סרט לסופשבוע – קפטן פיליפס (Captain Phillips)

סרטו החדש של טום הנקס "קפטן פיליפס", מבוסס על סיפור אמיתי שקרה לפני 4 שנים ועל ספר שנכתב בעקבותיו. למרות ...

8:00
  /  
19.10.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"קפטן פיליפס" מבוסס על מקרה אמיתי שקרה באביב 2009. טום הנקס מגלם את ריצ'ארד פיליפס, קפטן של ספינת מסע אמריקאית שמלאה באוכל ומים שמיעדים לפליטים באפריקה. כאשר הספינה מגיעה לחופי סומליה משתלטים עליה פיראטים חמושים שלוקחים את צוות הספינה כבני ערובה. הסרט מתמקד בנסיונותיו של פיליפס לנהל משא ומתן עם החוטפים ובהישרדות שלו ושל אנשי הצוות שלו.

 

סרט לסופשבוע-קפטן פיליפס

לביקורת

"קפטן פיליפס" יצא לפני שבוע בארצות הברית וכבר התנחל במקום השני ברשימת שוברי הקופות של אותו שבוע. בנוסף, הוא קיבל ביקורות מפנקות שטוענות כי הסרט הוא אחד המותחנים הטובים של השנה ושהופעתו של טום הנקס תביא לו מועמדות שישית לאוסקר ואולי גם זכייה שלישית. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד שהמחמאות נכונות. אני לא אשקר לכם, יש לא מעט בעיות שעלו תוך כדי הצפייה בסרט. חלק פילוסופיות וחלק עוסקות בנושא אבטחה וביטחון כמו היעדר כלי נשק על הספינה, אבל הם מינימליות ביותר. הסרט רוב הזמן מצליח לרתק ולמתוח את הצופים, בעיקר בזכות הבימוי המקצועי והמסוגנן של פול גרינגראס. גרינגראס, שנולד וגדל בבריטניה, התפרסם בזכות המותחן המצמרר "טיסה 93" שעקב אחרי נוסעי הטיסה שהתרסקה על מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר. מיד לאחריו הוא הוקפץ להוליווד כדי לביים שני סרטים ברצף בסדרת ג'ייסון בורן עם מאט דיימון ואת המותחן green zone. ב"קפטן פיליפס" הוא ממשיך לשלב בהצלחה בין הסגנון הריאליסטי וה"תיעודי" שפרסם אותו ב"טיסה 93" שכולל צילום במצלמות כתף, סטדיקאם ורחף. התמקדות בתאורת אור יום טבעית. עריכה תזזיתית ושימוש מינימליסטי במוזיקה לבין אקשן ומתח שאנחנו רואים בשוברי הקופות ההוליוודיים. למרות שיש במהלך הסרט כמה רגעים מתים או קיטשיים מדי שהייתי בכיף מוותר עליהם התוצאה בהחלט מרשימה ומרתקת. לזה אפשר להוסיף את עבודות המשחק הטובות של השחקנים. נתחיל בטום הנקס, שאחרי כמה שנים שחונות שהוא ואנחנו היינו מעדיפים לשכוח הוא סוף-סוף חוזר למסכים ומוסיף לקריירה הארוכה שלו תפקיד ראשון בסרט מתח. הוא מגיש הופעה מאופקת בתפקיד הראשי של פיליפס, שלפי דעתי לא תביא לו זכייה שלישית באוסקר אבל תגרוף לפחות מועמדות.  ביחד איתו אפשר לציין את השחקנים הסומלים האלמוניים שמפתיעים לטובה בתפקיד הפיראטים/חוטפים, את השחקנים האמריקאיים שמשחקים את אנשי הצוות ומגישים הופעות ראויות ואת השחקנים המוערכת קת'רין קינר שמופיעה בתחילת הסרט בתפקיד אשתו של פיליפס.

 

 

 

סרט לסופשבוע-קפטן פיליפס

בקיצור– כדאי מאוד לראות.

 

סרט לסופשבוע-קפטן פיליפס

 

"קפטן פיליפס"- ארצות-הברית 2013. 134 דקות. בימוי: פול גרינגראס. תסריט: ביל ריי (מבוסס על ספר מאת ריצ'ארד פיליפס). שחקנים: טום הנקס, קת'רין קינר, ברקאד עבדי, ברקאד אביראמאן.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – קפטן פיליפס (Captain Phillips)


8:00
  /  
19.10.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1