iOS7 – ביקורת למערכת ההפעלה החדשה והמבטיחה של אפל

 iOS7 זה השינוי הכי גדול שאפל עשו מאז האייפון המקורי.אבל האם השינויים מבורכים? עפר לאור בביקורת מקיפה ביותר על מערכת ...

8:00
  /  
13.06.2013
  
מאת: עפר לאור

 

iOS7 - ביקורת

 

הקדמה

כשאמרתי לחברי לעבודה (גילוי נאות: מרביתם משתמשים באנדרויד) שהתקנתי iOS7 מרביתם הרימו גבה, אבל כולם רצו לראות במה מדובר. האמת שהיה לי מאוד קשה להסביר מדוע אני מקריב את הטלפון העיקרי שלי למעבר ל-iOS7. האייפון 4S הוא ללא ספק הטלפון הטוב ביותר שהיה לי מעולם. הוא מהיר, יציב ויעיל. עם זאת, בשנתיים האחרונות זה הפך למאוד בולט שאפל מתמקדת בעיצוב חיצוני בעוד שמערכת ההפעלה שלה, יעילה ואמינה ככל שתהיה, הפכה למיושנת למראה, וגרוע מזה – למשעממת.

האייפון 5 היה האייפון הראשון שלא רכשתי. האמת שניסיתי נואשות לרכוש אחד בחודש הראשון ליציאת המכשיר, אך לאחר שכשלתי שוב ושוב ברכישתו החלטתי להשקיע את הכסף ב-Galaxy Note 2. מכשיר מעולה, אך ככל שניסיתי הוא מעולם לא הפך למכשיר העיקרי שלי, למרות שהוא מגיע מאוד קרוב לאייפון מבחינת אפליקציות – הוא ללא ספק עובר בחומרה ובמערכת ההפעלה שלו את האייפון 4S שלי.

לכן היה לי יחסית קל להקריב את המכשיר למעבר למערכת הפעלה לא בדוקה ולא אמינה. הגלקסי Note2 מאפשר לי להתמודד עם מצב של מוות מוחי של האייפון…

iOS7 - ביקורת

בדיקה זו נערכה על iOS7 beta 1, כשלושה חודשים לפני השחרור הרשמי של מערכת ההפעלה. לכן, אתקשה להתייחס לנושא יציבות מערכת ההפעלה. השדרוג עצמו היה כואב, ממושך ואפליקציות רבות לא שרדו אותו. האפליקציה הכי חשובה לי, Waze עובדת ללא בעיות בעוד שאפליקציות רבות אחרות (כולל של אפל) פשוט לא מסוגלות לעבוד ביציבות תחת iOS7 ולכן אני ממליץ בחום למי שחושב להשתמש בגרסא הזו בתור מערכת הפעלה סלולרית להמנע מכך. גם בתחום הבטריה iOS7 beta 1 זוללת בטריה בקצב מפחיד – ביום הראשון נאלצתי להטעין את המכשיר שלוש שעות מתחילת היום…

העיצוב

לדברי הביוגרף שלו, סטיב ג'ובס השאיר בידי ג'ונתן איווס את המפתחות לממלכת העיצוב של אפל. אם לפני כן, סקוט פורסטל המשיך את הקו של ג'ובס – טקסטורות שמנסות לחקות טקסטורות מהעולם האמיתי (לבד, עור, בד, עץ ומתכת), עזיבתו את אפל שינתה לחלוטין את הקו. הקו החדש הוא שטוח יותר ומסתמך על שכבות דו מימדיות המסתירות זו את זו בעזרת אפקט טשטוש גאוסייאני.  

iOS7 - ביקורת

הטיפוגרפיה ב-iOS7 היא גדולה יותר, ברורה יותר ומסתמכת על גוונים של אפור כהה, בהיר ולבן חצי שקוף. בסה"כ זה מאוד דרמטי ומשפיע מאוד על התחושה של מערכת ההפעלה ולאו דווקא במובנים טובים. תפריטים שהתרגלנו אליהם נעלמו, השתנו והפכו לגוונים שונים דרמטית מקודם לכן.

 

iOS7 - ביקורת

הסגנון שהעיצוב הזה הכי מזכיר לי הוא הסגנון הנאיבי בציור – סגנון שבו יש כאילו עולם נאיבי וילדותי והטקסטורות, הצבעים והאייקונים מזכירים זאת מאוד.

הממשק ממשיך את הכיוון של מערכת ה-Notifications עם תנועות swipe מהחלק העליון של המסך בכדי להגיע לאיזור ה-Notifications, וכן swipe מלמטה למעלה בכדי להגיע לאיזור חדש – מרכז בקרה שמאפשר גישה לפונקציות פופולריות כגון נגן המוזיקה, כיבוי והדלקה של BT, WIFI, בהירות, פנס ועוד מספר פונקציות. כל הפעולות שניתן היה לעשות מתוך ה-Notification Area, כגון ציוץ לטוויטר או פייסבוק הוסרו ואינן נתמכות עוד. גם כאן אפל נוקטת באותה שיטה טפשית שבה במקום לפתוח את האיזורים הללו לאפליקציות, היא נשארת בשליטה מלאה בהן ולכן הדבר מגביל מאוד את מה שניתן או לא ניתן לעשות. אם נשווה את הפעולות שניתן לבצע באנדרויד, אין בכלל מה להשוות (לטובת אנדרויד כמובן).

iOS7 - ביקורת

פעולה נוספת שניתן לעשות היא Swipe מצד שמאל של המסך לכיוון ימין – פעולה שאמורה לגרום לפעולת Back שבאנדרויד נעשית בכפתור יעודי ואשר אפל נמנעת מלאפשר. עד כה הפעולה נעשתה עם כפתור back באיזור העליון של כל אפליקציה – כך מכיוון ששם גם מגיעות ההודעות של ה-Notifications נוצר מצב שבו כאשר מגיעה לנו הודעה כלשהי, איננו יכולים להגיע לכפתור ה-Back, דבר מרגיז במיוחד. התנועה החדשה דורשת תמיכה מצד האפליקציות ואיננה נתמכת באופן מובנה על ידי מערכת ההפעלה.

 

iOS7 - ביקורת

עמוד הבית מציג היטב את המגבלות של עמוד הבית החדש של iOS7. אפל שוב שימרה את היכולת לייצר אייקונים דינמיים באופן מגביל במיוחד. כרגע רק שתי אפליקציות שלה מסוגלות לעדכן את עצמן, לאייקון של התאריך התווסף גם אייקון השעון. איפה היכולת של אפלקיציות כמו Waze לעדכן אותנו לגבי זמן הגעה, להגיב במקום להודעות SMS וכו'. המגבלות הללו שכולן פתירות עם אפליקציות באנדרויד, פשוט לא זמינות כאן בגלל מגבלות של מערכת ההפעלה שבאופן עקבי מנסה לשמר פשטות שכבר אינה רלוונטית בעולם יותר. 

האייקונים צבעוניים מאוד ומזכירים שילוב מוזר בין אנדרויד לבין Windows phone 8. לא אופתע כלל אם בגרסאות הבאות האייקונים יאבדו את העגוליות שלהם ויהפכו ריבועיים ממש כמו ה-TilesT של Windows 8.

iOS7 - ביקורת

עמוד הבית משקף היטב את המיקוד הזה של אפל. במקום להתמקד בפונציונליות שתאפשר Widgets ומידע זמין למשתמש, יש כאן התמקדות בצבעים וטקסטורות שמטשטשים את הרקע ואפקטים ילדותיים משהו של תלת מימד מדומה. אפל לקחה את הרעיון שלה מהממשק של iOS6, שבה הברק על חלק מחלקי המתכת באפליקציות כמו המוזיקה שינו את החזרי האור שלהם לפי זוית הטלפון לרמה חדשה. הרקע כעת אמור להיות מאחור והטיה קלה של הטלפון אמור לדמות אפקט תלת מימדי שאמור לשכנע את העיניים שלנו שהרקע נמצא מספר ס"מ מאחורי הטלפון. אפל לא הפסיקה רק שם – גם ה-Badges האדומים מרחפים מעל האייקונים שלהם ולא דבוקים על גביהם. אפקטים נוספים הם של אייקונים מעופפים כשחוזרים למסך הבית, ואנימציות רבות אחרות שרובן פשוטות למדי ולא מוסיפות חן למערכת ההפעלה. על גבי האייפון 4S שלי, מרבית האנימציות גמגמו ולא תפקדו היטב – אך כמובן שצריך לזכור שמדובר בגרסאת BETA.

iOS7 - ביקורת

ממשק ה-task manager שודרג עד מאוד ועובד כעת בשיטה שנראית מועתקת לחלוטין מ-Web OS – כרטיס ואייקון לכל אפליקציה שניתן להעיף על ידי גרירה מעלה.

מכיוון שממשק זה אינו מאפשר גישה שמאלה לאיזור השמור לשליטה בווליום, הועברו היכולות הללו לאיזור הנגרר מתחתית המסך, כזכור.

iOS7 - ביקורת

גם חיפוש Searchlight כמעט הועלם ודורש גרירה של עמוד הבית למטה מעט – מה שחושף ממשק מעט מגושם של חיפוש.

iOS7 - ביקורת

ההתמקדות בממשק משנה כמעט כל היבט במערכת ההפעלה, כמעט כל הבקרים ואמצעי השליטה שינו לא רק צבע אלא ממש בקונספט – דברים כגון גלילה של מספרים או אופציות נראים מאוד משונים עם ממשק מוזר שפשוט לא משתלב עם שאר הרעיונות של מערכת ההפעלה.

iOS7 - ביקורת

iOS7 - ביקורת

רע מזה – פעמים רבות אנחנו נפגשים עם יכולות שפשוט לא ניתן לעשות בקונספטים הישנים. עברו הימים שב-Calendar ניתן היה לראות את החודש ביומן ובמקביל לראות מה האירועים שמופיעים בו. המבט הזה כמעט חוסל (במבט החודש לא ניתן לדעת באיזה ימים יש פגישות ולא ניתן לראות כלל את תוכנו של יום מסויים). המבט המובנה הוא של צפיה ביום מסויים, בעוד שהטיה של הטלפון מאפשרת צפיה בשבוע.

iOS7 - ביקורת

היתרון של האפליקיית תמונות היא חביבה ובהחלט טובה מלסדר את התמונות לפי אלבומים. אך פונקציות כגון צפיה בתמונות לפי מיקום הפכו קשות יותר.

iOS7 - ביקורת

 

כל האפליקציות המובנות עברו אפיון מחדש. אפליקצית התמונות למשל מצליחה למיין את התמונות שלי לפי מיקום ומזהות קונטקסט. זה מעניין, אך מצד שני הממשק עדיין מעט מגושם ודורש שיפור.

iOS7 - ביקורת

בעוד שיכולות חשובות שחסרות נזנחו, באפל התמקדו בעיקר – אפליקציית מזג האוויר נראית כמו האפליקציה הכי מושקעת במערכת ההפעלה. היא גולשת אל מחוץ לגבולות האיזור של האפליקציה ועד מעבר ל-toolbar. הרקע שלה זז ונע כל הזמן והיא מציגה את השעות הקרובות ואת הימים הקרובים באופן מתוחכם מאוד.לעומת זאת אפל העלימה אפליקציה די מהותית כמו מקליט הקול שנעלם ואיתו כל קבצי ההקלטות שלו…

iOS7 - ביקורת

אפליקציית ה-SMS מדגימה את הממשק המשונה הזה – באור יום היה לי קשה לקרוא את תוכן ה-SMS (אך לא את מספרי הטלפון).

iOS7 - ביקורת

המפתיע היה עד כמה אפליקציות מהותיות כמו Podcast של אפל, או Skype פשוט לא מתפקדות כראוי במערכת ההפעלה החדשה.

iOS7 - ביקורת

כך גם בתאימות בעייתית של כפתורים וממשקים חדשים לאפליקציות ישנות יותר.

iOS7 - ביקורת

גם פייסבוק לא פועלת מי-יודע-מה

iOS7 - ביקורת

דווקא האפליקציה של האתר עבדה ללא דופי במערכת החדשה. 

iOS7 - ביקורת

אגב, ל-iOS 7 התווספו יכולות אבטחה חדשות, כגון יכולות לסנן אנשים לחלוטין, לאפשר גישה למשאבים שונים במערכת ההפעלה לפי אפליקציה (למשל גישה למיקרופון) ועוד.

הטלפון

אחרי הכל, מדובר ב-iPhone, מכשיר שאמור להוציא שיחות. כאן ניתן לראות שינויים לא קטנים בכלל. אנשי הקשר סוף סוף מופיעים בתמונות מתוך עמוד ה-Favorites אך בתוך עיגול משונה ומציק – כזה שלא מסתדר כלל עם הריבועיות של כל שאר הממשק החדש. מילא היו מכניסים את היכולת הזו לכל איזורי אנשי הקשר (רשימת אנשי הקשר כולה, סמסים וכו') אלא שהם מופיעים אך ורק ב-Favorites וזהו.

iOS7 - ביקורת

טלפון שנכנס בעת שיש חיבור BT, יראה כך:

iOS7 - ביקורת

שימו לב לכפתורים החדשים באפליקיית הטלפון, מזכירים להפליא את הממשק של Windows Phone 8!

גם הממשק של הטלפון בעת שהוא מתחיל מזכירה מאוד ממשקי אנדרויד. עם זאת, אין לנו מידע שימושי כגון מידע מפייסבוק, לינקדאין או טוויטר על האדם שמתקשר אלינו כרגע (CallApp בעיני היא אחת הפונקציות המדהימות ביותר שאפשר לחשוב עליה עבור אנדרויד).

iOS7 - ביקורת

ממשק נוסף למענה לטלפונים מאפשר גם דחיית שיחות עם SMS, כפי שהיה בעבר. רק חסר כפתורים בצבעי צהוב וכחול ויש לנו Windows Tiles…

iOS7 - ביקורת

כפי שהבנתם, אני לא חובב גדול של הממשק הזה בטלפון. הוא נראה לחלוטין מנותק משאר הממשק שב-iOS 7 והוא ממש מוזר.

notifications

אחרי שעברנו על החסרונות, אפשר לדבר על יתרונות. ה-Notification Center הוא בהחלט אחד מהם.

הטאב הראשון שלו הוא סוג של Google Now… ממשק שמציג לך את היום, נתונים חשובים כגון טמפרטורה, מה צפוי במהלך היום מבחינת אירועים צפויים. לאחר מכן יש לנו ממש caledar מלא, ולבסוף פרטים על מחר, כגון אם מדובר ביום עמוס וכו'. לא ידוע מה עוד יופיע כאן, והאם אפל יעשו מהלכים דומים לגוגל כגון זיהוי הזמן להגיע לעבודה, פרטי הטיסה או המלון שאתם בדרך אליו בנסיעת עבודה ועוד דברים שגוגל הצליחה ומצליחה איתם מאוד ב-Google Now.

iOS7 - ביקורת

הטאב השני מרכז את ה-Notifications שלנו, כולל אפליקציות שעודכנו אוטומטית (כמובן שניתן לכבות פיצ'ר זה ללא בעיה מיוחדת) דואל, סמסים, הודעות מאפליקציות כגון טוויטים ופייסבוק ועוד.

הטאב השלישי הוא דברים שפספסנו כגון טלפונים, סמסים ועוד.

iOS7 - ביקורת

סוף היום מתקרב – ואפשר לראות מה מחכה לנו מחר…

iOS7 - ביקורת

 ניהול האייפון הפך להגיוני ופשוט בהרבה לאורך כל המערכת

iOS7 - ביקורת

גם הממשק של ה-App Store הפך לפשוט והגיוני יותר.

iOS7 - ביקורת

SIRI

למרות שב-WWDC לא הופנתה ל-SIRI יותר מדי תשומת לב (למעט אזכור של הקולות שלה ושפות חדשות) מדובר בשדרוג די מדהים של SIRI. לראשונה היא באמת מזהה אותי (למעט באוטו, כנראה בגלל רעש הרקע) ומצליחה לעשות את מה שאני מבקש ממנה, כולל בקשות מסובכות למדי כמו הכתבת אימיילים (באנגלית בלבד)…

iOS7 - ביקורת

 

iOS7 - ביקורת

היא גם יודעת להקריא לי מיילים…

iOS7 - ביקורת

התקשרות לאנשים כבר זה קטן ל-SIRI, היא יכולה לחשב חישובים, לנגן מוזיקה במדוייק, לתת לנו חיפושים מהרשת ותשובות לשאלות. בקיצור, מדובר במנוע מאוד חכם ואפקטיבי.

iTunes Radio נראה כמו סוג של last.fm או Pandora שעובד מעולה ובאיכות סאונד מצויינת. כרגע הפונקציה הזו פתוחה גם בישראל אך לדברי החברה בעת ההשקה הפיצ'ר יהיה זמין רק בארה"ב.

גם ספארי הוא שדרוג משמעותי מאוד – הוא מינימליסטי מאוד, עם אייקונים מאוד מוזרים (שמזכירים משהו את הקונספט הריבועי והמינימליסטי של מיקרוסופט כיום). הוא מהיר מתמיד ומצליח שוב לשבור את השיאים של קודמיו גם במהירות וגם בדיוק הרינדור של האתרים. 

iOS7 - ביקורת

שיתוף של עמוד מוזר למדי… פתאום חזר לנו האינטגרציה של פייסבוק + טוויטר (איפה היא בשליף כשצריך אותה?!)

iOS7 - ביקורת

נעלמה המגבלה של מספר הטאבים האפשריים והניהול של הטאבים נעשה כעת ממש כמו בכרום. הבעיה? זה שוב קונספט שונה לחלוטין מניהול הכרטיסיות של האפליקיות, למה לא לשמר קונספט מוצלח אחד ולערבב מספר רב של קונספטים שכל אחד נראה גנוב ממערכת הפעלה או אפליקציה אחרת…

iOS7 - ביקורת

ניהול ה-Bookmarks פשוט למדי, אך שוב הממשק נראה שונה מממשקים אחרים.

iOS7 - ביקורת

עמוד הבית של הדפדפן מאפשר גישה לאתרים שונים. האתר המוזר ביותר היה של Facebook שהתקשה להחליט אם הדפדפן בידי הוא נייד או רגיל ופשוט קפץ בין השניים (נראה כמו באג מצידם של פייסבוק).

iOS7 - ביקורת

המקלדת

כפי שניתן לראות המקלדת נראית די דומה למקלדת הישנה למעט הצבעים, הפונטים וחלק מהגרפיקה. אני יכול להרגיע אתכם, המנוע שמאחורי המקלדת שודרג. לי יוצא לעשות לא מעט שגיאות הקלדה, שכן אני מקליד באגודל ובאצבע מורה או רק באגודל. המסך של האייפון קטן למדי ביחס לשטח המגע של האגודל שלי וזה מונע ממני הקלדה מדוייקת וגורם לשגיאות כתיב מרגיזות ומביכות. עם זאת, ב-iOS7 אני עושה משמעותית פחות טעויות מאשר ב-Note2 ששטח המגע של המקלדת שלו גדול פי כמה וכמה.

הסיבה? אפל הצליחה ממש לזהות את מרכז המשקל של מיקום האצבע ועושה הרבה פחות טעויות מבעבר. מדובר על שדרוג דרמטי בדרך שהמקלדת מתפקדת עבורי. לא בטוח שעבור כולם השדרוג יהיה משמעותי כמוני, אבל אני מאוד מרוצה מהשינוי הספציפי הזה.

סיכום

אני בסופו של יום די מרוצה מהשינויים בכללי. יש כאן תחושה רעננה של מערכת הפעלה חדשה ובעצם התחלה של סדר יום חדש. אבל בפועל, לאחר יומיים אינטנסיביים של עבודה עם הטלפון, הרבה לא באמת השתנה. פונקציונלית אני לא ממש יכול לעשות דברים משמעותית זריז יותר מלפני כן, אני לא ממש יכול להפעיל פעולות שהיו חסומות לי בעבר או לראות מידע שלא היה זמין לי קודם לכן. אני עדיין צריך להתעסק המון באפליקציות, לעבור המון בינהם במקום להתעסק במה שחשוב שזה המידע עצמו.

אני לא באמת יכול לצייץ בפשטות יותר, או לפרסם בפייסבוק ללא כניסה לאפליקציה. אני גם לא יכול לשתף מידע באופן קל יותר בין שתי אפליקציות (למשל להעביר בקלות קובץ מתוכנה אחת לאחרת באופן קל ופשוט). אני גם לא יכול להחליף אפלקיציות מובנות שלא מתפקדות מי יודע מה.

בקיצור, יש כאן פייסליפט שמיישר קו עיצובית במקרה הטוב עם Windows Phone 8 ואנדרויד, אך לא מיישר קו פונקציונלי עם אף אחד מהשניים.

מבחינה עיצובית/גרפית – אני חושש שהרבה משתמשי אפל עלולים להיות מאוד מוטרדים מהממשק החדש והגרפיקה החדשה. זה בהחלט יקרב אותם נפשית (ואולי פיזית) לעשות מהפך טוטאלי ולהחליף לחלוטין לאנדרויד או ל-Windows Phone. אינני יודע מה מבקרים אחרים של iOS7 אמרו (השתדלתי להמנע מקריאה בכדי להשאר אובייקטיבי) אך כפי שמעצב אחד שאני מעריך (ואשר הוא משתמש כבד במוצרי אפל) אמר לי לאחר שהציץ ב-iOS7: "זה נראה כמו עותק לא ממש מוצלח של משהו, אני לא יודע של מה – אבל זה נראה שזה נראה פחות טוב מהמקור"…כחברה שמקדשת את העיצוב המדוייק והמושלם, זו אינה מחמאה שחברה כמו אפל צריכה לשמוע ממעצב..

אני כמובן אמשיך לשדרג את הטלפון עם גרסאות הבטא הבאות, וממשיך לקוות לשינויים יותר דרמטים, אבל לא באמת מאמין שנראה אותם באופק הקרוב.

לדיון בנושא: iOS7 – ביקורת


8:00
  /  
13.6.2013
  
מאת: עפר לאור

1