IFA 2013 GPC: סמסונג מתמקדת בטלוויזיה חכמה ו- UHD

במסיבת העיתונאים שמקדימה את תערוכת IFA, חברת סמסונג מציגה את התפיסה שלה להווה והעתיד של הטלויזיות - פשטות ונוחות במקביל ...

7:00
  /  
06.05.2013
  
מאת: אורי לרנר  

 

 

הקדמה 

עולם הטלוויזיות, מבחינה טכנולוגית, הוא שוק די מיוחד. הוא עבר כמה קפיצות טכנולוגיות משמעותיות מאוד, אבל דווקא שינויים קטנים ומהירים אינם תכונה מאפיינת שלו. אם נבחן את האבולוציה של הטלוויזיה בעשור האחרון – מאז 2003 הטלויזיה עברה מ-CRT (או LCD קטנים יחסית וממש, ממש יקרים), דרך כניסת הרזולוציות הגבוהות (HD לסוגיו) והמסכים דקים, ועד לטכנולוגיה העדכנית ביותר – UHD.

 

השינויים היחסית איטיים האלו, והעובדה כי עד לאחרונה מסכים שימשו "רק לצפייה בטלויזיה" גרמו לכך שעל סמך מחקרים, מחזור החלפת מסכים ממוצע הינו בין 5 ל-10 שנים (עבור מסך עיקרי בבית). מעשית, יש אנשים שעדיין משתמשים במסך מ-2003 (ואפילו לפני), ולא מרגישים ש"חסר להם משהו".

הצרכן היום לא תמיד מחפש את שיא הטכנולוגיה (אלא אם הוא שייך למגזרים מסוימים באוכלוסיה, למשל Early Adopters) – הוא למעשה רוצה מסך שיתאים לבני הבית ולצרכים שלהם – שיהיה קל ונוח לשימוש (גם לילדים או למשתמשים פחות טכנולוגיים), ושייתן תמורה לאורך טווח ארוך ככל האפשר, גם למי שמחפש איכות צפייה גבוהה.

חברת סמסונג, בשנים האחרונות ובכלל בתוכניות להמשך (שנת 2013 והאלה), פונה בדיוק לשני הצרכים האלו – מצד אחד פשטות שימוש וגמישות מקסימלית, ומצד שני בקריצה לשימוש לאורך שנים רבות, דרך אפשרויות שדרוג.

ממשק משתמש וטלוויזיה חכמה 

מבחינת פשטות וקלות, הבסיס הוא ה- Samsung SMART TV. כמעט כל מחקר שנעשה בתחום מראה כי השימוש בקישוריות וטלויזיה חכמה הולך ועולה עם הזמן, וסמסונג רואים את השוק ככזה בו הם החברה המרכזית מבחינת הטמעת שימוש במסך חכם (על סמך סקרי מכירות ברשתות שיווק באירופה), וה- HUB שלהם הוא העיקרי הנמצא בשימוש ברגע נתון (על סמך ניתוח גישה לאתרים שונים ברשת).

 

"מסך חכם" הינו יותר משילוב של צפיה בטלויזיה עם גישה לתכנים נוספים. העתיד של טלויזיה חכמה טמון בשידורים הציבוריים (Broadcast TV), ולא רק תכנים סגורים. הפתרון, מבחינת סמסונג, הוא ה Smart HUB 2013.

במהלך האירוע נעשתה הדגמה של מסך הדגל, F8000 (זהו מסך הדגל בטכנולוגיה הנוכחית כמובן… ראו בהמשך). בחירת מקורות תוכן שונים, החלפת ערוצים, חיפוש ברשת, שליטה משופרת באמצעות מחוות (השיפור הינו בזכות הטמעת מצלמה רגישה יותר). לא נראה שום דבר שלא ראינו קודם, אבל הממשק זורם, פשוט וידידותי. תכונה מוצלחת הינה העובדה כי המסך כולל שני שני טיונרים, וניתן להשתמש באחד מהם לצפייה בתוכן מאביזר נייד (למשל טאבלט), המתחבר ישירות לטלויזיה. כך מסך יחיד מאפשר לצפות בחדשות ובסרט (או סדרת ילדים) במקביל, באותו הבית, תוך משיכת תוכן מספק שידורים (Broadcast) יחיד. 

 

 

 

 

חדשנות טכנולוגית 

 

UHD – עד כה רוב ההתייחסויות לטכנולוגיה חדשה זו התמקדו ברזולוציה הגבוהה יותר (מונחים כמו 4K, 8K וכו' כבר מוכרים למרבית חובבי הטכנולוגיה).

 

אולם, מבחינת סמסונג, מלבד הרזולוציה הגבוהה יותר ועושר הצבעים הנלווה לפאנלים האיכותיים, הגדרת ה- UHD חשובה במיוחד למסכים גדולים, וזו משתי סיבות: 

  • הסיבה העיקרית היא שיש שיפור משמעותי ב- DPI (צפיפות הפיקסלים)
    ללא שיפור זה, במסך גדול, ניתן להבחין בפיקסלים עצמם, וכך איכות התמונה פוחתת.
  • שיפור נוסף הוא בקצב הרענון, אשר מונע תופעות "מריחה" הנובעות מכך שמעבר בין פריימים גורם לחפצים לנוע על מרחק אופקי גדול יותר.  

rnrnrn

 

בנוגע לתחום התוכן ב-UHD  – בעתיד צפויים שידורים באיכות זו, אולם כבר היום רואים שיפור במקורות ברשת (הטכנולוגיה ליצירת תוכן באיכות זו כבר קיימת). מנגנוני upscaling וסטרימינג הולכים ומתפתחים, אולם הם לא נפוצים.

למרות חדירת המונח UHD, החומרה הקיימת היום לא בהכרח תתמודד עם הדרישות הגבוהות. עבור מסכי UHD שנמכרים היום, כלל לא מובטחת התאמה לתקנים עתידיים (אשר עבור חלק מהחומרה, תקנים אלו כלל לא קיימים!).

 

כפי שהצגנו במסיבת העיתונאים שהקדימה את IFA 2012, מסכי סמסונג מציעים אפשרות שדרוג לחומרה. ערכת שדרוג זו מאפשר שיפורים ב- GPU, CPU ואף את המחברים הזמינים (למשל HDMI 2.0).
ערכת השדרוג הזו היא שמבטיחה (עפ"י סמסונג) את אורך החיים שמחפש הצרכן – גם שינויים טכנולוגיים לא יחייבו החלפת המסך, אלא עדכונו. 

 

השדרוגים האלה יאפשרו אולי לצרכן להחזיק במסך עשר שנים נוספות, למרות ההתפתחות הצפויה להמשיך בשוק המסכים הביתיים…

 

בתערוכת IFA 2013, סמסונג יציגו מסכי UHD חדשים בסדרה 9, במספר גדלים (גדולים וקטנים יותר מהדגם בגודל 85 אינץ') שהוצג לאחרונה. 

לדיון בנושא: IFA 2013 GPC: סמסונג מתמקדת בטלוויזיה חכמה ו- UHD


7:00
  /  
6.5.2013
  
מאת: אורי לרנר  

1