JH16 PRO – אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

בזמן האחרון שמעתי הרבה יותר מוזיקה מכפי שאני רגיל. הסיבה לכך הינה שהאוזניות עזרו לי להתאהב מחדש במוזיקה. מבחינת איכות ...

18:00
  /  
07.07.2013
  
מאת: עפר לאור

Jerry Harvey II

JH16 - אזניות מוניטוריות מטורפות

נדיר לראות דמויות כמו ג'רי הארווי שיש להם נגיעה עמוקה לשוק מסויים. לג'רי היה הרבה מזל אבל גם הרבה מאוד כושר המצאה וכשרון. לתחום המוזיקה הוא נכנס כאשר לפני קונצטרט של סאמי הייגר (הסולן השני של להקת ואן היילן) הם ראו אותו עובד על רכב הטראנס-אם שלו. הייגר לווה את הרכב והעלה אותו לבמה בהופעה שלו, כאשר בתמורה התווסף ג'רי כאחד מהצוות. עם הזמן הוא התקדם והתחיל לטפל במיקסים של הלהקה והתפרסם. לאחר שהצטרף רשמי לצוות ההופעות של ואן היילן הוא הפך לחבר קרוב של מספר רב של אומנים ועשה לרבים את המיקסים בהופעות שלהן.

אני מניח שיש הרבה מאוד אנשים בתעשיית המוזיקה שהסיפור שלהם היה נגמר בשלב הזה. אבל שיחה מזדמנת שהיתה לג'רי עם המתופף של הלהקה (האח הפחות מוכר – אלקס ואן היילן) שבה הוא התלונן על הרעש על הבמה שהפריע לו וגם פגע לא בשמיעה, הוביל את ג'רי למסלול ששינה את תחום האזניות לעולם.

JH16 - אזניות מוניטוריות מטורפות

ג'רי התחיל לחקור את הנושא של מוניטורים in ear (בקיצור IEM) – על ידי שילוב של דרייברים מיניאטורים שהוא מצא ביפן, והוספת מקלט אלחוטי שישב על החגורה של הנגנים – הוא יצר בתחילת שנות התשעים את מערכת ה-in ear Monitor system הראשונה בעולם. כל להקה שפגשה אותו הזמינה מיד מערכת זהה, שכן הבעיה אצל כולם היתה זהה.

לשם הפעלת העסק החדש יצר ג'רי את חברת Ultimate Ears (להלן UE) שבעצם עסקה ברכיבים והלקוחות שלה היו אמנים מפורסמים ורבים בעיקר בארה"ב.  החברה הזדקקה לחברה נוספת בכדי לעבוד על הצד הפחות טכנולוגי – ולכן השתמשה בחברת Westone שההתמחות שלה היתה מכשירים ללקויי שמיעה. חברת Westone היתה זו שעסקה במדידות וההתאמות של האזניות האישיות לאמנים.

עם השנים השותפות בין UE ל-Westone התפרקה ושתי החברות החלו בייצור אזניות IEM שונות. לאחר שג'רי הארווי פרש מ-UE והחברה נמכרה ללוגיטק במחיר של 34 מיליון דולר.

בשלב הזה ג'רי הארווי פגש את אשתו השניה בריטני וביחד הם הקימו את Jerry Harvey Audio LLC,שבה השניים מחדשים ומקדמים את הטכנולוגיה של IEM – בריטני כמנכ"לית וג'רי כטכנולוג ראשי.

אזניות IEM

תחום האזניות IEM תפס אותי כאשר לראשונה שמעתי את אזניות ה-530 של חברת shure בתערוכה. לא האמנתי עד אז שניתן להפיק מוזיקה צלולה ומדוייקת כל כך ב-IEM. עד אז האמנתי שאזניות שיושבות בתוך האוזן הן סוג של פשרה שמתאימה בעיקר למי שצריך להיות נייד, אבל בהחלט לא למי שזקוק לאזניות מדוייקות. אותה האזנה הביאה אותי לרכוש את אזניית ה-IEM הראשונה שלי של חברת Shure. בעוד שהסאונד של shure מוצלח מאוד, הארגונומיה של האזניות והעמידות שלהם בינונית עד רעה – מה שהביא אותי מהר מאוד למסע חיפושים אחרי אזניית ה-IEM המושלמת.

הפגישה שלי עם אוזנית ה-Westone 4 הגיעה הכי קרוב למה שחיפשתי. באסים מעולים וארבעה דרייברים בשילוב עם ארגונומיה ואמינות.

אבל התקשתי לעצור שם. ה-JH16 מציעים משהו שאף אחד אחר כיום אינו יכול להציע: 8 דרייברים (2 זוגות של דרייברים מתואמים לתדרים נמוכים, זוג דרייברים מתואם למיד וזוג נוסף לגבוהים). בסך הכל, בכל זוג אזניות של JH16 יש 16 דרייברים!!

JH16 - אזניות מוניטוריות מטורפות

איך מכניסים כל כך הרבה דרייברים לתוך האוזן. זו לא משימה פשוטה…

התהליך

תחילת התהליך הוא בבדיקת אזניים ויצירת ear impressions. את התהליך הזה עברתי בחברת Kol Ram ברמת גן. שם בעצם הכניסו את החומר הגמיש לאוזן שלי.

חשוב לציין: לכל חברה יש את הדרישות שלה לייצור של אזניות custom fit IEM, במקרה של JH audio הבקשה היא לעשות את ההטבעה בשיטת "לסת פתוחה". שלוש האסקולות כיום הן: לסת סגורה, לסת מעט פתוחה (westone) ולסת פתוחה לפחות בשלוש ס"מ (JH Audio). ההבדלים בגישות הן בעיקר טיפול בנושא הנוחות והדיוק – מיקום הלסת בעת הבדיקה משנה מעט את הצורה של תעלת האזן והנוחות עלולה להפגע. 

במקרה הזה ביצעתי את הבדיקה עם מרחק של כאינץ' (2.5 ס"מ) בין השיניים.

 בסוף התהליך מתקבלות שתי הטבעות שנראות כמו משהו כזה:

JH16 - אזניות מוניטוריות מטורפות

JH16 PRO – אזניות ה-custom fit IEM

בשלב הבא יש לארוז את שתי ההטבעות יפה (כך שלא יפגעו בדרך) ולשלוח אותן לחברה. כמובן שחשוב לעשות קודם לכן את הרכישה של האזניות ולתאם את קבלת ההטבעות. בתהליך ההזמנה ניתן לעשות התאמה אישית מלאה, כלומר, צבע האזניות עצמן, צבע החלק החיצוני שלהן וסוג הכבל.

במקרה שלי הזמנתי אזניות שקופות עם כבל כסוף וכן כבל נוסף שמותאם במיוחד לשימוש בטלפונים סלולריים הכולל לחצן ניתוק/חיוג ומיקרופון. הכבלים ניתנים להחלפה ומשתמשים במחבר זהב זהה לחלוטין לשאר התעשייה כך שזה תואם לאזניות IEM של חברות כמו Westone ואפילו UE.

JH16 - אזניות מוניטוריות מטורפות

האזניות מגיעות במארז מתכתי מוברג וכבד בעל התאמה אישית ועם הלוגו של JH audio. הבעיה במארז הזה הוא שהוא לא הכי friendly לטיסות ונסיעות – הוא מעט כבד ולכן לא לחלוטין ברור לי האם אעשה בו שימוש בנסיעות ובטיסות בגלל המבנה שלו. המארזים של Westone פרקטיים הרבה יותר אך בהחלט נראים הרבה פחות מושקעים לאור ההתאמה האישית גם של המארז (שימו לב לחריטה האישית של השם שלי במארז.)

במארז גם מגיעה שקית מיוחדת מבד יוקרתי לשמירת האזניות וכלי לניקוי שעווה. הפתיע אותי שהאזניות לא הגיעו עם dampner (מתאם מפחית רגישות). כאמור, הזמנתי שני כבלים עם האוזניות – כבל שקוף רגיל (3.5 מ"מ) וכן כבל עבור טלפונים חכמים (3.5 מ"מ עם 3 פסים שמאפשר לו גם להשתמש בכפתור ניתוק/חיוג וכן מיקרופון). למי שזקוק למתאם 1/4" למערכת סאונד ככל הנראה מומלץ לעבור דרך מגבר אזניות.

ניתן לראות את ההשקעה המדהימה שהחברה עושה לכל סט אזניות שהיא מייצרת. האזניות מיוצרות ביד ובאופן מותאם לכל אוזן. הרכבת 16 הדרייברים בתוך כל זוג זו משימה לא פשוטה ולכן היא נעשית ידנית. שיטת ההתאמה נקראת Freqphase והיא כוללת תאוריה שלמה שלא רק קובעת איזה סוג של דרייברים ניתן להשתמש בהם אלא גם באיזה זוית כל דרייבר יותאם גם בכדי שיכנס פיזית לתוך חלל האוזן אלא גם בכדי לוודא שהתדרים הגבוהים יגיעו בפאזה נכונה לאוזן במקביל לתדרים הנמוכים – מיקום שונה והצליל יהיה מעט שונה. מגבלות החלל משפיעות מאוד על ההחלטות הללו ולכן החברה גם מוסיפה גם wave guide – מסלול סאונד מעט שונה לכל תחום תדר שאורכו מקזז את הפרשי המרחק הקטנים הללו. לכן ניתן לראות שלושה חורים שונים בקצה האזניה ולא חור אחד מרכזי כמו שאר ה-IEM שנתקלתי בהם עד כה.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

לאוזניות כאמור יש 2 זוגות של דרייברים נמוכים ועוד זוג מיד וזוג גבוהים, ולשם הפרדת הצלילים יש באזניות קרוס אלקטרוני אשר מיקומו במרחב של האזניה יכול להשתנות. בין שתי האזניות שלי ניתן לראות הבדלים בעיקר של המיקום של הקרוס, הוא פשוט נופל "איפה שיש לו מקום" ומכיוון שהאזניות צפופות מאוד, אין הרבה מרווח תמרון שם.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

בתמונה הבאה ניתן לראות את ההבדל לא רק במבנה, אלא בגודל הפיזי של האזניה ביחס לאזניות שעד כה היו המועדפות עלי, ה-Westone 4. ה- JH16 גדולות דרמטית ביחס אליהן, כמעט כפול בגודל. גם במשקל שלהן, הן שוקלות הרבה יותר (אין לי משקל מדוייק דיו והחברה לא מציינת את המשקל של האזניות).

JH16 - אזניות מוניטוריות מטורפות

האזניות עשויות אקריליק קשה לעומת הפלסטיק של ה- Westone 4 שמרגיש כעת חלש ומיושן לעומת ה- JH16 PRO. האיטום של ה-Westone 4 הוא גנרי (ספוג לומד) כאשר התאמה אישית נעשית עליו בתיאום מראש ועם ראש סיליקון גמיש. ההתאמה האקרילית קשה בהרבה ולכן חייבת להיות מדוייקת מאוד בכדי שלא להכאיב לאוזן.

ה- JH16 מותאם ל 26Db- הורדת רעש רקע (עוד על כך בהמשך) וזה מורגש מאוד. מהרגע שהם במקום, קשה מאוד לשמוע רעש חיצוני למרות שאין ואקום או לחץ סימטרי כמו שיש לי ב-Etymotic HF3 המותאמות אישית שלי (עם מתאם סיליקון):

קשה להשוות בין האזניות במובן של נוחות – בעיקר בגלל המשקל. ה-etymotic HF3 כמעט חסרות משקל, לעומת ה-Westone 4 ששוקלות הרבה יותר, וה-JH16 PRO שוקלות עוד הרבה יותר מהן. כך שבעצם מדובר על השוואת תפוחים מול תפוזים. איכות האיטום, עם זאת, דומה לזו של Westone 4 ללא התאמה אישית אך מעט פחות טובה מהתאמת סיליקון. חברות אחרות החלו לשלב ראש סיליקון במשולב עם התאמת האקריליק, אך ללא ספק זה יהיה הרבה פחות עמיד לאורך זמן מהפיתרון של JH Audio.

לכבלי האזניות יש מנחי כבלים – ציפוי פלסטיק גמיש למחצה שמאפשר ליצור מסלול לכבל מסביב לאוזן. החדרת האוזניות לאוזן לוקחת זמן וכך גם חילוצו – צריך לעשות זאת בזהירות מכיוון שהאזניה מותאמת בדיוק למבנה האוזן.

כפי שניתן לראות הפרופיל הקדמי של האוזניה שטוח כנגד האוזן, מה שהופך אותה לנוח במיוחד בטיסות או אפילו למי שמעוניין להרדם איתן.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

כפי שניתן לראות, אפשר לעשות התאמה מוחלטת לאזניות. במקרה שלי צבע ההטבעה מאפשר לי לזהות את הצד של האזניה בקלות, וכל צד קיבל את השם שלי (שמאל זה השם הפרטי, ימין שם משפחה).

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

ניתן גם להחליף את הפאנל הקדמי לחלוטין בגרפיקה מיצירה שלכם – בכל צבע או עיצוב שתחליטו. משום מה חשבתי ששקוף יהיה הכי מעניין (במחשבה חוזרת כנראה שהייתי בוחר בצבע כמו שחור…)

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

תוספת איטום

תוספת נוספת שהגיעה בחבילה היא ה-Soft Wraps, אופציה שלא הכרתי קודם לכן. מדובר בשני פסים עשויים מ-memory foam (החומר שממנו עושים מזרנים שמתאימים עצמם לגוף שלכם). את הפסים הללו ניתן להדביק סביב החלק המרכזי של האזניה ובכך לשפר את האיטום ומעט גם לשפר את החיבור לאוזן.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

כך נראית האזניה לאחר הדבקה של הספוג הלומד.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

מסקנות? הכנסת האזניה לאוזן, לאחר ההדבקה הפכה לפחות נעימה בגלל הדיוק הרב שהאזניה יושבת ממילא בתוך האוזן. האיטום הפך מעט טוב יותר, אבל לאחר כשעה החלטתי להסיר את הספוג הלומד ולהשתמש באוזניות בלעדיו.

הצליל – התרשמות ראשונית

לצורך הבדיקה האזנתי למספר רב של קטעי סאונד. אני אחלק את הביקורת לזמנים בכדי לאפשר להפריד את ההתרשמות הראשונית מההתרשמות לאחר שימוש נרחב יותר.

ביומיים הראשונים שמעתי יותר מוזיקה משמעותית מכפי שאני רגיל. הסיבה לא היתה הבדיקה. פשוט לא הצלחתי להביא את עצמי להסיר את האזניות. ישבתי בעבודה איתם, הסתובבתי איתם בבית והלכתי לישון איתם. אחרי כ-10 שעות שהן באוזן שלי, יש אי נוחות ומעט כאב אבל לא משמעותית יותר משאר האזניות שלי – ה-Westone 4 מתנהגות פחות או יותר אותו דבר.

האזניות רגישות יותר משמעותית מה-Westone 4 (לפי הגדרת היצרן 118Db עבור 1mW אנרגיה – ועם עכבה של 18 אוהם). הן חושפות כל יתרון וחיסרון בסאונד ואסור בתכלית האיסור להאזין למוזיקה מכווצת בהן (למעט אולי 320Khz) – זה פשוט מחריד מה שה-MP3 עושה למוזיקה שלכם. היתרון הוא שמוזיקה שהופקה כראוי תשמע לכם כמו יצירה חדשה לחלוטין. אתם תשמעו ניואנסים חדשים, הרמוניות רקע ודברים שניתן לזהות רק אם אתם טכנאי סאונד או עם מערכות אודיופיליות של מאות אלפי ש"ח. 

בעצם כל יצירה ששמעתי נשמעה לי חדשה לחלוטין, וזו אחת הסיבות לקושי הרב להוציא את האזניות ולהפרד מהן בכדי לתקשר עם העולם החיצון… 

הבחירה הראשונה שלי היא Katatonia עם הדיסק שלהם Dead End Kings מסוף 2012. מדובר בלהקה כבדה למדי לשעבר שהתבגרה מאוד עם השנים והמוזקה שלהם הפכה למלודית מאוד. את הדיסק שמעתי מאות פעמים, אבל ה-JH16 PRO פתחו לי כאן את האזניים. זה היה כמו לשמוע יצירה חדשה לחלוטין. הבאסים היו הדוקים להפליא, וגרמו ל-Westone 4 (שעד כה היה השיאן של באסים ב-IEM עבורי) להתבייש בפינה. לפי הצהרת היצרנים שניהם מכסים 10HZ – 20KHZ.

אבל זה לא רק הבאסים שהיו הדוקים (ולא נפוחים כפי שחששתי שהם עלולים להיות עם שני דרייברים כפולים לבאס!), כל היצירה היתה הדוקה ביותר. ניתן היה לשמוע כל ניואנס בשירתו של ג'ונס רנסק, 

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

ביצירת המופת של Alice in chains – הלא היא Jar of flies, ניתן היה לשמוע את כל הניואנסים הקטנים, זה הרגיש כאילו שאני יושב בחדר ההקלטות עם הלהקה. הירידה הנמוכה של גיטרות הבאסים ב-Nutshell פשוט מדהימה.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

האנדרואיד הפרנואידי של רדיוהד מעולם לא היה פרנואידי כל כך. ההרמוניות התרוצצו לי בין האוזניים – באחד העיבודים המוצלחים שאני מכיר.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

אחת היצירות הרגועות ביותר של פורטיס נשמעה הדוקה ומדוייקת. הבאסים בפינגווין ממלכתי ראויים לציון.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

הלהקה שהכי קשה לרצות באזניות in ear היא Opeth שמתבססת על מלודיות באסיות ועל תופים. שחזור מדוייק של Ghost of perdition, כולל קולות הגראולינג הנמוכות של מייקל אקרפלד השוודי. בקטעי הריפינג בסגנונות שמשלבים גא'ז, רוק כבד ורוק מלודי – האזניות תפקדו במדוייק להפליא, למעט באסים מוגזמים (אך לא עד כדי כך שאקרא להם נפוחים) במספר קטעים ספציפיים.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

ההתרשמות הראשונה שלי לאחר כיממה של האזנה (כמעט רצופה) היא של אזניות מדוייקות, שמגיעות לבאסים נמוכים להפליא – במה מדהימה וחדות ודיוק שמעולם לא שמעתי באזניות. הן לא מרחמות על המקור – ניתן יהיה לשמוע כל תקלה או אי דיוק בהקלטה בחדות מפחידה.

מבחינת נוחות, קשה להכניס ולהוציא אותן (בוודאי ביחס לאזניות אחרות שהיו לי) והמשקל שלהן דורש הסתגלות מהאוזן. חשוב לשמור על רמות ווליום סבירות שכן האיטום האיכותי שלהן יכול לגרום נזק לאוזן במידה ולא שומרים על עוצמות הגיוניות.

סיכום

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

קשה להאמין, אבל עברו שבועיים מאז כתבתי את החלק הראשון של המאמר, ואני עם האזניות שבועיים. בימים הראשונים הייתי מחליף מדי פעם בין האזניות לבין ה-Westone 4 בכדי לקבל השוואה. ברגע שהאזניות במקומן, הן אוטמות באופן מופלא את הרעש החיצוני. הסרה והכנסה של האזניות זה אקט לא הכי פשוט וגם אחרי שבועיים לא מצאתי לכך פיתרון. אם מישהו מדבר אליך כשהאזניות במקומן, כל מה שנותר לעשות הוא להצביע בהתלהבות על האוזן ולהגיד (ללא קול) "לא שומע"… כאמור, ההכנסה וגם ההוצאה צריכים להתבצע בעדינות ובזהירות רבה בגלל הגודל של האזניות, אחרת הדבר עלול לגרום לכאב.

לאחר כמה שעות האזנה רצופות לא הרגשתי בכאב (אי נוחות כן), הסרת האזניות משום מה השאירה לי תמיד כאב קל באוזן ימין. באוזן שמאל לא חשתי בכך. במהלך השבועיים האינטנסיביים הללו, אי הנוחות והכאב פחתו עם הזמן. כנראה שהדבר נובע מהסתגלות ולא בשל אי התאמה כלשהי בין האזניות לחלל האוזן שלי.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

במהלך התקופה הסתובבתי עם האוזניות הרבה ושמעתי הרבה יותר מוזיקה מכפי שאני רגיל. הסיבה איננה הרצון לבדוק את האוזניות, אלא מכיוון שהן בפירוש עזרו לי להתאהב מחדש בחלק מהיצירות שאני מאזין להן. מבחינת איכות סאונד מדובר בקפיצה מטורפת ביחס למה שאני רגיל ב-in ear monitors והן ללא ספק האזניות הטובות ביותר שהאזנתי להן מעולם.

עם זאת, כדאי לשים לב שה-Westone 4 לא היו פראייריות. בגודל ומשקל של כמחצית מה-JH16 PRO (יש להן גם מחצית מהדרייברים) הן קלות יותר להכנסה והוצאה, והסאונד שלהן לא מאוד רחוק מה-JH16 PRO. אם הייתי צריך לדרג את האזניות, הציון שהייתי נותן ל-JH16 PRO הוא 9.5, בעוד שה-Westone 4 מעט עמומות יותר, פחות הדוקות ועם ירידה קלה במידים ולכן מקבלת רק 8.5.

JH16 PRO - אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio

לינק למדידות על האזניות ב-Golden Ears

 

מחיר: $1149
כבל תואם אייפון: $54

שימו לב שלמחיר זה יש להוסיף את עלות המדידה, שליחת המדידה לחברה, וכן משלוח ומיסים.

 

לדיון בנושא: JH16 PRO – אוזניות מוניטוריות מטורפות של JH Audio


18:00
  /  
7.7.2013
  
מאת: עפר לאור

1