סרט לסופשבוע – טראנס

"טראנס", סרטו החדש של דני בויל אחרי 3 שנים של הפסקה, מתיימר להיות מותחן פסיכולוגי מתוחכם. מה שקורה בסוף הוא ...

7:00
  /  
10.05.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

המותחן הפסיכולוגי "טראנס" מחזיר לפעילות את דני בויל שזכה לפני 3 שנים באוסקר על "נער החידות ממומביי" וגם ביים את "טריינספוטינג" ואת "28 יום אחרי". הסרט מספר על סיימון (ג'יימס מק'אבוי), כרוז בבית מכירות פומביות בלונדון שמחליט לחבור לחבורת פושעים כדי לגנוב ציור יקר ערך. הכל מתנהל בדיוק לפי הספר אך באמצע השוד סיימון חוטף מכה בראש והציור נעלם לו מהידיים. אחרי שהוא מתעורר ומגלה שהוא לא זוכר שום דבר ממה שקרה באותו יום וששום דבר לא משנה מה לא יוכל לגרום לו להיזכר מה קרה לציור , מנהיג חבורת הפושעים פרנק (וינסנט קאסל) שוכר את שירותיה של אליזבת (רוסריו דוסון) פסיכיאטרית שמתמחה בטיפולי היפנוזה כדי שתעזור לו להיזכר לאן הציור נעלם. מכאן מתחילה שרשרת של אירועים שמשנה לחלוטין את חייהם ואת מה שהם חשבו עד עכשיו על אותו ערב. אני לא אספר מעבר למה שכתבתי עד עכשיו כדי לא להרוס לכם את חוויית הצפייה.

סרט לסופשבוע-טראנס

לביקורת

על פניו, "טראנס" נראה סרט שווה ואפילו שווה מאוד. הרעיון שמוצב במרכזו מעניין, הטריילר עושה רושם טוב, יש צוות שחקנים מעולה ודני בויל הוא במאי שאני מאוד אוהב ומעריך. זה לא ככה באמת.  יש לי תחושה רעה שבגלל שדני בויל מאוד אוהב מותחנים הוא רוצה לעשות אחד כזה אבל שיהיה מתוחכם, מה שיצא בסוף זה מותחן פסיכולוגי מתוחכם ללא המותחן וללא הפסיכולוגיה אבל עם הרבה רעש וצלצולים. הסרט מתחיל בצורה ממש טובה ומסתיים בצורה מעניינת שממש לא חשבתי עליה, באמצע יש הרבה בלגן, סירבול, תפניות וטוויסטים למכביר שמגיעים כל 5 דק' וגרמו לי באופן אישי להגיע לסוף מותש ועייף כי איך אפשר לראות סרט כמו שצריך כשתוך כדי אני מנסה לעבד את כל מה שראיתי עד עכשיו. לחשוב מי נגד מי על המסך. להבין איך כל מה שקורה עכשיו קשור לסרט בכללי. להכפיל ב-3, לחלק ב-2 ועוד לנסות ליהנות מזה. מה שכן אפשר להגיד לחיוב על הסרט הוא שהוא מצולם נהדר (בייחוד בסצינות שמדמות את המצבים ההיפנוטיים) וערוך בצורה קליפית ותזזיתית שמעניקה לו לוק תזזיתי ומלחיץ. יש פסקול מצויין ושלושת השחקנים הראשיים, ג'יימס מק'אבוי. רוסריו דוסון ובעיקר וינסנט קאסל משחקים טוב. במידה ואתם ואתם אוהבים מותחנים מרובי שכבות שמזמינים אחרי הצפייה דיון ער תוך כדי נסיעה במכונית או על בירה בפאב אתם מוזמנים ללכת לראות אותו בקולנוע.  במידה ולא אתם מוזמנים לחכות למתי שהוא יגיע ל-dvd או ישודר בטלוויזיה, יש לי תחושה שסרט כזה צריך לראות יותר מפעם אחת והטלוויזיה מושלמת לזה.

סרט לסופשבוע-טראנס

בקיצור– לא צריך ישר לרוץ ולראות. אפשר לחכות.

סרט לסופשבוע-טראנס

"טראנס"- בריטניה 2013, 101 דק'. בימוי: דני בויל. תסריט: ג'ו אהרון וג'וני הודג'. שחקנים: ג'יימס מק'אבוי. וינסנט קאסל. רוסריו דוסון. דני ספני. מאט קרוס. טיופנס מידלטון.

 

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – טראנס


7:00
  /  
10.5.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1