55LA960Y, מסך nano LED של LG

LG מציגים מסך nanoLED חדש, ה- 55LA960, מסך הדגל החדש של החברה.

20:00
  /  
16.11.2013
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה

55LA960Y, מסך nano LED של LG

מסלול האבולוציה של מסכי ה-LED/LCD היה ידוע וצפוי מראש. בהתחלה, התאורה היתה מבוססת נורות CCFL (דומות מאוד לניאון) שהיו מאחורי המסך ומופרדות ממנו בשכבה של חומר מטשטש (דיפיוזר) – התאורה תחילה היתה בעוצמה קבועה, ולאחר מכן שוכללה יותר בכדי להבהב באופן חכם ולשנות עוצמה בהתאם למה שהופיע על גבי המסך. המעבר ל-LED היה טבעי ומהיר, אך העלות הגבוהה של תאורת LED העבירה את התאורה למסגרת המסך, מה שאפשר גם להוזיל את המסך ולעצב את המסכים כדקים יותר. תאורת מסגרת היא פשוטה יותר וזולה משמעותית לייצר, אך מגבילה מאוד את היכולת של המסך להאיר איזורים מסויימים במסך במקביל להשארת איזורים אחרים כהים. 

לתקופת מה, החלו חלק מהיצרנים להוביל מאמץ להחזיר את התאורה לחלקו האחורי של המסך. החברות שדחפו לכיוון הזה היו בעיקר פיליפס וטושיבה, בעוד שהיצרניות הקוריאניות והסיניות זנחו את הרעיון ועברו כמעט לחלוטין לתאורה מסגרתית. 

אולם בשנה האחרונה גם סמסונג וגם LG הציגו מסכים חדשים עם תאורת LED אחורית. הטכנולוגיה בין שתי החברות שונה, אך הרעיון דומה. מקבצי LED אחוריים מאפשרים להדליק איזורים מסויימים ולכבות אחרים ובכך להגביר משמעותית את הקונטרסט המעשי של התמונה. בעוד שבסמסונג הטכנולוגיה קיימת רק במסכים הגדולים באמת (85"), ב-LG הטכנולוגיה נקראית nanoLED וקיימת גם במסכים בגדלים הסטנדרטים הפופולריים כל כך כיום.

55LA960Y, מסך nano LED של LG
פילם nanoLED מקור: CNET

ה-55LA960Y הוא מסך nanoLED, שכולל מסך LCD מתקדם עם תאורה אחורית Local dimming מבוססת smt LED שמורכבים על פילם מיוחד שפותח על ידי LG ואשר מאפשר למסך להשאר דקיק. מדובר בנורות LED קטנות במיוחד שמקובצות לאיזורי תאורה ריבועיים. חברת LG לא מציינת כמה נורות LED בדיוק (ככל הנראה מדובר באלפים) וכמה איזורים (ככל הנראה מעל 200 אזורי תאורה).

התאוריה פשוטה – כאשר איזור מסויים במסך כהה, הורדת עוצמת האור מאחוריו ללא השפעה על שכניו שמוארים כרגיל מאפשרת למסך להציג קונטרסט גבוה יותר. 

עם זאת, מדובר בטכנולוגיה יקרה למימוש וסבוכה למדי. על היצרנית לוודא שעוצמות האור וגוון האור של תאורות ה-LED אחידות, וככל שמספר אזורי התאורה רב יותר, כך מנגנון הבקרה עליהם מורכב יותר. ככל שמספר האזורים קטן יותר, כך עלול להווצר מצב שבו תאורת הרקע תהיה רחבה מדי ותדלוף לאזורים אחרים. 

זו הסיבה שלא ראינו מספר רב של מסכים בטכנולוגיה הזו – היא יקרה, מורכבת ועדיין לא ראינו מימוש מושלם שלה. 

ה-55LA960

כראוי ממסך דגל של חברה מובילה, כמו LG, ה-55LA960 מעוצב להפליא. הוא מעט עבה מאחיו בעלי תאורה צידית, אך הוא מחפה על כך עם מרווח מסגרת (bezel) דקיק שנראה כאילו נגמר מיד לאחר סיום הזכוכית. בדומה לחברות המובילות האחרות, גם LG הבינה שמרבית הלקוחות אינם תולים את המסכים שלה על הקיר, והשקיעה במעמד ראוי ואטרקטיבי. 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

הבעיה היחידה עם מבנה הרגל בדרך כלל הוא בחוסר לקיחה בחשבון של המקום הנדרש בתחתית המסך להעמדת ממיר ו/או נגן בלוריי. במקרה הזה, ניתן לשלב את שניהם די בקלות (אם כי יתכן שצריך יהיה להעמיד אותם זה על גבי זה).

בחלקו האחורי של המסך ניתן לראות את אוסף החיבורים המרשים של המסך, וכן את רמקול הסאב שגם הוא מרשים מאוד בעוצמתו.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

הסאונד מעולה, בין היתר הודות לסאב יעודי בחלקו האחורי של המסך. פיצ'ר חביב נוסף הוא יכולת של המסך לשנות Lipsync ישירות על המסך וללא צורך ברסיבר.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

מעבר לחיבורים הסטנדרטים שיש לצפות ראוי לציין שזה המסך הראשון שכולל חיבור USB 3.0 – שמאפשר לא רק שליפה מהירה של תכנים מתוך דיסק קשיח (להזרמת וידאו) אלא גם מאפשר הקלטת וידאו על ידי מערכת ה-time machine II של LG. כך ניתן לחבר ממיר או פשוט להקליט מהאוויר (שידורי עידן+ DTT) ישר לדיסק קשיח USB 3.0.

שליטה וממשק

המסך מגיע עם מצלמת וידאו ומיקרופון מובנים שניתן לשלוף אותם מהמקום על ידי משיכה של כפתור בחלקו העליון של המסך. לא מדובר בפעולה נוחה במיוחד שכן השליפה היא מכאנית. עם זאת, בדומה לכל שאר החברות, LG מבינה שמרבית האנשים חרדים למדי לפרטיותם (בייחוד לאור ההדלפות האחרונות שה-NSA עוקב אחרי כל השיחות הטלפוניות של כולנו…) ולכן הסתרת העינית היא כנראה מהלך חכם לא רק לפרנואידים מביננו…

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

המצלמה משרתת מספר של מטרות אך שתי העיקריות בינהן היא שימוש בסקייפ, וכן שליטה על המסך בעזרת הידיים. LG מגיעה מעט מאוחר למשחק השליטה עם הידיים, אך היה אפשר לקוות שהיא תעמוד במבחן ותגיע לתוצאות טובות ביחס למתחרתה מבית. במקרה שלי היה צריך לכוון את המצלמה מעט נמוך (ניתן לשלוט בזווית הצילום בעזרת גלגלת בחלק האחורי העליון של המצלמה) ובתנאי חושך, המצלמה לא זיהתה אותי באופן אמין גם בשל תנאי התאורה (גם כאשר החדר היה מואר) וגם בגלל הזוית המוזרה. ממשק השליטה היה לי קשה לתפעול ולרוב, פשוט לא הצלחתי לגרום למסך לעשות מה שרציתי. בניגוד לסמסונג, המסך לא מציג cursor על המסך (שגם זה מסובך למדי) אלא נותן ממשק עגלגל שמאפשר לך לבחור אופציה ספציפית ומוגבלת (ווליום, מספר ערוץ, כיבוי מסך והעברת כניסה). קשה להגיד שזה פיצ'ר מאוד נוח לשימוש וממילא, אני מניח שמרבית המשתמשים ישאירו את המצלמה סגורה במקומה אלא אם הם מתכננים שימוש בסקייפ.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

המנגנון שליטה העיקרי של המסך הוא שלט magic. השלט הוא כבר דור שלישי של שלט מסוג air mouse שמשתמש במנגנון Gyroscope בכדי להציג חץ על המסך לבחירת אפשרויות. בעבר, LG סיפקה את השלט הרגיל בנוסף לשלט Magic, מה שאפשר לך לבחור אם אתה מעוניין בשימוש בפיצ'ר הזה או לא. עם המסך קיבלתי אך ורק את השלט Magic, ולאחר בירור הבנתי שזה אכן מה שלקוחות רגילים מקבלים. 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

אני חייב לציין עד כמה מאתגר השימוש היום-יומי עם השלט הזה כשלט היחיד של המסך. מדובר בהחלטה שבעיני טעות שכן היא מאוד מקשה מאוד על השימוש במסך. השלט אמנם ארגונומי ויכול להיות סופר נוח כשלט שני למסך, אולם כשלט עיקרי, הוא דורש יותר מדי מאמץ לשימוש. התגובות לשימוש בו משאר בני הבית הבהירו לי עד כמה מומלץ ל-LG להחזיר את השלט הנוסף למארז. בצידו של השלט יש כפתור תאורה (שקל מאוד לא לשים לב לקיומו – לדוגמא אשתי פספסה אותו ופשוט לא הצליחה להשתמש בשלט בלילה). גם כאשר התאורה דלוקה, לא כל הכפתורים דלוקים, אלא רק הכפתורים בעלי הפונקציות המיוחדות. במרכז השלט יש גלגלת שמשמשת גם ככפתור OK וסביבה כפתורי D-PAD. הבעיה היא שהגלגלת כל הזמן נוטה לזוז בעת לחיצה או כשמניחים את השלט על הספה, מה שגורם למסך לשאול אותך האם התכוונת שאתה רוצה לגלול ולזפזפ בין הערוצים. בפעם העשירית שזה עשה את זה בטעות הבנתי שפיצ'ר שביסודו חביב (זפזופ זריז במיוחד) הפך למציק בגלל שרק כשרואים ערוצים בטלויזיה חיה הוא היה אמור להיות פעיל. בכל אופן, לא ברור מדוע זפזופ כזה בכלל נחוץ, שכן לשלט יש כפתורים נוחים מאוד להעברה זריזה בין ערוצים P+ ו -P… עם השלט היה קשה להגיע להגדרות המסך. בכדי להגיע להגדרות יש להפעיל את העכבר (ניעור של השלט בד"כ יעשה את העבודה, אבל לא תמיד), להזיז את העכבר לחלק התחתון של המסך ולהגיע לפאנל אפליקציות ומשם להגדרות – הרבה יותר מדי פעולות לפונקציה שצריכה להיות זמינה בכל עת…

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

בנוסף, גם החלפת מקורות וידאו מורכב למדי עם השלט, ודורש יכולות קוארדינציה לא פשוטות בלכוון את השלט למקום הנכון. הוספת כפתור של Input לשלט היה מקל מאוד כאן.

LG עשתה כאן החלטה אמיצה לעבור לגמרי לממשק ממוחשב ומתקדם, אבל הקהל עדין הרחק מאחור, ולדעתי יתקשה מאוד להסתדר עם ממשק שדורש ממך מיומנות לא פשוטה. האלטרנטיבה היא שליטה דרך הטלפון החכם, או פשוט חיבור של מקלדת ועכבר למסך, מה שככל הנראה הוא הפיתרון הכי פשוט ונוח למרבית האנשים. אני חייב לציין שיש מקומות רבים שהשלט עזר מאוד והיה נוח, אבל כאמצעי הממשק העיקרי למסך, הוא פשוט גרם ליותר בעיות מתועלת, וגרם לפעולות פשוטות במסך להיות מורכבות ואיטיות משמעותית מכפי שהיו חייבות להיות.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

ממשק המשתמש של המסך דומה למדי לזה של דורות קודמים של מסכי LG. לא מדובר בממשק המבריק והמלוטש ביותר מבין היצרניות, אבל הוא סולידי וקל לתפעול ולהתמצאות. כמובן שכולו מתורגם לעברית, אך מפעת הקושי שלי להבין את הגרסא המתורגמת – הבדיקה נעשתה ברובה עם הממשק בתצורה האנגלית. עם זאת חשוב לציין שעברית בממשק היא פיצ'ר חשוב ונחוץ בעיני.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

שליטה דרך הסלולר

את הבדיקות ערכתי עם אייפון 5s, ולכן הופתעתי שהאפליקציה לא הותאמה לגודל המסך של אייפון משני הדורות האחרונים. גם מנגנון ה-pairing מוזר למדי ודורש שתהיו מחוברים לעידן+ בכדי לראות את הקוד של ה-pairing בפעם הראשונה. כלומר, אם אתם מחוברים לממיר של יס/הוט או לסטרימר/נגן בלוריי – עליכם לצאת לטלויזיה ורק אז תוכלו לחבר את השלט למסך.

חשוב לציין שהמסך צריך להיות דלוק בכדי שניתן יהיה לשלוט בו באפליקציה (אם יש אופציה לעשות לו network standby לא מצאתי כזו). מהרגע שפותחים את האפליקציה היא פשוט תענוג לשימוש.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG
הסבר לא הכי קל להבנה – מטרתו להסביר לכם שעליכם להעביר לכניסת הטלויזיה DTT

מדובר באחד מאפליקציות השלטים המוצלחים שאני מכיר. יש כאן גישה לכמעט כל דבר שאפשר לדמיין בקלות רבה ובנוחות. אם אתם משתמשים בעידן+, השלט יציג לכם בלייב את מה שנראה על המסך. קל מאוד לנווט באפליקציה, להעביר ערוצים, כניסות וגם לתפעל את החץ של העכבר. האמת שנוח הרבה יותר מאשר להשתמש בשלט עצמו… גם במצב game mode נוח מאוד לתפעל את אפליקציית השלט. התלונה העיקרית שלי עליו היא שלא ניתן להשתמש בו בכדי להדליק ולכבות את המסך (network standby) – פיצ'ר שבאמת חסר לי מאוד.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

פיצ'ר נוסף שקיים במערכת הוא NFC tap on. הרעיון, כפי שתחילה דימיינתי אותו, הוא שלמסך עצמו יש יכולות NFC שמאפשרות לך לשים מדבקה על מוצר כלשהו וכאשר המוצר "נוגע" במסך, הוא ידליק או יכבה אותו. רעיון יפה, אבל זה לא מה שהתכוונו ב-LG. עם המסך מגיעה מדבקת NFC שניתן לחברה לאפליקציית השלט באנדרואיד (רק שם יש NFC).

עליך להתאים את המדבקה לאפליקציה (פשוט למדי לביצוע אחרי התקנת האפליקציה של LG) על מכשיר אנדרואיד שתומך ב-NFC, כולל מכשירים של מתחרותיה של LG. אחרי שעושים זאת יש הנחיות ללמד את האפליקציה לגבי הטלויזיה שמדליקים. 

עכשיו, כאשר המכשיר מזהה את המדבקה, דבר שדורש קרבה רבה, כלומר ממש מגע בין המכשיר למדבקה (שמסופקת כאמור עם המסך). בהנחה שלמסך האופציה של DLNA/Miracast דלוק, היא גם מצליחה להדליק אותה.

רעיון מעניין, אך לדעתי מורכב משמעותית ביחס ליכולת של בני אנוש… פיתרון הגיוני יותר היה להכניס את ה-NFC למסך עצמו ולאפשר לו לזהות את המדבקה ישירות…

שליטה דרך המיקרופון

אולי נקדים את המאוחר, אבל מנגנון השליטה המעניין ביותר ברשימה הוא שליטה בקול על המסך. בעוד שבסמסונג (המתחרה העיקרית עם אמצעי שליטה שכזה) הפוקוס הוא על הדלקה וכיבוי, ווליום וכו'. אצל LG, לא רק שהפוקוס לא שם, אלא שפשוט לא הצלחתי לגרום למסך לבצע פעולות עם הקול (למשל להשתיק את המסך, להעביר ערוץ וכו'). 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

המיקרופון של LG נמצא בשלט, ובדומה לרעיון של אפל עם Siri, יש לנו בעצם עוזרת אישית. העוזרת היא קוריאנית ג'ינג'ית עם צמה שמזהה את מה שאתה אומר ומוצאת לך תוכן על בסיס זה. כאמור, המטרה שלה אינה לשלוט על הטלויזיה אלא לחפש ולמצוא לך תוכן רלוונטי. לכן, כאשר מחפשים משהו, היא תחפש אפליקציה מתאימה או תוכן מתאים מבין התכנים שזמינים לך. 

כך למשל התחלתי לנסות לגרום למסך לעבור ערוץ, ופתאום הגעתי לדברים מעניינים ביותר ביוטיוב (שאגב נראה מדהים על גבי המסך). 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

בלי קשר למה שחיפשתי, מה שהוא בד"כ מצא היה הרבה יותר מעניין…מהרגע שהבנתי את הרעיון, הוא זיהה כמעט ב-100% את מה שחיפשתי. אפשר להגיד שחלק מהעניין הוא העובדה שהמיקרופון בשלט מצויין, או ש-LG כנראה ממש טובים בחיפוש קולי, או שפשוט אפשר להגיד שהמבטא שלי מוצלח. יהיה אשר יהיה, הוא הצליח לזהות אפילו את שם האתר ללא צורך בתיקונים או הערות.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

גם החיפוש שלו היה רלוונטי לישראל, וכפי שניתן לראות, הוא זיהה את המיקום והתוכן הוצג בהתאם.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

שליטה בעזרת ציור

55LA960Y, מסך nano LED של LG

אישית, אני ממש לא מת על הרעיון של לנסות ולצייר דברים על המסך עם שלט ה-Magic. ממילא קשה היה לי לתפעל אותו באופן רגיל, אבל לצייר איתו את מספר הערוץ שאני רוצה להעביר? זה אפילו מורכב יותר מזה, כי צריך לצייר את המספר הספציפי שהוא מחובר אליו בעידן+ (ערוץ 10 למשל הוא ערוץ 3 בעידן+…).

במקרה של ציור לא נרשמה הצלחה יתרה,למרות שניתן לבחור בערוץ קודם, הבא או תוכנית ספציפית – זה דרש הרבה יותר מדי קוארדינציית יד-עין בשביל הכשרון שלי…

איכות תמונה

איכות התמונה

55LA960Y, מסך nano LED של LG

נתחיל במנגנון החזרי האור מהמסך. כפי שניתן לראות מהחזר הפלאש, המסך כולל שכבת הגנה כנגד החזרי אור וניתן לחוש זאת היטב. בבדיקות שערכתי ממש קשה היה לראות החזרי אור, והציפוי הצליח במשימתו מעל המצופה (הבדיחה במקור).

נקודה נוספת היא הכהות בגבולות המסך. במסכי תאורה אחורית, נפוץ מאוד לראות בהירות רבה בגבולות המסך ובמרכזו ואזורים כהים באמצע המסך. מפת התאורה של ה-55LA960Y היא מוזרה ומעניינת וככל הנראה קשורה למבנה נורות ה-nanoLED של המסך. ארבעת הפינות של המסך היו מוארות למדי גם כשהמסך היה אמור להיות כבוי לחלוטין וגם כאשר local dimming היה כבוי. עם זאת, ארבעת צידי המסך היו יחסית כהים – מה שהתבטא בירידה בעוצמת האור בכמה המילימטרים שתוחמים את המסגרת. ניתן לראות זאת בתמונות רבות שצולמו במסך.

55LA960Y, מסך nano LED של LG
תמונה זו נלקחה בחשיפה ארוכה, מטרתה להציג את מפת האור של המסך כאשר הוא אמור להיות כבוי לחלוטין

למרות שמדובר בסוג של בעיה, יש לתופעה הזו אסטטיקה מסויימת שאני דווקא חושב שרבים יאהבו. במקום תמונה שנגמרת בפתאומיות במסגרת היא כאילו מעט דוהה והופכת כהה במספר המילימטרים של גבולות המסך. זה לא באמת פוגע בחויית הצפיה, והאמת שאני חושד שיתכן והדבר נעשה במכוון על ידי LG מסיבות עיצוב או אסטטיקה של התמונה.

עם זאת, חשוב לציין שזליגות האור בפינות המסך מפריעות בעיקר כאשר המסך כבוי כמעט לחלוטין וכאשר החדר מוחשך לחלוטין. 

עוד על התאורה האחורית והמדידות של המסך בפרק המדידות של המסך.

עידן+ DTT

למסך יכולות קליטת שידורי עידן+. עליכם לחבר אנטנה מתאימה (במקרה שלי אנטנה טובה ומוגברת), וסריקת הערוצים זריזה ויעילה.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

 לאחר הסריקה ניתן להעלים או לשנות מיקום של ערוץ או לשנות את שמו. שידורי הרדיו מזוהים גם הם כראוי וניתן לשמוע כמעט את כל ערוצי הרדיו בשיטה זו באיכות סבירה (תלונות לרשות השניה בבקשה).

55LA960Y, מסך nano LED של LG

איכות הוידאו של השידורים דרך עידן+ הם מצויינים. ראוי לציון התמיכה בעברית גם בשידורים, בתרגום ובמיוחד בלוח השידורים המושקע.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

איכות הקליטה היתה סבירה, אם כי ניתן לראות גם בתמונות כאן בעיות קליטה פה ושם. אני נמצא במודיעין ולרוב איכות הקליטה היא טובה למדי, אך באופן כללי כדאי לדעת שאיכות הקליטה בישראל של עידן+ היא בעייתית ומשתנה לפי מזג האוויר ומזגם של הטכנאים ברשות השניה…

כאשר הקליטה סבירה, איכות הוידאו מצויינת ועולה על איכות הקליטה דרך ממירי יס והוט, הודות לקצבי נתונים הגבוהים יחסית שהרשות משדרת בהן.

המסך עצמו 55LA960Y מביא לרמה חדשה את נושא ההקלטה בעזרת Time machine II, על ידי כך שהוא מאפשר הזמנת הקלטות, הזמנת תוכנית, הקלטות קבועות בשעה מסויימת (ללא תלות בלוח השידורים) ואפילו בחירת איכות ההקלטה של המסך.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

ניתן להקליט או על הזיכרון הפנימי של המסך (יש לו כ-4GB שמיועדים להתקנת אפליקציות וכן להקלטות), אך מומלץ לחבר התקן חיצוני שיפורמט וישמש לצורך ההקלטות. לצורך זה ניתן להשתמש או בדיסק און קי גדול, או אפילו בדיסק USB 3.0 מכיוון שהמסך תומך בו במחבר USB הכחול באחורי המסך.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

עוד ראוי לציון הנוחות והגמישות של גישה ליחס המסך, הכיול של התמונה ואפילו הגישה לתרגום (במקרה של השידור שצפיתי בו, זה לא היה זמין).  הבעיה היחידה היא שבכדי להגיע לכל זאת צריך להשתמש בחץ של ה-magic mouse שלא הקל על העניינים…

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

שידורי yes HD

את הבדיקות ערכתי עם מספר מקורות שידור באיכות אופיינית לשידורי יס. איכות התמונה היתה מצויינת וללא בעיות שניתן לציין אותם במיוחד.

להלן מספר תמונות שנלקחו מהשידורים ב-HD:

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

בלוריי

את סדרת הבדיקות התחלתי עם סדרת ה-reference החדשה של S&M HD benchmark 2, שכוללים צילומים מרהיבים בדו ובתלת מימד.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

התמונות לא רק מרהיבות כאן אלא בעיקר על המסך עצמו שמצליח להוציא באמת תמונות יוצאות מהכלל עם תוכן איכותי.

כך גם במקרה של ingloreous bastards – התמונה של המסך של LG חדה ומדוייקת להפליא בכל הסצינות שבדקנו איתם.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

בסרט Sin city היו קטעים בעייתיים יותר. כאן הקטעים החשוכים יותר עם קטעי אור הצליחו להפיל את המסך בנקודות מסויימות. אך עם זאת, ראוי לציון שמדובר בקטעים מאוד מסויימים ולמרבית הסרט התמונה היתה קונטרסטית וחדה.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

עוד תמונות מסרטים נוספים, תחילה Behind the candelbara, ואחריו After earth, ולבסוף פארקלנד:

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

סדרת הבדיקות של Kuro מצליחות להדגים את הבעייתיות של הטכנולוגיה של nano LED בכך שניתן בקלות רבה מדי לראות את מסגרות האור סביב האובייקטים המוארים על הרקע השחור. הפיתרון לכך הוא או להמנע מצפיה בחושך מוחלט, או להמנע מצפיה בתכנים מסוג זה.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

איכות בתלת מימד

למסך, כמו לכל המסכים של LG, יש שכבה פסיבית של פילטרים שגורמים לכל שורה להיות בפוליות הפוכה מזו של קודמתה. LG משתמשת
בקיטוב רדיאלי – דבר שיוצר תמונה איכותית יותר (חסימה טובה יותר של אור המיועד לעין אחת מהעין השניה). LG היא המובילה של השיטה הפסיבית  בעיקר גלל העלות הזולה של הפיתרון – בניגוד למסכים עם תלת מימד אקטיבי, 4 זוגות משקפיים קלילות מגיעות עם המסך (ורכישה של עוד משקפיים זה עניין פשוט מאוד) – ויש לזכור שהמשקפיים תואמות את מרבית בתי הקולנוע בישראל…

55LA960Y, מסך nano LED של LG

החסרון הוא בכך שמכיוון שכל עין מקבלת בעצם בפועל חצי רזולוציה (1920X540) – איכות התמונה פחות טובה מכפי שניתן לראות במסך עם תלת מימד אקטיבי. עם זאת, חסרון זה יהיה רלוונטי למי ששם לו למטרה לצפות בכמויות נכבדות של תלת מימד, ואשר מרחק הצפיה שלו קצר. במקרה שלי, ניתן היה בפירוש לחוש במרחק בין הפיקסלים מרחק צפיה של 2-2.5 מטר מהמסך. בצפיה ממרחק גדול יותר, הפער בין שורות
הפיקסלים מפריע פחות והיתרונות של מסך פסיבי הופכים רלוונטים יותר.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

זוית הצפיה של המשקפיים הוא מושלם ומכסה 360 מעלות של צפיה – כך שניתן לצפות בתלת מימד גם בזוית של שכיבה, מה שלא ניתן לביצוע במסכים של יצרנים רבים אחרים.

מעבר לכך, תלת מימד פעל כשורה, אך נחסוך מכם את התמונות המטושטשות, ונסכם שאיכות התמונה טובה (כל עוד צופים ממרחק סביר). לבסוף,
המרת התלת מימד רלוונטית כאן יותר מאשר במסכים אקטיביים שבהם ההבהוב בהתאמה ל-50HZ) מפריע במיוחד –  במסך הזה אין בעיות שכאלה, אך כן נצפו ספר תופעות המרה משונות. לדוגמא, בהדפס הפילים בתחילת הסרט Life of Pi היה תלת מימד מורכב למדי למרות שההדפס היה אמור להיות שטוח. כדאי לשים לב שלא כל מצב או בכל סוג תמונה יהיה האפקט תקין.

בדיקות

למסך יש מספר תכונות יחודיות לו,שחשוב לציין. תחילה, מדובר בדוגמא ראשונית של טכנולוגיה מעט חדשה. מדובר על תאורה אחורית בשיטה חדשה ולכן ככל הנראה יש לה עדיין בעיות כפי שאנחנו רואים בדורות ראשונים של כל טכנולוגיה חדשה. השילוב מעט מוזר בין ירידה בתאורה בצידי המסך עם זליגות אור (ש-local dimming אמור להיות כמעט חף לחלוטין ממנו) הוא מעט משונה. אבל בעצם הדבר הכי מעניין במסך הוא הדרך שהוא מטפל בתאורה האחורית שלו כשיש איזורים מוארים לצד אזורים כהים. 

local dimming מכתיב בעצם ריבועים שניתן להדליק או לעמעם אותם במידת הצורך. את הבדיקות ערכתי בחדר חשוך לחלוטין ובזוית צפיה ישירה. בזוית זו, ניתן לראות בבירור בחדר מוחשך גם את הפינות המוארות והן את אזורי התאורה, למשל סביב החץ של העכבר עם תזוזתו. 

כאשר העכבר נע בין שני אזורים, ניתן גם לראות את המעבר בינהם ולעיתים גודל התאורה האחורית גדל למלבן כפול ברוחבו כאשר החץ היה בדיוק במעבר בין שני האזורים.

55LA960Y, מסך nano LED של LG
הצילום בוצע בחשיפה ארוכה

מכיוון שאיזורי התאורה מוגבלים, ניתן לראות שבמצבים מסויימים (למשל עם תבניות בדיקה), אזורים שלא אמורים לקבל אור אחורי מקבלים אותו בכל זאת.

55LA960Y, מסך nano LED של LG
הצילום נעשה בחשיפה ארוכה

המצב הקיצוני ביותר הוא כאשר מציבים את המסך עם תבנית בדיקה של Checkerbox שמטרתה למדוד קונטרסט של פאנל. מכיון שהריבועים של תבנית הבדיקה אינם תואמים לאיזורי התאורה של המסך, נוצר דיסוננס וסוג של offset שגורם לאזורים השחורים בתמונה להיות דלוקים במרביתם (אך לא לכל רוחבם). 

 ניתן לראות תמונה בחשיפה ארוכה שמדגימה מעט מהתופעה (אני חייב לציין שקשה לצלם אותה):

55LA960Y, מסך nano LED של LG
הצילום נעשה בחשיפה ארוכה

עוד נקודה מעניינת היא זוית הצפיה. בזוית קהה (כלומר, לא בצפיה מול המסך אלא מהצד), ניתן לראות את התופעות הנ"ל באופן מוגזם. כלומר, ניתן לראות בדיוק היכן האיזורים המוארים באופן קיצוני. גם בציר צפיה נמוך או גבוה (קרי אם המסך מותקן שלא אל מול הצופה אלא גבוה או נמוך מדי), התופעה הופכת לבולטת יותר. הרי צילום של אזור תאורה בזוית צידית שכזו. ראוי לציין שהתופעה מתרחשת גם כאשר מסמנים למסך לכבות את מנגנון ה-local dimming, כלומר, בגרסאת הקושחה שקיבלתי המסך פשוט תמיד מפעיל את המנגנון הזה גם כאשר הוא מסומן ככבוי.

55LA960Y, מסך nano LED של LG
הצילום נעשה בחשיפה ארוכה

עוד נקודה חשובה לציון היא שהתופעות הנ"ל ניתנות לזיהוי כאשר החדר מוחשך לחלוטין. כאשר יש מעט אור ambient בחדר, התופעות נעלמות כמעט לחלוטין, ויכולת של המסך לבצע local dimming הופך ליתרון בולט שכן התמונה קונטרסטית במיוחד בעזרתו על גבי תוכן אמיתי (real world content).

עיבוד תמונה של המסך סביר, ואינו שונה מהותית מגרסאות קודמות של המסך. עדיין ניתן לראות, בדיוק כמו כל מסכי ה-High end של כל היצרנים, שתופעת איבוד הפרטים בשל IFC (הוספת פריימים ביניים) עדיין קיימת וככל הנראה תשאר איתנו לעוד שנים רבות…

55LA960Y, מסך nano LED של LG

המסך תומך ב-Native rate אלא שמעט מבלבל הטרמינולוגיה כאן – גם 16:9 וגם Original נתנו כ-5% overscan בעוד ש-just scan עבד כשורה ללא איבוד פרטים.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

מדידות

את הבדיקות, כמו תמיד התחלנו לאחר איפוס הגדרות למצב cinema, ולאחר כיול של כל ההגדרות הבסיסיות של המסך (brightness contrast, sharpness, color, temperature והגדרות רבות נוספות).

כפי שניתן לראות, המסך מדוייק למדי בגמוט הצבעים שלו.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

גם בטמפרטורת הצבע, המסך מגיע לא רחוק מ-D65, ונמדד ב-6308cd/m2 במצב Warm2. כפי שניתן לראות בתמונה, הוא נוטה לגוונים הצהובים ביחס למטרה.

D65 היא הנקודה שמגדירה לא רק טמפרטורת צבע אלא בעיקר מציג עבור מסך מסויים כיצד מתבטאת הטעות.

כנוגע ל-Gamma, ההגדרה היסודית של המסך היא 2.2, מה שהניב במדידה אמיתית מספר נמוך בהרבה מכפי שהיינו מצפים: 2.08. 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

לאחר מעבר בתפריטים ל-2.4 התקבלה מדידת גאמה נכונה בהרבה של 2.22 – ולכן מומלץ לעבוד עם המסך במצב 2.4 .

55LA960Y, מסך nano LED של LG

בכל הנוגע לכיול המסך, הוא נותן את כל אפשרויות הכיול אבל תשמחו לגלות שהוא מגיע קרוב למדי למכוייל עם מעט יותר מדי דגש של הירוקים ביחס לכחול ולאדום ובנגיעה קלה ניתן לתקן זאת.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

המסך בהיר למדי עם עוצמת תאורה מירבית של 316cd/m2 במצב 100IRE Window. מדובר במספר שהוא גבוה ביחס לפלזמה אך לא הרבה ובהחלט פחות בהיר ביחס למסכי LED בהירים בתחום (שמגיעים ל-500 ו-600 ניטים). במצב אחיד לבן הגעתי לתוצאת מקסימום של 322ניטים, מספיק בהחלט לחדר ממוצע, אך זה עלול להיות מעט מדי לחדר בהיר מאוד.

מדידת הקונטרסט ה-ANSI היתה מעט מטעה בגלל שתאורת ה-nanoLED לרוב יצאה ממסגרת הרצויה, ונמדדה בסביבות 4150:1, טוב ביחס למסכי LED אבל כדאי לשים לב שהיחס הזה נמדד בתנאים מעט ייחודיים – שכן האיזור השחור נמדד בקצה הכהה שלו, מה שבד"כ לא נעשה במדידות רגילות.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

כאמור, למסך היה בעיות אחידות – עם תאורה בהירה בקצוות בעוד שבארבעת הצדדים היתה נפילת אור (ככל הנראה מערך ה-nanoLED לא מגיע עד למסגרת המסך). אך למרות זאת, אחידות המסך נמדדה ב-85% במצב בהיר (במצב ככה, ההפרשים קשים מדי למדידה).

 55LA960Y, מסך nano LED של LG

החתימה הספקטרלית של המסך אופיינית למסך LED סטנדרטי:

55LA960Y, מסך nano LED של LG

smart TV + media

מדיה

בתחום המדיה המקומי, למעט החידוש של USB 3.0, לא נראה שינוי מהותי והאמת שזה די מוצדק. למסך אופציות רבות מאוד של שיתוף מדיה. ניתן לחבר תוכן דרך הרשת (בשיתוף DLNA, או דרך אפליקציה יעודית), ניתן לחבר אפליקציית Youtube, לשתף תוכן עם Miracast או למשוך או לדחוף תוכן מהמחשב האישי וכמובן דרך חיבור USB.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

המסך תומך גם ב-Wi-Fi direct, מה שאומר שלא צריך בכלל ראוטר בבית שכן המסך עצמו יכול לשמש לייצור רשת Wi-Fi מקומית עבור עצמו.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

שירות השיתוף DLNA עבד גם מול ה-NAS שלי אך עם בעיה קלה – ללא ניווט מבוסס ספריות, היה קשה מאוד לזהות מה נמצא בכל קובץ ובכלל לאתר קבצים ספציפיים. במוזיקה ובתמונות דווקא זה עבד טוב יותר.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

הקבצים שניגנתי מפורמטים סטנדרטים עבדו גם מהרשת ובעיקר מ-USB באופן מוצלח מאוד. התרגום בדומה לגרסאות קודמות עם גופן מעט "צפוף" לטעמי.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

LG Smart

LG מתאמצת מאוד בישראל ומצליחה להביא לא מעט אפליקציות עם תוכן מקומי. מרביתן אפליקציות תוכן טקסט ותמונות (כגון HT israel שדרכה ניתן לקרוא את המאמר הזה…). בתחום התוכן יש גם לא מעט אפליקציות ו-LG יכולה להתגאות באחת חנויות האפליקציות smart TV הגדולות בישראל. יש כאן הרבה מאוד אפליקציות מסוגים שונים, כולל תוכן, תלת מימד, וידאו, צ'אט, אפליקציות חברתיות ועוד. רבות מהן שימושיות למדי אך אין ביכולתי ממש לבקר את כולן, אך קשה שלא להתרשם מהרוחב של ההשקעה בפלטפורמה.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

ברגע שבוחרים באפליקציה צריך להזדהות מול המסך. כאן כבר יש כשל מתמשך. הטכנאי שהתקין את הטלויזיה התעלם משום מה מהכבל שהגיע עד לאיזור המסך והעדיף חיבור WiFi מהקומה התחתונה שעבד באופן סביר, אבל לא מספיק סביר בכדי להרשם לשירות בעזרתו. פרוצדורת הרישום מורכבת ולדעתי רבים מאוד יפלו כבר בשלב הזה – מה שיכול להסביר את אחוזי השימוש הנמוכים באפליקציות Smart בטלויזיה.

הרישום נכשל שוב ושוב, עד שחיברתי את הרשת הקוית – מה שאיפס את כל האפשרויות ושוב נאלצתי להקליד את פרטי בפעם החמישית, מה שהיה אפילו יותר קשה הוא שהתעקשתי לעשות זאת עם שלט ה-Magic שרק הפך את החוויה לסבוכה יותר. 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

לבסוף קיבלתי את ההודעה הברורה Check your E-mail redundancy (יתרה). מתברר ש-LG שלחו לי דואל שהייתי צריך לאשר שאני בעליו החוקיים של כתובת הדואל הזו. מכיוון שזה היה מאוד לא ברור, ניסיתי שוב להרשם, והפעם הוא זיהה שאני כבר רשום והקפיץ לי את מסך ה-Sign in שכמובן קפץ עם שגיאה שעלי לאשר את המייל.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

אוקיי, סוף סוף הבנתי בשלב הזה את הרמז ואישרתי את הדואל. 

55LA960Y, מסך nano LED של LG

כל הפרוצדורה של הרישום, החוויה הראשונה של מישהו טכני, היתה סבוכה וארוכה מדי. אני מתקשה להאמין שמישהו עם פחות אמביציה משלי היה יכול לשרוד את כל הצעדים ולהגיע לשלב המיוחל של התקנת האפליקציות, למרות שהן באמת לא רק שימושיות אלא באמת טובות וכדאיות (לא לשכוח לדרג ב-5 כוכבים את האפליקציה של HT israel! ותודה שוב לאבי ביטון על פיתוח האפליקציה).

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

אחרי זמן מה הבנתי שמתוך כל האפליקציות הדבר הכי כיפי הוא יוטיוב והדרך הנוחה ביותר לחפש בו הוא חיפוש קולי. זה עובד (לא בעברית כמובן), אבל זה מוצא דברים מעניינים ושימושיים ולדעתי זה ה-killer app של הטלויזיה הזו.

55LA960Y, מסך nano LED של LG

55LA960Y, מסך nano LED של LG

סיכום

LG ניסתה כאן להיות חדשנית, הבעיה שלהרגשתי היא הקדימה את זמנם של חלק מהתפיסות במסך הזה. הבעיה העיקרית היא השלט Magic שלשימוש באפליקציות הוא נפלא, אבל כשלט מרכזי למערכת, מאוד קשה לתפעל אותו. אשתי פעמים רבות שאלה אותי אם אני בטוח שאין בארגז שלט נורמלי. אני הסתדרתי עם זה, אבל באישון לילה, כשאתה מנסה להעביר לכניסת HDMI1, היה תמיד את הפיתוי לזרוק את השלט דרך החלון…

ה-nanoLED הוא חידוש נוסף שגם הוא לא מרגיש מוכן ל-prime time, עם יותר מדי בעיות של זליגות אור ואיזורים רחבים מדי. כל עוד שהחדר אינו חשוך אין שום בעיה, אבל כאשר המסך בחדר חשוך לחלוטין, כל התופעות הופכות לקיצוניות מדי.

בצד הטוב של המשוואה, המסך כולל פיצ'רים מוצלחים מאוד כגון מערכת smart מהטובות והרחבות בשוק, תמיכה מעולה בעברית, פיצ'רים כמו time machine ותמיכה בדיסקים USB 3.0. בתלת המימד, הורגש החולשה של התלת הפסיבי, שכאמור דורש מרחק צפיה מעט ארוך יותר מכפי שהיה זמין לי.

ציונים

 • איכות בנייה: 9.5
 • עיצוב: 9.5
 • HDTV איכות תמונה: 9
 • SDTV איכות תמונה: 9
 • תלת מימד: 8 (ניתן לראות את הפסים ממרחק צפיה קצר)
 • שלט: 7
 • יכולות כיול: 9
 • יחסי מסך: 9.5 (כולל יכולות מלאות לשליטה גם במצב 1080i)
 • חיבורים: 9.5
 • ממשק: 8 (פשוט למדי, אבל קשה לתפעול בעיקר בגלל השלט)
 • המרת 2D לתלת מימד: 9
 • פונקציות נוספות: 9.5 (DLNA מצויין, חיבוריות USB 3.0, מצלמה, מיליון אופציות חיבוריות, יוטיוב, אפליקציות תוכן)
 • אפליקציית אנדרואיד/אייפו: 9 (תמיכה במסך המלא של iPhone 5 היה מעלה את הציון ל-9.5)
 • נגן מדיה: 9.5 (עומד בקצבי נתונים גבוהים, תומך בתרגום מלא בעברית)
 • שירותי תוכן מהרשת: נרחבות
 • עברית: 9
 • עידן+ : 9.5 (כולל לוח שידורים מלא, קליטה מעולה, איכות תמונה והקלטה פנימית או לדיסק חיצוני).

תמיכה בפורמטים

 • חיבוריות HTPC: מצויין
 • תמיכה בהיי דפינישן של יס – yes HD: כן
 • תמיכה ב-HDMI 1.4: כן
 • תלת מימד 3D: כן
 • המרה אוטומטית 2D ל-3D: כן
 • תמיכה ב-DTT: כן
 • תמיכה ביחסי מסך ב-1080i: כן

מחיר מומלץ לצרכן: 23,490 ש"ח כולל 4 זוגות משקפי תלת מימד ובנוסף 2 זוגות נוספים עבור Gaming (כל שחקן רואה תמונה אחרת).

לדיון בנושא: 55LA960Y, מסך nano LED של LG


20:00
  /  
16.11.2013
  
מאת: עפר לאור

1