רשמי? פנסוניק מפסיקה פיתוח פלזמה ותפחית ייצור החל משנה הבאה

קזוהירו צזוקה, מנכ"ל פנסוניק העולמי אישר לאתר the verge את העובדה שהחברה עושה שינוי דרמטי ביחס שלה לפלזמה.

10:00
  /  
12.04.2013
  
מאת: עפר לאור (עודכן)

פנסוניק, החברה שהיתה מהראשונות לנצל את הדרישה למסכים דקים והמקדמת העיקרית של טכנולוגיית פלזמה לשימוש במסכי קולנוע ביתי, אישרה שהיא סוגרת את חטיבת ה-R&D ומפסיקה לאלתר את המחקר שלה בטכנולוגיית פלזמה, וכן פיתוחם של פאנלי פלזמה חדשים.

החברה ערכה אמש אירוע עיתונאים בניו יורק, ומנכ"ל החברה אישר רשמית לאתר the verge שהחברה בעצם פיתחה את הפאנל הפלזמה האחרון שלה. הפאנל האחרון שיפותח על ידי פנסוניק הוצג לראשונה באירוע במסך ה-ZT60, בעצם המסך שלכבודו נערך האירוע. 

באירוע, החברה הציגה את ה-ZT60 לצידו של ה-KURO 2 האגדי. לראשונה החברה טוענת רשמית שהוא עובר דרמטית את יכולות התמונה של ה-KURO, המסך האגדי של חברת פיוניר שאת ייצורו הפסיקה החברה ב-2009. חברת פיוניר נקלעה למצב דומה לפנסוניק, טכנולוגיה מצויינת במקביל להפסדי ענק בשל רווחיות נמוכה בתחום המסכים. כחלק מעסקה שערכה פיוניר בזמנו עם פנסוניק, העבירה החברה את הידע והטכנולוגיה שלה בתחום הפלזמה לפנסוניק, במטרה להפסיק לייצר פאנלים ולרכוש אותם מפנסוניק. עם זאת, הפסדי החטיבה היו כל כך משמעותיים שפיוניר עשתה מהלך קיצוני יותר שבו היא פשוט יצאה לחלוטין משוק הטלויזיות וחזרה לתחום האודיו והרכב שבו היא היתה רווחית. עד היום, ה-KURO 2, המסך האחרון של החברה, נחשב ליצירת מופת טכנולוגית שאין לו תחליף.

בהשוואה שערכה פנסוניק באירוע, ניכרו לראשונה הבדלים דרמטים לטובת ה-ZT60. עם זאת, לא עד כדי כך שהמסך מצליח להגיע לרמות הקונטרסט המטורפות של טכנולוגית ה-OLED החדשה. נוכחים באירוע דיווחו שבהשוואות גברה ה-ZT60 על ה-KURO גם בביצועי הצבע, עוצמות האור ובמיוחד בתחום הרזולוציה בתנועה. לדברי החברה, ה-ZT60 הוא המסך הראשון שכולל את כל הטכנולוגיות שנרכשו בזמנו מחברת פיוניר, כולל מבנה מעט שונה של תאי הפלזמה, פילטרים חדשים בתוך הפאנל (לקירוב הפאנל לזכוכית הקדמית) וכן ציפויים חדשים על הפאנל.

פלזמה לאן?

האירוניה העצובה היא שהשוואת המסך לפיוניר נעשה במקביל למהלך דומה שניסתה פיוניר לעשות לאחר ייצור ה-KURO 2. סגירת מחלקת פיתוח הפאנלים של פנסוניק היא לא המילה האחרונה של החברה בנושא. לדברי המנכ"ל של החברה ל-the verge, החברה מתכננת להוריד את כמויות הייצור של מסכי הפלזמה החל מ-2014. דווח על כך נעשה לפני מספר שבועות על ידי NIKKEI והוכחש לאחר זמן מה על ידי נציגי החברה העולמיים.

כל זאת על רקע ירידה עולמית בדרישה למסכי פלזמה, שלדברי חברת המחקר NPD מגיע עד ל-23% בשנה האחרונה. סיבות רבות יש לירידה הזו, החל מהפרשי המחירים עם מסכי ה-LCD/LED וכלה בחששות של הצרכנים מתופעות כגון "בריחת גז" וצריבה.

לאחרונה הכריזה פנסוניק על שיתופי פעולה עם שתיים ממתחרותיה: LG ו-סוני.


מסך ה-OLED שהוצג ב-CES משתמש בפאנל משותף לסוני ולפנסוניק

לפי השמועות כעת, נראה שבדומה למהלך שבזמנו החלה פיוניר, גם פנסוניק תפעל למצוא שותפות שיוכלו לטפל עבורה בנושא הייצור שפשוט הופך ליקר מדי בכדי להיעשות ביפן. להערכת גורמים בתעשיה, החברה תנצל את שיתוף הפעולה החדש שלה עם חברת LG בכדי לנסות ולהתרכז בטכנולוגיות רווחיות יותר עבורה, כגון UHD ו-OLED. 

סוני, לעומת זאת, במצב אף בעייתי יותר שכן לפני מספר שנים עמדה במצב דומה והעבירה תחילה ייצור פאנלים ל-NEC ו-FUJITSU ולאחרונה גם ניתקה את קשרי הבעלות שלה עם מפעלים של פאנלי LCD של סמסונג. 

שיתוף הפעולה של פנסוניק וסוני מבוסס על פיתוח משותף של טכנולוגיית ה-OLED. לדברי פנסוניק, מהנדסי החברה שעד כה עבדו על מחקר ופיתוח של פלזמה יועברו לפיתוח של טכנולוגיית OLED. החברה רואה ב-OLED טכנולוגיה שניתן לעשות בה לא מעט רווחים בשנים הקרובות.

כיוונים נוספים לחברה הם פאנלים קטנים יותר, שניתן יהיה להכניס לטאבלטים של אייפד, אנדרואיד או Windows 8.

רווחיות נמוכה בתעשיית המסכים

תעשיית המסכים העולמית עוברת תהליך כואב של צמצום בשנים האחרונות. שתי מגמות – ירידה במכירות עקב רוויה (הצרכנים כבר אינם זקוקים למסכים דקים בכמויות של העבר), ובמקביל ירידה ברווחיות עקב התחרות הקשה, גורמת לכמעט כל היצרנים להפסיד מיליארדים. חברות רבות התנתקו מהתעשיה הזו בשנים האחרונות, החל מ-NEC, FUJITSU, פיוניר, היטאצ'י, ועוד. יצרניות כמו סוני וטושיבה כיום תלויות לחלוטין בייצור חיצוני של פאנלים לטובת המסכים שלהן, בעוד שהפיתרון של פיליפס היה שינוי מבנה בעלות עם היצרנית הראשית שלה (TP VISION מטאיוון. בנוסף, יצרניות נוספות נמצאות בצרות – שארפ רק לאחרונה קיבלה השקעת חירום מסמסונג שמאפשרת לחברה להמשיך ולפעול בינתיים.

ניכר ששוק המסכים נמצא במשבר קשה שככל הנראה יסתיים בצמצום דרמטי של מספר היצרניות הפעילות בתחום. הדבר יגרום ליצרניות שנותרו לצמצם פעילות, לעלות מחירים ולרדת באיכות המוצרים. שוק המסכים היחידי שצומח כיום הוא שוק התעשייתי, הפרסומי (Digital signage).

תהליך דומה התרחש בסוף שנות התשעים עם תעשיית מסכי ה-CRT. רוויה בשוק גרמה לכך שמספר היצרנים של שפורפרות ה-CRT צומצם עד אשר מספר היצרניות הפעילות של מסכים צומצם מאוד, בעוד שאיכות המוצרים הדרדרה במקביל.


נשיא חברת פנסוניק העולמית באירוע הפתיחה של CES 2013 לפני 3 חודשים

 

התעשיה היפנית היא הראשונה לסבול בעצם עקב מטבע היין החזק, וההשקעה העצומה של התעשיה היפנית במסכים. יצרנית המסכים היחידה בשנים האחרונות שהראתה רווחיות עקבית בתחום הזה היא סמסונג, בעוד ש-LG מראה רווחיות לא עקבית. 

כרגע נראה שאת עיקר הרווח מהתרחישים בשנים הקרובות. יקבלו היצרנים הסיניים שלמרות רווחיות נמוכה, כעת יקבלו זריקת עידוד וינסו להתחרות ראש בראש ביצרניות הקוריאניות שמובילות כעת את השוק.

עדכון (13/4/2013)

לפי אתר Engadget נראה שפנסוניק חזרה בה (או לא הובנה) בכנס בניו יורק:

"Reports that Panasonic will no longer develop and manufacture Plasma HDTVs are not correct.

"This week in New York City, Panasonic demonstrated the latest development of our gapless Plasma panel technology in our 2013 Smart VIERA ZT Series Plasma HDTV. The technology incorporated into our ZT Series Studio Master Panel will be the basis for continued plasma display panel development and production. While the Smart VIERA ZT Series introduces a new level of Plasma picture quality, we believe there is still room for further improvement and intend to continue to research ways to take our Plasma technology to even higher levels where it also has the potential to be applied in our other Plasma series in the future.

"VIERA Plasma HDTVs continue to set the standard for picture quality and black level excellence and the ZT Series is another example of the continued ability of Plasma to evolve and continue to deliver a best-in-class HDTV."

טרם קיבלנו תגובה רשמית מירוקום, היבואנית הרשמית של פנסוניק בישראל.

נעדכן עם תגובה כאשר זו תתקבל במערכת.

לדיון בנושא: רשמי: פנסוניק מפסיקה פיתוח פלזמה ותפחית ייצור החל משנה הבאה


10:00
  /  
12.4.2013
  
מאת: עפר לאור (עודכן)

1