Jabra Solemate – רמקול שטח נייד

רמקול בלוטות נייד ועוצמתי המיועד לשטח בעל עמידות לזעזועים, מים ואבק. הרמקול שיבוא איתכם לים, לטיולי הג'יפים, ובילוי על האש ...

8:00
  /  
18.04.2013
  
מאת: דוד קודיש

אודות החברה

חברת Jabra האמריקאית היא כיום חברת בת של GN Store Nord A/S הדנית. שתי החברות אולי פחות מוכרות לקהל הרחב בארץ אבל מאחוריהן מסורת ארוכה. חברת GN נוסדה בשנת 1869 בתור חברת טלגרף והייתה מהגדולות בעולם בתחומה, עברה עם השנים לתחומי הרדיו ומאוחר יותר לתחום מכשירי השמיעה והטלפוניה. בשנת 2000 רכשה GN את Jabra האמריקאית שהתמחתה בתחומי אוזניות הדיבור למרכזיות, ובשנים האחרונות החברה מנצלת את הידע המצטבר שלה בתחומי האודיו, כדי לייצר גם רמקולים ואוזניות תחת המותג Jabra.

המוצר

המוצר בסקירה זו הוא ה- Jabra Solemate שהוא רמקול קטן נייד ועוצמתי. העיצוב החיצוני של הרמקול מיוחד וצעיר ולמרות שהוא אמור להזכיר סוליה של נעל, לי לפחות מזכיר את המשחק פקמן. מה שמייחד את הרמקולים הוא העמידות שלהם בתנאי שטח וזהו גם הייעוד העיקרי שלהם. הם עשויים משילוב של פוליקרבונט וסיליקון מה שמבטיח שהם ישרדו גם טיולי שטח מלאי אבק וגם ביקור בחוף הים הכולל חול ומים. בנוסף, הרמקול מגיע עם 'שקית קול' שזו מעין שקית שמקנה למכשיר עמידות בפני רטיבות ואבק. השקית אינה אטומה ומאפשרת לרמקול לנגן דרכה כמעט ללא הפרעות בהאזנה. בחלקו העליון של הרמקול תמצאו כפתורי ווליום וכן כפתור המשמש לבדיקת מצב הסוללה וכן למענה וניתוק שיחות כשנמצאים בדיבורית.rn

כיוון שהייעוד העיקרי של ה- Jabra Solemate הוא כרמקול, לא תמצאו פה תחנת עגינה שנמצאת במכשירים דומים, והחיבוריות מבוססת בלוטות ו- AUX בלבד. מדובר לכאורה בפחות אפשרויות חיבור אבל זהו גם היתרון של הרמקול. הוא ממוקד מטרה והעלויות שלו כולן מתרכזות בדבר האחד שלשמו קונים רמקול – מוזיקה. מעבר לרמקולים מפתיעים בעוצמתם (עוד על זה בהמשך הסקירה), יש בהם סוללה חזקה שמסוגלת לנגן כמעט 8 שעות רצוף שזה יותר ממה שרוב הטלפונים מסוגלים לעשות, ובעזרת מיקרופון פנימי, הם משמשים גם כדיבורית לטלפון. הרמקול עצמו מגיע בצבעים שחור או לבן.

הסקירה

את הסקירה ביצעתי עם טלפונים בעלי מערכות הפעלה שונות: אייפון, גלקסי S3, ונוקיה לומיה עם מערכת הפעלה של מיקרוסופט, וכן עם טאבלטים שונים: אייפד, Surface, ונקסוס 7. בכל המכשירים נבדקה מהירות ההתחברות וכן איכות השידור. איכות הדיבורית נבדקה וכן משך חיי הסוללה.

חיבורים

[*]למכשיר שני חיבורים בסך הכל: חיבור לכבל 3.5 מ"מ וחיבור טעינה מיקרו USB.rn
[*] מתג כיבוי והדלקה וכניסה לסינכרון מכשיר בלוטות

מפרט טכני

[*] מימדים: אורך: 172 מ"מ, רוחב: 64 מ"מ, גובה: 70 מ"מrn
[*] משקל: 610 גרםrn
[*] רמקול אמצעי Mid/Woofer – 4"rn
[*] רמקולי סטריאו – 3/4" rn
[*] קישוריות Bluetoothrn
[*] דיבורית rn
[*] משך חיי סוללה בנגינה – 8 שעותrn
[*] משך חיי סוללה בהמתנה – 60 ימיםrn
[*] כניסת 3.5 מ"מrn
[*] עמיד לזעזועים, אבק ומים

תאימות

[*] כל מכשיר התומך בשידור בלוטות rn
[*] כל מכשיר אחר בעזרת חיבור 3.5 מ"מ

התקנה

לא נדרשת התקנה מיוחדת למכשיר. ברגע שהמכשיר נדלק הוא מוכן לפעולה וניתן לחבר אליו מכשירים בעזרת בלוטות או כבל AUX. ההטענה של המכשיר סטנדרטית דרך כבל מיקרו USB.
החיבור העיקרי של המכשיר הוא דרך הבלוטות למרות שאפשר לחבר גם דרך כבל 3.5 מ"מ. החיבור של הרמקול נעשה בצורה פשוטה ומהירה יחסית. אחד הגימיקים הנחמדים של הרמקול הוא שהוא מדבר. כאשר מעבירים את הרמקול למצב של חיבור למכשיר, הוא אומר נא לחבר את המכשיר (באנגלית עם מוזיקה מוזרה). החיבור עצמו נעשה בצורה מהירה והרמקול זוכר את החיבור כך שבפעם הבאה שמדליקים את הרמקול החיבור נעשה אוטומטית. למכשיר זכרון של עד 8 מכשירים אליהם הוא התחבר בעבר. הזכירה של המכשירים בדר"כ עבדה היטב אך היו מספר פעמים בהם נאלצתי לומר למכשיר הטלפון לשכוח את הרמקול בתפריט הבלוטות ורק אז אפשר היה ליצור חיבור חדש ולהתחבר. כאשר הרמקולים היו מחוברים לטלפון, אפשר היה להתרחק הרבה יחסית למכשירים אחרים בזכות התמיכה בבלוטות 3.0 בלי לאבד מהאיכות. rn

חיבור AUX דרך כבל 3.5 מ"מ הוא פשוט. כאשר המכשיר מחובר דרך הכבל, אופציית הדיבורית מנוטרלת.

תוכנה

לחלק גדול מהרמקולים כיום ישנן אפליקציות מיוחדות לטלפון המאפשרים שליטה קצת יותר טובה, כגון הוספת אקולייזר, נגן ייעודי של החברה, אפשרויות חיבור מהירות יותר ועוד. למשל את האוזניות של Jabra אפשר לסנכרן לטלפון בעזרת שבב NFC שנמצא בהם ובטלפונים תואמים, תכונה נחמדה – אבל כאמור לא קיימת ברמקולים האלו. לחברת Jabra יש תוכנות כאלו המיועדות למכשירים שונים שלה, אבל לרמקול הזה הם עדיין לא הגיעו וייתכן שיגיעו בהמשך. מצד שני, התוכנות האלו הן יותר לצורכי פרסום וניתן להשתמש בכל נגן שנמצא על המכשיר שאיתו משתמשים.

האזנה

איכות ההאזנה למוזיקה דרך ה- Jabra Solemate מאוד תלויה בצורת השימוש. את השימוש האופטימלי מקבלים כאשר מאזינים במקום פתוח יחסית כמו בילוי בחוף הים או ישיבה עם החבר'ה בחוץ. בשימושים כאלו, השילוב של עוצמת הרמקולים עם ההשמעה הסבירה של המוזיקה מתקבלת בצורה מושלמת. בהאזנה בייתית בווליום נורמלי וטיפה גבוה, הרמקולים מצליחים להפיק עוצמה ואיכות מוזיקה טובות מאוד וישנם לא מעט שימושים לרמקולים האלו בבית, בין אם זה בתור רמקול למטבח, רמקולים חיצוניים חזקים למחשב, ואפילו רמקול לחדר. האזנה לשירים מסוגים שונים מקלאסי ועד להיפ-הופ נתנה תוצאות מרשימות ומדוייקות ביחס לגודל הרמקולים, וצריך לזכור שמדובר ברמקול קטן ונייד.

בהאזנה לרמקולים דרך שקית הקול, אפשר להבחין מן הסתם בעיוותים שונים הנגרמים בכך אבל כל זה כאשר מאזינים בקפדנות בחדר סגור. כאשר נמצאים בשטח פתוח עם רעשי רקע, שקית הקול לא מהווה של גורם מפריע לאודיו.

הבעיה של הרמקולים היא בבאסים. ברגע שיש באסים חזקים והווליום מעל לממוצע הרמקולים מתחילים לרשרש ולזייף ויש צורך להוריד את הווליום. פתרון לזה אפשר להשיג אם מנגנים דרך נגן עם אקולייזר או דרך המחשב, אבל כאשר רוצים פשוט לשמוע שיר זה לא פרקטי. בעיה נוספת היא בחללים קטנים (חדר של 9 מ"ר), שם הצלילים לא מתפזרים היטב ובאופן עקרוני איכות השמע בחדר קטן הייתה פחותה משמעותית מזו של חלל פתוח יותר כמו סלון או חוץ.

דיבורית

השימוש כדיבורית היא פונקציה שמגיעה ביחד עם היכולת של BT בשילוב עם המיקרופון הבנוי בתוך הרמקול. התחושה שלי בשימוש בדיבורית היא ש- Jabra כחברה שמתמחה באוזניות דיבור הייתה חייבת להוסיף את היכולת הזו למכשיר. איכות השמיעה של שיחה בדיבורית היא טובה מאוד, אבל הצד השני לא שומע את השיחה בצורה טובה שלמעשה מעקר את הפונקציונליות של הדיבורית.

שלט

אין למכשיר שלט ואין יכולת העברת שירים דרך הרמקול מה שאומר שהשליטה על המוזיקה נעשית דרך הטלפון או כל מכשיר אחר שמזרים את המוזיקה לרמקול.

חיי סוללה

כיוון שמדובר ברמקולים ניידים, יש משמעות גדולה מאוד לחיי הסוללה של המכשיר. בנקודה הזו Jabra עשו עבודה די מדהימה והרמקולים נותנים תחושה שהם פשוט לא מפסיקים לעולם. הרמקול מסוגל לנגן שעות ברציפות (כמעט 8 שעות בבדיקה שלי) ולמעשה הסוללה של הטלפון שלי נגמרה פחות או יותר ביחד עם הרמקולים. נתון מרשים למדי במיוחד כאשר לוקחים בחשבון שהרמקול אמור לבלות איתנו בפקניקים ובים. כאשר הרמקול לא בשימוש, זמן ההמתנה שלו עפ"י נתוני היצרן הינו 60 יום, נתון שלא נבדק אבל בהחלט סביר.

השוואה למתחרים

בהשוואה לתחנות עגינה קטנות, כגוןPhillips DS1200 או JBL ON STAGE IV, יש למערכת של Jabra ייתרון בולט בכל מה שקשור לעוצמה שהוא מסוגל להפיק מה עוד שמדובר בשתי מערכות המחוברות לחשמל. הן המערכת של Jabra והן המערכת של JBL מסוגלות לעבוד ללא חשמל (ה- JBL מסוגלת לעבוד עם סוללות רגילות), אבל רק המערכת של Jabra מיועדת לשימוש בחוץ ובתנאי שטח. שתי המערכות האחרות פשוט עדינות מידי. כאשר משווים את הדיוק בצליל כאשר ה- JBL וה- Phillips נמצאות בווליום גבוה ואילו ה- Jabra בווליום ממוצע, החוויה של ה- Jabra אומנם טובה יותר, אבל חוסר היכולת לעלות בווליום של ה- Jabra מאכזב.

ייתרונות בולטים

[*] עמידות בתנאי שטח, חום, מים ואבק.
[*] עיצוב מיוחד שלא ישאיר אף אחד אדיש.
[*] חיי סוללה טובים.

חסרונות

[*] באסים רועשים בווליום גבוה.
[*] מחיר מעט יקר יחסית למתחרים.

לסיכום

ה- Jabra Solemate הוא מוצר כייפי ומיוחד המאפשר לנו להתנייד עם המוזיקה שלנו בצורה טובה. העיצוב המיוחד והתחושה של מוצר שלא יקרה לו שום דבר גם אם יחטוף כמה זעזועים וגם אם יהיה בסביבה מאובקת, מקנה בו בטחון. הרמקולים עצמם מסוגלים להגיע לווליום גבוה שממקם אותם מיד במרכז כל חגיגה. למעט שתי מגבלות שצויינו למעלה, אין לרמקולים האלה בעיות והם עונים על הצורך המסויים שלשמו הם מיועדים. המחיר בחו"ל וגם בארץ נמצא בטווח העליון של רמקולים מסוגם ובשילוב עם מגבלות הבאסים שצויינו הופכים את הרמקול הזה למומלץ רק עבור מטיילים או חובבי ים/בריכה או עבור מי שפשוט חייב לקחת איתו רמקולים לכל מקום.rn
מחיר: 980 ש"ח.

צילום: נטע קודיש

לדיון בנושא: Jabra Solemate – רמקול שטח נייד


8:00
  /  
18.4.2013
  
מאת: דוד קודיש

1