סרט לסופשבוע-פארקלנד (Parkland)

ב-22/11 יציינו 50 שנה לרצח נשיא ארה"ב, ג'ון פ.קנדי. הסרט "פארקלנד" מספר על יום הרצח ועל הימים שאחרים מכמה נקודות ...

7:00
  /  
14.11.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

ב-22/11 ימלאו 50 שנה לרצח של נשיא ארצות הברית ג'ון פ. קנדי. במהלך השבועיים הקרובים ישודרו לא מעט סרטים דוקומנטריים שיעסקו באותו יום (כולל אחד של הערוץ הראשון שלנו), הסרט "פארקלנד" הוא הסרט העלילתי הראשון שמתעסק בנושא. הסרט מתרחש ביום הרצח ובשלושת הימים שלאחריו ומספר את האירועים שקרו דרך נק' המבט של כמה אנשים שונים. צוות הרופאים והאחיות של בית-החולים "פארקלנד ממוריאל" בדאלאס שטיפלו בנשיא מיד לאחר שנורה. פורסט סורלס (בילי בוב תורנטון), ראש השירות החשאי שהיה אחראי על אבטחתו של הנשיא ופמלייתו. אברהם זפרודר (פול ג'יאמטי המצויין), איש עסקים עם חיבה לצילום שהגיע לצלם את התהלוכה אבל בעל כורחו תיעד גם את הרצח. אנשי ה-fbi שלא ידעו איך לעכל את האירועים. סגן הנשיא לינדון ג'ונסון ומשפחתו הקרובה של הרוצח לי הארווי אוסוולד, כולל אחיו (ג'יימס באדג' דייל) ואמו (ג'קי וויבר) שחושבת שבנה הוא סוכן חשאי שפועל לטובת ארצות-הברית.

 

סרט לסופשבוע-פארקלנד (Parkland)

לביקורת

אני אפתח את הביקורת בגילוי נאות, "פארקלנד" הוא אחד הסרטים הכי טובים שראיתי השנה בקולנוע. היו לא מעט סרטים שראיתי השנה. חלקם בינוניים, חלקם גרועים ויש רשימה מצומצמת מאוד של סרטים ממש מצויינים, "פארקלנד" מתברג בקלות לאותה רשימה מצומצמת. זה קורה בזכות כמה החלטות טובות שלקחו היוצרים שלו, הבמאי והתסריטאי פיטר לנדסמן והמפיקים טום הנקס וגארי גוטסמן. ההחלטה הראשונה היא האורך שלו. בגלל הנושא שבו הוא עוסק "פארקלנד" היה יכול בכיף להפוך לאפוס ארוך ונמתח של שעתיים וחצי ואפילו של שלוש, ההחלטה המכוונת להגביל את הסרט לשעה וחצי עזרה ליוצרים להתמקד באותם אירועים ספציפיים שתורמים לאפקטיביות של הסרט ולהשפעה שלו על הצופים. ההחלטה השנייה היא השחזור המדויק של התקופה שבה התחרשה העלילה. בגלל שהסרט מבוסס על אירועים אמיתיים החליטו היוצרים לעשות תחקיר מעמיק כדי להפוך אותו לכמה שיותר מדוייק ואמין. הם צילמו באותם מקומות שבהם התרחשו האירועים, השתמשו במכוניות, בבגדים ובחפצים שהיה נהוג להשתמש בהם באותה תקופה. השחקנים סיגלו לעצמם את המבטא, חיתוך הדיבור והסלנג של אז והרצח עצמו שוחזר אחד לאחד בצורה מדויקת ומצמררת כולל שני ניצבים שגילמו את הנשיא ואת אשתו ג'קי. התוצאה מאוד מרשימה ועוזרת לצופים להיכנס לאווירה של אותה תקופה שבה התרחשו האירועים. ההחלטה השלישית היא הסגנון הריאליסטי של הבמאי והתסריטאי פיטר לנדסמן. הסרט עצמו מתרחש ביום הרצח עצמו ובימים שלאחריו. כדי להעצים את האירועים הקשים לנדסמן מחליט לא להפריע לעבודת השחקנים וממקם את המצלמה ככלי נוסף מבלי שהם יבחינו בכך, מה שתורם לריאליסטיות של הסרט ולאמינות שלו. החלק הראשון של הסרט שמתרחש ביום הרצח מציג את האירועים בצורה רציפה אבל מאוד מהירה ומותחת עם לא מעט רגעים מצמררים שהיו לא קלים לצפייה. בחלק השני הקצב טיפה יורד אבל זה לא מפריע לו והוא עדיין מצליח לרתק ולהפעיל את התאים האפורים  אני חייב לציין לטובה גם את המשחק של קאסט השחקנים שהוא בעצם לבו של הסרט. זהו לא קאסט של שחקנים לא מוכרים שבראשו עומדים 2-3 כוכבים שמופיעים על הפוסטר וסוחבים את כל הסרט על גבם אלא כזה של שחקנים מעניינים שמשחקים לא מעט שנים על המסך הגדול והקטן וברגע שתראו אותם תחשבו לעצמכם "מאיפה הוא/היא מוכרים לי?".

סרט לסופשבוע-פארקלנד (Parkland)

 

בקיצור– סרט שהוא מצד אחד לא קל לצפייה אבל מצד שני מצמרר, מרתק ומעורר מחשבה. חוויה חזקה שתישאר אצלכם בראש הרבה זמן אחרי שתצאו מהאולם. לרוץ לראות.

סרט לסופשבוע-פארקלנד (Parkland)

 

"פארקלנד"-  ארצות-הברית 2013. 98 דקות. בימוי ותסריט: פיטר לנדסמן. שחקנים: בילי בוב תורנטון, זאק אפרון, פול ג'יאמטי, ג'יימס באדג' דייל, ג'קי וויבר, מרשה ג'יי הרדן,  ג'קי ארל היילי, קולין הנקס, ג'רמי סטרונג, רון ליווינגסטון.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-פארקלנד (Parkland)


7:00
  /  
14.11.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1