סרט לסופשבוע – גטסבי הגדול

באז לרמן עבד קרוב ל-5 שנים על העיבוד הקולנועי לקלאסיקת הספרות האמריקאית "גטסבי הגדול". הטריילר עשה רושם טוב, אבל מה ...

16:00
  /  
17.05.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה

"גטסבי הגדול" הוא ספר שנכתב ע"י הסופר האמריקאי פ. סקוט פיצג'ראלד. הספר יצא לראשונה בשנת 1925, נמכר ב-24,000 עותקים ודי נשכח. 20 שנה אח"כ ב-1945, הספר יצא שנית, קיבל ביקורות מעולות, זכה בפרסים ונחשב לאחד הרומנים החשובים בספרות האמריקאית ולקריאת חובה של תלמידי תיכון בארה"ב לקראת הבגרות בספרות. במהלך השנים נעשו ל"גטסבי הגדול" לא מעט עיבודים קולנועיים ובימתיים כשהבולט מכולם הוא זה שביים ג'ק קלייטון ב-1974 עם רוברט רדפורד ומיה פארו. באז לרמן, שביים בעברו סרטים כמו "רומיאו וג'ולייט" ו"מולאן רוז'" רצה לעשות את הגרסא שלו כבר לפני 5 שנים וגם קנה את הזכויות לספר אך אולפני פוקס המאה ה-20 החליטו לא להמר על הסרט מטעמים כספיים והוא הלך לעשות את" אוסטרליה" השאפתני שנכשל. לרמן חזר לפרוייקט אחרי שאולפני וורנר נתנו לו אור ירוק להתחיל לעבוד. הפקת הסרט ארכה 5 שנים, הוא היה אמור לצאת למסכים כבר בנובמבר שעבר כדי להספיק לעונת הפרסים אבל היציאה שלו נדחתה בחצי שנה לתחילת מאי בגלל שבאולפנים חשבו שהוא יצליח דווקא אצל הנוער שרגיל להסתער על בתי הקולנוע בעונה החמה. עד לכתיבת שורות אלו הסרט הספיק לפתוח את פסטיבל קאן וגם להרוויח 50.000.000 דולר בסופ"ש הראשון שלו בארה"ב. לפי הטריילר הסרט נראה מאוד מעניין ובעיקר יפה ויזואלית. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שהוא באמת סרט מרהיב ויפה אבל מעניין הוא לא אלא מתיש, מעייף וארוך מאוד.

סרט לסופשבוע-גטסבי הגדול

העלילה

אני אספר את העלילה בקצרה למי שלא מכיר. ניק קאראווי (טובי מקגוויר) הוא בחור צעיר שחולם להיות ספור ונוסע לניו-יורק כדי לעבוד בוול-סטריט. הוא מתגורר בשכנות למליונר מסתורי מסתורי בשם ג'יי גטסבי (ליאונרדו דיקפריו) שנודע בכל העיר בזכות המסיבות הראוותניות שהוא עורך אבל אף אחד לא מכיר אותו באמת. יום אחד גטסבי מזמין את ניק לאחת מהמסיבות שלו ומבקש ממנו לעשות לו טובה ולארגן לו מפגש עם בת דודתו של ניק, דייזי (קארי מוליגן) שבה היה מאוהב בעבר ושנשואה לטום ביוקנן (ג'ואל אדגרטון) ספורטאי מצליח בעל חיבה לאלכוהול ולהרס עצמי. ניק מחליט לעזור לו ונכנס ביחד איתו לעולם של העשירים והמפורסמים בניו יורק של שנות ה-20. עולם שקל להיכנס אליו אבל קשה מאוד לצאת ממנו.

סרט לסופשבוע-גטסבי הגדול

לביקורת

מי שראה את "מולאן רוז'" ואת "רומיאו וג'ולייט", יודע שבאז לרמן הוא במאי מאוד מדוייק שמתמקד בדברים הכי קטנים בפריים ו"גטסבי הגדול" הוא לא יוצא מהכלל מהבחינה הזאת. הסרט מתרחש בשנות ה-20 ולרמן הצליח לשחזר את האווירה של התקופה עם נגיעה אישית שלו וזה בא לידי ביטוי בעיקר בשוטים שבהם ניו-יורק מצולמת מלמעלה ורואים את כל קו הרקיע המרשים שלה. בסצינות שבהן מראים את המסיבות הראוותניות שהיו עורכים בעבר, בהתמקדות בפרטים הקטנים כמו הבגדים שהדמויות לובשות, האיפור, הסיגריות שהן מעשנות והמכוניות שבהן הן נוסעות ובעירוב של ישן וחדש בפסקול ההיפ-הופי המקפיץ שעליו אחראי ג'יי-זי. בעריכה המהירה. בקטעי הארכיון מפעם שצולמו בפילם ובאנגלית הספרותית שהיו מדברים בה בעבר. כשלכל זה מצטרף גם התלת מימד זה הופך את הכל לחגיגה ענקית לעיניים ולאזניים. הבעיה היא שכל הטוב הזה נגמר אחרי שעה, אז הצופים מגלים תפנית עלילתית שאני לא אזכיר אותה שגורמת לסרט להוריד הילוך ולאווירה השמחה שהזכרתי קודם לשקוע. הקצב יורד, הטון הכללי הופך להיות יותר דרמטי ומדכא. התלת-מימד נהיה מעיק והשחקנים מתחילים לדקלם דיאלוגים ארוכים באנגלית בלתי אפשרית כשלזה הם מצרפים גם משחק מוגזם ומלא בפאתוס (וזה כולל את דיקפריו, שמשום מה  מאבד את זה ככל שהסרט מתקדם ואת טובי מק'גוויר שמעורר געגועים לתפקידו כפיטר פארקר). מה שהופך את החלק השני למעייף, מתיש ובלתי אפשרי לצפייה. אם היו עושים קיצוץ דרמטי ומשאירים מהחלק השני רק חצי שעה במקום שעה וחצי סביר להניח שהייתי נהנה אבל זה לא קרה ככה שנשארנו עם חצי סרט שעשוי טוב מאוד וחצי שני שצריך חימום מחדש. אם אתם אוהבים ספרים גדולים מהחיים שעושים להם עיבודים קולנועיים גדולים מהחיים לכו לראות אבל תביאו אתכם כרית ושמיכה לאולם כי סביר להניח שתירדמו באמצע ולא תיזכרו על מה היה הסרט. השאר יכולים פשוט לחכות ל-dvd, לפחות שם אפשר לראות חצי סרט מבלי להרגיש אשמים שבזבזתם 45 ₪ לכרטיס וצריך להישאר בשביל זה עד הסוף.

סרט לסופשבוע-גטסבי הגדול

בקיצור-  עדיף שלא ואם כבר רואים, אז רק בבלו-ריי.

סרט לסופשבוע-גטסבי הגדול

 

"גטסבי הגדול"- ארה"ב/אוסטרליה 2013. 142 דק'. בימוי: באז לרמן. תסריט: באז לרמן וקרייג  פירס. שחקנים: ליאונרדו דיקפריו, טובי מק'גוויר, קארי מוליגן, ג'ואל אדגרטון, ג'ייסון קלארק, איילה פישר, אליזבת דוויקי, אמיטב בהצ'אן.

תמונות ופוסטר הסרט: יח"צ.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – גטסבי הגדול


16:00
  /  
17.5.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1