סרט לסופשבוע – איש הפלדה

איש הפלדה", הגרסא של זאק סניידר וכריסטופר נולאן לעלילותיו של סופרמן, מצליחה לעשות את מה שלא מעט אנשי קולנוע ניסו ...

7:00
  /  
20.06.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

קצת על סופרמן  לאורך השנים

הסרט הראשון של "סופרמן" יצא למסכים בשנת 1978. ביים אותו ריצ'ארד דונר ושיחקו בו ג'ין הקמן, מרלון ברנדו, מרגו קידר וכריסטופר ריב בתפקיד סופרמן/קלארק קנט. הוא הופק בתקציב של 55.000.000 דולר (סכום שיא באותם ימים) והכניס למעלה מ-300.000.000 דולר, זכה בפרסים רבים ופתח את הדלת להפקה של סרטים נוספים שמבוססים על גיבורי קומיקס.  בין השנים 1980 ל-1987 הופקו עוד 3 סרטים המשך שהצליחו הרבה פחות והפכו את סופרמן לגיבור שעבר זמנו. מאז היה אפשר לראות אותו בעיקר על המסך הקטן, גם בסדרות אנימציהוגם במסגרת 2 סדרות עלילתיות מצליחות. הראשונה היא "לואיס וקלארק" מ-1993 ששודרה במשך 4 עונות ועקבה אחרי הרפתקאותיו של סופרמן, הניסיונות שלו לנהל חיים נורמליים כקלארק קנט ומערכת היחסים שלו עם לואיס ליין והשנייה היא "סמולוויל" מ-2001 ,ששודרה במשך 10 עונות ועקבה אחרי קלארק קנט הצעיר בשנות התיכון והקולג' שלו. במהלך השנים פותחו באולפני וורנר בראדרז לא מעט תסריטים שניסו להחזיר את סופרמן למסך. אחד מהם, בבימויו של טים ברטון עם ניקולס קייג' בתפקיד סופרמן היה כבר בשלבי טרום הפקה מתקדמים אבל נגנז לבסוף בטענה שהתסריט היה אלים ואפל מדי. אחרי לא מעט תסריטים שנדחו התחילה ב-2005 הפקת "סופרמן חוזר" שאותו ביים בראיין סינגר וכיכבו בו ברנדון ראות' בתפקיד סופרמן, קייט בוסוורת' וקווין ספייסי .הסרט יצא למסכים בקיץ 2006, קיבל ביקורות טובות והצליח להחזיר את ההשקעה העצומה אבל לא להפוך ללהיט המפלצתי שציפו שהוא יהיה.

סרט לסופשבוע-איש הפלדה

איך נוצר הסרט החדש?

 ההצלחה הקופתית והביקורתית האדירה של טרילוגיית "האביר האפל" שכריסטופר נולאן כתב וביים לבאטמן שיכנעה את הקודקודים בוורנר בראדרז שלסופרמן מגיעה הזדמנות נוספת. הם רצו להפיק לסופרמן סרט שיתחיל מחדש את כל הסיפור שלו. ב-2009 הם  זימנו את נולאן לפגישה והציעו לו לביים את הפרוייקט אבל הוא העדיף להתמקד ב"התחלה" וב"עלייתו של האביר האפל". הוא נשאר בהפקה כמפיק וכתסריטאי שותף והפקיד את הבימוי בידיו של זאק סניידר שביים את "300" ואת "השומרים". התוצאה היא "איש הפלדה", שיצא השבוע למסכים בישראל וכבר זכה לתואר הסרט המצופה ביותר של הקיץ. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שהסרט לא חף מבעיות אבל הוא מצליח לעשות את מה שהרבה אנשי קולנוע ניסו ולא הצליחו. להזרים דם חדש לאחד מגיבורי הקומיקס הכי ותיקים על המסך הגדול.

סרט לסופשבוע-איש הפלדה

העלילה

אני אספר לכם אותה בקצרה כדי לא להרוס לכם את הצפייה. סופרמן נולד כתינוק בשם קל-אל בכוכב הלכת קריפטון. לאחר שהכוכב עובר הפיכה צבאית והשלטון נמסר לידיו של מפקד כוחות הצבא הגנרל  זוד (מייקל שאנון), מחליטים הוריו של קל-אל (ראסל קרואו ואיילת זורר) לשלוח אותו בחללית לכדור הארץ כדי שהוא יזכה לחיים טובים יותר. החללית נוחתת בקנזס סמוך לביתם של הזוג ג'ון ומרת'ה קנט (דיאן ליין וקווין קוסטנר), שמחליטים לאמץ אותו ולקרוא לו קלארק. במהלך ילדותו והתבגרותו עובר קלארק כמה אירועים משמעותיים שבהם הוא נאלץ לערב את כוחות העל שלו. אחרי אותם אירועים ובגלל הפחד מכך שלא יקבלו אותו כמו שהוא קלארק הבוגר (הנרי קאוויל) מחליט לרדת למחתרת מבלי שאף אחד יידע איפה הוא. עד שמפגש עם עיתונאית אידאליסטית בשם לואיס ליין (איימי אדאמס) באחד מהמקומות בהם הוא עובד גורם לו לחקור מאיפה הוא בא וגם לגלות שיש אנשים נוספים שמעוניינים בכוחות שלו.

סרט לסופשבוע-איש הפלדה

לביקורת

אני אתחיל ברשותכם מהדברים הטובים ומשם נמשיך הלאה. כאשר "איש הפלדה" מתנהג כסרט קיץ הוא סרט מעולה. יש בו אקשן גדול מהחיים אבל יעיל וקצב מהיר ומטורף. תסריט שמושתלים בו המון מחוות לקומיקס המקורי שרק המעריצים יבינו. שימוש נרחב ומעניין באפקטים ויזואליים ואנימציה ממוחשבת ושחקנים שלא לוקחים את עצמם ברצינות כאשר הם משחקים (בייחוד איילת זורר ואיימי אדאמס). הבעיה היא שזה קורה אך ורק בסצינות הפתיחה והסיום שלו. באמצע זה סיפור אחר כי דווקא בחלק שאמור להיות הכי חשוב להבנת הסרט הקצב יורד, הדיאלוגים נהיים ארוכים יותר וחוץ מראסל קרואו וקווין קוסטנר שהפעם נותנים הופעות מאופקות משהו, המשחק נהיה מעיק, דרמטי ופומפוזי יותר.  בגלל התקציב הגבוה שההפקה קיבלה היה צריך לכתוב עלילה שתצדיק אותו. כריסטופר נולאן ודיוויד ס. גוייר שכתבו את התסריט (וכתבו ביחד גם את "האביר האפל") ניסו לעשות ב"איש הפלדה" את מה שהם עשו ב"באטמן מתחיל" ובונים את הסיפור שישמש אותם גם בסרטים הבאים. בחלק הזה, שאורך כשעה וחצי מהסרט קלארק קנט מתחבט בשאלות פילוסופיות עמוקות והרות גורל על מי הוא ומאיפה הוא בא. הסרט גם מציג בעיות שונות שאנשים נתקלים בהם ביומיום בנושא של זהות וקבלת האחר שרצוי מאוד להתעסק בהם אבל כאשר כן מגיעים אליהם ההתעסקות היא מאוד מזערית, ברוב הזמן אנחנו מקבלים שוטים ארוכים ובלתי נגמרים של קלארק מדבר עם אנשים שונים או צורח לעצמו בלב הקוטב הצפוני "מי אני, מה אני בכלל וכ'ו". לצערי הרב, הפעם זה לא עבד להם אלא להיפך. זה היה די שחוק, לא מקורי או מעניין מספיק וגרם לעלילה לזוז כמו מטוטלת כבדת משקל מצד לצד. רוב הצופים שישבו איתי באולם היו בדקות האלו, שאמנם הן ארוכות מאוד אבל חשובות בחלקן מול הסמארטפונים שלהם כדי לסמס או לבדוק מה קורה בפייסבוק שלהם במקום להסתכל בסרט. זה הגיע למצב האבסורדי שכשהסרט התחיל להעלות הילוך עם החלק המעניין והעמוס באקשן הם שאלו אחד את השני "רגע, אז מה היה כאן עד עכשיו?" או "תזכירי לי באיזה סרט אנחנו" והשמיעו קולות של "זה עוד לא נגמר?, שייגמר כבר!!!". אני יודע שכריסטופר נולאן וזאק סניידר לא קוראים עברית אבל במידה ויש מישהו שיכול לתרגם להם אני אשמח שיעבירו להם את הבקשה הבאה. בחייאת ראבק, פעם הבאה תקצצו קצת.

סרט לסופשבוע-איש הפלדה

בקיצור- למרות הבעיות הרבות שהזכרתי לאורך הביקורת כדאי מאוד ללכת לראות את  "איש הפלדה". הוא סרט קיץ ראוי שמזריק דם חדש וצעיר למותג העייף של סופרמן. הסרט הבא בסדרה אמור לצאת בקיץ 2016 ואם הטרילוגיה הזאת תתפתח כמו "האביר האפל" צפוי לנו סרט מעניין מאוד.

סרט לסופשבוע-איש הפלדה

"איש הפלדה"- ארה"ב 2013, 148 דק'. בימוי: זאק סניידר. תסריט: כריסטופר נולאן ודיוויד ס.גוייר . שחקנים: הנרי קאוויל, איימי אדאמס, מייקל שאנון, דיאן ליין, קווין קוסטנר, ראסל קרואו, איילת זורר, לורנס פישבורן, אנג'י טראו, הנרי לניקס, ריצ'רד שיף.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – איש הפלדה


7:00
  /  
20.6.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1