סרט לסופשבוע – מלחמת העולם Z

לא מעט אנשים הכתירו את "מלחמת העולם Z" כפלופ הגדול של הקיץ. אחרי שראיתי אותו אני חייב להגיד שכישלון הוא ...

7:00
  /  
11.07.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"מלחמת העולם Z " מבוסס על ספר באותו שם שכתב מקס ברוקס. ג'רי ליין (בראד פיט) הוא איש או"ם לשעבר שנוסע עם אשתו ושתי בנותיו לחופשה. בדרך אליה הם הופכים בעל כורחם לעדים למתקפה קטלנית. כאשר ג'רי מגיע עם משפחתו מגיע למקום מחסה הוא פוגש את מעסיקיו לשעבר מהאו"ם, שמתדרכים אותו כי מקורה של המתקפה הוא וירוס קטלני. אותו וירוס הגיע ממקום לא ידוע. התפתח למימדים של מגפה והפך את כל מי שנחשף אליו לזומבי צמא דם. ג'רי מקבל מהם הצעה להצטרף למשלחת של רופאים ואנשי צבא שנוסעים למקומות שונים בעולם במטרה לעצור את הוירוס. למרות שהוא לא רוצה להשאיר את משפחתו לבד, הוא מחליט להיענות להצעה ולנסוע להרפתקה שברור איך היא מתחילה אבל לא ברור איך היא תיגמר.

סרט לסופשבוע-מלחמת העולם Z

לביקורת

יש לא מעט אנשים (ואני ביניהם, אני מודה) שהכתירו את "מלחמת העולם Z" כפלופ הגדול של הקיץ על סמך הטריילר בלבד. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד בלב שלם שכולנו טעינו. הסרט ממש לא כישלון אלא להיפך. מדובר במותחן מד"ב/אימה מלחיץ ואפקטיבי שמצליח להדביק את הצופים לכיסא לכל אורכו וזאת לא משימה קלה. בהרבה מאוד סרטים האקשן מגיע אחרי פתיחה מאוד ארוכה שחושפת לצופים את הסיפור והעלילה של הסרט. הפעם הבמאי מארק פורסטר והתסריטאים החליטו לחסוך את הפתיחה המעיקה, הם חושפים לנו את סיפור הרקע דרך רמזים קטנים שמושתלים בכותרות הפתיחה של הסרט ועוברים ישר לאקשן. האקשן אגב מהודק. מותח וריאליסטי להחריד על גבול האימה. פורסטר מצליח להשיג את האווירה הזאת באמצעות סצינות מרובות ניצבים. צילום במצלמות כתף וסטדיקאם. עריכה תזזיתית ותאורה מינימלית שנותנות מראה ותחושה של כתבת חדשות או תכנית ריאליטי. העיצוב של הזומבים, שיותר קרוב לבני אדם מאשר למפלצות. הימנעות מסצינות מלאות בדם ואיברים כרותים ושימוש יצירתי בתלת-מימד. מה שעוד תורם לריאליסטיות של הסרט הם השחקנים. בראד פיט מעורר סימפטיה למרות המשחק הדי אנמי שלו. מי שגונבות ממנו את ההצגה הן מירל אנוס הבריטית שמגלמת את אשתו. שתי הילדות הקטנות שמשחקות את בנותיו ודניאלה קרטס הישראלית בתפקיד עם מעט טקסט אבל עם הרבה כריזמה. אני רוצה להתייחס טיפה לארצנו הקטנטונת שמקבלת בסרט זמן מסך די גדול. אחת מסצינות המפתח החשובות בסרט אורכת כ-20 דק' ומתרחשת בירושלים. מצד אחד היא סובלת  מחוסר אמינות שגרם לחלק מהצופים לגחך מול המסך (לראש המוסד בסרט קוראים יורגן וומבראן. נו באמת). אבל מצד שני, זה סרט אקשן קיצי שמבוסס על ספר מד"ב ככה שלא כדאי לקחת אותו ברצינות אלא פשוט לראות אותה בכיף. לחייך חיוך דבילי. לשרוק בקול ולמחוא כפיים בכל פעם ששומעים עברית או רואים את הדגל על המסך. אני מבטיח לכם שתיהנו.

 

סרט לסופשבוע-מלחמת העולם Z

 

בקיצור- אחד הסרטים המפתיעים של הקיץ. כדאי מאוד לראות ולא משנה באיזו הקרנה.

 

סרט לסופשבוע-מלחמת העולם Z

"מלחמת העולם Z"- ארה"ב 2013. 116 דק'. בימוי: מארק פורסטר. תסריט: מייקל קרנהאן, דרו גודארד , דיימון לינדלוף. שחקנים: בראד פיט, מירל אנוס, דניאלה קרטס, ג'יימס באדג'-דייל, לודי בוקן, מת'יו פוקס. פנה מוקואנה, דיוויד מורס, סטרלינג ג'רניס, אביגיל הרגרוב.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – מלחמת העולם Z


7:00
  /  
11.07.2013
  
מאת: איתמר נימרוד