הגלקסי S4. סיכום אירוע ההכרזה

שבוע עבר מאז ה SHOW הגדול של סמסונג. הצגת ברודווי משעשעת להצגת מכשיר הדגל החדש של החברה שצפוי לשבור שיאים. ...

22:00
  /  
23.03.2013
  
מאת: אלי חבוש

 

 

 

Ready 4 the show 

ההכרזה של סמסונג בניו יורק בשבוע שעבר היתה חגיגה אחת גדולה בפנים של חברת אפל. סמסונג הגיעה לבית של אפל, התפרצה פנימה ופצחה בצעדי ריקוד. ימים לפני ההכרזה התברר שגם LG יודעת לשחק את המשחק הזה.

בחירת המקום וצורת ההכרזה שכללה מופעי ריקוד ותיאטרון הגיעה כדי לשדר לאפל, מלבד לעולם וללקוחות החברה, מסר ברור – אנחנו כאן, אנחנו טובים יותר….בפנים שלכם. ובתוך כל מערכת המסרים הזו היה גם מכשיר אחד, מספר 4 בסדרת גלקסי של סמסונג, שאם זו לא היתה סמסונג ואם מערכת השיווק והגימיקים שלה לא היתה משומנת כלכך, ספק אם בכלל היתה זוכה לעשר כתבות בכל עתון ומדיה….אולי חמש, כי בכל זאת – יש כאן מכשיר טוב.

כתבים מכל העולם ממתינים בתור ארוך. מבט מתחילת התור 

אבל  כמו בכל הכרזה של חברה גדולה בשנים האחרונות, אם זו אפל ואם זו סמסונג, אנחנו מוצאים את עצמנו צמודים למסך ושותים בצמא כל מילי אמפר וכל מגה פיקסל נוספים שמנחיתים עלינו. בדיווח החי שהעברנו כאן למשל, בשעה 1:00 בלילה, השתתפו אלפי צופים.

סמסונג בחרה לעשות את ההכרזה הפעם בצורה קצת שונה ולא בצורה המשעממת שהכרנו עד כה שבה היא (כמו כל חברה אחרת) מציגה את המכשיר, את המפרט הטכני שלו, קצת השוואות למכשיר קודם או למתחרים, זורקת מחיר ותאריך השקה וסוגרת עניין. הפעם זכינו למופע ברודווי שלם של שחקנים, תזמורת ורקדנים שעלו לבמה ושילבו בתוך מופע ארוך את המכשיר ויכולתיו. כשאבא רוצה לצלם למשל את הילד והאשה בחוף הים, מה פשוט יותר מלהשתמש ב Dual Camera כדי להכניס גם אותו לתמונה? וכשהילד (אפשר להגיד ילד מעצבן?) רוצה לשלוח לסבתא תמונה, הוא יכול לשלב בתמונה את הקול שלו מברך אותה. וכולם צוחקים צחוק מזוייף….והו כמה נחמד…

מי החנה כאן רכב על הבמה? 

אז קיבלנו מחזה ברודווי שאם נשים את הציניות בצד לרגע, היה משעשע ושונה. משעשע ושונה זה תמיד נחמד בעולם טכנולוגי אפור כלכך, אבל בפועל היה קשה מאוד לעקוב. רגע, על מה עכשיו הם מדברים? על המצלמה? מה הוא עשה כרגע? איך הרקדנית הגיע לימין הבמה ואיך היא קשורה למגע המרחף ומה כתוב במצגת במסך הגדול? סדר ההצגה היה מבולגן וחסר היגיון כרונולוגי או טכנולוגי ואישית הייתי מעדיף לחזור להצגה האפורה שבה קל יותר לעקוב, ובטח ובטח שקל יותר לכתוב בזמן אמת כדי שאתם תעקבו בלייב.

חומרה מעולה 

ובסופו של דבר היה גם מכשיר. מכשיר בגרסה הרביעית של סדרת הגלקסי, סדרת הדגל של חברת סמסונג שמכרו מיליונים מהם ברחבי העולם. את תהילתה קיבלה סמסונג עם המכשיר השני בסדרה והמשיכה עם ה S3 ששבר שיא עצמי במכירות. אין כל ספק שזה יקרה גם כאן, ה S4 הולך למכור גם הוא מיליוני מכשירים וצפוי שישבור את השיא של קודמו. 

אז נכון שהוא דומה מידי לגלקסי S3, דבר שבכלל לא מהווה נקודת זכות כלשהי משום שהמשתמש אוהב להרגיש שהוא מחזיק מכשיר חדש ביד ולא גרסה טובה יותר של המכשיר הקודם, אפשר לעשות את זה בשינוי העיצוב או בשינוי הצבע, אבל שינוי מהותי צריך להיות. בשורה התחתונה קיבלנו מכשיר טוב יותר, ללא ספק. ה S4 הוא בעל מעבד טוב יותר בעל 8 הליבות שלא כולם יקבלו ובחלק מהשווקים בעולם יסתפקו במעבד 1.9GHZ בעל 4 ליבות.

גם זכרון ה RAM של המכשיר של 2 גיגה, אפשרות לרכוש מכשיר עם זכרון אחסון של 64GB, מסך SUPER AMOLED FHD ומצלמת 13 מגה פיקסל הופכים אותו למפלצת קטנה שתשמחו שנמצאת לצדכם כמו גם תוספת אינפרא אדום לשליטה במכשירים תומכים, דבר שהכרנו ממכשירים בעבר בתקופת ה windows mobile וסמסונג מחייה אותו מחדש עם המכשיר הזה ועם הגלקסי נוט 8.

תגידו מה שתגידו, אתם מקבלים מכשיר עם חומרה טובה בהרבה. לא בטוח אם החומרה הזו במכשירים החדשים הכרחית בכלל ונדמה ששדרוגי החומרה מקדימים את הצרכים ורוב הצרכנים לא ישימו לב לשינוי כלשהו בין מעבד מתומן או מרובע או בין מצלמת 8 מגה פיקסל ל-13 מגה פיקסל. מה שכן נשים לב אליו הוא שיפור בסוללה או שיפור בזכרון המכשיר.

ה S4חכם יותר 

אבל לא רק חומרה. סמסונג שמה דגש במכשירים שלה על התוכנה ומשלבת אפליקציות ותכונות חכמות שאמורות לסייע לנו בניהול היום יום עם המכשיר בכל מצב כמעט – הידיים דביקות? אין צורך לגעת במסך בכלל, קר לנו ואנחנו עם כפפות? המסך רגיש מספיק כדי לזהות לחיצה… סמסונג תמיד היתה חלוצה בתחום הזה וממשק ה touchwiz שלה עשוי טוב ונוח לתפעול באופן כזה שאין ממש צורך להוריד אפליקציות נוספות. אמנם רבים לא אוהבים את הכובד שסמסונג מעמיסה על המכשיר ויבחרו במכשירים קלים יותר דוגמת הנקסוס, אבל סמסונג אינה מכוונת לקהל הזה אלא להמונים שרוצים מכשיר מוכן מהקופסא.

 

S4. חבר לחיים 

וידאו מגע ראשון וסקירת תכונות חכמות של ה S4 

התכונות החכמות: 

מגע מרחף – התכונה, שנלקחה ממצביע עכבר, מסייעת לנו במידע נוסף או תפריטים צפים על המסך, ממש כאילו העברתם את העכבר שלכם, ללא לחיצה, מעל אייקון דינאמי או תמונה. בעלי הנוט 2 של סמסונג מכירים את התכונה הזו כשמעבירים את העט מעל המסך. סמסונג שילבה את האופציה הזו גם ב S4 ועם האצבע בלבד. אז איך זה עובד בפועל? התפריט המרחף באמת עובד כשהאצבע כמעט ונוגעת במסך, כשניסיתי את האופציה הזו בניו יורק עם ה S4, זה עבד כמעט ללא כל דופי – קירוב האצבע למסך מבלי לגעת בו מיד נתן את הפידבק המתאים, אם האצבע ריחפה מעל תמונה, קיבלתי תמונה מקדימה של התמונה על המסך.  למה כמעט ללא כל דופי? המכשיר עבד בסדר, הבעיה לעתים שצריך להיות די מדוייק. החזקת מכשיר ביד אחר ויציבות יד שניה מעל המסך בכמעט נגיעה זה דבר פחות טבעי. האצבע רועדת, לפעמים לוחצת בטעות.

גלילה באמצעות תנועות יד – פשוט עובד. הפיצ'ר הזה עבד כלכך טוב שקשה היה לי להפסיק לשחק איתו. תנועת יד מעלה ומטה גוללת את המסמך או דף האינטרנט בהתאם. תנועת יד מימין לשמאל מעבירה דפים/טאבים. בזמן הבדיקה של התכונה הזו התאורה היתה חשוכה למדי ועדיין זה עבד בצורה טובה.
האם אנחנו צריכים את האופציה הזו? אני מאמין שרבים ימצאו אותה כנוחה ולמרות האופי הגימיקי שלה, אני יכול למנות מספר רב של סיבות מדוע יש בה צורך (אצבעות דביקות/מלוכלכות, עבודה עם כפפות, רצון להשאיר יד פנויה כשהמכשיר מונח על שולחן ועוד..)

גלילה באמצעות עיניים והטייה – ימים לפני ההכרזה התעקשו כולם שסמסונג הולכת להציג מכשיר שבעזרת תנועת עיניים המכשיר יבצע גלילה. גם אנחנו פרסמנו את אותה שמועה אולם התברר בסופו של דבר שיש דברים בגו, אבל קצת אחרת. הגלילה נעשית בשילוב של שני דברים – בדיקה של המכשיר האם העיניים מופנות למכשיר ואם כן, אז הטיית המכשיר קדימה ואחורה תבצע גלילה.
איך זה עבד? עבד טוב. ההטייה צריכה להיות קלה ולא אגרסיבית על מנת שהמכשיר יבין שאנחנו עדיין צופים בו.
האם צריך? שוב, מאותן הסיבות שציינתי בסעיף הקודם – אצבעות דביקות, מלוכלכות וכדו' אלא כשכאן ניתן להשתמש בו כשאנחנו מחזיקים אותו ביד אחת והיד השניה תפוסה (מחזיקים סל קניות למשל).

השהיית סרט – אתם צופים בסרט במכשיר ומידי פעם אתם מתעסקים בדבר אחר. המכשיר יזהה על פי המבט האם אתם מסתכלים במסך או לא. אם הפניתם את המבט, הסרט יכנס להשהייה. החזרתם את המבט והסרט ימשיך מאותה הנקודה בדיוק.
איך זה עובד? עובד טוב מאוד. גם בתנאים חשוכים. לפעמים מאבדים שניה או חלקית השניה מהסרט.
למה צריכים את זה? על מנת להשהות סרט יש צורך בשתי לחיצות – לחיצה אחת על המסך כדי להעלות את הפקדים ולחיצה שנייה על כפתור ההשהייה. אין לנו ממש כח לזה. חוץ מזה ששוב יש כאן את עניין "היד התפוסה" ולא נכביר במילים באלו מצבים זה יקרה בעת צפייה בסרט.

Dual Camera – מצב בו מי שמצלם את התמונה, נכנס גם הוא לתמונה אותה הוא מצלם בעזרת שילוב המצלמה הקדמית. סמסונג אומרת שהכניסה את האופציה הזו משום שבמצבים רבים אדם מסויים הוא כמעט תמיד הצלם וכך יוצא שתמונות רבות אינן מכילות אותו. התכונה הזו לא ממש מוסיפה את המצלם כאילו הוא צולם עם האובייקטים במקור, אלא מוסיפה את הפרצוף שלו ברקע, בתוך מסגרת לצד האובייקטים. קשה להגיד שזה ממש מחליף את הצורך להיות בתוך התמונה כחלק בלתי נפרד ממנה והוספת הפרצוף של המצלם כמרחף באויר לצד האובייקטים נראה תלוש בכלל מהסצנה שצולמה אבל זה נותן לנו עוד אפשרות נחמדה לשיקולנו.

שילוב קול בתמונה – הילד המעצבן בהצגה של סמסונג רצה מאוד לשלוח תמונת ברכה לסבתא ולשלב בה את הקול שלו כשהוא מברך אותה. עם האופציה החדשה של סמסונג ניתן להוסיף לתמונה סאונד כך שמי שפותח אותה יוכל גם לשמוע. אופציה נחמדה מאוד אולם חשוב לזכור שהיא פועלת עם המכשירים של סמסונג בלבד.

ולא רק אלו. סמסונג שילבה במכשיר עוד אופציות רבות כמו האפשרות לשתף סאונד עם מספר מכשירים ואפילו להקים מערכת סראונד כשכל מכשיר מהווה רמקול אחר בקבוצה, אלבום תמונות שיתופי, חווית צילום חדשה אפליקציית תרגום שפות ועוד…
היו גם שמועות שנעדרו מהמכשיר כמו התלת מימד שדובר עליו רבות ואפילו נרמז שה-4 מייצג תוספת תלת מימד, צילום 360 מעלות ומסך גמיש (מי באמת חשב שזה יגיע כאן שירים את היד).

אפשר גם לשחק איתו 

מכשיר חזק בחומרה ובתוכנה

הניצחון של סמסונג אינו מתבטא בכיוון אחד ולא תמצאו אצלה התמקדות רק בחומרה או רק בתוכנה. חברות אחרות הצליחו כבר להשיג בעבר את סמסונג בחומרה (חוואווי למשל) ואחרות מתחרות איתה בממשק (HTC למשל) אבל סמסונג יודעת לשלב את השניים ביחד באריזה יפה למוצר טוב וזה סוד ההצלחה שלה.

ה S4 הוא מכשיר חזק מבחינת חומרה ונותן מענה למשתמש מבחינת הממשק, האפליקציות והתכונות שלו. אז הרשו לנו לנבא שגם המכשיר הזה, כמו קודמיו, יגיע לשיא במכירות. הבעיה היחידה שיתמודד איתה ה S4 בזמן הקרוב היא בעיית המחיר. כבר ראינו מכשירים טובים מאוד שמקבלים תג מחיר נמוך משמעותית מזה של סמסונג והמגמה הזו תמשיך כנראה.

המכשיר צפוי להגיע לארצנו הקטנה בתחילת חודש מאי, זמן קצר לאחר השקתו בעולם (סוף אפריל). צפוי שהוא יעלה בארץ כ-3,500 ש"ח.

לדיון בנושא: הגלקסי S4. סיכום אירוע ההכרזה


22:00
  /  
23.3.2013
  
מאת: אלי חבוש

1