Dune TV-303D – סטרימר קטן לתלת מימד

ה- TV303D מבטיח להיות סטרימר זול, מלא בפיצ'רים, מהיר ותומך מלא בתלת מימד. האם הוא מצליח לעמוד בסטנדרטים הגבוהים שהציבה חברת ...

20:00
  /  
23.03.2013
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

חברת Dune הפכה בשנים האחרונות ליצרנית גדולה של סטרימרים. בשנים האחרונות היא הוסיפה ל-Lineup שלה מספר רב של סטרימרים, כאשר חלק מהם מיועד ממש כממירי STB – Set Top Box לגופים חדשים שרוצים להכנס לתחום הטלויזיה מעל האינטרנט (OTT), תחום שמתחמם במהירות בשנתיים האחרונות.

תחום הסטרימרים התכווץ מאוד וכיום יש מספר קטן משמעותית של שחקניות בשוק. עם זאת, סטרימרים תומכי תלת מימד עדיין לא הגיעו עד כה לבשלות ולכן חברת Dune-HD נכנסת בעוצמה לשוק הזה. מרבית המודלים החדשים של Dune תומכים ב-MVC, פורמט הכיווץ התלת מימדי אשר בשימוש בבלוריי 3D (בגדול מדובר ב-AVC H264 שאנחנו מכירים, אך עם התאמות לעובדה שיש שתי תמונות מאוד דומות זו לצד זו). שני המודלים האחרונים של החברה תומכים בתלת מימד הם ה-Dune Base 3D (הביקורת המלאה כאן) וה-TV-303D. שניהם מבוססים על פלטרפומת Sigma designs זהה  – מעבד 8672 עם 512MB של זיכרון RAM ו-256MB של Flash.

המודל השלישי של החברה בתלת מימד צפוי לצאת בהמשך השנה ומבוסס על פלטפורמת אינטל, שיהיה יקר יותר, אך יהיה בעצם הפיתרון היחיד בשוק שיאפשר צפיה של דיסקי בלוריי מלאים בתלת מימד המשולב ביחד עם סטרימר מלא.

הביקורת של ה-Dune Base 3D היתה מעמיקה מאוד ומכיוון שמדובר במכשירים שהם טכנית קרובים מאוד זה לזה, הביקורת הזו לא תחזור על בדיקות שכבר נעשו בביקורת הקודמת, ולכן מומלץ להכנס לביקורת השניה בכדי לקבל חומר משלים.

מה מקבלים?

למרות שהחבילה של ה-TV-303D קטנה למדי, היא עמוסה מאוד. בתוך החבילה יש את המכשיר עצמו, ביחד עם כמות נכבדת של כבלים ומתאמים. ספק המתח מגיע עם כל מחבר אפשרי לשימוש ברחבי העולם. בנוסף, המכשיר מגיע עם שלט, בטריות, כבל HDMI, כבל USB 3.0 SLAVE, כבלי קומפוזיט, כבל רשת, וכן IR sensor.

כבל ה-USB 3.0 מאפשר חיבור של הקופסא כדיסק USB 3.0 נייד (USB slave) במהירות גבוהה.

כבל ה-IR extender מאפשר השארת הסטרימר בתוך ארונית והוצאת העינית בכדי לקבל את הוראות השלט. אופציה נוספת אפשרית היא חיבור ישיר של כבל מונו ממקור אחר בכדי לשלוט במכשיר. רסיברים רבים מגיעים כיום עם אופציה כזו ועליכם נותר רק לחבר את הכבל ולהחביא את המכשיר בארון.

כמובן שהמכשיר מגיע גם אנטנת Wi-Fi. 

 חיבורים

בחלקו האחורי של ה- TV-303D ניתן לראות מתג הפעלה (אם כי כאשר המכשיר מקבל חשמל, הוא משום מה מתעקש להכנס למצב standby ולא להדלק), חיבור חשמל, חיבור רשת GigE, חיבור ה-IR extender, חיבור קומפוננט (דורש מתאם), חיבור HDMI 1.4, יציאת AV OUT (כבל מצורף), חיבור SPDiF אופטי, חיבור USB 2.0 master וחיבור USB 3.0 slave.

בצד המכשיר יש חיבור USB 2.0 נוסף, חיבור לכרטיס SD card, ובצידו השני – מקום להכנסת דיסק 2.5" (של לפטופ) לאחסון. חיבור ה-USB 3.0 הוכיח עצמו יעיל. הורדת קבצים גדולים (שזה בעצם בדיוק המטרה) פעלה בכ-120MBps לעומת שימוש ב-USB2 על אותו מחשב (לפטופ i7 עם USB 3.0) שעבדה בכ-40MBps.

חלקו הקדמי של המכשיר הוא חלק למעט הלוגו של המוצר, תאורת standby והסנסור של השלט IR.

וידאו על החומרה:

המבנה החיצוני של המכשיר הוא פלסטי בצורת רבועגול (squarecle) שהפך לסימן ההיכר של Apple בשנים האחרונות. המכשיר גדול בערך פי שניים מה-AppleTV אך קטן פי כמה וכמה מאחיו הגדולים כגון ה-Base3D. חלקיו העליונים והתחתונים עשויים מתכת ומשמשים לפיזור חום המעבד הפנימי.

הדיסק הפנימי הוא דיסק 2.5" – קל מאוד להכניס ולנעול את הדלת. ראוי לציון שאיכות הבניה היא מצויינת.

השלט נוח יותר מהמודלים הקודמים, אך עדיין אינו דולק בחשיכה.

ניתן לראות את גודל המכשיר ביחס ל-Base3D בתמונות הבאות:

מערכת ההפעלה

כאמור, במאמר הביקורת על ה-Base3D נכנסנו לעומק הקורה בנוגע למערכת ההפעלה והממשק. ראוי לציין שהממשק ב-Base3D וב-TV-303D עבר שדרוג והוא צבעוני יותר (אם כי לא מעוצב יפה כמו בסטרימרים אחרים שראינו). ניתן להחזיר את הממשק הישן כ-Theme מלא בתפריטי ההגדרות.

כאשר מדליקים את המכשיר הוא שואל אותנו מספר שאלות, בעיקר לגבי יכולות המסך שלנו והשפה בכדי לוודא שנראה תמונה אופטימלית כבר מהרגע הראשון.

מספר נקודות מעניינות:

1. ניתן לכבות את התמיכה בתלת מימד, מה שמאפשר לעשות שימוש מלא בסטרימר גם אם עדיין אין לכם מסך או מקרן שתומכים בתלת מימד. כאשר תשדרגו לכזה, ניתן יהיה לשדרג זאת.

2. למי שחשש מבעיות בתמיכת אודיו – אפשר להרגע, ה-TV303D תומך באופן מלא ב-HD AUDIO גם בפיענוח וגם ב-Bitstream. למי שלא יודע, פיענוח PCM מאפשר למכשיר לספק אודיו למסכים שאינם יודעים להתמודד עם פורמט DTS או HD AUDIO ולאפשר להם לנגן אודיו. מדובר בפיצ'ר חשוב שאלמלא היה קיים – היינו בבעיות רבות עם מסכים פחות מתקדמים.

3. ניתן כעת לכבות את הווליום לחלוטין במכשיר – דבר שהיה מפריע בעבר שכן במקרים מסויימים נוצר עיוות אודיו בשל ווליום לא מתאים.

4. ניכר שחברת Dune HD משדרגים באופן תדיר את ה-firmware. מאז קבלת המכשיר הוא קיבל מספר רב של גירסאות קושחה שבכל אחת השתפר המכשיר ושודרג – כולל תיקון בעיות שדווחו לחברה במקביל לשחרור מאמר הביקורת. דוגמא אחת לכך היא העובדה שבעת הפעלת סרט צריך לבחור playlist בעוד שיצרניות אחרות נמנעות מכך ב-BD-lite שלהן. ב-Dune שמעו והוסיפו אופציה לבחור בעצם כיצד לפעול. כעת ניתן בעצם להריץ ישר את ה-Playlist עם הפעלת הסרט ללא צורך בבבחירת Playlist. במידה וה playlist הלא נכון נבחר, ניתן להחליף אותו על ידי לחיצה בתפריט, בחירה ב-playlist.

כעת ניתן לראות שאפשר לבחור chapters בסרט הנוכחי (על ידי גלילה למטה). על ידי גלילה שמאלה וימינה, ניתן גם לבחור playlist ועוד יותר מעניין – ניתן גם לגלול ישירות לפרקים שונים בפלייליסט אחר. כך שאם אנחנו למשל בפרק 3 בגרסא מסויימת של הסרט, ניתן ישירות לעבור לפרק הזהה בפלייליטס אחר. כמובן שגם פשוט אפשר לבחור בפלייליסט שני.

שיפור נוסף הוא בכך שכאשר בוחרים בריפ בלוריי הוא ימשיך תמיד מאיפה שהפסיק – דבר שבניגון ללא BD-lite דורש תמיכה מצד הסרט עצמו. מרבית סרטי הבלוריי (בניגוד ל-DVD שתומך בכך באופן מובנה) מתעקשים לנגן אין-סוף טריילרים ותפריטים ולא זוכרים שצפינו בהם קודם ולכן צריך לגלול בינהם.

5. ביצועים ויציבות – Dune ממשיכים להיות ה-benchmark בנוגע לשני אלה. ניגנתי מספר רב של סרטים, כולל דרך Wi-Fi (גילוי נאות: יש Access Point קרוב מאוד למכשיר) ולמרות שמדובר במכשיר חדש לחלוטין, הוא יציב להפליא, מנגנן את כל התכנים שזרקתי עליו, כולל 3D. בעיה נפוצה אחת שראיתי מספר פעמים הוא שיבוש בנוגע ל-lipsync לאחר בעית רשת (למשל ב-Wi-Fi) או אם היה בקובץ בעיה כלשהי. עצירת הניגון והפעלתו חדש סידרה בעיה זו. עם זאת, באג זה הועבר ליצרן.

פיצ'רים חדשים

ה-TV-303D לא מחדש הרבה ביחס למודלים הקודמים של DUNE מבחינת פיצ'רים. הוא משמש כשרת דיסק יעיל למדי (סוג של מיני-NAS), גישתו לרשת היא מצויינת ומהירה ותמיכתו בפורמטים נהדרת. 

מה שבעצם חסר הוא אפליקציות. כיום יש מספר אפליקציות פלאש כגון Facebook ו-Twitter, וכן מספר יכולות מתקדמות כגון SHOUTcast (שימושי ביותר, אך לא ניתן לתפעול ללא מסך קדמי במכשיר).

עם זאת, פיצ'ר חדש וחביב שהתווסף למכשירים מהדור האחרון הוא הפיכתם לא רק לשרת NAS קטן אלא גם ל-Access point אלחוטי. במצב זה המכשיר מחובר לרשת ה-LAN ומאפשר הפצת הרשת לאיזור. משמעות הדבר היא שאם יש לכם נקודת רשת בסלון, אפשר לקבל גם הפצת רשת אלחוטית ללא עלות נוספת. מדובר בפיתרון חביב שהצלחתי להזרים בו כ-20Mbps – בהחלט מספיק כפיתרון Wi-Fi סלוני לגלישה וכיוצ"ב. ראוי לציון שמדובר ב-Access Point שפועל רק בתדרי 2.4Ghz ומאפשר קצב תאורטי של עד 65Mbps ללא יכולת קביעת ערוצים.

מה שבאמת חסר מאוד בנקודה הזו בזמן היא אפליקציית jukebox מובנית. הפתרונות החיצוניים גם עולים כסף ולא עובדים הכי טוב. גרוע מזה, הם דורשים מחשב והתעסקות ידנית, דבר שבאמת אין שום סיבה לו כיום. ניתן לקוות ש-Dune ישקיעו בנושא הזה שעבורי מהווה את החיסרון המשמעותי העיקרי ביחס ל-Popcorn Hour כיום.

מבחינת אפליקציות. כרגע אין הרבה יותר מדי אפליקציות, אך בשיחה עם Dune הבנו שהחברה מתכוונת להקים בהמשך חנות אפליקציות מותאמות. בינתיים אפליקציות רבות משתמשות בפלאש. אפליקציות כגון Twitter לא תואמות לעברית ודורשות הקלדה תוך שימוש במקלדת מסך בלבד – לא פיתרון נוח במיוחד. פייסבוק סירב להכנס כלל.

הדפדפן, עם זאת, זה סיפור אחר. הוא תואם לעברית ועובד יפה. החסרון העיקרי שלו הוא שקשה להשתמש בו ללא עכבר ומקלדת ולכן מאוד מומלץ להשתמש במקלדת ועכבר ניידים.

המשחקים בסיסיים למדי – אבל מכיוון שהמכשיר תומך ב-OpenGL יש פוטנציאל למשחקים ואפליקציות יותר מתוחכמות.

השלט הסלולרי

אם בעבר תוכנות השלט הסלולריות ייוצרו על ידי תוכניתנים חיצוניים, Dune לקחו שליטה ומימשו את האפליקציה באופן דומה באייפון ובאנדרויד.

משמועות בשוק, החברה מתכוננת לשדרג משמעותית את האפליקציות הניידות עם יכולות כגון הזרמת תוכן מהמכשיר הסלולרי לסטרימר.

סיכום

המכשיר יציב, מהיר ואמין מאוד, למעט הפוגה קצרה כשצופים בסרט בלוריי branched (סרט המפוצל למספר רב של קבצי m2ts). איכות הבניה מעולה.

ממשק המשתמש שופר, אך לטעמי עדיין חסר ביחס למתחרים.

החברה ללא ספק משקיעה באפליקציות צד שלישי, אך הן עדיין לא ברמה תחרותית ביחס לסטרימרים מבוססי אנדרויד, או חלק מהמתחרות. עם זאת, החוסר העיקרי שחשתי בו הוא בפתרון Jukebox מובנה, כזה שאינו דורש מחשב או תוכנת צד שלישי.

בסופו של יום, אני ממליץ בחום על המכשיר, במיוחד לאור הפרש המחירים בינו לבין אחיו הגדול, ה-Base 3D, אשר עולה כ- $299 מחיר רישמי באתר היצרן לעומת $199 עבור ה- 303D. עדיין לא ידוע המחירים הסופיים של המכשירים ביבוא מסודר לישראל.

לדיון בנושא: Dune TV-303D – סטרימר קטן לתלת מימד


20:00
  /  
23.3.2013
  
מאת: עפר לאור

1