אופנה: מה הקשר בין אופנה לטכנולוגיה ומה זה MEETUP בכלל?

בעולם מקוון שבו רוב היום אנחנו בוהות במחשב, יש מקום של כבוד למפגשים שמתרחשים בעולם האמיתי, בייחוד כי אלו מתמעטים ...

15:15
  /  
01.07.2013
  
מאת: יעל קוכמן
MEETUP לא לפשניסטיות בלבד

כסף כסף כסף… שיווק שיווק שיווק… 

לפני כשנה וחצי עלה לאויר אתר אופנה אותו הקמתי יחד עם נטע, שותפתי הנאמנה. בלי הרבה מושג מה אנחנו עושות, אבל נחושות לשנות את העולם ולעזור לאנשים לגלות שהאופנה הישראלית חיה ובועטת, יצאנו לדרך. היינו בטוחות שברגע שאנשים יראו כמה מיוחדים הבגדים והאביזרים של המעצבים הישראלים, הם פשוט יפלו בקסמם ויקנו מכל הבא ליד. בפועל, הסתבר לנו שאם לא נמצא אנג'ל (משקיע פרטי) שמאמין ברעיון כמונו, הקסם פשוט לא יספיק.

במהלך הדרך, יצא לנו לפגוש עוד יזמים ויזמיות שעוסקים באופנה באינטרנט; החל משירותי סטיילינג אישיים (דוגמת Stylit), דרך שירותי מדידת מוצרים בתלת מימד ועד למוצרים שאמורים לשפר את חווית הקניה – על ידי קבלת חוות דעת מחברים, התאמה אישית ועוד כיד פלאי הטכנולוגיה.

לפני שנה  ערכנו ביקור בתפוח הגדול. שם, בניו יורק, יצא לנו להשתתף במפגש בו הציגו סטארטאפים בתחום האופנה את מרכולתם. חשבנו: לו רק מישהו היה מקים קבוצה בארץ, כזו שתאחד את כל המיזמים בתחום, ניתן יהיה ליצור רשת של שיתופי פעולה. כזו שתמקסם את היכולת והפוטנציאל של כל אחד מהמיזמים החברים בה. ואז הבנו שהמישהו זה אנחנו.  כך נולד הרעיון לקבוצת Fash & Tech שקיימה בשבוע שעבר את המפגש הראשון שלה בבית קפה קטן וציורי ברמת גן.

יעל ונטע, פשניסטיות, יזמות ומקימות קבוצת Fash&Tech

מהעולם המקוון לעולם האמיתי

מאז לפני שנה ועד היום היינו עסוקות בדברים אחרים כמו השקת האתר שלנו, שיווק, ארגון קולקציות בגדים חדשות, ימי צילום, ו… קצת שכחנו מהרעיון להקמת קבוצה מיזמי אופנה בארץ. לפני חודש, כשברקע כל הזמן יוצרים איתנו קשר עוד ועוד מיזמים בתחום, יצאנו לדרך והחלטנו שהגיע הזמן להפגיש את כולם. פתחנו קבוצה במיטאפ – Meetup. 

 

 צילומסך, עמוד פתיחת קבוצה חדשה באתר מיטאפ, Meetup
עמוד פתיחת קבוצה חדשה באתר Meetup

Meetup / מיטאפ

לאלו מכן שטרם נתקלו, מיטאפ הוא פורטל חברתי מקוון שמאפשר לחבריו להשתייך לקבוצות שונות ולקבוע מפגשים בעולם האמיתי. לרוב, המפגשים נוצרים עקב תחום עניין משותף – החל מטכנולוגיה וכלה בטיולים וספורט אקסטרים. מדובר על אתר מקוון שמייצר מפגשים "אופליין", בעולם האמיתי, פנים מול פנים. 

מיד לאחר הפתיחה קיבלנו מייל מבחור ידידותי, Grey שמו, שסיפק לנו עצות וטיפים מטעם האתר. גריי הציע לקבוע מיד מפגש ראשון כדי "לנצל את המומנטם" אז, בהתאם לעצתו, קבענו מפגש. בלי תאריך, בלי מקום, ובלי דוברים – העיקר הכוונה, לא? ושוב, חזרנו לשאר העיסוקים. להפתעתנו, גם בלי תאריך, מקום ודוברים, התחילו להירשם למפגש אנשים שונים, דבר שדירבן אותנו  לקבוע תאריך ולייצר גם אג'נדה – החלטנו מי ידבר,  פנינו אליהם והם מצידם הסכימו. תאריך יש, דוברים ואג'נדה – יש. 4 ימים לפני המפגש גם מצאנו מקום, אז כבר התמלאה הרשימה ב-50 איש שאישרו הגעה למפגש ועוד כמה ברשימת ההמתנה. את חלקם לא הכרנו לפני כן וחלקם מכרים ותיקים מהתחום. 

משקיעה, יזמת, אוכל, שתיה

למפגש הראשון הזמנו את דריה שועלי, יזמת אופנה ותיקה שהקימה לפני כחמש שנים את האתר האגדי Sense of Fashion גאווה ישראלית אמיתית. היום דריה כבר עובדת במלוא המרץ על המיזם השני, למודת ניסיון. היא מקימה את Grab.it, אתר שנותן למעצבים במה אינטרנטית לשווק את המוצרים לקהל הלקוחות הקיים שלהם.

  

דריה שאולי משתפת את הידע שצברה בהקמת המיזם הראשון שלה

השקעה? רק עם יזמת אישה בצוות 

אחריה דיבר ניב קורח, שותף בקרן הון הסיכון החדשה Eva Ventures. קרן שמתחייבת להשקיע רק במיזמים בהם לפחות אחת מחברי הצוות המייסד היא אישה. למה? לא כי הם פמיניסטים (אולי הם כן, שותפתו של ניב לקרן ולחיים היא מיכל מיכאלי,  אחות של…, אבל גם אם הם כן זו לא הסיבה לטענתם), אלא כי חברות כאלה סטטיסטית פשוט מצליחות יותר. Eva הוקמה על בסיס מחקרים שהראו שלמרות שכמות הנשים בתפקידי מפתח בתעשיית ההיטק קטנה משמעותית מכמות הגברים (אחוזים בודדים בלבד!). חברות אלו נוטות להחזיר תשואה (ROI) גבוהה יותר, בהשקעה משמעותית נמוכה יותר ולעבור תקופות משבר בצורה טובה יותר. מנגד לסטטיסטיקה הזו, ניצב עולם ההשקעות שמבוסס ברובו על גברים. בארץ, קשה למצוא נשים בקרנות 'נחשבות' ואולי זו אחת הסיבות שקרנות נוטות שלא להשקיע במיזמים נשיים (לדעתי יש לכך הרבה סיבות, אך אפרט עליהן בהזדמנות אחרת). לחלל הזה נולדה Eva ובתור יזמית בעצמי, כזו שחווה את העולם הזה על עצמותיי, אני מקווה שהיא תחולל שינוי אמיתי.

 

שיחות לתוך הלילה על eCommerce, עם  ניב קורח

Fash & Tech, סוף מפגש

התגובות שקיבלנו, במהלך ולאחר המפגש, היו מדהימות ומחזקות. אנחנו בהחלט מתכוונות לארגן עוד מפגשים בהמשך. מישהו חכם אמר במהלך המפגש שיש עוד מאגר עצום של רווחים בתעשיית האופנה באינטרנט, מי שיגלה איך להגיע אליו יהיה מאד עשיר. אני מוכנה להתערב שהאדם הזה (בחור, או בחורה) יצא מהקבוצה המדהימה שלנו בישראל הקטנה. 

קישורים:

*הכותבת היא ממקימות אתר IL COUTURE ועוסקת באופנה ישראלית. 

שאלות ותשובות עם דריה שועלי

לדיון בנושא: אופנה: מה הקשר בין אופנה לטכנולוגיה ומה זה MEETUP בכלל?


15:15
  /  
01.07.2013
  
מאת: יעל קוכמן