רסיבר Denon AVR-2313CI – סראונד ותלת מימד בשיא

תמיכה ב-7.2 רמקולים (ועוד חיבורי Pre Out ), שפע חיבורי HDMI עם העלאת רזולוציה (Upscale) ל- 4K, תכונות רשת מגוונות ...

7:00
  /  
17.06.2013
  
מאת: אורי לרנר

הקדמה

rnrn

 

מבוא 

חברת Denon היא אחת החברות הותיקות בשוק האלקטרוניקה הבידורית הגלובלי. היא הוקמה בשנת 1910 (ביפן כמובן), ומראשית ימיה עסקה בתחום האודיו – מפונוגרפים, דרך עולם הויניל ועד האודיו האלקטרוני של ימינו.
החברה עברה מיזוגים בין חברות וגופים שונים, כאשר הפעולה האחרונה הייתה המיזוג בשנת 2002 עם חברה ותיקה אחרת – Marantz (לא זו של מותגי המדבקה…)

כיום, החברה מייצרת מגוון דגמים בתחום הרסיברים, נגני בלו-ריי, טיונרים הנחשבים למכשירי Hi-Fi מובהקים ובנוסף – מרכזי מדיה אלחוטיים (מערכות, תחנות שידור ביתיות וכו'). 

rnrn

הרסיבר אותו בחנתי, ה- AVR-2313CI, הינו דגם הממוצב בינוני-גבוה בסולם הדגמים של דנון בסדרת הרסיברים הביתיים (אפשר להתייחס אליו בתור "זנב לאריות" – הוא השלישי בטרילוגיית הדגמים הגבוהים של החברה).

מה בקופסה: רסיבר, שלט + סוללות, מיקרופון כיול (חוטי), ספרי הפעלה בשפות מגוונות ו- CD עם מדריך מפורט עוד יותר, אנטנה לרדיו FM.

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

סביבת המבחן 

rnrn

הציודrnששימש לסקירה

 1. מסך – Samsungrn LA32A550 / LA37R81.
 2. מקורות (אודיו ווידאו) – xtreamer PRO , Pioneerrn DVD DV-410, ממיר "עידן+" innova.
 3. מקור אודיו –  iPhone 3Gs (יציאת Line Outrn מעריסה יעודית), iPhone 5rn (חיבור ישיר לרסיבר),  Samsung Galaxy Note 2 (יציאתrn אוזניות).
 4. רמקולים: 
 • קדמיים – TannoyrnMercury M4.  
 • רמקול מרכזי – TannoyrnMercury MX-C.
 • אחוריים – AxiomrnQS4 V1.
 • סאבוופר – Tannoy TS2.10
כבילה – כבלי 4 מ"מ לקדמייםrn ולסנטר, 1.5 מ"מ לאחוריים, כולם של אומגה אודיו. כבל סאב קואקסיאלי תוצרתrn עצמית. מחברי כבלי רמקולים – בננות עבור כל הרמקולים, מחברי RCA לכבל סאבוופר (הרכבה עצמית).

rnrn

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

מבנהrnהסלון

rnrn

מדוברrnבסלון מלבני (כ 5.5×3 מ'), כאשר המערכת ממוקמת על הקיר הארוך והספה העיקרית על הקירrnהנגדי, באמצע החלל. 

rnrn

עיצובrnוחיבורים

rnrn

הרסיבר הינו בצבעrnשחור, החזית מבריקה (Piano), ובחלקוrnהעליון משטח פלסטיק המשמש לבידוד חום מרכיבים אחרים, המונחים מעל הרסיבר. המראה הכללי "שמן" – גבוה ויחסית צר, עיצוב שלרוב שייך לקווים גבוהיםrnשל החברות השונות (עקב מבנה ההגברה הפנימית). בהתאם למיתוג (בינוני-גבוה), לרסיברrnשבעה ערוצי הגברה נפרדים, עבור הערוצים השונים, למניעת יצירת הפרעות בין הערוציםrnהשונים.

rnrn

בדומה לקו הרסיברים הרגיל של החברה (לפחות בשנים האחרונות), ה"דלת" שהייתהrnקיימת בעבר ברסיברים שלהם אינה קיימת בדגם זה, אולם עדיין ישנו "כיסוי"rnפלסטי המסתיר את החיבורים הקדמיים ( חיבורי קומפוזיט, כניסת USB התומכת בחיבור אייפוד, חיבור מיקרופון הכיול וכניסת HDMI) .
כיסויrnזה יוצא לחלוטין ממקומו, וקל יחסית לאבדו במידה ומשאירים מקור מחובר לכניסה הקדמיתrnאו בזמן הכיול האוטומטי (תהליך ארוך למדי אם מכיילים במספר נקודות האזנה).
חיבור חזיתי נוסף הוא יציאת אוזניות (אינה מכוסה ע"י הכיסוי הפלסטי), בתצורת PL 6.35 mm.

בשניrnצידי החזית ניתן למצוא את גלגלי השליטה במקור (שמאל) ובעוצמה (ימין), נוחיםrnואסתטיים, ובנוסף כמעט את כל הכפתורים הדרושים לתפעולו, ובינים החלפת מקורות (כולל בחירה מהירה במצבים פנימיים מתוכנתים מראש, למשל תחנות רדיו אינטרנט ספציפיות), החלפת מצבי סראונד וכמובן – כפתור ההדלקה.
 
ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

rnrn

מסךrnהרסיבר גדול יחסית ואינפורמטיבי מאוד – במהלך ההגדרות הראשוניות הוא מציג כמעט אתrnכל המידע הדרוש, ובעת הניגון הוא מציג מצב ניגון, מקור, עוצמה ואף אילו חיבוריםrnמשויכים במידה ושינינו את הגדרות הכניסה. בנוסף, הוא מציג את כל המידע המוצג עלrnהמסך (OSD), בתמציתיות.rnבשלבים בהם הרסיבר אינו מציג תמונה על המסך (למשל בזמן התקנת עדכון), המסך מציג אתrnשלב ההתקנה ואת אחוז ההתקדמות.

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

rnrn

החיבוריםrnמאחורה עשירים, וכוללים חמש כניסות HDMI ושתי יציאות (שתיהן תומכות ב- ARC, לחיבור לטלויזיה המשמשת גם כמקור אודיו, למשל כזו הכוללת ממירrn"עידן+" או מזרימדיה מובנה), וכמות מספיקה של כניסות ויציאות קומפוננטrnוקומפוזיט.

 

rnrn

מבחינתrnרמקולים, הרסיבר תומך בחיבור שבעה רמקולים, כאשר יציאות ה SurroundrnBack  הן ניתנותrnלשינוי ייעוד ומאפשרות גם חיבור לאזור נוסף ( Zone 2) או לשימוש כ- Bi-Amp לרמקוליםrnתומכים. בנוסף, הרסיבר כולל סט שלם של יציאות Pre-Out, עבור 7 רמקולים היקפיים (+ שתי יציאות הסאב שהזכרנו כבר, כךrnשלמעשה ניתן למתג עימו 14 רמקולים + שני סאבים). הואrnכולל גם שתי יציאות נוספות (ימין / שמאל) לחיבור לנגן מדיה נפרד.

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

rnrn

הרסיברrnמסופק עם ספר הפעלה עבה ומפורט, אולם למשתמש מנוסה לא יהיה ממש צורך בספר -rnהתפריטים מעוצבים בפשטות אלגנטית – קל מאוד לנווט, התפריטים אינטואיטיביים והרסיברrnלמעשה "מגדיר את עצמו" די בקלות. בנוסף לזה, קיים "אשף" (Wizard) המיועד להגדרות ראשוניות למשתמשים חדשים בתחום, המלווה את ההתקנה צעד-צעד באיורים ברורים, עצות ובסה"כ – הופך את חווית החיבור לקלה ופשוטה בהרבה. 

rnrn

הגדרותrnראשוניות 

rnrn

לאחרrnשמיקמתי את הרסיבר, חיברתי את הרמקולים ואת הסאב, בחנתי את הכיול האוטומטי.

rnrn

הרסיברrnמתגאה במערכת RC מבית Audyssey, כאשר בדגם זה מדובר במערכת השניה בהיררכיה (מתוך 4) , MultEQ XT. מערכתrnזו משקללת עד שמונה נקודות האזנה שונות (היצרן ממליץ לבדוק לפחות ב 3 נקודות, כאשרrnהראשונה היא הראשית). לאחר חיבור המיקרופון, תפריט ה RC עולה וההנחיות ברורות ומדויקות.

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

rnrn

לאחרrnבחינת המערכת במס' הנקודות הרצוי, הרסיבר מבצע שקלול מרחקים ומחשב את הפרמטריםrnלשימוש, ולאחר אישורם (מרחק רמקולים וכו'), הוא מבצע את ההגדרה האוטומטית.

rnrn

כאשרrnכיילתי בשיטה זו, התוצאות היו כמעט מושלמות (לפחות לאוזן שלי ושל חבר שסייע בכיול).  זיהוי מיקום הרמקולים ואופיים היה מדויק למדי,rnאולם ההגדרות אותן קבע הרסיבר פגעו מעט באיזון, בעיקר ברמקולים האחוריים (כנראהrnבגלל היותם קוואד-פולריים, כאשר רמקול אחד סמוך לחלון ולוילון כבד, ואילו השניrnחשוף יותר.

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

rnrn

לכן,rnשיניתי והתאמתי את הצלילים בצורה קלה מאוד (אין צורך כלל לפתוח את הספר), עדrnשקיבלתי תחושה משביעת רצון מצלילי המבחן. 

חיבור המקורות גם הוא קל ופשוט, כאשר הרסיבר מאפשר לשייך חיבורים שונים לאותו ה"מקור", הכל בממשק גרפי נעים לעין. בנוסף, ניתן לערוך את שמות המקורות לנוחות מקסימלית (במידה וקיימים למשל כמה נגני CD או כמה מזרימי מדיה), כאשר השמות המעודכנים יוצגו ע"י הרסיבר גם בתצוגה על מסך הטלויזיה, גם במסך וגם ביישומי שליטה שונים.

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

rnrn

שלט

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

rnrn

במבטrnראשון, השלט נראה מעט "לא קשור" – הוא אינו מרשים, קיימים בו מעט מאודrnכפתורים שיוצרים רושם דל.אולם,rnבמבט מעט יותר מעמיק – מדובר באחד השלטים הנוחים בהם יצא לי להשתמש, ומהר מאודrnהתרגלתי אליו ללא צורך להעיף אליו מבט נוסף.

rnrn

בתחתיתrnהשלט, שורה של כפתורים להעברה מהירה של מצבי ההאזנה. מעליהם, שליטה על מדיהrnהמנוגנת מקומית (מהתקן המחובר ב- USB / אייפוד)rnאו תחנות רדיו. במרכז השלט קונסולה מרכזית לדפדוף בין תפריטים.

rnrn

מעליהrnכפתורי הווליום (גדולים ולבנים), ההשתקה והחלפת תחנות, ומעליהן כפתורי בחירתrnהמקורות. הכפתורים בגודל נוח, הכיתוב ברור והמרווחים ביניהם נוחים גם לבעלי אצבעותrnעבות יחסית (דוגמתי…).בראשrnהשלט – כפתור כיבוי, החלפת אזורים (ראשי / אזור 2) וכפתור שינה (כיבוי עצמי שלrnהרסיבר לאחר פרק זמן מוגדר, בין 0-120 דק'). 

rnrn

הכפתוריםrnאינם מוארים אולם זרחניים מעט לאחר שהות באור (יעיל בתחילת הצפייה, מאבד יעילותrnבהמשך).כפתוריrnה setup והשליטה עלrnהתפריט נוחים, ובתפריט המוצג על המסך כתוב בדיוק על מה ללחוץ כדי להתקדם קדימה,rnאחורה וכו'.

rnrn

שלט זה בהחלט מספיק לשליטה שוטפת וקלה, ועצם החסכון בכפתורים הופך אותו לנגיש יותר גם לבני הבית אשר פחות מעורים טכנולוגית.
לאלו מאיתנו שמעדיפים שליטה מורכבת יותר, קיימות האפליקציות של דנון למכשירים ניידים, או שליטה והגדרות דרך ממשק web (אשר נגיש דרך הטאבלט אשר חלקנו מחזיקים בסלון ליד הספה…) 

תכונות רשת

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

כרסיבר מודרני מאוד, נראה שאחד התחומים בהם Denon שמו דגש רב הוא יכולות הרשת של הרסיבר.

הוא תומך ברשת חוטית בלבד, אולם ברגע שהוא מחובר – ההצע רב מאוד.

יישומי הרשת הינם בכמה קטגוריות:

 1. ממשקי שליטה, אשר כוללים אפליקציות יעודיות לטלפונים מבוססי iOS ו- Android, שליטה מבוססת web ותמיכה ב I/P control להתמשקות למערכות בית חכם.
 2. חיבור למקורות תכנים – רדיו אינטרנט ( פנדורה, Sirius, spotify ותחנות חופשיות), הזרמה מרשת מקומית (DLNA), הזרמה מהתקנים של חברת אפל באמצעות פרוטוקול AirPlay ואפילו צפייה בתמונות ישירות מ- Flickr.
 3. עדכונים  – כפי שציינתי בתחילת הסקירה, הרסיבר בודק ומושך עדכונים מהרשת בקלות ובמהירות.

  

 

מבחן

rnrn

אודיו – מוזיקה

rnrn

אפתחrnדווקא בפרק האודיו ה"טהור", מכיוון שזהו השימוש המשני שלי ברסיבר (משניrnמבחינת התעמקות, ולא מבחינת היקף השימוש). אני לא מאלו שמרגישים הבדל תהומי ביןrnרסיבר למגבר סטריאו בכל הנוגע למוזיקה (סביר להניח שמדובר בשילוב של סוג התכנים,rnמיומנויות ההאזנה שלי וכמובן – הציוד וחלל ההאזנה).

rnrn

נתקלתיrnבעבר ברסיברים שלא הצליחו להזיז את הרמקולים שלי והובילו לתוצאה עלובה (וזאת בלשוןrnהמעטה), אולם בכל הנוגע לרסיבר הנבחן פה – זה ממש לא היה המקרה. בחיבורrnלזוג הרמקולים הקדמיים שלי, התקבלה חוויה משביעת רצון לחלוטין. הרסיבר הפיק מהםrnצליל איכותי ובהחלט נהניתי להאזין.

rnrn

אניrnנוהג להאזין לרוב במצב Shuffle (ערבוב),rnכך ששמעתי כמעט כל סוג תוכן (אולי חוץ ממוזקה ערבית שאיני נוהג לשמוע), והחוויהrnהייתה דומה – במה רחבה, הפרדה טובה בין הכלים ובין קולות שירה לרקע. גם בשיריםrnבעלי צלילים דומיננטיים (אם צלילים נמוכים במוזיקה שחורה, או כלים תזמורתייםrnבהופעות חיות / אופראיות), האיזון נשמר וניתן היה להנות מהתכנים השונים.

rnrn

בדומהrnלרסיברים אחרים, הרסיבר מציע גם מצב הקרוי Pure Direct, בו הוא מכבה את מעגלי עיבוד הוידאו ורכיבים נוספים כדי להפחיתrn"רעש" הנוצר כתוצאה מהשראה.
בשונהrnממבחנים קודמים שביצעתי (למשל עבור דגם ישן ונמוך יותר של Denon, ה- AVR-1910), בבחינתrnהרסיבר הזה דווקא כן הרגשתי מעט הבדלים בין מצב רגיל למצב "נקי". ייתכןrnשההבדל הינו בתכנים (איכות הקובץ המנוגן), או בשינויים מבניים ברסיבר או בסביבתוrn(מאז הביקורת ההיא עברתי דירה, ואפילו עיר) – או שהאוזן שלי מתנהגת אחרת…

rnrn

 

rnrn

בשימושrnביציאת האוזניות ההאזנה הייתה בהחלט מספקת, אם כי האוזניות שלי (Sennheiser HD-595) אינן מהוות אתגרrnמשמעותי (לרוב אני משתמש במגבר משולב DAC מדגם NuForce udac כדיrnלהגבירן). למרות זאת, אני מאמין שלא יהיה לרסיבר כל קושי לדחוף גם אוזניותrnתובעניות בהרבה.
איכותrnהצליל דומה מאוד לזו המופקת מהרמקולים, ובהחלט הוא יכול לתפוס אצלי מקום כמקורrnלהאזנה בסלון, אם איני רוצה להעיר את ההנהלה… 

rnrn

וידאו ואודיו בסרטים

rnrn

מכיווןrnשביקורת זו עוסקת ברסיבר, השימוש העיקרי של רוב הבוחנים אותו יהיה ק"ב.

rnrn

בשורה אחת – מדוברrnעל רסיבר מצוין לקולנוע ביתי, עם מעט חסרונות והרבה יתרונות.

rnrn

אחדrnהיתרונות הגדולים במכשיר זה הוא תמיכתו הרחבה בכמעט כל טכנולוגיה עכשווית – פורמטיrnאודיו "חדשים" (שכבר נמצאים כמה שנים בשוק), העברה נקייה (Passthrough) של תכני תלת מימד בכל יציאות ה-HDMI, וכמובן – תמיכה מלאה ברזולוציה גבוהה (4K), כולל העלאת תכנים ברזולוציות נמוכות יותר לרזולוציה זו (Upscaling). לצערי (הרב) אין לי מסך התומך ב- 4K, כך שלאrnיכולתי לבחון את התכונה אצלי, אולם ראיתי אותה בהדגמה של הרסיבר והתוצאה (עד כמהrnשניתן לראות בהדגמה קצרה) מרשימה מאוד.

rnrn

 

 

rnrn

בדומהrnלבחינה שעשיתי ל- 1910 לפני כמה שנים, הסצינה הראשונה שבחנתי היא סצינת הקרב הימיrnהראשונה בסרט Master and Commander בפסקולrnDTS-HD:MA. הסצינה עתירתrnאפקטים (בתמונה ובצליל כאחד), ומדגימה לטעמי בצורה נפלאה הפרדה טמפורלית (בזמן) וספטיאליתrn(במרחב). הקטע מתחיל בשני הבזקים באופק, בין העננים, הממשיכים לשריקת פגז הפוגעrnבספינה בצליל ניפוץ עץ. מיד לאחר מכן, הקטע ממשיך בכחמש דקות של עצים נשברים מכלrnהכיוונים, קריאות כאב, צעקות, פיצוצים וליווי קבוע של רחש גלים עדין יחסית.

rnrn

צפיתיrnבסצינה הזו יחד עם חבר, שלא ראה את הסרט. כמובן שלא הזהרתי אותו מה עתיד להתרחש… עםrnהירייה הראשונה, הוא הסתכל אליי במבט מתרשם. בדקות הבאות, המבט שלו קפץ הלוך וחזורrnבין המסך, לרמקולים האחוריים, לסאבוופר ואז אליי, וחוזר חלילה.

rnrn

אםrnזה לא ברור – מבחינת צליל מדובר בפענוח מושלם של כוונת הבמאי / תסריטאי או כל גורםrnאחר. המיקומים מדויקים, העוצמה מרשימה אך לא מעלימה שום דבר.

rnrn

 

בעברrnהשתמשתי בביקורות בסצינת המירוץ הראשון מהסרט "מהיר ועצבני", שהייתה תאווהrnלאוזניים לבעלי המערכת המתאימה. rnהעברות ההילוכים, ההאצה, "מכות" הבאס במהלך הזנת ה NOS – הסצינה כולה היוותה פשוט חגיגה. הפעם,rnבחרתי בסצינה אחרת מהסדרה – סצינת המרוץ המסיים מהסרט השלישי – Tokyo Drift. מדובר על מירוץ הכולל ירידה ארוכהrnומהירה, פניות חדות עד כדי "זריקת תחת", וכמובן העברות הילוכים חדותrnו"מרביצות".

rnrn

גםrnבסצינה זו הרסיבר לא כשל, ואם היה לי מסך גדול יותר (בפרט תלת מימד / 4K), כנראהrnשהייתי מרגיש כאילו אני יושב שם בתוך הרכב…

rnrn

 

rnrn

ה"סצינה" האחרונה לקוחה מהסרט Black Hawk Down. למי שלאrnראה את הסרט – שירוץ לראות. הסרט מבוסס על סיפור אמיתי ומתאר משימה של כוחות מיוחדים של הצבאrnהאמריקאי (Delta Force וה-ריינג'רס) במוגדישו, בירת סומליה. במהלך המשימה מופלים שני מסוקיrnבלק-הוק, והכוחות נאלצים לחלץ את עצמם דרך עיר שכמעט כולה נשלטת ע"יrnהמיליציות נגדן הם נלחמים.

rnrn

זהrnסרט ארוך למדי (שעתיים וחצי), אשר מתחיל רגוע למדי (הווי של חי"רניקים) אולםrnלאחריו יש בערך שעתיים של יריות, פיצוצים, זעקות פצועים ואקשן בלתי פוסק.

rnrn

למעשה,rnרציתי לבחון סצינה אחת (נפילת המסוק השני), אבל הסרט נשמע כ"כ טוב – שפשוט ראיתיrnאת כולו… שריקותrnשל יריות שחולפות מעל הראש (מימין לשמאל, משמאל לימין, קדימה אחורה ובאלכסון) – גםrnבתוך הערבוביה, היה אפשר לזהות מי יורה ומאיפה. פיצוצים,rnזעקות פצועים והשיא הוא בנפילת המסוק – שריקת הלהבים באויר ברורה לגמרי עדrnההתרסקות.

rnrn

אתם יכולים להבין – נראה שהסרט הזה יכול לשמש כסרט הדגמה לרסיבר…

rnrn

סיכום

rnrn

סיכום 

ביקורת רסיבר - Denon AVR-2313CI 

למי שקרא עד כאן, השורה התחתונה ברורה – מדוברrnברסיבר מצוין.  התמחור שלו ממצב אותו בתחוםrnהבינוני / גבוה אולם התמורה למחיר גבוהה.

rnrn

תפקודוrnבקולנוע ביתי (מטרתו העיקרית) מעולה, הוא מכיל מעבד וידאו טוב בצורה מרשימה ותומך בכל טכנולוגית וידאו אולם גםrnבאיכות הסטריאו נראה שהושקעה תשומת לב, במטרה לקיים את הביטוי "The Whole Package".

rnrn

למיrnשמחפש לרכוש רסיבר ק"ב, התומך כמעט בכל תכונה חשובה, בפרט אם אתם חושביםrnלרכוש בהמשך מסך עתיר טכנולוגיות – ה- Denon AVR-2313CI הוא בהחלט מועמד שכדאי לבחון. 

rnrn

יתרונות

 • תמיכה בכל פורמטי האודיו החדשים.
 • עיבוד וידאו טוב, כולל המרה מאותותrnאנלוגיים לדיגיטליים, עד רזולוציית 4K.
 • מגוון חיבורים רחב  – 6 כניסות HDMI, שתי יציאות וקונפיגורציות רמקולים רבות.
 • תפעול נוח וקל.
 • כיול אוטומטי במס' מנגנונים וברזולציהrnגבוהה (כולל ייעודי לרמקולים לוויניים).        

 

rnrn

חסרונות

 • כיסוי רופף לכניסות הקדמיות.
 • מחיר מעט גבוה ביחס למתחרים בקטגוריה.
 • חסרה תמיכה ברשת אלחוטית.
 
 
מחיר מומלץ לצרכן: 6,999 ש"ח 

לדיון בנושא: רסיבר Denon AVR-2313CI – סראונד ותלת מימד בשיא


7:00
  /  
17.6.2013
  
מאת: אורי לרנר

1