי בפעם האחרונה קניתן במתנה לבת של חברים: צעצוע כחול / קסדה של בנאי / אוטו צעצוע / דינוזאור / סדין עם אסטרונאטים / כל צעצועי "בנים" אחר. אני בטוחה שהצדיקות ביניכן זועמות עכשיו בצדקנות בקול רם "בדיוק לפני שבוע, לבת של חברים, את הדבר ההוא עם הפטיש והקופסאות הצבעוניות". נכון, מדי פעם זה קורה וגם אני משתדלת שלא ליפול לשבלונות, אבל אם נהיה כנות עם עצמנו (באמת כנות, לא בנסיון פתטי להיראות טוב בעיני רוחנו), רובנו מתייחסות מאוד שונה לילדים ולילדות. גם אם אנחנו מנסות שלא להפלות, לפחות בעניין הצעצועים, ההיצע שיש שם בחוץ כל כך מוכוון-בנות או מוכוון-בנים שפשוט קשה להתעלם מזה.

אבל, יש מי שעושה את זה אחרת. חברה אחת בשם Goldie Blocks מייצרת צעצועים כדי שיהיו "לא רק נסיכות" בקרב הבנות הקטנות בדור הצעיר.

בלי להכביר במילים, אם עוד לא יצא לכן לראות את הסרטון המהונדס והיצירתי הזה – הייתי במקומכן משקיעה בו כמה דקות. מהמם ובעיקר צופה לנו עתיד ורוד יותר (גם בלי הנצנצים). 

אז תיזכרו את זה בפעם הבאה שאתן מושיטות יד לבובה הורודה הבאה בחנות, תשקלו שוב ואולי תבחרו במקום צעצוע קצת יותר משמעותי. מי יודע, אולי אתן תהיו אלו שתתרמו לתחילת קריירת הנדסת האווירונאוטיקה של האסטרונאוטית הישראלית הבאה. 

לינקים רלוונטיים 

* תמונת השער לכתבה לקוחה מתוך הבלוג באתר גולדיבלוקס, Elsa Andres as Rosie the Riveter!

לדיון בנושא: ילדות: צעצועים ליזמיות העתיד


14:30
  /  
21.11.2013
  
מאת: מעין קמחי

1