מבחן מסכי הסמארטפון הגדול – של מי המסך המדוייק והטוב ביותר? בדקנו

טים קוק, מנכ"ל אפל הכריז "מסכי OLED נראים זוועה, מסכי הרטינה מדהימים". האמנם? לקחנו 6 מכשירי סלולר שונים, החדשים בשוק: אייפון 5s, סמסונג, HTC ו-LG ועשינו את מה שאנחנו יודעים לעשות הכי טוב - ...

7:00
  /  
13.10.2013
  
מאת: עפר לאור, אלי חבוש, מרטין סבג

וידאו סיכום (למי שאין סבלנות לקרוא את המאמר):

 הקדמה:

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

לאחרונה פורסמו דברי טים קוק שהצהיר מספר דברים באירוע טכנולוגיה ואינטרנט של גולדמן סאקס, כהשוואה בין מסכי האייפון החדשים (בעיקר האייפון 5s) אל מול מסכי ה-OLED של מתחריו (סמסונג). 

"מסכי OLED נראים זוועה. אם אתם רוכשים משהו באינטרנט ורוצים לדעת מה הצבע שלו, כפי שרבים מהרוכשים מעוניים לעשות, כדאי לחשוב פעמיים לפני שמסתמכים על מה שמסך ה-OLED יראה לכם". במקום זה,קוק אמר שמסכי ה-Retina של אפל (מבוססי LCD עם תאורת LED מסגרתית) מציגה תמונה טובה ומדוייקת יותר. בנוסף, הוא הצהיר שמסכי ה-Retina בהירים כפליים ממסכי ה-OLED.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

לא היינו צריכים יותר מזה כדי להחליט ולבצע את מבחן מסכי הסמארטפון הגדול. 

אחד הדברים שקהילת HT מתמחה בו הוא נושא המסכים. אנחנו צופים בסרטים ובתוכן בכל פלטפורמה אפשרית. ואם אנחנו צופים בסרטים ובתוכן על גבי המכשירים שלנו, אז למה לא להשוות את המסכים שלהם?

אז לקחנו מספר מכשירים ומדדנו אותם. המתחרים:

 • אייפון iPhone 5s
 • אייפון iPhone 4s
 • Samsung Galaxy Note 3
 • Samsung Galaxy Note 2
 • Samsung Galaxy S4
 • HTC One
 • LG G2
 • LG Optimus G Pro

כלומר, יש לנו מגוון מכשירים רחב מ-4 היצרנים המובילים בעולם.

אבל מה מודדים במכשירים ניידים? בעצם היו לנו 3 קריטריונים לבדוק:

 • טווח הצבעים – איזה צבעים המכשירים השונים יכולים להפיק וכמה מדוייק מגוון הצבעים הזה ביחס לתקן
 • דיוק הצבע הלבן – עד כמה הלבן במכשירים באמת לבן?
 • עוצמת אור – כמה אור המסכים מסוגלים להפיק, מה שיקבע עד כמה הם ניתנים לשימוש בשמש הארצישראלית החמה.

חשוב לציין שלא כל מסכי המכשירים באותה טכנולוגיה! מסכי המכשירים של סמסונג, למשל, מייצגים שני דורות שונים של מסכי OLED, אותם מסכים בדיוק שטים קוק ירד עליהם.

אייפון 5s

טכנולוגית, מסכי OLED הם המתקדמים יותר. שני האייפונים, ה-HTC ONE ו-מכשירי LG משתמשים בטכנולוגיה ותיקה מאוד של פאנל IPS אשר מסנן את האור וחוסם אותו לפי הצורך באותו תת-פיקסל. על מנת להאיר את המסך מאחור, משתמשים בתאורת LED מסגרתית (מסביב למסגרת) כאשר מאחורי הפאנל יש דיפיוזר שתפקידו הוא להאיר את חלקו האחורי של הפאנל בכמה שיותר אור אחיד.

אייפון 5s מול הנוט

מסכי OLED, לעומת זאת הם מסכים אורגנים שמייצרים את האור שלהם בעצמם. כאן כדאי לציין שהשוואת עוצמות האור בין שני המסכים – חדש וישן לא לחלוטין הוגנים מכיוון שאנחנו משווים מסך שכבר היה בשימוש (אם כי לא מאוד נרחב) אל מול מסך חדש לחלוטין ולכן כדאי לקחת בחשבון שעוצמות האור שימדדו על מסך חדש יהיו ככל הנראה גבוהות מאלה שנמדדו על גבי המסך הזה.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

פיקסלים ועוד פיקסלים:

 • האייפון 5s הוא מסך 4" עם רזולוציה של 640X1136 פיקסלים = שמביא לנו דחיסות של 326 PPI, כלומר בכל אינצ' ריבועי יש לנו 326 פיקסלים.
 • ה-HTC One משתמש בפאנל Super LCD3 בגודל 4.7" בעל רזולוציה 1080P שרמת הדחיסות שלו היא 469 PPI
 • ה-Samsung Galaxy Note 2 משתמש בדור קודם של מסכי OLED בגודל 5.5" ובעל רזולוציה של 720×1280 פיקסלים = כלומר 267 PPI.
 • ה-Samsung Galaxy Note 3 משתמש בדור מעודכן יותר עם מסך 5.7" 1080P מלא בעל דחיסות של 386 PPI
 • ה-Samsung Galaxy S4 דחוס עוד יותר עם מסך Super AMOLED של 5.0 בדחיסות של 441 PPI
 • ה- LG G2 משתמש בפאנל IPS בגודל 5.2" וברזולוציית 1080P בעל דחיסות של 424 PPI
 • ה-LG G Pro משתמש בפאנל IPS בגודל 5.0" וברזולוציית 1080P בעל דחיסות של 401 PPI

המכשיר בעל המסך הגדול ביותר בחבורה הוא: Note 3, בעוד שהקטן ביותר הוא של האייפון 5s.

המכשיר בעל המסך הדחוס ביותר (קרי: החד ביותר מבחינת רזולוציית תמונה) הוא ה-HTC ONE שהמסך שלו לא גדול במיוחד (4.7") אך הרזולוציה הגבוהה שלו – 1080P מביאה אותו ל-469 PPI מרשימים (כמעט פי 1.5 יותר דחוס מהאייפון 5s). המסך הכי פחות דחוס הוא ה-Note 2 ושני מהסוף הוא האייפון 5s!

כדאי לשים לב לנתון הזה. גאוותה של אפל מזה שנים היתה הדחיסות של המסכים שלה שעל שמם נקראים המסכים Retina (כאילו שדחוסים כל כך שלא ניתן לזהות את הפיקסלים בהם) ובינתיים כל מסכי האנדרואיד מהדור האחרון עוקפים אותה בסיבוב מבחינת דחיסות רזולוציה!!

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

תוצאות המדידות

כאמור, הבדיקה כללה את האייפון 5s, אייפון 4s, גלקסי S4, גלקסי Note 2, גלקסי Note 3, ה-HTC One, ומכשירי LG G2 ו-G Pro.

Apple iPhone 5s

בבדיקה של מסך האייפון 5s, ללא ספק נעשתה כאן עבודה מדהימה. המסך תואם כמעט לחלוטין ל-REC709. טמפרטורת הצבע שלו מתאימה גם לתקן הזה עם 6732 מעלות קלווין. עוצמת האור של המסך מרקיעת שחקים ומגיעה ל-526cd/m2 , מרשים ביותר עבור כל מסך ומסביר גם מדוע האייפון נראה היטב גם באור שמש חזק (למרות ש-iOS 7 הפחית את הקונטרסטיות והקשה יותר על הראיה).

אייפון 5s מסך

מבחינת העקום הספקטרלי של המסך, אין כאן שום דבר מפתיע – פחות או יותר כמו כל מסך אחר בתחום.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

אז החדשות הטובות הן שהאייפון אידאלי לצפיה בסרטים והוא אכן בהיר מאוד! הבעיה? REC709 הוא תקן לצפיה בסרטים, ולא בשימוש במחשב. שם נהוג תקן אחר בשם sRGB והיעדים שם מעט שונים. כאשר קוק דיבר על דיוק הצבע ברכישת מוצר, הוא לא לקח בחשבון שזה לא הצבע שהצלם של Amazon בהכרח ישתמש בו. ההיפך – הוא ככל הנראה ישתמש בתקנים שמתאימים יותר למסכי מחשב. לכן, הדוגמא של קוק די קלוקלת ואפילו מטעה!

Apple iPhone 4S

האייפון 4S (שמתם לב, אגב, שהאייפון 4S הוא עם S גדול וה-iPhone 5s הוא עם s קטן?) כולל מסך רטינה גם הוא. האם באמת המסך שופר ביחס למסכים הישנים של אפל?

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

מהגרפים ניכר שהתשובה היא חד משמעית כן. הגמוט של המסך של האייפון 4s לא קרובה לשום תקן או דבר שמיש. היא קצרה כמעט בכל פרמטר ופשוט רחוקה מלהיות נכונה. מבחינה מספרית, הלבן של האייפון 4S נמדד ב-7907K, גבוה משמעותית מהתקן של REC709. עוצמות האור של המכשיר (לאחר כשנתיים שימוש), עומדות על 524cd/m2 – עוצמתי בדיוק כמו האייפון 5s. האמת שזה נתון מפתיע במיוחד ומדהים שהעוצמות כמעט זהות עד כדי הפרש זניח.

גם המדידות הספקטרליות דומות מאוד בין שני המכשירים, מה שנעשה כאן הוא פשוט יישור לפי התקן.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

Samsung Galaxy Note 3

נתחיל במצב Dynamic (טווח הצבעים הרחב ביותר שלו). כדאי לשים לב שמצב Standard משתמש באותו טווח צבעים.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

ניתן לראות  בבירור שהמסך של הנוט 3 עוקף את התקן בסיבוב. טווח הצבעים rnשלו רחב משמעותית מ-REC 709, והאמת שהוא מתקרב לגרף ה-REC2020 שניתן לראות rnכאן (מקור:flatpanelshd):

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

במצב Dynamic נמדד הלבן של ה-Note 3 ב-7279K, כחול ביותר. עוצמת האור שנמדדה מהמכשיר הייתה 256cd/m2, פחות ממחצית האור שמפיק האייפון 5s.

מצב movie mode אמור להיות המצב המדוייק ביותר עבור צפיה בסרטים ולכן יש לצפות שטווח הצבעים יהיה תואם ל-REC709.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

כפי שניתן לראות, טווח הצבעים רחב מדי (הוא דומה יותר לתקן של XVYCC ז"ל). הלבנים במצב זה נמדדו ב-7279K, ועוצמת האור היא 251cd/m2 (כלומר עוצמת האור אינה נפגמת מהקטנת טווח הצבעים).

מבחינה ספקטרלית מעניין לראות שהפיקים של הצבעים השונים חדים בהרבה rnונוטים להיות באיזור המובהק של הצבע המובטח – דבר שמוריד את עוצמות האנרגיהrn הנדרשות בכדי להפיק תמונה ראויה.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

Samsung Galaxy Note 2

טווח הצבעים של ה-Note2 רחב משמעותית מזה של ה-Note3 וקרוב אפילו יותר לתקן החדש של REC2020!

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

במצב זה, הלבן של ה-Note 2 נמדד ב-7372K, כחול משמעותית יותר מהתקן REC709 (אבל עדיין יותר מדוייק מהאייפון 4S).

המסך נמדד בעוצמת אור של 125cd/m2, כמחצית מעוצמת האור של ה-Note 3 (ופחות מרבע מעוצמת האור של האייפון 4s+5s).

הסיבה? אם היה מדובר במסכי LCD/LED, ההסבר היה פשוט בגלל שגודל המסך כל כך הרבה יותר גדול, האור צריך להתפזר על יותר שטח ולכן חייב להיות כהה יותר. הגיוני, אך לא רלוונטי במקרה של OLED. כאן כל תת-פיקסל מייצר לעצמו את האור שלו. האם מדובר במסך חשוך? התשובה חיובית. מסכי פלזמה נמדדים במספרים כאלה ועליהם אנחנו ממליצים להמנע משימוש באור שמש ישיר. טלפון סלולרי, לעומת זאת, מכתיב שימוש בחוץ ולכן דרישה זו בעייתית יותר. מעניין היה למדוד את עוצמות האור מהנוט 3 שהוא מסך ללא ספק שונה משמעותית מהנוט 2. לדעתי בשל דחיסות גבוהה יותר של פיקסלים, יש צפי לשיפור גם בעוצמות האור שהמסך יפיק.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

אמרנו שמצב Standard ומצב Dynamic דומים מבחינת הגרפים, אבל הם שונים מבחינת איזון הלבנים שלהם. טמפרטורת הצבע במצב standard נעה ל-7490K, כך שהיא בעצם הופכת כחולה יותר ואפילו פחות מדוייקת מ-Dynamic. כדאי לשים לב שיש הגדרות נוספות שמשתנות במצבים אלה, כולל הגדרות קונטרסט דינמי וגאמה (את זה לא בדקנו).

כפי שהגרפים של Standard ו-Dynamic היו דומים להפליא, כך גם מצבי Movie ו-Natural. גם כאן עיקר ההבדל הוא בשינוי בטמפרטורת הצבע

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

כאן ניתן לראות שבמצב Movie אנחנו רואים גרף מדוייק להפליא. האמת שהוא מדוייק כמעט כמו זה של אפל… מבחינת טמפרטורת הצבע מדובר ב-6551K, אפילו מדוייק יותר ממסך הרטינה של אפל! במצב Natural נמדד המסך ב-6938K. בשני המקרים, עוצמות האור של המסך היו דומות ועמדו סביב 121-125cd/m2 – כלומר כהה משמעותית ממסכי ה-Retina של אפל.

Samsung Galaxy S4

גם ל-Galaxy S4 יש אפשרויות מסך רבות. התמקדנו במצב Dynamic ו-Movie. 

הגראף של Dynamic נראה כמעט זהה ל-Note 3 (כלומר, מגוון צבעים מעט קטן יותר מה-Note 2).

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

במצב זה, טמפרטורת הצבע של הלבן נמדדה ב6808K עם עוצמת אור של 199cd/m2, נמוך יותר מה-Note 3 (כזכור, ב-OLED גודל המסך לא אמור להשפיע על עוצמת האור). מדובר על פחות מ-40% מעוצמת האור של האייפון 5s וה-4S.

במצב Movie אנחנו רואים שטווח הצבעים משתנה, אך עדיין רחוק מלהיות מדוייק.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

הלבנים במצב זה עומדים על 6162K, עם עוצמת אור מעט חלשה יותר ממצב הדינמי: 187cd/m2.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

HTC One

כזכור, מדובר במסך IPS הדחוס ביותר מבין המסכים עם 469PPI. בניגוד לסמסונג, למסך יש רק מצב אחד שכפי שניתן לראות כמעט תואם לחלוטין את תקן ה-REC709. הוא אפילו מעט מדוייק יותר מהאייפון 5s…

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

מבחינת טמפרטורת צבע – מדובר על 7671K, סטיה משמעותית מהתקן. התמונה פשוט תקבל גוון כחול יותר מכפי שהיא באמת. עוצמת האור של המסך עומדת על 487cd/m2 n מרשימים (רק מעט יותר נמוך מהאייפון 5s).

החתימה הספקטרלית של המסך אופיינית למסכי IPS עם תאורת LED אחורית (מעט בזבזנית).

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

LG G2

אחד המכשירים המרגשים מהזמן האחרון בעל מסך מרשים במיוחד, מסך גדול ונוח, אבל האם יעמוד בתקן?

ניתן לראות בתמונה שבפירוש כן. המסך מדוייק למדי, אך פחות מהאייפון 5s או מה-HTC One.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

מבחינת דיוק הלבנים שלו, כאן כבר יש אי דיוק די קיצוני: 8087K היתה טמפרטורת הצבע שנמדדה על המסך. מדובר על לבן שהוא משמעותית כחול מכפי שהוא אמור להיות, וזה כבר אי דיוק באמת קיצוני. עוצמות האור, עם זאת, מרשימות מאוד ומגיעות ל- 427cd/m2 (מקום שלישי אחרי האייפון 5s וה-HTC One).

החתימה הספקטרלית של המסך:

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

LG Optimus G Pro

מכשיר חדש בעל מסך Full HD IPS Plus, שגרף הגאמוט שלו מעט מדוייק יותר מזה של ה-G2 אך עדיין פחות מדוייק מה-iPhone 5s וה-HTC One.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

מבחינת הלבנים של המסך, הם עומדים על 8426K, וזהו רשמית המסך הכחול ביותר בחבורה (הלבן הצהוב ביותר הוא של ה-S4). לא ברור מדוע  LG בחרה כאן בגוון לבן כל כך קיצוני בכחול שלו, נראה שלא היה מספיק תשומת לב לנושא הזה. עוצמת האור של המכשיר עומדת על 421cd/m2 מרשימים ביותר.

חתימת המסך דומה מאוד לזו של ה-G2.

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

 

 

הזוכים הגדולים ווידאו מסכם 

 

וידאו סיכום:

 

 

 

שוט אאוט - מסכי הסלולרים של אפל מול סמסונג!

טים קוק הכריז שמסכי ה-Retina בהירים כפליים מה-OLED, הצהרה חשובה שכן בהירות המסך תקבע עד כמה שימושי מכשיר מסויים יהיה בחוץ בשמש הישראלית החזקה. אכן, מדדנו שהמסכים של האייפון (כולל מכשיר ותיק בן שנתיים) בהירים כפליים ממסכי ה-Super AMOLED של סמסונג. לעומת זאת, מסכי האנדרואיד האחרים שמדדנו, כגון HTC One ו-LG G2 קרובים מאוד בעוצמות האור של המכשירים של אפל. 

טענה נוספת של קוק היתה שאי אפשר לסמוך על הצבעים של המכשירים של אנדרואיד. מבחינה טכנית, כאן כבר הוא טועה: המכשיר הכי קרוב לתקן היה ה-Note 2 במצב movie אשר גם דייק בטווח הגמוט שלו וכן בגוון הלבן שלו שהיו מדוייקים יותר מהאייפון 5s. בנוסף, המסכים של סמסונג ידעו להפיק טווח צבעים משמעותית רחב יותר, מה שיאפשר להם להגיע לצבהים מרהיבים יותר במקומות שבהם אנחנו לא זקוקים לדיוק בצבע (כגון בצבעי הממשק) – טווח הצבעים של ה-Note 2 גם כאן היה הגדול ביותר מבין כל המסכים האחרים. 

הזוכים הגדולים – עוצמת אור

בתחום עוצמת האור:

 1. האייפון 5s הוא הזוכה הגדול בעוצמת אור עם 526cd/m2 מרשימים ביותר. האייפון 4S היה רק מעט נמוך יותר עם 524cd/m2
 2.  ה-HTC One נמדד ב-487cd/m2 מרשימים.
 3. ה-LG G2 נמדד ב-427cd/m2 מרשימים.

המכשיר בעל עוצמת האור החלשה ביותר היה ה-Note 2 עם 125cd/m2.

הזוכים הגדולים – רזולוציה/דחיסות

בתחום הרזולוציה כדאי לציין שהפרמטר הכי חשוב הוא גודל המסך שאידאלי עבורכם. כלומר, מישהו שמוצא מסך 5.7" בפירוש צריך להסתכל על ה-Note 3 ולא לקבוע מה המסך הזוכה רק בהקשר של הדחיסות של המסך.

 1. ה-HTC One כולל מסך של 4.7" FULL HD בדחיסות של 469PPI
 2. ה-Samsung Galaxy S4 כולל מסך 5" FULL HD בדחיסות של 441PPI 
 3. ה-LG G2 כולל מסך 5.2" FULL HD בדחיסות של 424PPI

המסכים הכי פחות דחוסים היו ה-Note 2 (עם מסך 720P) והשני מהסוף הוא האייפון 5s עם דחיסות וגודל מסך שכיום נחשבים נמוכים ביותר. 

הזוכים הגדולים – דיוק בצבע

בתחום הדיוק בצבע נמדדים טווח הצבעים ודיוק ביחס לתקן REC709.

 1. Samsung Galaxy Note 2 – חד משמעית ה-Note2 הוא הזוכה בכל הפרמטרים שכן הוא היה הכי מדוייק במצב Movie ביחס לטמפרטורת הצבע (6551K) וכן ביחס לגרף הגאמוט שלו. יתר על כן, ניכר שיש לו גם את המסך בעל יכולות הצבע הרחבות ביותר מבין כל שאר המכשירים שבדקנו ובמרחק גדול מהשאר.
 2. ה-iPhone 5s – טווח הצבעים היה מדוייק ביותר, אך טמפרטורת הצבע היתה 6732K, פחות מדוייק מה-Note2
 3. ה-Samsung Galaxy S4 – טווח צבעים פחות מדוייק מהאייפון (ניכר שזה נעשה באופן מכוון, בכדי לתת תמונה יותר נעימה). מבחינת טמפרטורת הצבע, הוא מעט מדוייק יותר מהאייפון 5s!

מבחינת הלבנים – ה-LG G Pro היה הכחול ביותר ברשימה עם טמפרטורת צבע של 8426K (התקן עומד על 6500K).

חשוב לציין שקטיגוריית דיוק בצבע בודקת עד כמה הצבע מדוייק ונאמן למקור. חברות רבות בוחרות בכוונה שלא להציג את הצבע האמיתי ומשנה אותם ומגבירה כדי להתאים להעדפות המשתמש. אלי חבוש למשל סבר שהמסך של ה LG G2 נראה מדהים.

לדיון בנושא: מבחן מסכי הסמארטפון הגדול – של מי המסך המדוייק והטוב ביותר? בדקנו


7:00
  /  
13.10.2013
  
מאת: עפר לאור, אלי חבוש, מרטין סבג

1