yes multiroom – הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

לאחרונה הכריזה יס על פרוייקט שאפתני מאין כמוהו - מעבר לממשק חדש ובמקביל יכולות מעבר של תכנים בין חדרים.עפר לאור ...

12:00
  /  
31.05.2013
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

בישראל יש שתי חברות כיום שעוסקות בתחום הטלויזיה הרב-ערוצית: יס והוט. במהלך השנים הראשונות מרבית התחרות בין החברות היה על תוכן. בעוד שהוט התמקדה ביצירת תוכן מקומי, יס התמקדה יותר בתוכן רכש. המלחמה על התוכן גרמה לשתי החברות ללא מעט בעיות – תוכן זה דבר יקר ומסובך.

בשנים האחרונות, התחרות עברה לזירה חדשה: הזירה הטכנולוגית. תחילה קיבלנו ממירים מקליטים (yes Max, והוט מג'יק), לאחר מכן תחום ה-VOD וה-HD תפסו לא מעט נפח. במדינה שבה יש את אחד מאחוזי החדירה הגבוהים ביותר לטלויזיה רב ערוצית (ההערכה היא שלמעלה מ-80% מהאוכלוסיה מחוברים או לכבלים או ללווין), היה ברור שמשהו חדש מתבשל.

למרות העובדה שיס מחזיקה הרבה פחות לקוחות ממתחרתה הגדולה, היא לקחה על עצמה את המשימה הלא פשוטה להוביל טכנולוגית. מכיוון שיש כבר הרבה מאוד ממירים בשטח, משמעות הדבר היא שפיצ'רים חדשים צריכים להתמך בממירים שבשטח. 

מדובר במשימה לא פשוטה, להוסיף יכולות חדשות למכשירים שבמקור לא תוכננו אליה. יס לקחה על עצמה את המשימה וסוף סוף לקוחות (כרגע רק אלה שבניסוי) יכולים לראות על מה החברה עבדה בשנה האחרונה.

הממשק החדש

קשה להעריך כמה עבודה באמת יס עשתה בכדי להביא את הממשק החדש שלה לכדי מימוש. אם נשים בצד את ההצהרות של החברה על ההשקעה (שבוודאי כוללת שירותים של ספקים חיצוניים, עיצובים, שיווק וכו') ויורדים לפרטים אפשר לראות שנעשתה כאן עבודה רבה מאוד. בעבודתי אני רואה לא מעט ממשקים שמשתנים ומשתדרגים וספקיות טלויזיה שמשפרות את המוצרים שלהם באופן תמידי. מה שנדיר מאוד הוא שידרוג בסדרי גודל כאלה בממיר Yes Max Total שקיים בשוק כבר 4 שנים!

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

מדובר בלא פחות ממהפכה. הממשק עבר ממשק יפה אך טקסטואלי בעיקרו לממשק גראפי מרהיב עם שכבות גרפיקה ושקיפות ולא פחות מעניין – ברזולוציה של 1080P (הממשק הקודם היה 720P). 

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

מדובר במהפכה השלישית במוצר, אשר הושק לראשונה ב-2009 ואשר עבר שדרוג משמעותי ב-2010 עם השקת ה-Yes Max Total, מערכת ה-VOD OTT של יס (המהפכה השלישית היא של השקת Yes Streamer). הממיר אשר במקור תוכנן לממשק מסויים, שודרג באופן משמעותי, וככל הנראה נמתחו עד קצה היכולות של החומרה של הממיר.

אנחנו לא מכירים ממירים שהצליחו לעשות מהפכות כה משמעותיות בממשק באופן דומה.


הממשק הקודם

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

אך לא הכל מושלם. מספר דברים מומשו באופן חלקי או מעט קשה להבנה. לדוגמא, סדרות של יס אשר מקבלות קידום מופיעות לרוב כ-TABS בצד הימני בממשק הקודם וכתפריט נגלל אופקי בממשק החדש. תפריט כזה צריך היה לכלול יותר אלמנטים גרפים שיעזרו לבחור את הסדרות הללו שהן בעצם מקודמות כאן. אמנם הן גם מופיעות ישירות מעל התפריט VOD בתפריט הראשי, אך זה היה יותר נוח כאן.

בנוסף, הדגש הרב של יס על VOD מעט מסיח את הדעת. בעבר היתה לחיצה על כפתור YES (או OK) מכניסה אותנו ישירות לממשק הסדרות המוקלטות או לתפריט הראשי. כיום ההעדפה היא להכניס אותנו לעולם ה-VOD באופן מאוד ברור ומובהק.

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

כאשר אנחנו בממשק של הסדרה עצמה, כל פרק מקבל תמונה והכל ברור ונוח יותר.

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

הממשק החדש כולל, באופן מפתיע, פחות פריטי מידע לכל עמוד. אם בעבר היו לנו כ-7 פריטי מידע, כיום המספר צומצם ל-5 בלבד. גם מערכת החיפוש (והמיון) עדיין דורשת שדרוג. בבית כמו שלי, עם שלושה ילדים, מספר התכנים המתאימים לנו המבוגרים בטל בשישים ביחס למספר ההקלטות של הילדים. הדבר גורם לחיפושים ארוכים ומתישים בין תוכניות הילדים הרבות…

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

גם ממשק לוח השידורים VOD שונה וכעת גרפי הרבה יותר. ברוב המקרים מדובר בשדרוג דרמטי לטובה. עם זאת, מספר הערוצים שמוצגים בו זמנית ירד גם כאן ל-5 שורות במקום ה-7 שהיו לנו בעבר. גם בציר האופקי מוצגים כעת רק שעה וחצי בעוד שהייתי מעוניין לראות יותר פריטים בשל הרזולוציה הגבוהה של הממשק.

בעיה נוספת היא שבמקרים שבהם המסך מאחור בהיר, השקיפות בחלק העליון עלולה לגרום לטקסט להיות הרבה פחות קריא. המוזר הוא שבמרבית התפריטים החלק העליון והתחתון הם כהים בהרבה, אך בממשק ה-EPG החלק העליון שקוף כמעט לחלוטין. 

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

הממשק החדש מביא איתו גם יכולות חדשות ושדרוגים. באגים מציקים כגון חזרה לפריט לא נכון ברשימת ההקלטות לאחר סיום צפיה בהקלטה, הוסדר לחלוטין. כך גם סודרה בעיה משמעותית נוספת שגרמה להקלטה מוקדמת להקפיץ את מסך הקוד הסודי רק כמה דקות לאחר תחילת הצפיה ולאחר הקלדתו התוכן התחיל לנגן מההתחלה.

אך גולת הכותרת עבורי היה השדרוג של מערכת הקפיצה לאחר 30X חמש דקות קדימה. במקום רבע שעה קפיצה, המערכת כעת קופצת ביחידות של 5 דקות – דבר שמשפר מאוד את חווית הצפיה של המשתמש.

ראוי לציין ששני ממירים שודרגו לממשק החדש – ה yes Max Total (הממיר המקליט אשר קיים בשתי גרסאות חומרה – דור ראשון ודור שני) וכן ה-yes VOD (או "זאפר" בכינויו) אשר מאפשר צפיה בתכני VOD על ידי "הקלטה" לתוך דיסק-און-קי. כמו כן השתנו זמני התגובה של הממיר – כך שניתן לשים לב להתנהגות אחרת בנוגע להתמודדות עם לחיצות על השלט, מהגרסאות הקודמות (אשר היו יכולים פעמים רבות להתבלבל כאשר מנסים להעביר לערוץ 10, מגיעים לערוץ 100 או ערוץ 1.

אבל השדרוג המשמעותי ביותר בממיר ה-VOD הוא בשיפור איכות התמונה שלו, במיוחד בערוצי ה-SD אשר סוף סוף מיישרים קו עם איכות הממירים המקליטים מהסדרה.

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

גם מנגנון נוסף של חיפוש התווסף למערכת ה-VOD ועובד באופן נוח ומהיר. 

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

האינטרנט

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

שירות ה-VOD, אשר פועל מעל האינטרנט, הפך לאבן יסוד בכל האסטרטגיה של יס. זה התחיל במערכת ה-VOD שלהם אשר משתמשת באינטרנט כאמצעי המעבר זול ופשוט יותר מאשר חיבור הלויין, אשר נטול "קו חוזר" שמאפשר שידור יעודי ללקוחות. זה מפתיע עד כמה השירות OTT של יס הוא אפקטיבי ועובד באופן כה חלק. 

בהמשך העבירו ביסעוד מהפכה, שפחות תפסה כותרות אך היתה חלק מהאסטרטגיה של multiscreen של יס. הסטרימר של יס מאפשר לממיר המקס טוטאל לקבל תוכן מהמחשבים באיזור.

לבסוף, מה שהושק כעת הוא לא רק ממשק חדש אלא כזה שמאפשר את המהפכה הבאה של החברה – muti room. בעולם הטלויזיה הרב ערוצית יש מספר פתרונות להקלטת תכנים בשיטת Multiroom.

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

האופציה הראשונה היא ממיר מרכזי מקליט אשר מאפשר לכל הממירים הזולים (זאפרים – ממירים ללא יכולת הקלטה) לצפות בתוכן ממנו. שיטה זו היא ככל הנראה השיטה שתבחר בו חברת הוט.

האופציה השניה היא מעבר לחלוטין לענן (מערכות OTT מלאות), כאשר יס התחילה בכיוון הזה עם מערכות ה-VOD שלה אשר מנוהלות לחלוטין מהענן.

האופציה האחרונה היא שכל ממיר בבית יוכל לשתף תוכן לממירים אחרים. זו שיטת ה-MultiRoom של חברת יס. ממירי Yes Max Total מסוגלים כעת לשתף את התוכן שנמצא על הדיסק הקשיח שלהם לממירים אחרים בתוך אותו בית. על מנת לעשות זאת הם צריכים להיות מחוברים, כמובן, לאותה רשת ביתית. 

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

לצורך הבדיקה חיברתי 3 ממירים ברחבי הבית – בסלון, בחדר השינה ובאחד מחדרי הילדים.

בכל אחד מהחדרים הוצב לו מסך והתחלתי לבדוק את המערכת. בחיבור הראשון המערכת הזדהתה אל מול שרתי יס ואימתה את זכותי להתחבר לשירות ה-Multiroom. לאחר מכן התבקשתי לתת שם לממיר (ניתן לשנות שם זה דרך ממשק ההגדרות). לכל ממיר נתתי שם משלו.

ממיר ה-VOD, לעומת זאת, התאמת מול השרתים אך לא נזקק לשם.

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

לאחר תהליך האימות, הופיע בכל אחד הממירים באופן עקבי – שמות הממירים בחדרים האחרים. בחירה של ממיר אפשר צפיה בכל התכנים שהוקלטו באותו ממיר לפי "הקלטות" או "סדרות" או "VOD". בעצם כל דבר שממיר אחד מורשה לצפות מאופשר על ידי הממירים האחרים ללא בעיה.

בראש הרשימה כעת ניתן לראות שכתוב את שם הממיר ואת שם התוכנית (במקרה הזה "חדר שינה/ Touch 2".

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

מעבר מהיר בין התכנים מעט איטי יותר מאשר תכנים מקומיים אך הכל עובד באופן שקוף וחלק.

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

בחירה בתוכן כלשהו מאפשר רק צפיה בתוכן ולא מחיקתו מרחוק.

כאשר הסרט/התוכנית נצפו כבר, ניתן לראות אותם מתחילת ההקלטה או מנקודת הצפיה האחרונה. נקודת הצפיה האחרונה נשמרת ללא קשר במיקום הצופה. כך, אם אנחנו צופים בפרק בסדרה כלשהי בחדר אחד ועוצרים את הפרק, ניתן בעצם להמשיך את הצפיה בחדר אחר מאותו המקום שבו הפסקנו.

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

כך נראה צפיה בתוכן מקומי.

לבסוף, החלטתי לאתגר את המערכת. התחלתי עם בדיקת קצה היכולת של המערכת.

בממיר yesMAX עד כה ניתן היה "רק" להקליט שני ערוצים בו זמנית ובמקביל לצפות בהקלטה נוספת. כעת ניתן לצפות בהקלטה ובמקביל בממיר אחר למשוך הקלטה מאותו הממיר (כלומר, 4 סטרימים במקביל). כך ניתן גם שהממיר יקליט שני ערוצים, יצפה בתוכן מתוך ממיר אחר ובמקביל ממיר אחר יצפה בתוכן מתוכו…

בבדיקות שערכתי לא הורגשה איטיות כלשהי או גמגומים ובעיות בכל הסיטואציות הללו. המערכת עבדה באופן חלק ופשוט ללא בעיות. חשוב לציין שחיבור הרשת בכל החדרים שנבחנו התבססו על רשת גיגה ביט מעל תשתית חוטית cat5E. עם זאת הממירים עובדים ברשת 100baseT.

בדיקה נוספת היא מה יקרה כאשר ננסה למחוק פרק של תוכנית כלשהי כאשר ממיר אחר מנגן את התוכן שלו. כפי שניתן לראות הממיר מודיע על כך אך אינו מזהה את שם הממיר השני (במקרה הזה ממיר yes VOD זאפר אשר נטול שם) למעט ציון כתובת ה-IP שלו.

yes multiroom - הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים

עם זאת המחיקה לא פעלה גם כאשר אישרתי אותה. כאשר הממיר המרוחק הפסיק את הצפיה, הצליחה לבסוף המחיקה, אך הקלטה במקביל של שני ערוצים נוספים במקביל למחיקה ולמשיכה הזו כבר היתה יותר מדי בשביל הממיר והוא נתקע. חברת יס קיבלה דיווח מלא על הבעיה.

אני כמובן לא היחיד בשטח – מספר אנשים בפורום שלנו דווחו על תקלות שונות בשירות, אך מכיוון שמדובר בניסוי – אנחנו גם רואים שדרוגים תכופים של התוכנה כאשר יס עוקבים אחרי התקלות המדווחות על ידי הנסיינים ומתקנת בעיות בשירות בזריזות.

אתם בניסוי של yes multiRoom ויש לכם שאלות או תקלות לדווח? כנסו לכאן

סיכום

ללא ספק מדובר במהפכה נוספת בישראל. מעטות החברות בעולם שהתקדמו ל-Multiroom (כלומר, הוסיפו את השירות לאחר שהממירים כבר יצאו). יתכן שהחברה תרצה לעשות עוד מקצה שיפורים (מעבר לתיקוני הבאגים שהנסיינים רואים באופן תדיר).

השדרוג ללקוחות הוא משמעותי מאוד ויאפשר גמישות גדולה במיקום ההקלטה. כיום בבית שלי, אנחנו מוצאים את עצמנו מקליטים את אותן תוכניות על מספר ממירים מכיוון שאיננו יודעים מראש אם נרצה לראות פרק בסדרה כלשהי בחדר השינה או בסלון. כך נפתרת לנו הבעיה באופן קל ופשוט מאין כמוהו. 

לאן אפשר להתקדם מכאן? השלב הבא של יס, ככל הנראה, יהיה לשדרג את חווית ה-Multi screen שלה. שדרוג של אפליקציות האייפון והאייפד (וגם אנדרויד) שתאפשר משיכת תכנים בתוך הבית והפיכתם לממירים לכל דבר. הדבר יאפשר גם שימושי 2nd screen מתוחכמים כגון שיתוף באינטרנט של התכנים שאנחנו רואים, מידע משלים על התוכן שאנחנו רואים כעת (על ידי התממשקות לממירים ובדיקת הערוץ או התוכנית שכרגע מנגנת על גבי הממיר).

בקיצור, צפויות לנו מספר שנים מעניינות ביותר בתחום הטלויזיה הרב ערוצית.

לדיון בנושא: yes multiroom – הממשק החדש של יס והזרמת סרטים בין חדרים


12:00
  /  
31.5.2013
  
מאת: עפר לאור

1