תחרות Innovate for Good – אפליקציות של בני נוער למען הקהילה

לפני מספר חודשים הצטרפה מיקרוסופט ישראל למיזם העולמי של חברת מיקרוסופט העולמית, במסגרתו מוכשרים בני נוער בפיתוח אפליקציות בעלות ערך ...

14:00
  /  
07.07.2013
  
מאת: צבי וורובל

במרכז פרס לשלום נערך אירוע הגמר של האפליקציות שפותחו ע"י בני הנוער, בגילאי 20- 15, למען הקהילה, על גבי הפלטפורמה הסלולארית Windows Phone 8.
אירוע הגמר התקיים במעמד שר המדע, הטכנולוגיה והחלל – ח"כ יעקב פרי, מר דני ימין- מנכ"ל מיקרוסופט ישראל, כרמלה אבנר – הממונה על התקשוב הממשלתי במשרד האוצר, פרופסור שמעון שוקן – מבית ספר אפי ארזי למדעי המחשב, שרי נוריאל – מנכ"לית עמותת "ציונות 2000", צביקה נגן – המשנה למנכ"ל והממונה על חטיבת המיחשוב והטכנולוגיה בבנק הפועלים ודניאל רקאנטי –  מייסד ומנכ"ל קרן ההשקעות רודיום וחבר הוועד המנהל של עמותת תפוח.

הרעיון המרכזי הינו יצירת אפליקציה עפ"י צרכים שעלו מארגונים חברתיים, על מנת להתמודד עם אתגרים בחברה הישראלית.
לשם פיתוח האפליקציה, התלווו לכל קבוצת מפתחים צעירים מנטור טכנולוגי ונציג של העמותות השונות והם קיבלו גם הכשרה מקצועיות ומגוון כלים על מנת לסייע לצוות במשימתו. את צוותי בני הנוער ליווה גם צוות מקצועי מבית מיקרוסופט ומעמותת תפוח – Appleseeds Academy.

 

מתוך 11 אפליקציות, הגיעו לגמר 5 האפליקציות הטובות ביותר ומהן נבחרה האפליקציה שהוכתרה כזוכה הרשמית של תחרות Innovate for Good.
לאחר הצגת האפליקציות בפני צוות השופטים והקהל, בחר צוות השופטים את האפליקציה הזוכה של התחרות.

חמש האפליקציות שהשתתפו בגמר הן:

 • צוות "בעצמי" – עמותת בעצמי מסייעים לנשים וגברים, הנמצאים במצב של אבטלה מתמשכת, להשתלב בעבודה יציבה והוגנת, התואמת את כישוריהם ושאיפותיהם.
  תיאור האפליקציה: היא כוללת אתרי חיפוש משרות, מידע חשוב בנוגע לזכויות עובדים, שאלות נפוצות בראיונות עבודה ועוד.
 • צוות "קו משווה" – עמותת קו משווה פועלת למען שוויון הזדמנויות בחברה הישראלית, באמצעות סיוע לאקדמאים ערבים להשתלב בעולם התעסוקה, עם המקצוע שרכשו.
  תיאור האפליקציה: היא כוללת שאלות נפוצות, טיפים ומידע שימושיים להתנהגות נכונה שתסייע לעבור את ראיון העבודה בהצלחה, היא מותאמת לאקדמאים ערבים ומאפשרת לתרגם מילים מעברית לערבית, במידה ואינם מוכרות למשתמש.
 • צוות "אופק לילדינו" – עמותת אופק לילדינו פועלת לחיזוק וסלילת דרך לקראת חיים עצמאיים ומועילים, עבור למעלה מאלף משפחות מכל המגזרים והישובים ברחבי הארץ, להן ילדים בעלי לקויות ראייה.
  תיאור האפליקציה: היא מאפשרת ללקויי ראייה ועיוורים, ילדים ומבוגרים כאחד, ללמוד באמצעות משחק אינטראקטיבי כיצד לקרוא שעון מחוגים.
 • צוות "TIM" – עמותת אנוש מסייעת למתמודדים בעלי מוגבליות נפשיות בתהליך השתלבותם בחברה ובעולם התעסוקה.
  תיאור האפליקציה: היא מסתנכרנת לאווטלוק של חבר בעמותה ומסייעת לו בתהליך השתלבותו בעולם התעסוקה באמצעות ניהול המשימות העומדות בפניו, תזכורת ואישור הגעה לפגישה, דיווח ימי עבודה בפועל ועוד.
 • צוות "צ.ב.ע ZONE" – עמותת צ.ב.ע מפעילה מרכזי העשרה לילדים בשכבות כיתות ג-ו, המגיעים מפריפריה חברתית וגיאוגרפית. המרכזים מופעלים באמצעות צוות מתנדבים, המספק תמיכה רגשית וחינוכית לילדים.
  תיאור האפליקציה: היא מיועדת למאות המתנדבים בעמותה, מאפשרת שמירה על קשר הדוק עם המתנדבים ומעודדת חברה אזרחית פעילה.

אפליקציות נוספות השתתפו בתחרות, וחשוב להזכירן למרות שלא הגיעו לשלב הגמר, בשל המאמצים שהשקיעו המפתחים הצעירים, הן של עמותות אור ירוק, שגרירי רוטשילד, ויצ"ו, האגודה להתנדבות, נגישות לישראל ושיעור אחר.

ואפליקציה הזוכה היא
האפליקציה שנבחרה ברוב קולות צוות השופטים היא "בעצמי" אשר זיכתה כל אחד מחברי הצוות ב- 360XBOX.

האפליקציה שנבחרה לחביבת הקהל היא "קו משווה" וזיכתה כל חבר בצוות במצלמת רשת.

 

לסיכום
אכן היה זה אירוע מרגש החושף חבר'ה צעירים, המציגים אפליקציות שפיתחו ותיאור חשיבותן עבור החברה הישראלית.
כמו כן מגיע כל הכבוד למיקרוסופט על היוזמה החברתית. מצד שני, חבל שמספר המכשירים הניידים בעלי מערכת הפעלה Windows Phone 8 בישראל קטן בהרבה משאר מכשירי הסמארטפון בעלי מערכות הפעלה אחרות (אנדרואיד, IOS, בלאקברי) ונראה לי כי השימוש באפליקציות שפותחו בעמל רב יהיה מוגבל עד שלא יגדל ויתרחב ציבור בעלי המכשירים בעלי מערכת הפעלה של מיקרוסופט.
בקרוב ניתן יהיה להוריד את האפליקציות מחנות האפליקציות של מיקרוסופט

לדיון בנושא: תחרות Innovate for Good – אפליקציות של בני נוער למען הקהילה


14:00
  /  
7.7.2013
  
מאת: צבי וורובל

1