מבחן הסאבוופרים הגדול – קיץ 2013

חיכיתם הרבה זמן, אז הנה זה הגיע, מבחן הסאבוופרים הקבוצתי הראשון בישראל.

12:00
  /  
10.07.2013
  
מאת: איתי חזום
הקדמה

הקדמה

מי שעוקב, ישים לב שרוב הסאבוופרים שבחנתי במשך השנים היו בקבוצת מחיר של חמש ספרות. גם אני שמתי לב לזה ולכן החלטנו לעשות משהו בנידון. התוצאה? מבחן הסאבוופרים הקבוצתי הראשון בישראל, שכולל לא פחות מ 12 מתמודדים – בקבוצת מחיר של החל מ- 3790 ש"ח ועד 5650 ש"ח.

יש פה קצת מהכל: סאבוופרים קטנים וגדולים, שחורים ולבנים, מרובעים ומעוצבים, מ 6.5 אינץ' ועד 15 אינץ', בקיצור, משהו לכל אחד.

 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

לפני שאנחנו מגיעים למתחרים השונים במבחן, אני חושב שלא יזיק קצת לדבר על סאבוופרים, מה הם מיועדים לעשות, הבדלים נפוצים והיחסים המורכבים בין התדרים שהם מפיקים והחדר הביתי הממוצע.

קצת על סאבוופרים 

סאבוופר הוא "חיה" מאד נישתית. רמקול שמיועד להפיק תחום תדרים מאד קטן ומאד תובעני – התדרים הנמוכים, כלומר הבסים. כשמדברים על טווח שמיעה, הדעה הרווחת היא שבני אדם מסוגלים לשמוע (תלוי בגיל) מ 20Hz ועד 20,000Hz, כאשר הסאבוופר לוקח אחריות על חלק מאד קטן מזה, בדרך כלל כל מה שמתחת ל 100Hz פחות או יותר. אגב, בפועל אנחנו מסוגלים לשמוע גם מתחת ל 20Hz, זאת בהנחה וה- SPL, כלומר עוצמת השמע, גבוהה מספיק בתדרים האלו.

בסאבוופר גם השם הוא בעצם מונח טכני. סאבוופר – סאב = מתחת, לוופר = הוופר, כלומר האלמנט או "דרייבר" ברמקול, שבדרך כלל מיועד להפיק באס/מידריינג'. ישנם סאבוופרים מאד פשוטים שלא מסוגלים להפיק תוצאות יותר מרשימות מאלו של רמקול מדפי, אך אלו עדיין סאבוופרים, שכן הם אינם מפיקים תדרים מעבר לבסים.

התדרים הנמוכים הם תחום תדרים תובעני מסיבה מאד פשוטה – הם דורשים מאותו דרייבר בסאבוופר להזיז כמויות גדולות של אויר, כלומר לזוז קדימה ואחורה למרחקים עצומים בהשוואה לדרייבר המידריינג' או הטוויטר. כמה רחוק? אם וופר מיועד לזוז פחות מכמה מילימטרים ספורים על מנת להפיק את תדרי המידריינג' בעוצמה גבוהה, הסאבוופר מיועד לזוז החל מכמה מילימטרים ועד כמה סנטימטרים, תלוי בתדרים ובעוצמה שרוצים להפיק אותם.

הדרייבר שנמצא בסאבוופרים עובד על אותם העקרונות כמו של הדרייברים שנמצאים ברמקולים רגילים, כאשר בדרך כלל (אך לא תמיד) הוא יהיה בקוטר יותר גדול, בעל Motor או "מנוע" יותר מאסיבי ועם תכנון שיותר מתאים להפקת תדרים נמוכים. למי שתוהה, ישנם רמקולים רגילים שבמקרה כוללים דרייברים שיכולים להתאים לשימוש גם כסאבוופרים.

הסאבוופר הביתי כמעט תמיד מגיע כגרסה "אקטיבית", כלומר זהו רמקול שכולל בתוכו מגבר מובנה. אלו מכונים מגברי Plate עקב צורתם והעובדה שהם יושבים מאחורי הסאבוופר. תלוי בצרכים, המגבר יכול להפיק עוצמה החל מכמה עשרות וואטים ועד אלפי וואטים. המגבר בדרך כלל יכלול מגוון של תכונות שונות, החל מבורר עוצמה, בורר תדר קרוסאובר לחיתוך מתאים עם הרמקולים הקידמיים, כניסות/יציאות מסוגים שונים, ועד מערכות מבוססות DSP ששולטות בדברים כגון EQ, חיתוכים, Room correction ועוד.

התיבה

התיבה בסאבוופר היא כמובן חלק אינטגרלי וקריטי לעבודה תקינה. ישנן מספר תיבות נפוצות:

תיבת Sealed

זו תיבה אשר אטומה לגמרי, ואינה כוללת פתחי אויר כאלו או אחרים. דרייברים בתיבות סגורות עובדים יותר קשה מדרייברים בתיבות אחרות, ולכן ישנו צורך במגבר ודרייבר טובים על מנת להפיק תוצאות מוצלחות בתדרים נמוכים. עקב כך התיבות האלו יותר נפוצות (אך לא רק) בסאבוופרים יוקרתיים.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

סאבוופרים בתיבה סגורה בדרך כלל בעלי סאונד מאוזן וחלק, אינם בעלי פוטנציאל להפיק רעשי אויר ו/או רזוננסים כמו סאבוופרים בתיבות Ported, ומצריכים סיוע של אקולייזר על מנת לרדת בצורה שטוחה לתדרים מאד נמוכים, אלא אם רוצים תיבה מאד גדולה.

תיבת Ported

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013
תיבה עם Port סטנדרטי

זו התיבה הנפוצה ביותר בסאבוופרים וגם ברמקולים. הדרייבר עובד "בשיתוף פעולה" עם פתח אויר כלשהו, בדרך כלל צינור או תעלה, אשר מכוון לתחום תהודה מסוים. סאבוופרים בתיבת Ported מסוגלים להפיק יותר מסאבוופרים בתיבה סגורה ככל שמתקרבים לתחום העבודה של ה- Port, אבל זה לא מגיע בחינם, התיבה הנדרשת בדרך כלל תהיה גדולה יותר מתיבה סגורה, בעוצמות גבוהות ה- Port עלול להשמיע רעשי מערבולות אויר ו/או רזוננסים שונים והדרייבר בעל תגובה מעט יותר איטית ככל שמתקרבים לתחום העבודה של ה Port.

בפועל, החסרונות הנ"ל לא תמיד קריטים. התיבה צריכה להיות ממש גדולה רק במידה ורוצים שהסאבוופר ירד מאד נמוך. כשישנם רמקולים נוספים במערכת שמנגנים את שאר תחום השמיעה, אנחנו לא ממש שומעים את רעשי האויר של ה Port ולמרות שמדידות מראות שמהירות התגובה של הדרייבר מעט יותר איטית ככל שמתקרבים לתחום העבודה של ה- Port, בפועל ההשפעה של זה בזמן האזנה זה נושא שמאד תלוי בתוכן לו מאזינים, בתכנון התיבה ובגובה תדר הכיוון של ה- Port.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013
תיבה עם Port מסוג Slot

סאבוופרים בתיבת Ported הם בעלי פוטנציאל מעולה בכל הקשור לניצול המקסימום מהדרייבר שבשימוש, אך תכנון לקוי עלול להוביל לתוצאות גרועות למדי ועד שלא מאזינים/מודדים לא ניתן לדעת.

תיבת PR

תיבת ה PR או Passive Radiator, עובדת על אותם העקרונות כמו של תיבת ה Ported, רק שבמקום לעשות שימוש ב Port, התיבה הזו עושה שימוש ב PR. ה- PR היא ממברנה פאסיבית שנראית מבחוץ כמו דרייבר רגיל, רק שהיא מגיעה ללא Motor, סליל ואינה מחוברת למגבר. חיצונית מדובר בתיבה שעלולה להטעות חלק מהמשתמשים, שכן הסאבוופר נראה כאילו יש לו שניים או שלושה דרייברים, כאשר בפועל בעצם מדובר בדרייבר אקטיבי אחד שעובד בשיתוף פעולה עם ראדיאטור/ים. אגב, גם רמקולים פה ושם עושים שימוש ב PR.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013
מצד שמאל – דרייבר אקטיבי
מצד ימין – PR

סאבוופרים בתיבות PR מסוגלים בתאוריה להפיק ביצועים זהים לאלו של תיבות Ported, רק ללא הפוטנציאל לרעשי מערבולות אויר ו/או רזוננסים שונים כמו בתיבות Ported, וללא הצורך בנפח האויר שתופס ה Port בתיבה. החיסרון העיקרי הוא במחיר, שכן ממברנה פאסיבית הרבה יותר יקרה מחתיכת צינור.

ישנן כמובן תיבות נוספות לסאבוופרים כגון: Open Baffle – סאבוופר "ללא תיבה", Horn – תיבות מסוג שופר, Transmission Line, ו- Bandpass מסוגים שונים, אך אלו פחות נפוצות. 

החדר 

נושא חשוב שצריך להזכיר הוא חלל ההאזנה. להפיק בסים שטוחים וחלקים בחדר/סלון ממוצע זה נושא בעייתי עד בלתי אפשרי. חלל האזנה ממוצע כולל קירות/רצפה/תקרה שמקבילים אחד לשני וזו אינה סביבה אידיאלית להפקת בסים. כמה זה משפיע?

 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013
קו שחור – סאבוופר
קו אדום – סאבוופר בחדר

בגרף הנ"ל ישנן שתי מדידות – מדידה של סאבוופר כלשהו ללא ההשפעה של החדר, ומדידה של אותו הסאבוופר בסלון מגורים ממוצע. כפי שניתן לראות, החדר הופך את הסאב השטוח והיפה לתוצאה די לא מאוזנת. תזוזה של נקודת ההאזנה או שינוי במיקום הסאבוופר ישנו כמובן את התוצאה, אבל יפה זה כמעט אף פעם לא יהיה. מה שכן חשוב להבהיר, התוצאה בפועל לא נשמעת גרוע כמו שהיא נראית.

מבנה החדר ומיקום הסאבוופר משחקים תפקיד מכריע בתוצאה שמקבלים, ולכן תמיד חשוב לנסות למצוא לסאבוופר את את המיקום האידיאלי בחדר. מהו המיקום האידיאלי? אין פה חוקים וכל חדר שונה מהשני, באותה מידה שכל סאבוופר שונה מהשני. האינסטינקט הראשוני של רוב המאזינים הוא לשים את הסאבוופר בפינה, או בכל איזור אחר בו הוא פחות מפריע ויזואלית, אבל האמת היא שמומלץ לנסות לשחק עם המיקום של הסאבוופר, כי בהחלט יכול להיות שתופתעו לטובה מהסאונד שתקבלו במיקום שלא שקלתם בתחילה.

מה עוד אפשר לעשות? כמעט לכל סאבוופר יש מאחור מתג/בורר "פאזה". הרוב נוהגים להתעלם ממנו, אבל מומלץ לשחק איתו מכיון שהוא מסוגל להיות גורם מכריע בשידוך הסאבוופר עם הרמקולים הקידמיים (למתג/בורר הפאזה אין שום מטרה אחרת).
בנוסף, אם אפשר, כדאי לנסות להשתמש בציוד בעל מערכת כיול ראויה שתוכל מעט "ללטש" (אך לא לפתור) את השפעת הבעיה. ישנן מערכות ברמות שונות, אבל כולן בסופו של דבר מנסות לאזן את התוצאה שהסאב מפיק בנקודת ההאזנה.

המתמודדים

המתמודדים (לפי סדר א'-ב')

ASW Opus SW-200

ASW או Accurate Sound Wave, הוא יצרן רמקולים גרמני שנוסד ב- 1987. מבחר הרמקולים של החברה כולל חמש סדרות, החל מדגמים ברמת כניסה, דרך סדרת האמצע Cantius ועד לסדרת ה- Reference היוקרתית.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013 

ה SW-200 משתייך לסדרת ה Opus וזהו הסאבוופר היחידי במבחן שבנוי בפרופורציות לא סטנדרטיות. התיבה אמנם לא מיועדת לעבוד בתוך נישה סגורה, אבל כן מאפשרת מגוון מיקומים גדול מהרגיל. על הרמקול מצויין שהוא תוצרת גרמניה.

 סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

הדרייבר והמגבר בסאב חולקים את אותו הפאנל בתיבה, כאשר הגריל מכסה את שניהם. המגבר מסופק עם כבל חשמל ומתאם RCA שמיועדים לאפשר השחלה דרך בסיס הסאבוופר, ועל ידי כך מותירים מקום להרכבת הגריל שמכסה את כל חזית הסאבוופר.

המגבר כולל כניסות Speaker level ו- RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר ומתג פאזה. זה אחד מהשלושה מגברים היחידים במבחן שכולל שנאי עגול.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013 

ה SW-200 אמנם כולל דרייבר בקוטר 8 אינץ' בלבד, אבל עדיין מדובר באחד הדרייברים המאסיבים במבחן, בעל Motor גדול מהממוצע ואחד מהשניים הבודדים אשר מגיע עם Basket או "שלד" מ Cast aluminum במקום ה- Stamped steel הנפוץ והזול יותר.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- Opus הוא לא הסאבוופר הגדול במבחן, אבל הוא כן הדגם השני הכי כבד. המגבר והדרייבר מוצמדים לתיבה עם ברגים אשר יושבים בתעלות ממתכת במקום להיות מוברגים ישירות לעץ, מה שמעיד על מעט יותר השקעה מצד היצרן, כאשר התיבה כוללת צלע חיזוק פנימית אשר גם מחזיקה את ה- Port שרץ כמעט לכל אורך התיבה. הדבר היחידי שהפריע לי היתה חתיכת העץ אשר דרכה רצים הכבלים החיצונים, זו מעט מורידה מהרגשת האיכות הכללית.  

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013 

B&W ASW608

B&W או Bowers & Wilkins, הוא אחד מיצרני הרמקולים המוכרים בעולם. החברה שנוסדה ב- 1966 על ידי John Bowers (שנפטר ב- 1987), יצרה לעצמה שם בכל הקשור לחדשנות הנדסית ועיצובית בעולם הרמקולים. כיום היצרן הוא חלק מהקבוצה B&W Group Ltd שכוללת יצרנים מוכרים בתחום האודיו כמו Rotel ו- Classe. ל- B&W כיום מגוון מוצרים רחב ביותר החל מסדרות רמקולים שמחולקות לכמה רמות שונות, דרך רמקולים ל- Custom installation, רמקולים מעוצבים ועד תחנות עגינה ואוזניות.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013 

ה- ASW608 הוא אחד הסאבים הקטנים במבחן ואחד מהשניים הבודדים שמגיע בתיבה סגורה. גודלו מאפשר מגוון רחב בכל הקשור למיקום, כאשר ישנה גם האפשרות של מיקום בנישה סגורה.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

 
המגבר כולל כניסות Speaker level ו RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר, מתג פאזה ושני מתגי EQ שמשנים מעט את עקומת ההיענות של הסאבוופר בהתאם לטעם ו/או דרישות.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013 

ה- ASW608 כולל דרייבר בקוטר 8 אינץ', בעל Motor גדול מהממוצע ושלד מ Stamped steel.

 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013 

המגבר והדרייבר מוצמדים לתיבה עם ברגים אשר יושבים בתעלות ממתכת במקום להיות מוברגים ישירות לעץ, כאשר התיבה אינה כוללת צלע חיזוק פנימית. המגבר פה הוא היחידי במבחן אשר מופרד מחלל התיבה בעזרת כיסוי פלסטיק. איכות הבניה והחומרים טובה מהממוצע ולא היו דברים שהפריעו לי. 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013 

Canton SUB600

Canton Elektronik או פשוט Canton, הם יצרן הרמקולים הכי גדול בגרמניה. החברה הוקמה ב- 1972 על ידי ארבעה חובבי אודיו גרמנים שמטרתם המשותפת היתה לתכנן ולבנות את הרמקולים הטובים ביותר בקבוצתם. השם Canton מקורו בשתי מילים: Cantara בלאטינית שמשמעותה "שירה", ו- Ton בגרמנית שמשמעותה "טון" (כמו באיזון טונאלי). כיום החברה מייצרת מגוון עצום למדי של רמקולים בגדלים שונים לכל המטרות הנפוצות.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SUB600 הוא אחד מהשניים הבודדים במבחן שמגיע בתיבה סגורה ועם דרייבר שיורה כלפי מטה. מדובר בסאב די קומפקטי וכזה שניתן להתקנה בנישה (כאשר מונח על הצד).

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

המגבר כולל כניסות Speaker Level ו- RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר, בורר פאזה במקום המתג הנפוץ ומתג EQ שמשנה מעט את עקומת ההיענות של הסאבוופר בהתאם לטעם ו/או דרישות.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SUB600 כולל דרייבר בקוטר 9 אינץ', בעל Motor בגודל סטנדרטי ושלד מ- Stamped Steel.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

הסאב הגיע אלי בגימור לבן מבריק נאה, כאשר ישנה נורת חיווי קטנה בחזית. התיבה אינה כוללת צלע חיזוק פנימית.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

Cerwin Vega XLS-15S

Cerwin Vega נוסדה ב- 1954 על ידי Gene Czerwinski –  מהנדס תעופה/חלל, מתוך האהבה לשחזור מוזיקה. החברה "עלתה על הרדאר" לראשונה, איך לא, תודות לרמקול שהפיק באסים מאד מרשימים לזמנו. בהמשך הם התפרסמו מדברים כגון מגבר ה- Solid State הראשון, ומותג ה- Sensurround, שהביא ליצרן פרס אוסקר, גרם לנזק מבני בכמה בתי קולנוע בחו"ל ואחראי לא במעט, על הגברת המודעות וההתעניינות בסאבוופרים.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- XLS-15S הוא הסאב הגדול והכבד במבחן ובהפרש ניכר. הסאב משתייך לסדרת ה- XLS שאחד הדגמים שלה היה במבחן הרצפתיים, מה שאומר שהוא בעל מראה יותר Pro מאשר ביתי וקיים אך ורק בגימור שחור עם גריל ממתכת. לפחות הגריל קשוח ומוברג לתיבה ככה שילדים סקרנים לא יוכלו לעשות נזק.

המגבר כולל כניסות Speaker Level ו- RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר ומתג פאזה. זה אחד מהשלושה מגברים היחידים במבחן שכולל שנאי עגול.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה XLS-15S כולל את הדרייבר הגדול במבחן, בקוטר 15 אינץ', בעל Motor סטנדרטי (שנראה קטן בגלל גודל הדרייבר), ואחד מהשניים הבודדים אשר מגיע עם Basket או "שלד" מ- Cast Aluminum במקום ה Stamped Steel הנפוץ והזול יותר. הדרייבר זהה לזה שמגיע בדגם הרצפתי של הסדרה וכמיטב המסורת של Cerwin Vega, כולל סראונד (הטבעת מסביב לממברנה) בצבע אדום בולט. 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

איכות הבניה והחומרים בסה"כ טובה, אבל עדיין היו דברים שהציקו לי כמו המחסור בצלע חיזוק בתוך התיבה, נושא חשוב כשמדובר בגודל הזה. בנוסף, הסאב כולל שני Ports גדולים וזה מבורך, רק חבל שהם לא כוללים שום Flare (התרחבות בקצוות), ושהם עשויים מקרטון. 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

Elac SUB111.2

Elac הוא יצרן גרמני שנוסד במקור בשנת 1926 תחת השם Electroacoustic (אני מניח שמכאן הגיע הקיצור Elac), עבר שינויים ותהפוכות והחל להתרכז בתכנון ויצור רמקולים החל משנת 1984. Elac מתגאים במספר טכנולוגיות שהם מיישמים ברמקולים שלהם כגון: טוויטר ה- 4Pi, טוויטר ה- J.E.T שמבוסס על טוויטר ה- AMT המפורסם, ממברנות מאליומיניום בתצורת ה "קריסטל" ועוד. סיסמתם של Elac אגב, היא Klang Lebt או בתרגום גס – "נשמע חי".

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SUB111.2 הוא אחד הדגמים הפחות גדולים במבחן, מגיע בתיבת Ported קלאסית עם דרייבר ו- Port מלפנים, מה שמאפשר התקנה בנישה סגורה. הרמקולים של ELAC בדרך כלל מיוצרים בגרמניה, אך במקרה הזה לא היה רשום איפה.

המגבר כולל כניסות Speaker Level ו- RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר ומתג פאזה. בנוסף, המגבר כולל כניסות/יציאות לרמקול הסנטר, משהו שלא נתקלתי בו בשום סאבוופר. זה אחד מהשלושה מגברים היחידים במבחן שכולל שנאי עגול.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SUB111.2 כולל דרייבר בקוטר 8 אינץ'. הדרייבר פשוט וזול למראה, בעל Motor קטן מהממוצע וכולל שלד מ- Stamped Steel.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

הסאב הגיע אלי בגימור לבן מט נאה וחלק, אך לא אהבתי את העובדה שהגריל לא מכסה את ה Port, שאגב, צבוע בכסוף מזעזע לדעתי. התיבה כוללת צלע חיזוק פנימית.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

GoldenEar Forcefield 4

GoldenEar הוא יצרן רמקולים צעיר שנוסד ב- 2010 על ידי Sandy Gross – אחד מהמייסדים של Polk Audio ו- Definitive Technology. קו המוצרים של GoldenEar כולל רמקולים מכל הסוגים, כאשר ישנם אלמנטים מרכזיים שחוזרים על עצמם, כגון השימוש בטוויטר Ribbon "מקופל", ראדיאטורים פאסיבים במקום Ports ועיצוב שחור ומינימליסטי.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- Forcefield 4 שייך לסדרת ה Forcefield שכוללת שני דגמים נוספים בתצורה זהה. מדובר בסאב שעושה שימוש ב Passive Radiator במקום ה- Port הנפוץ.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

המגבר כולל כניסות Speaker Level ו- RCA, בורר עוצמה, ובורר קרוסאובר. זהו הסאבוופר היחידי במבחן שאינו כולל מתג/בורר פאזה ו/או מתג הפעלה/כיבוי.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- Forcefield 4 כולל דרייבר בקוטר 10 אינץ'. הדרייבר בעל Motor גדול מהממוצע, סראונד (הטבעת מסביב לממברנה) רחב מהרגיל, ושלד מ- Stamped Steel.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

הראדיאטור הפאסיבי הגדול מגיע במידות לא שגרתיות של 11X13 אינץ', יורה כלפי מטה (משהו שלא נהוג לעשות), בעל ממברנה מ- MDF ושלד מ- Stamped Steel.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- Forcefield 4 מגיע בתיבה טרפזית, ללא צלע חיזוק פנימית ועם גימור שחור סטנדרטי. אציין לטובה את רגליות הגומי הגדולות והרכות שנמצאות בתחתית הסאבוופר. 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

 

מתמודדים נוספים

Jamo SUB800

Jamo הוא יצרן רמקולים שנוסד בדנמרק ב 1968 על ידי Preben Jacobsen – נגר וגיסו, Julius Mortensen – איש מכירות. שם החברה הורכב מתחילת שמות המשפחה של השניים, Ja ו- Mo, או Jamo. אגב, את השם מבטאים כ- Yamo.
עם השנים החברה צמחה, ב- 1978 ירד מפס היצור הרמקול המיליון וב- 1994 Jamo היה כבר יצרן הרמקולים הגדול באירופה, כאשר ב- 2005 הוא נרכש על ידי קבוצת Klipsch. כיום לחברה יש ליין רמקולים ענקי, שמכסה את כל סגנונות הרמקולים הנפוצים לשימוש ביתי.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SUB800 הוא הסאבוופר הכי קטן במבחן ובהפרש גדול. הסאב אינו משתייך לסדרה כלשהי והתצורה שלו די יחודית במגוון הדגמים של Jamo. מדובר בסאבוופר שעושה שימוש ב- Passive Radiator במקום ה Port הנפוץ.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

המגבר כולל כניסות RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר, בורר פאזה במקום המתג הנפוץ ושקע שמיועד לקיט אשר מאפשר הפעלה אלחוטית של הסאבוופר (הסאבוופר עדיין דורש חיבור לחשמל).

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SUB800 כולל את הדרייבר הקטן במבחן – בקוטר 6.5 אינץ', בעל Motor סטנדרטי, שלד מ- Stamped Steel וסראונד (הטבעת מסביב לממברנה) הפוך, זה אגב תוספת ויזואלית בלבד. הסאבוופר כולל שני ראדיאטורים פאסיבים בקוטר זהה, בעלי שלד מפלסטיק.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

גודלו של ה- SUB800 מאפשר לו להיות בעל חזות מינימלית, אך זה לא אומר שניתן להתקין אותו בכל מקום, בטח לא בנישה סגורה. הסאב הגיע בגימור לבן מבריק נאה, התיבה אינה כוללת צלע חיזוק פנימית והדרייבר מוצמד לתיבה עם ברגים אשר יושבים בתעלות ממתכת, אך הראדיאטורים והמגבר עדיין מוברגים ישירות לעץ. אין לי טענות בכל הקשור לאיכות הבניה והחומרים, מלבד העובדה שהשלד של הראדיאטורים עשוי מפלסטיק.

Klipsch SW-110

Klipsch או Klipsch Audio Technologies, הוקמה ב- 1946 על ידי Paul Wilbur Klipsch. אלמנט שמאז ומתמיד היה מזוהה עם Klipsch הוא הישום של שופרים או Horns ברמקולים שלהם, כאשר הדגמים הקלאסיים שלהם מיוצרים גם כיום לפי הזמנה, כולל ה- Klipschorn שהוצג עם הקמת החברה ומיוצר כבר יותר משישים שנה כמעט ללא שינוי. כיום ליין הרמקולים של Klipsch עדיין נאמן יחסית למקורות של החברה וכל הסדרות משתמשות בשופרים באופן כזה או אחר.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SW-110 הוא האח הקטן של דגמי ה- 112 ו- 115. מדובר בסאבוופר בגודל ממוצע, שכולל דרייבר ו- Port קידמי מסוג Slot. הסידור מאפשר התקנה בנישה סגורה למי שמעוניין.

המגבר כולל כניסות Speaker Level ו- RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר, מתג פאזה ושקע שמיועד לקיט אשר מאפשר הפעלה אלחוטית של הסאבוופר (הסאבוופר עדיין דורש חיבור לחשמל).

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SW-110 כולל דרייבר בקוטר 10 אינץ', בעל Motor סטנדרטי, שלד מ- Stamped Steel וסראונד (הטבעת מסביב לממברנה) הפוך.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

בדומה לכמה סאבוופרים נוספים במבחן, ה- SW-110 בעל חזות שחורה ושגרתית, התיבה אינה כוללת צלע חיזוק פנימית (אך ה- Port עצמו מעט עוזר), הדרייבר מוצמד לתיבה עם ברגים אשר יושבים בתעלות ממתכת, אך המגבר עדיין מוברג ישירות לעץ. 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

 Morel PSW10

Morel הישראלית התחילה את דרכה ב- 1975 על ידי מאיר מרדכי ועם השנים הפכה ליצרנית רמקולים יותר ויותר מוכרת. למי שלא יודע, ההתמחות מספר אחת של Morel היא בתכנון ויצור של דרייברים – הוופרים, מידים, וטוויטרים, שמהווים את הלב של כל רמקול ולא סתם דרייברים, אלא כאלו שתמצאו ברמקולים של חברות High End מסביב לעולם. לא מספיק? Morel גם לוקחת חלק בשוק הרמקולים של אודיו לרכב, עם דגמים מהיוקרתיים שיש בשוק.

למי שתוהה, השם Morel הוא שילוב של Mordechai Electro-Acoustics.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- PSW10 הוא לדעתי אחד הסאבוופרים הנאים בשוק. אמנם מדובר בסאבוופר שיושב בתיבת Ported סטנדרטית, אך לא מדובר בתיבה מלבנית/מרובעת או בכזו שעשויה מעץ, אלא מפיברגלס. בנוסף, הסאבוופר קטן יחסית למתחרים במבחן שמשתמשים בדרייבר באותו הקוטר.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

המגבר כולל כניסות RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר ומתג פאזה.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

 
ה- PSW10 כולל דרייבר בקוטר 10 אינץ', בעל בעל Motor סטנדרטי ושלד מ- Stamped Steel.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

עם עיצוב לא שגרתי, לא ניתן להשוות את ה- PSW10 לשום דגם אחר במבחן. הסאבוופר הגיעה בגימור שחור מבריק שנראה מצויין והחזית כוללת גריל ממתכת שיגן על הדרייבר מילדים או חיות סקרניות.

Niles SW8

Niles או Niles Audio Corporation, הוקמה ב- 1978 וכיום מתרכזת לא רק ברמקולים, אלא במתן פתרונות בכל הקשור לתחום הבית החכם ו- Multiroom. בנוסף, החברה מחזיקה במותג IntelliControl ICS שמתרכז בכל נושא השליטה ובקרה בבידור ביתי.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SW8 הוא אחד הסאבים הקטנים במבחן. מדובר בסאבוופר בתצורה זהה לזו של ה- Jamo SUB800, כלומר תיבת Passive Radiator עם דרייבר אקטיבי אחד ושני ראדיאטורים פאסיבים. הסאב אינו מתאים להתקנה בנישה סגורה, אך הוא קטן מספיק כדי לא להפריע ויזואלית.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

המגבר כולל כניסות RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר, בורר פאזה במקום המתג הנפוץ, שקע שמיועד לקיט אשר מאפשר הפעלה אלחוטית של הסאבוופר (הסאבוופר עדיין דורש חיבור לחשמל) ושקע שמיועד לשימוש עם קיט אשר מחליף את הכבל הקואקסיאלי הרגיל ב- CAT5, למי שצריך להריץ כבלים ארוכים במיוחד.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- SW8 כולל דרייבר בקוטר 8 אינץ', בעל Motor סטנדרטי, שלד מ- Stamped Steel וסראונד (הטבעת מסביב לממברנה) הפוך. הסאבוופר כולל שני ראדיאטורים פאסיבים בקוטר זהה.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

התיבה של ה SW8 מגיעה בגימור שחור סטנדרטי ואינה כוללת צלע חיזוק פנימית. 

Polk Audio DSW Pro 550Wi

Polk Audio הוא יצרן אמריקאי שהוקם ב- 1972 על ידי Sandy Gross ,George Klopfer (כיום הבעלים של GoldenEar) ו- Matthew Polk שעל שמו החברה קרוייה. החבורה התעסקה מעט בתחום של רמקולים ל- PA, אבל מאוחר יותר התרכזו בתחום הביתי. כיום החברה בבעלות של DEI אחזקות, שבין היתר מחזיקה גם ב- Definitive Technology (שגם אותה ייסד Sandy Gross). החברה אמנם ידועה בעיקר בשוק הביתי, אבל פונה גם לשווקים נוספים.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- DSW Pro 550Wi משתייך לסדרת ה- DSW שכוללת שני דגמים נוספים בקוטר 8 ו- 12 אינץ'. מדובר בסאב מעט גדול מהממוצע, אשר עובד בתיבת Ported קלאסית, עם Port מסוג Slot. הסאבוופר מגיע במצב בו הדרייבר יורה כלפי מטה, אך בחבילה מצורפות רגליות שמאפשרות הצבה שבה הדרייבר יורה קדימה, מה שמאפשר התקנה בנישה סגורה.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- DSW Pro 550Wi הוא הסאבוופר היחידי במבחן שמגיע עם שלט רחוק. זה מאד שימושי ונוח למי שרוצה לשנות הגדרות בזמן האזנה וללא הצורך לקום מהספה. השלט מאפשר הדלקה/כיבוי, כיוון עוצמת שמע, כיוון פאזה (מתוך 4 מצבים), כיבוי של נורת ה LED בחזית הסאב ובחירת מצבי EQ שונים שמשנים מעט את עקומת ההיענות של הסאבוופר בהתאם לטעם ו/או דרישות.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

המגבר כולל כניסות Speaker Level ו- RCA, מתגי עוצמה, בורר קרוסאובר ושקע שמיועד לקיט אשר מאפשר הפעלה אלחוטית של הסאבוופר (הסאבוופר עדיין דורש חיבור לחשמל). קצת הפריע לי העובדה שבשום מצב לא ניתן לדעת מה עוצמת השמע בסאבוופר, שכן אין שום תצוגת חיווי כלשהי.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- DSW Pro 550Wi כולל דרייבר בקוטר 10 אינץ', בעל Motor סטנדרטי, שלד מ- Stamped Steel ומגנט אחורי אשר מיועד להפחתת בעיות במידה ומניחים את הסאבוופר ליד… מסך CRT. תוספת קצת חסרת היגיון בהתחשב בעובדה שלכולם היום כבר יש בבית מסך דק.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013 

ה- DSW Pro 550Wi אינו סאבוופר יוצא דופן ויזואלית, אך במצב שבו הדרייבר יורה כלפי מטה, מדובר בתוצאה בעלת קווים נקיים. התיבה אינה כוללת צלע חיזוק פנימית (אך ה Port עצמו מעט עוזר). הסאבוופר אמנם מאפשר הצבה בנישה סגורה, אך המצב יקשה לדעתי על תפקודו של השלט עקב מיקום החיישן בחזית הסאבוופר ולא מתחתיו.  

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

Tannoy TS2.10

Tannoy הוא יצרן רמקולים ותיק, אשר החל את דרכו ב- 1926 בלונדון כ- Tulsemere Manufacturing Company. מייסד החברה – Guy Fountain לבסוף החליט על השם Tannoy שהוא שילוב של שתי המילים Tantalum Alloy – סוג של מתכת. סימן ההיכר העיקרי של החברה הוא הדרייברים הקואקסיאלים שלה, שידועים יותר כ- "Dual Concentric" בהם החברה עושה שימוש רחב גם היום.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- TS2.10 הוא הדגם הקטן מבין שניים, כאשר לפי היצרן הדגם עושה שימוש ב- DSP במגבר. הסאב קטן יחסית לקוטר הדרייבר, אך עדיין מגיע בתצורת Passive Radiator עם דרייבר בצד אחד וראדיאטור פאסיבי בצד שני.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

המגבר כולל כניסות RCA, בורר עוצמה, בורר קרוסאובר ובורר פאזה במקום המתג הנפוץ.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- TS2.10 כולל דרייבר בקוטר 10 אינץ', בעל Motor סטנדרטי ושלד מ- Stamped Steel.

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- TS2.10 הגיע אלי בגימור לבן מבריק נאה, הדרייבר והראדיאטור יושבים לצידי התיבה, והחזית עצמה נראית נקייה מלבד לוגו היצרן. התיבה אינה כוללת צלע חיזוק פנימית. 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013
על ספסל הבחינות

מפרט טכני

על מנת להקל על ההשוואה, להלן טבלה עם המפרט הטכני של כל דגמי הסאבוופרים שבמבחן.

 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

הערות

 • מגבר: עוצמה מוצהרת של המגבר בוואטים. במידה ומסומן D, הכוונה לעוצמה דינמית ולא RMS. ערך יותר גבוה לא בהכרח יותר טוב.
 • טווח תדרים מוצהר: טווח העבודה המקסימלי של הסאב בתדרים. טווח עוצמה ב dB הוסף במידה והיצרן סיפק אותו. טווח תדרים הוא לפעמים נתון מעט בעייתי להשוואה מכיון שכל יצרן מספק אותו תחת תנאים שונים.
 • התקנה בנישה: סאבים שסידור הדרייבר/Port שלהם מאפשר התקנה בנישה שפתוחה אך ורק מלפנים.

 

מדידות Frequency response

על Frequency response אפשר לקרוא כאן.

במדידות הבאות ניתן יהיה לראות:

 • כמה נמוך הסאבוופר יורד בתדר: הנקודה בה הסאבוופר יורד ב 6dB (דציבלים) בעוצמה, שזה הסטנדרט המקובל. ככל שהסאבוופר יורד יותר נמוך הוא אמנם מסוגל להפיק בסים עמוקים יותר, אבל המדידה הזו לא מראה לנו כמה נקי הסאב מסוגל לנגן בעוצמות האזנה גבוהות.
 • כמה גבוה הסאבוופר עולה: ככל שהסאבוופר עולה יותר גבוה בתדר, הוא מסוגל להתאים לשידוך עם רמקולים קטנים שאינם מסוגלים לרדת נמוך.
 • כמה שטוח הסאבוופר: איזון טונאלי בסאבוופרים הוא כאמור נושא בעייתי, מכיון שלחדר ההאזנה ישנה השפעה עצומה על התוצאה הסופית, אבל תמיד עדיף להתחיל עם בסיס טוב.
 • הערה – הסבאוופרים נמדדו עם בורר הקרוסאובר על מקסימום, וללא קרוסאובר ברסיבר.

ASW Opus SW-200 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

תוצאה מרשימה בשביל דגם של 8 אינץ'. הסאבוופר יורד בערך ל- 24Hz ומתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית מעט מעל ל- 120Hz.

B&W ASW608

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

תוצאה מרשימה בשביל דגם של 8 אינץ' ויותר טובה מהנתון במפרט הטכני. הסאבוופר יורד כמעט ל- 20Hz ומתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית מעט מתחת ל- 100Hz. בגרף השחור ניתן לראות את העקומה שמקבלים עם אחד ממצבי ה- EQ.

Canton SUB600 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

תוצאה מאכזבת. הסאבוופר יורד מעט מתחת ל- 40Hz – די רחוק מהנתון במפרט הטכני ומתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית מעט מתחת ל- 100Hz. בקו האדום ניתן לראות את מצב ה- EQ השני, שמפיק תוצאה בעלת פחות דגש מעל ל- 40Hz, אך עם יותר דגש מתחת.

Cerwin Vega XLS-15S 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

בדומה למקרה עם ה- XLS15 הרצפתי, גם פה היצרן מעט שמרן במפרט הטכני והתוצאות בפועל יותר טובות. הסאבוופר יורד מעט מתחת ל- 30Hz, ומתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית מעט מעל ל- 130Hz.

Elac SUB11.2 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

תוצאה יותר מרשימה מהמפרט הטכני. הסאבוופר בפועל יורד כמעט ל- 30Hz ומתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית באיזור ה- 100Hz. 

GoldenEar Forcefield 4 

מבחן הסאבוופרים הגדול - קיץ 2013

התוצאה רחוקה למדי מהמפרט הטכני, אך עדיין מרשימה יחסית לגודל הסאב ושאר המתחרים פה. הסאבוופר יורד לאיזור ה 26Hz כאשר מתחת לזה הוא ממשיך לרדת בצורה מתונה באופן יותר דומה לתיבה סגורה מאשר Ported. הסאבוופר לא מומלץ לעבודה עם רמקולים מעבר לנקודת חיתוך מקסימלית ב 70-80Hz.

Jamo SUB800 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

מצד אחד לא מדובר בתוצאה מרשימה, אך מצד שני ישנה תאימות עם המפרט הטכני. הסאבוופר יורד כמעט ל- 40Hz והוא היחידי במבחן שמתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית באיזור ה- 200Hz.

Klipsch SW-110 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

הסאבוופר יורד מעט מתחת ל- 30Hz ומתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית באיזור ה- 80Hz. הוא אמנם נראה כאילו הוא עולה מעבר ל- 130Hz, אך הוא עושה זאת בעוצמה יותר חלשה יחסית לשאר תחום העבודה שלו ולכן פחות מומלץ לחתוך בתדרים האלו.

Morel PSW10 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

הסאבוופר יורד בערך ל- 30Hz – לא ממש תואם למפרט הטכני ומתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית מעט מעל ל- 100Hz.

Niles SW8 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

תוצאה מעט יותר טובה מהמפרט הטכני, אבל עדיין לא מרשימה. הסאבוופר יורד לאיזור ה- 34Hz, אך לא יתאים לעבודה עם רמקולים מעבר לנקודת חיתוך מקסימלית באיזור ה- 80Hz.

Polk audio DSW Pro 550Wi 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

הסאבוופר יורד מעט מתחת ל- 30Hz –  די רחוק מהנתון במפרט הטכני ומתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית באיזור ה- 80Hz.

Tannoy TS2.10 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

הסאבוופר יורד כמעט ל- 30Hz – די רחוק מהנתון במפרט הטכני ומתאים לעבודה עם רמקולים עד לנקודת חיתוך מקסימלית מעט מעל ל- 100Hz.

האזנה וסיכום

האזנה

ציוד:

רסיבר: Onkyo TX-NR818.
רמקולים: GoldenEar Triton Two.

האזנה לסאבוופרים נעשתה בסלון ישראלי ממוצע, 3.25 מטר רוחב על 10.5 מטר אורך (7.5 בנקודה מסויימת), עם ישיבה לרוחב החדר, כאשר הסאבוופרים מוקמו בנקודה הכי מוצלחת שנמצאו עבורם.
לא נעשה שימוש במערכת האודיסי שברסיבר על מנת לשמור על שוויון, כל הסאבוופרים נחתכו ב- 80Hz וכוונו בעוצמה גבוהה יותר יחסית לשאר הרמקולים במערכת, זאת על מנת לקבל אומדן מדוייק יותר לביצועים שלהם וללא "מיסוך" של שאר התדרים שמגיעים מהרמקולים. האזנה נעשתה גם עם מוזיקה וגם עם סרטים ובאופן זהה עם כל הדגמים במבחן.

עקב ריבוי המתמודדים, הרשמים יהיו קצרים ולעניין. הרשמים רלוונטים אך ורק למתחרים במבחן הזה ולא בוצעו השוואות מול סאבוופרים שאינם בקבוצה הזו. בשונה ממבחנים קבוצתיים אחרים, הפעם אני כן מתייחס פה ושם גם לנושא המחיר, מכיון שלדעתי בסאבוופרים אין עניין של "טעם אישי" כמו ברמקולים, אלא ביצועים נטו. 

הרשמים לפי סדר א'-ב'

ASW Opus SW-200

ה- SW-200 הפתיע אותי לטובה. הסאב מסוגל להפיק בסים עמוקים מרוב המתחרים במבחן ולמרות שהוא לא הולך להפיל תמונות מהקיר, הוא בהחלט ה- 8 אינץ' הכי מוצלח בחבורה וגם מתמודד בכבוד מול חלק מהמתחרים של בקוטר 10 אינץ'. בקטעי המוזיקה הסאבוופר נשמע יותר רך ושמן מאשר פאנצ'י או אגרסיבי, כאשר בקטעי הסרטים הוא סיפק את הסחורה כל עוד עוצמת השמע לא היתה מוגזמת מדי.

בעוצמות האזנה גבוהות ה- Port הפיק רעשי אויר חזקים וההנחה שלי היא שזה בגלל השילוב של דרייבר מאסיבי מהרגיל עם Port יחסית קטן. הנושא אינו אמור להפריע כאשר שאר הרמקולים במערכת עובדים.

B&W ASW608

ה- ASW608 לוקח אחריות מאד גדולה על עצמו. גם להיות אחד הקטנים בחבורה וגם מהבודדים שיורדים ל- 20Hz – וזו בעצם הבעיה שלו. עם כל הקטעים שבחרתי, הסאבוופר נשמע רך ועמוק, כל עוד עוצמת השמע היתה נמוכה, יותר מדי נמוכה לטעמי. ברגע שמרימים את הווליום, ה- ASW608 איבד גז "ונחנק" מאד מהר, הדרייבר ניסה להפיק את מה שדורשים ממנו וזה הוביל להמון עיוותים לא נעימים.

במידה והצרכים הם האזנה בעוצמה נמוכה, ו/או האזנה לתוכן לא אגרסיבי כגון מוזיקת ג'אז או סרטי דרמה/מתח, ה- ASW608 יכול לעשות יופי של עבודה ולהישמע מאוזן ונעים, אבל לא מעבר.

Canton SUB600

בשונה מהסאבוופר הקודם, ה- SUB600 לא מנסה לעשות מעבר למה שהוא מסוגל. מצד אחד הוא לא הפיק בסים עמוקים, אבל מצד שני הוא יכל לספק את הסחורה בבסים היותר גבוהים. מדובר בדגם השני במבחן שמגיע בתיבה סגורה, ולכן הציפיות צריכות להיות בהתאם.

עם סרטים ומוזיקה ה- SUB600 אמנם נשמע מעודן יחסית, אבל היה חסר פאנץ' ועומק על מנת להיכנס לרשימת המנצחים שלי במבחן. בעוצמות האזנה גבוהות לסאב היתה נטייה "לרקוד" על הרצפה, סביר להניח בגלל שהרגליות יותר מדי פלסטיקיות.

Cerwin Vega XLS-15S

לבחינה של ה- XLS-15S באתי עם ציפיות מעורבות. מצד אחד היצרן עשה הכל לפי הספר ואני זוכר שהופתעתי לטובה מדגם ה- XLS15 הרצפתי שמשתמש באותו הדרייבר. מצד שני המוניטין של היצרן שופע בדעות לא חיוביות במיוחד. לשמחתי ה- XLS15S היה הפתעה חיובית.

ה- XLS15S אמנם לא יורד הכי נמוך בחבורה, אבל את מה שהוא כן מפיק, הוא עשה בצורה מרשימה. בין אם זה מוזיקה שקטה או קטע אקשן, לסאבוופר הזה היו רזרבות שלאחרים פשוט לא היה. הפאנץ' היה חזק אבל עדיין רך מספיק בשביל לא להישמע "בומי" כמו סאבוופרים בסגנון דומה שפשוט לא תוכננו נכון. במידה ואין לכם תוכניות להפיק את הפדל הכי נמוך באוגב, ה- XLS15S יספק יופי של סחורה.

Elac SUB111.2

ה- SUB111.2 סיפק תוצאות מעורבות. בעוצמות האזנה נמוכות הוא נשמע מאוזן ורך כראוי, אבל הגבולות שלו הגיעו די מהר ואם הדרישות שלכם גבוהות, אתם עלולים להתאכזב.

ה- SUB111.2 היה לדעתי יותר מוצלח מכל דגמי ה- 8 אינץ' מלבד ה- ASW, אבל בהתחשב במתחרים פה, זה פשוט לא מספיק. הוא לא קומפקטי דיו בשביל לקחת גודל פיזי כיתרון והוא לא מספק את הסחורה בעוצמות גבוהות כמו מתחרים אחרים במבחן שרק מעט גדולים יותר וגם זולים יותר.

GoldenEar Forcefield 4

ה- Forcefield 4 הוא עוד אחד מאלו שהפתיעו אותי לטובה. זה לא סאבוופר גדול, אבל הוא משך יותר מדגמים גדולים ממנו בקבוצה. זהו הסאבוופר הבודד במבחן שעשה צדק סביר לתוכן מתחת ל- 30Hz גם בעוצמות גבוהות יותר.

ה- Forcefield 4 אמנם לא מספק קיק לבטן כמו ה- XLS15S, אבל בשביל סאבוופר שהוא שליש מהגודל, מדובר בתוצאות מצויינות. לדעתי הוא דורש מעט זהירות בשידוך עם הרמקולים הקידמיים במערכת, אבל במידה ולא רוצים לחתוך אותו גבוה מדי, הוא בהחלט אחד הטובים פה ומהווה תמורה מצויינת למחיר.

Jamo SUB800

ה- SUB800 הוא הסאבוופר הכי קומפקטי במבחן, ושומעים את זה. לדעתי מדובר בסאבוופר בעייתי מכיון שהוא פשוט לא יורד מספיק נמוך או מספק עוצמת שמע גבוהה ובשביל המחיר אני בהחלט מצפה ליותר. זה יכול להתאים אחלה למי שמחפש סאבוופר שיכול לשבת על שולחן המחשב, ו/או לשידוך עם רמקולים מאד קטנים, אבל חוץ מזה ה- SUB800 היה בפירוש הכי פחות מרשים מכל המתחרים בקבוצה. 

Klipsch SW-110

ה SW-110 נתפס בעיני כסאבוופר סטנדרטי. הוא אינו מאכזב או משהו כזה, אך אינו עושה מעבר למתחרים הטובים יותר. הסאבוופר בעל פאנץ' מהטובים יותר בקבוצה, והצליח לשמור על רכות יחסית גם כאשר הווליום עלה. מה שכן, היכולת בתדרים היותר נמוכים היתה מאד תלויה בעוצמת ההאזנה. אציין בנוסף שבעוצמות האזנה סבירות, כמעט ולא הבחנתי בהבדלים בינו לבין הסאבוופרים של Polk ו Tannoy.

Morel PSW10

ה- PSW10 הוא הדגם 10 אינץ' הכי קטן במבחן וזה משפיע מעט על הביצועים שלו. כשמאזינים בעוצמות גבוהות, אני לא חושב שהוא הצליח לשמור על נינוחות טובה מספיק בתדרים היותר נמוכים, אבל מעבר לכך היה לו מספיק גז כדי לנצח את כל דגמי ה- 8 אינץ' במבחן מלבד ה- ASW.

תחת לחץ, ה- PSW10 השמיע רעשי בריחת אויר מאיזור הפינה הימנית/תחתונה של מסגרת הדרייבר, מה שרומז על אטימה לא טובה. הנושא לא השפיע על ביצועי הסאבוופר, אבל כן הפריע בהאזנה. בכל אופן, אני בטוח שזה מקרה נקודתי בלבד.

Niles SW8

ה- SW8 היה בשבילי אחת האכזבות הגדולות במבחן. מדובר באחד הדגמים שהפיק בסים פחות עמוקים מהממוצע ואיבד מהנינוחות שלו מאד מהר ברגע שעוצמת השמע עלתה.

בעוצמות גבוהות הסאבוופר עיוות בצורה פחות נעימה ונשמע יותר מדי נוקשה לטעמי. זה אמנם סאבוופר פאנצ'י יחסית לגודלו, אבל הוא היה חסר רכות שהיתה לרוב המתחרים במבחן. ציפיתי ליותר מהסאבוופר הכי יקר בקבוצה.

Polk audio DSW Pro 550Wi

ה DSW אמנם לא ירד נמוך בהשוואה לחלק מהמתמודדים במבחן, אבל הוא כן היה בעל שילוב של פאנץ' מצויין, ורכות מספקת. בעוצמות האזנה סבירות, כמעט ולא הבחנתי בהבדלים בינו לבין הסאבוופרים של Klipsch ו Tannoy, אבל אני כן חושב שהוא היה מסוגל לשמור על מעט יותר נינוחות כאשר הוא הגיע לקצה גבול היכולת שלו.

מצבי ה EQ השונים שניתן לבחור מהשלט הרחוק אינם תורמים לדעתי, אבל תמיד אפשר לשחק עם זה על מנת לנסות לקלוע לטעם אישי. האזנה במקרה שלי נעשתה במצב Cabinet שהוא הכי ניטרלי.

Tannoy  TS2.10

ה TS2.10 הוא קטן יחסית למתחרים הקרובים אליו בקבוצה- ה Polk וה Klipsch, והוא היחידי מביניהם שעושה שימוש ב PR. בזמן האזנה בעוצמות סבירות כמעט ולא שמעתי הבדלים בין השלושה, אבל כאשר הווליום עלה אני חושב שה TS2.10 איבד מעט מהפאנץ'. מה שכן, זה לא משנה את העובדה שזה עדיין סאב מוצלח יותר מהממוצע בקבוצה.

ציונים

 • עיצוב: מי היו לדעתי הסאבוופרים הכי נאים, או אלו שלקחו את הצעד הנוסף מבחינה עיצובית.
 • איכות בניה ורכיבים: מי היו אלו עם הגימור החיצוני ואיכות הבניה/רכיבים, שנראו לי הכי מוצלחים.
 • בס – עומק: מי אלו שירדו הכי נמוך בתדרים, והיו מסוגלים להפיק את הבסים העמוקים יותר.
 • בס – פאנץ': מי אלו שהפיקו בס עם הפאנץ' בצורה שהכי מצאה חן בעיני, או הכי הרשימה אותי.
 • האזנה בעוצמות גבוהות – מי אלו שהצליחו להפיק תוצאות מרשימות גם כאשר הווליום עלה.

 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013
הציונים בטבלה רלוונטים אך ורק למתחרים במבחן הזה.
מצטייני קטגוריה מופיעים בצבע כחול.   

הבחירות שלי

Cerwin Vega XLS-15S

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

בכל הקשור לביצועים נטו, ה- XLS-15S היה בעל יתרון על כל המתחרים כמעט לאורך כל הדרך. הוא אמנם לא מפיק את הבסים הכי עמוקים בחבורה, אבל כאשר התוכן היה תובעני והווליום עלה, הוא המשיך לתת עוד בזמן שלמתחרים כבר נגמר הגז.

האמת היא שאני לא ממש מופתע, מכיון שבעולם הסאבוופרים, המנצחים בדרך כלל יהיו אלו שמסוגלים להזיז יותר אויר ועם דרייבר בקוטר 15 אינץ', ל- XLS-15S היה יתרון ברור על שאר המתחרים, כולל אלו שהיו מאסיבים יחסית לגודלם.
ההנחה הזו כמובן אינה תמיד נכונה ודרייבר גדול אף פעם אינו ערובה לתוצאות טובות, אבל במקרה של ה- XLS-15S, הוא כן הפיק באסים בצורה מאוזנת וגם מסוגל לעבוד עם רמקולים מעבר ל- 100Hz, משהו שחלק מהמתחרים במבחן לא הצטיינו בו.

איכות הבניה והרכיבים כמובן לא מושלמת, אבל ניכר שהיצרן השקיע איפה שחשוב ולכן ה- XLS15S עדיין מהווה תמורה טובה למחיר לדעתי.

אז הכל מושלם? ברור שלא. ה- XLS-15S הוא הסאב הכי גדול, והכי פחות נאה במבחן. מי שמוצא את העניין מעט בעייתי, מוזמן לעבור לסעיפים הבאים.

GoldenEar Forcefield 4

 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- Forcefield 4 כאמור, היה בשבילי אחת ההפתעות במבחן. לא מדובר בסאבוופר מהגדולים בקבוצה, או מהיקרים שבו ועדיין, היה לו את היתרון הקטן והחשוב הזה על פני כל השאר מלבד ה- XLS-15S.

מדובר בסאבוופר היחיד במבחן שעשה צדק סביר לתוכן מתחת ל- 30Hz גם בעוצמות גבוהות, הוא עושה שימוש בדרייבר ה- 10 אינץ' הכי מרשים במבחן, וב-Passive Radiator גדול ויוצא דופן.

אז הכל מושלם? ברור שלא. ה- Forcefield 4 לא מומלץ לשידוך עם רמקולים מעבר ל- 70-80Hz והוא היחידי במבחן שאינו כולל מתג/בורר פאזה (פחות יפריע אם האופציה קיימת ברסיבר).

Polk Audio DSW Pro 550Wi

 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

ה- DSW Pro 550Wi נמצא בעמדה יחסית בודדת במבחן. מדובר בסאבוופר היחידי בחבורה שכולל שלט רחוק. לא לכולם יש מתג עוצמה לסאבוופר בשלט של הרסיבר ולשנות עוצמה מרחוק ו/או שינוי פאזה, הן תוספות מאד שימושיות. בנוסף, זהו הסאבוופר היחידי פה שמגיע עם רגליות שמאפשרות שתי תצורות הצבה – סטנדרטית שבה הדרייבר/Port יורים כלפי מטה, או על הצד שבה הדרייבר/Port יורים קדימה, מה שמאפשר הצבה בנישה סגורה (על חשבון נוחות השימוש בשלט). רוצים עוד? מי שמעוניין יכול לרכוש בנפרד קיט שמאפשר הפעלה אלחוטית של הסאב, במקום למתוח כבל RCA ארוך (האופציה קיימת גם אצל חלק מהמתמודדים האחרים).

הביצועים של ה- DSW היו אמנם מעט חסרים בהשוואה ל- Forcefield 4, אבל עם רוב התוכן ההבדל אינו תהומי. הסאבוופר עדיין מסוגל להפיק בסים עד לאיזור ה- 30Hz ועשה זאת בצורה מאוזנת וטובה יחסית.

ASW Opus SW-200

 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

כמו ה- DSW הנ"ל, גם ה- SW-200 הוא דגם יחודי במבחן הזה. מדובר בסאבוופר בעל פרופורציות יוצאות דופן, מה שמאפשר הצבה יותר גמישה יחסית לשאר המתמודדים והוא היחידי שמוצע במגוון גימורי עץ, מה שמאפשר התאמה יותר נוחה לריהוט בחדר. אמנם לא מדובר במתחרה הכי זול פה, אבל כן מדובר בסאבוופר עם איכות הבניה/רכיבים הכי טובה בקבוצה.

מבחינת ביצועים, ה- SW-200 היה מהבודדים שירד מתחת ל- 25Hz ובסך הכל היה הדגם 8 אינץ' הכי מוצלח במבחן. לסאבוופר עדיין ישנם גבולות ברורים והוא לא יספק את הסחורה ברמה של המתחרים הנ"ל, אבל ההפרש יותר קטן ממה שאתם חושבים ולכן אני חושב שמגיע לו להופע ברשימת הנבחרים.

 


סיכום 

סאבוופרים - מבחן קבוצתי 2013

כשעשיתי מבחנים קבוצתיים לרמקולים מדפיים ורצפתיים, ניתן היה לראות שרוב הרמקולים מאד דומים אחד לשני. לדוגמא, במבחן המדפיים כמעט כל הרמקולים היו באותה התצורה ורובם הגיעו עם דרייברים בקוטר כמעט זהה. לעומת זאת במבחן הסאבוופרים, שוני היה שם המשחק, כאשר כל יצרן הלך בכיוון מעט שונה. אחד הלך עם תיבה ודרייבר גדולים ואחר הלך על תיבה קומפקטית עם דרייבר קטן. אחד הלך על תיבה צרה, אחר הלך על תיבה עגלגלה וכו'.

גישה שונה לתכנון סאבוופרים עדיין לא משנה את העובדה שכולם באים לעשות את אותו הדבר – להפיק בסים. בין אם זה בס אלקטרוני בקטע האוס, או בס של תוף טימפני. הפיצוצים בסרט אקשן, או הבעיטות בסרט אומניות לחימה. זה מהנה, ואנחנו רוצים שזה ישמע כמה שיותר מוצלח. 

 

לדיון בנושא: מבחן הסאבוופרים הגדול – קיץ 2013


12:00
  /  
10.7.2013
  
מאת: איתי חזום

1