סרט לסופשבוע – ת'ור – העולם האפל (Thor – The Dark World)

 "ת'ור העולם האפל" אמנם לא מרענן ומפתיע כמו הסרט הראשון מ-2011, אבל הוא סרט מארוול קומיקסי טיפוסי. אקשן ואפקטים מרשימים, עלילה תבניתית, המון ...

13:00
  /  
31.10.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

קצת על "ת'ור"

את הקומיקס "ת'ור" כתבו סטן לי , לארי וויבר וג'ק קירבי. הוא הופיע לראשונה בחוברת של מארוול קומיקס בשנת 1962. דמותו של ת'ור מבוססת על האל הנודע ת'ור מהמיתולוגיה הנורדית . ת'ור ממוקם במקום ה-14 ברשימת גיבורי העל האהובים ביותר ובמקום הראשון ברשימת גיבורי העל החזקים ביותר של מגאזין הקומיקס "wizard". דמותו של ת'ור הופיעה לא מעט פעמים על מסכי הטלוויזיה בסדרות אנימציה שונות של מארוול אבל אף פעם לא בקולנוע, רק כאשר החליטו במחלקת הקולנוע של מארוול לעבד למסך הגדול את פרוייקט "הנוקמים" אז החליטו לייצר סדרת סרטים שבו תופיע דמותו של ת'ור. בקיץ 2009 התחילו הצילומים של הסרט הראשון שבו מופיעה דמותו של ת'ור. את הסרט נבחר לביים קנת' בראנה שבדרך כלל היה מוכר עד אז בתור במאי של סרטים בעלי אופי דרמטי וכבד יותר. לתפקיד הראשי של ת'ור נבחר כריס המסוורת', שחקן ודוגמן אוסטרלי שהופיע עד אז בעיקר בסדרות פופולריות בארץ מולדתו. במאי 2011 יצא "ת'ור " למסכים והפך ללהיט ענקי בכל העולם ולאחד הסרטים המפתיעים של הקיץ, שנה אחר-כך יצא "הנוקמים" שלא רק שהפך לשובר קופות ענקי ולסרט הכי מצליח של 2012 אלא לתופעה עולמית. הסרט הבא בסדרת "הנוקמים" ייצא בקיץ 2015 ובמארוול כבר מתחילים לחמם את האווירה. איירון מן הוציא בקיץ סרט שלישי, קפטן אמריקה יוציא באפריל הקרוב סרט שני ועכשיו, אחרי שנה וקצת של ציפייה יוצא הסרט השני בסדרה של ת'ור שנקרא "ת'ור העולם האפל". הצוות המקורי של הסרט הקודם משחק גם בסרט הזה אבל בעמדת הבמאי היה שינוי קטן. קנת' בראנה, שביים את הסרט הראשון הלך לביים את "ג'ק ריאן" שייצא בדצמבר ובמקומו הביאו את אלן טיילור שביים פרקים בסדרות כמו "המתים והמהלכים", "דם אמיתי" ו"משחקי הכס". אחרי שראיתי את הסרט אני יכול להגיד לכם שלמרות שהוא לא מרענן ומפתיע כמו הסרט הראשון ולמרות שהוא סרט טיפוסי של מארוול קומיקס, הוא עדיין מהנה וסוחף.

 

סרט לסופשבוע-ת'ור-העולם האפל (Thor-the dark world)

העלילה

לביקורת עוד נגיע בהמשך אבל לפני זה, קצת על הסרט. העלילה מתרחשת זמן קצר אחרי האירועים שהתרחשו בסרט "הנוקמים". ת'ור" (כריס המסוורת') חוזר לאסגארד גם כדי לכלוא את לוקי (טום הידלסטון המצוין) וגם כדי להשליט סדר ולהחזיר את השקט לממלכות שבשליטתו. שרשרת של אירועים בלתי צפויים גורמת לת'ור לגלות שכח אפל ומסתורי מנסה להשתלט על הממלכה שלו, וממנה על כל העולם ושמלקית' (כריסטופר אקלסטון), האויב הכי גדול שלו ושל אביו מעורב בעניין. ת'ור יוצא למסע כדי לגלות מאיפה הכח המסתורי מגיע, מה שמחזיר אותו גם לכדור הארץ, לאנשים שאיתם הוא נפגש בסרט הקודם וגם לג'יין (נטלי פורטמן) אהובתו. איך המסע הזה יסתיים?, תצטרכו לראות את הסרט כדי לדעת.

 

סרט לסופשבוע-ת'ור-העולם האפל (Thor-the dark world)

לפני הביקורת-גילוי נאות   

"ת'ור העולם האפל" מוקרן בארץ בגרסת תלת-מימד ובגרסא רגילה, מי שיבחר להגיע ליס פלאנט בראשון לציון יוכל בנוסף לתלת ולדו גם לצפות בסרט על מסך האיימקס הענקי וגם באולם ה-4dx שבו תוכלו להיות חלק מהסרט. אני ראיתי את הסרט באולם האיימקס וזה פשוט תענוג. הפריים הגדול והרחב משתלט על כל המסך, האפקטים והתלת נראים נהדר והסאונד צלול וברור. שווה מאוד להגיע לראשון בשביל לראות ככה את הסרט. אם לא יוצא לכם להגיע לשם תלכו לראות אותו באולם עם המסך הכי גדול שתוכלו למצוא, זה רק יעצים את ההנאה ממנו. 

 

סרט לסופשבוע-ת'ור-העולם האפל (Thor-the dark world)

ועכשיו-לביקורת

הסרט הראשון של "ת'ור" שיצא בקיץ 2011 היה מרענן ומפתיע לטובה בעיקר בגלל הסיפור המעניין והשילוב המאוזן בין האקשן וההומור.  כשראיתי את הטריילר של הסרט השני קיוויתי מאוד שמארוול לא יעשו עם ת'ור את מה שהם עשו עם איירון מן. גם הסרט הראשון שלו היה מעולה ומפתיע לטובה אבל הסרט השני היה גרוע, סבל מדמויות לא מעניינות ומעלילה משעממת והוא היה ארוך כמו הגיהינום. בהתחלה קצת חששתי כי ל"ת'ור העולם האפל" יש כמה בעיות. לצערי הרב, הרעננות והעוקץ שהיו בסרט הראשון קצת נעלמים בסרט השני, הוא אמנם נראה טוב ומאוד מקצועי אבל יוצאת ממנו הרגשה כאילו הוא יצא מאיזה פס ייצור. בנוסף, העלילה מאוד תבניתית, בנאלית ובחלקים מאוד גדולים מהסרט אפילו די צפוייה. אבל למרות הדברים הללו הוא סוחף מהפריים הראשון ועד הרגע שהאורות באולם כבים. לזה אחראי הבימוי הסוחף של אלן טיילור שהניסיון הטלוויזיוני שלו בסדרות פעולה כמו "משחקי הכס" ו"המתים והמהלכים" לא רק שלא הפריע לו אלא דווקא עזר לו. סצינות האקשן סוחפות, מגוונות ומהנות כשיש בהן הכל מהכל. מה בתפריט, אמנויות לחימה, קרבות אוויריים, סייף וקרבות מטורפים שלא מתחשבים במגבלות של כוח המשיכה והן נראות נהדר בתלת-מימד. הפריים הרחב והגדול שאיתו הסרט צולם עושה הרבה כבוד לאפקטים המיוחדים ולאנימציית המחשב שעזרה ליצור הרבה מהעולמות שמוצגים בסרט והפסקול התזמורתי המגוון והעשיר נשמע מעולה במערכת הסאונד שבאולם. מעריצי הקומיקס המושבעים ייהנו מאוד מהבדיחות המשובצות במהלך הסרט שרובן קשורות לקומיקסים אחרים של מארוול ויש גם לא מעט מחוות שקשורות לסגנונות תרבותיים שונים משייקספיר ועד לרוק כבד. מבחינת המשחק. כריס המסוורת' רציני בטירוף בתפקיד הראשי של ת'ור,  נטלי פורטמן מעוררת סימפטיה בתפקיד ג'יין, אנת'וני הופקינס נותן הופעה מכובדת בתפקיד המלך אודין,  סטלן סקארסגארד מאוד מצחיק וגם רנה רוסו עושה עבודה טובה בתפקיד הקטן שקיבלה. אבל מי שגונב את ההצגה מכל הצוות כבר בפעם השנייה הוא טום הידלסטון בתפקיד לוקי שכל רגע שלו על המסך הוא פשוט תענוג צרוף.

 

 

סרט לסופשבוע-ת'ור-העולם האפל (Thor-the dark world)

בקיצור– מקצועי ומהנה. לכו לראות.

סרט לסופשבוע-ת'ור-העולם האפל (Thor-the dark world)

 

 

"ת'ור-העולם האפל"-ארצות-הברית 2013. 120 דקות. בימוי: אלן טיילור. תסריט: כריסטופר יוסט, כריסטופר מרכוס וסטיבן מקפליי. שחקנים: כריס המסוורת', נטלי פורטמן, טום הידלסטון, סטלן סקארסגארד, אידריס אלבה, כריסטופר אקלסטון,  ג'יימי אלכסנדר, קאט דנינגס, כריס אודאוד, אנת'וני הופקינס, רנה רוסו.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – ת'ור – העולם האפל (Thor – The Dark World)


13:00
  /  
31.10.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1