סרט לסופשבוע – כח משיכה (Gravity)

הסרט החדש "כח משיכה" נראה לפי הטריילר שלו כמו דרמה משעממת מלאה שוטים חסרי משמעות בחלל. לשמחתי, ההיפך הוא הנכון. ...

10:00
  /  
18.10.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

יהיה קשה מאוד לתאר את העלילה של הסרט מבלי להרוס לכם את הצפייה בו אז ברשותכם אני אספר אותה בקצרה. ראיין סטון (סנדרה בולוק) ומאט קובלסקי (ג'ורג' קלוני) הם זוג אסטרונאוטים שנשלחים לחלל לצורך משימה שגרתית. במהלך העבודה על המשימה מתרחש אסון מחריד שגורם למאט וראיין לאבד את הקשר עם בסיס האם והחללית שלהם. עכשיו, כשהם לבד בחלל וכשהם יכולים לסמוך רק זה על זו, הם צריכים לנסות למצוא דרך לחזור הביתה בריאים ושלמים.  האם הם יצליחו?, בשביל זה תצטרכו לראות את הסרט.

 

סרט לסופשבוע-כח משיכה (Gravity)

לביקורת

אני אגלה לכם סוד קטן. כאשר ראיתי בפעם הראשונה את הטריילר של "כוח משיכה" חשבתי שהוא יהיה דרמה ארוכה ומשעממת ללא שום הקשר לז'אנר המדע-בדיוני,  עם מלא דיאלוגים והרבה שוטים "אמנותיים" שצולמו בחלל. להפתעתי, שמחתי מאוד לגלות שההיפך הוא הנכון. "כח משיכה" הוא מותחן אימה מדב"י שמצליח לספק את הסחורה בגלל איזון טוב בין סצינות פעולה ואימה סוחפות, מרתקות ומקפיצות לבין כאלו שהן ארוכות יותר, מרגשות ושקטות עד כדי פיוט קולנועי. הסרט הזה הוא אחד המושלמים שראיתי לאחרונה מבחינה ויזואלית וטכנית. השלמות הזו מגיעה בעיקר בגלל העובדה שהסרט צולם מההתחלה בתלת-מימד ולא עבר המרה כמו רוב הסרטים שיצאו לאחרונה מאולפני וורנר בראדרז. התלת-מימד עזר לבמאי ולצוות האפקטים המיוחדים לדמות באופן מדויק את חווית הריחוף בחלל ככה שהצופים מרגישים בחלקים מאוד גדולים מהסרט כאילו הם נמצאים עם הגיבורים בתוך העלילה וההתרחשות הכללית. כשהם מרחפים אז גם הצופים מרחפים וכשהם מרגישים סכנה, שמחה או עצב אז גם הצופים מרגישים ,מה שיוצר אימפקט רגשי מאוד חזק ומשפיע על חווית הצפייה. גם המאפיינים הקולנועיים הרגילים מגיעים לשלמות בסרט הזה, ראשית נדבר על הצילום. הסרט מצולם על מסך רחב, מה שעוזר לבמאי ולצלם להראות את החלל בשיא תפארתו ועל שלל ניגודיו, מצד אחד יפהפה ושקט ומצד שני מפחיד, מאיים ולא נודע. העובדה שרוב העלילה מתרחשת בחלל מאפשרת לצלם להפגין וירטואוזיות בכל הנוגע לשימוש בתנועות מצלמה מטורפות. בולט כאן גם השימוש בתאורה חזקה והתמקדות מכוונת בצבעים כמו המדים הלבנים והטהורים של האסטרונאוטים, אדום וכתום שמסמלים אש וחום והכחול הרגוע של כדור הארץ במבט מרחוק כניגוד על השחור שמסמל את החושך האינסופי והקור של החלל.  האפקטים המיוחדים מדוייקים בצורה מעוררת קנאה ודי קשה להאמין שכל מה שאנחנו רואים נוצר באמצעות מחשבים ותוכנות אנימציה מתוחכמות. עריכת הסאונד בסרט מצוינת, יש הרבה משחקים של ימין, שמאל, קדימה ואחורה בין הרמקולים באולם, איזון בין סצינות שלא ניתן לשמוע בהם כלום מלבד השקט לבין כאלו שמלאות ורועשות (זה קורה בעיקר בסצינות האקשן) ופסקול אינסטרומנטלי שמשנה את עצמו בהתאם לאווירה של הסצינות עם כמה הבלחות מוזיקליות באמצע. אני חייב לציין לטובה את סנדרה בולוק, שמקבלת השנה חזרה את ההערכה מהקהל והביקורת אחרי כמה שנים שחונות, סוחבת חלק נכבד מהסרט על כתפיה ועושה בסרט הזה את אחד התפקידים הדרמטיים המעניינים שעשתה בקריירה שלה.

סרט לסופשבוע-כח משיכה (Gravity)

 

בקיצור– מומלץ. 

סרט לסופשבוע-כח משיכה (Gravity)

 כח משיכה- ארצות הברית/בריטניה 2013.  90 דקות. בימוי: אלפונסו קוארון. תסריט: אלפונסו קוארון, ג'ונאס קוארון. שחקנים: סנדרה בולוק, ג'ורג' קלוני, אד האריס, איימי וורן 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – כח משיכה (Gravity)


10:00
  /  
18.10.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1