תחנת עגינה Samsung DA-E750

עוד תחנה בדרך של סמסונג להפוך למעצמה גם בתחום האודיו. תחנת העגינה עם תמיכה כפולה לאנדרואיד ואפל המכילה את כל ...

22:00
  /  
16.03.2013
  
מאת: דוד קודיש

הקדמה

סמסונג היא תאגיד ענק שעוסק במגוון רחב מאוד של תחומים החל במוצרי האלקטרוניקה המוכרים לנו ועד לספנות (החברה השניה בעולם בתחום זה), בניין, ביטוחי חיים, ייצור זכרונות, ועוד. החברה שנוסדה בסה"כ לפני 70 שנה (1938), צמחה מעסק קמעונאי קטן לתאגיד העצום כיום ע"י כניסה למגוון רחב מאוד של תחומים תוך כדי רכישות ומיזוגים אבל בעיקר פיצולים לחברות משנה כך שכל חברה מתמקדת בתחומה. החברה המרכזית בסמסונג היא סמסונג אלקטרוניקה שעוסקת בכל תחומי האלקטרוניקה הבייתית.

בשנת 2010 הודיע מנכ"ל סמסונג, שסמסונג אלקטרוניקה נמצאת בבעיה כיוון שכל מוצריה הנוכחיים לא יהיו קיימים יותר בתוך עשור. כתוצאה מכך, סמסונג התחילה תהליך אגרסיבי של השקעה במחקר ופיתוח והתחילה לצאת עם מוצרים חדשים כדי למקם אותה במקום טוב יותר. התוכנית של סמסונג היא להכפיל את מכירותיה בתוך עשור ולהגיע למכירות של 400 מיליארד דולר בשנה.

תחנת העגינה (או אולי נכון לומר מערכת רמקולים) בסקירה זו, ה- DA-E750, מהווה נסיון של סמסונג להשתלב גם בתחום האודיו הבייתי כמובילה. התחנה מכילה מגוון יכולות רחב מאוד, איכות צליל מעולה הלקוחה היישר ממערכת הקולנוע הבייתית שסמסונג השיקה לאחרונה (HT-E6750), ומוצר באיכות גימור מצויינת – לצד ממשק משתמש בעייתי ומחיר מעט גבוה.

תכונות ועיצוב

שני דברים בולטים מאוד כאשר מתייחסים לעיצוב של ה- DA-E750: עיצוב המהגוני שלו, והמשקל. זו אינה תחנת עגינה קומפקטית קטנה והיא תופסת נפח בכל חדר. העיצוב נקי ומעט רטרו ללא קימורים ועיצובים מיוחדים. הפינות מעוגלות ועדינות והציפוי המבריק משווים לתחנת העגינה מראה של רהיט השייך לחדר מנהלים גדול. משקל התחנה הוא 8.4 ק"ג וזו ללא ספק תחנת העגינה הכבדה ביותר שנתקלתי בה. כאשר הרמקולים מיועדים להתמקם במקום אחד בלבד, זה מצויין. משקל הרמקולים מרמז שלפחות בפעם הזו סמסונג לא חסכה באיכות המוצר. אם התחנה מיועדת כמשהו נייד יותר שאמור לעבור בין חדרים, תיאלצו להפעיל קצת את השרירים בכל מעבר כזה.

תכונות המערכת הן הצד החזק ביותר שלה. סמסונג עשו במערכת הזו את מה שהם עשו גם במערכת הקולנוע הבייתית שלהם – הכניסו כמעט כל יכולת אפשרית לתוך המערכת, וזה אומר בעיקר יכולת להתחבר לכל סוג של נגן בין אם פיזית בעזרת תחנת העגינה לאפל ולמכשירי אנדרואיד ובין אם אלחוטית – במגוון שיטות אפשריות. המערכת לא מכילה הרבה חלקים. כבל חשמל (באורך בהחלט מספק) ושלט. כל השאר נמצא בתוך תחנת העגינה. התחנה עצמה מכילה 4 כפתורים הנמצאים בחלק העליון של התחנה ומאפשרים שליטה בווליום, הפעלה והשהייה של שירים, וקישוריות. השלט לא מכיל הרבה יותר יכולות מאלו, וכפי שיפורט בהמשך, אין באמת יכולת חיווי טובה במערכת לגבי מה שהיא עושה בכל רגע נתון.

הסקירה

את הסקירה ביצעתי עם מגוון מכשירים שונים בהם אייפון, אייפוד ננו, טלפוני אנדרואיד שונים של סמסונג ונוקיה לומיה 900. כמו כן נבדקו מספר לא קטן של מצבי חיבור אלחוטיים בשילוב של המכשירים האלו ומחשב נייד – כפי שאסביר בהמשך, זה היה החלק המאתגר ביותר.

חיבורים

נתחיל בחיבורים השונים האפשריים במכשיר – שבשל היכולות האלחוטיות, אינן רבות

[*]כניסה לרשת קווית בייתית LAN

[*]חיבור USB המיועד לקריאת שירים מ- Disk On Key

[*]כניסת AUX

[*]מחבר 30 פינים לעגינה של מכשירי אפל תואמים

[*]מחבר מיקרו USB לטעינה של מכשירים בעלי חיבור זה

מפרט טכני

[*]שקע טעינה לאייפון/אייפוד/אייפד – 30 פינים

[*]שקע טעינה micro-USB לטלפונים תואמים

[*]טווח תדרים: 20Hz – 20KHz

[*]מימדים: 450 x 244,1 x 168.5 מ"מ

[*]משקל: 8.6 ק"ג

[*]הספק רמקולים ראשיים (ימין/שמאל): 20W/4OHM, THD = 1%, 1kHz כל אחד.

[*]הספק סאב-וופר: 60W/8OHM, THD=1%, 70Hz

[*]קישוריות WiFi, Bluetooth, AirPlay

[*]AP מקומי – מאפשר יצירת רשת אלחוטית מסביב לרמקולים

[*]תמיכה ברשת בייתית

[*]כניסת 3.5 מ"מ

[*]כניסת USB – לניגון ישירות מכרטיס זכרון

[*]תמיכה בפורמטים של mp3, wma

[*]שלט רחוק בטכנולוגיתRF

תאימות

[*]מכשירי אייפון, אייפוד, ואייפד לדורותיהם – 30 פינים

[*]מכשירי אנדרואיד או WP בעלי חיבור מיקרו USB. שקע הטעינה צריך להיות בתחתית המכשיר.

[*]כל מכשיר אחר בעזרת חיבור AUX

[*]כל מכשיר התומך בשידור בלוטות

התקנה

התקנת המכשיר פשוטה ביותר. חיבור החשמל אל מאחורי המכשיר והמערכת מוכנה לפעולה. כיוון שאין למערכת כפתור הפעלה, יש ללחוץ על מקש ה- F, פעולה לא כ"כ אינטואיטיבית. למערכת לוקח כ- 20 שניות לאתחל את עצמה.

חיבור מכשיר אפל

חיבור מכשיר אפל (אייפון ואייפוד) הינו מהיר ופשוט וכל מה שנדרש הוא לחבר את המכשיר לתקע העגינה. מה שנשאר מהנקודה הזו הוא לכוון את המערכת לכניסת אייפון ע"י לחיצה מספר פעמים על בורר הכניסות – כפתור ה- F. בתמונות. מכאן והלאה השליטה בנגינה היא ע"י השלט או דרך המכשיר.

חיבור מכשיר אנדרואיד – או כל מכשיר בלוטות'

עמדת העגינה הכפולה במכשיר מאפשרת חיבור טלפונים בעלי חיבור מיקרו USB הנמצא בתחתית המכשיר. גם כאשר חיבור המיקרו USB נמצא בצד או בחלק העליון של המכשיר ניתן לחבר אותו אבל התוצאה לא מרשימה כ"כ. חיבור הבלוטות' עבד בצורה מהירה וטובה על כל המכשירים שנבדקו כולל אפל ו- WP. המערכת עצמה משדרת כל הזמן כך שכל מכשיר שמנסה להתחבר אליה יכול לעשות את זה בצורה מהירה. כמובן שהשלט האלחוטי לא עובד כשנמצאים בחיבור בלוטות' ולכן כאשר הטלפון היה בתחנת העגינה, היה צורך לבחור מראש את השירים שרוצים לשמוע.

חיבור AllShare

סמסונג תומכת בתקן DLNA מה שמאפשר לה לשדר מוזיקה מכל מכשיר תומך DLNA. כאשר מדובר בטלפונים, ממילא יש אפשרויות אחרות לשדר, אבל התקן הזה מאפשר גם לשדר מוזיקה למערכת מטלויזיות או מכשירים אחרים שתומכים ב- DLNA. אצלי השימוש היה בעיקר כדי לחבר את המחשב הביתי למערכת כרמקול חיצוני אלחוטי. מחשב חלונות 8 זיהה אוטומטית את הרמקולים והגדרה פשוטה במחשב העבירה את כל המוזיקה מהמשחקים במחשב אל הרמקולים

חיבור AirPlay

המערכת תומכת גם בשידור AirPlay ממכשירי אפל אבל פה מתחילה הבעיה עם המערכת הזו. בניסיון להקטין את מספר הכפתורים, כל נושא ההגדרה של רשתות הוא פשוט בלתי אפשרי. כדי לחבר את ה- AirPlay יש להגדיר את המערכת ברשת הבייתית – וזה, כפי שאציין מיד, משימה בלתי אפשרית. בכל מקרה, כשיש חיבור בלוטות', אין באמת ערך מוסף לשידור מוזיקה.

הגדרת רשת

המערכת מסוגלת להתחבר לרשת האלחוטית הבייתית ובנוסף מכילה אפשרות שתקרוץ לחלק מהמשתמשים – להוות נתב אלחוטי משל עצמה. הגדרת המערכת ברשת היא תהליך לא פשוט שדורש מיקום של בורר הקלט במקום מסויים, לחיצה של 5 שניות על כפתור ה- WPS בגב המכשיר ואחר כך מספר פעולות של הגדרת הסיסמה במחשב בייתי. התהליך מתואר בצורה לא מספיק ברורה בהוראות ההפעלה ולמרות הניסיון שיש לי עם תהליכים כאלה, הוא לא עבד לי במעל ל- 80% מהנסיונות. באופן כללי התחושה היא של פספוס מצד סמסונג – מצד אחד הכניסו יכולות ומצד שני לא חשבו על המשתמש שאמור להפעיל אותן. בסופו של דבר, כיוון שהשימוש הוא למוזיקה, ניתן להשתמש בבלוטות' לכל צורך שהמערכת הזו מספקת. אם הכוונה היא לחבר את המערכת למכשירים אחרים, לא בטוח שהייתי ממליץ על המערכת הזו בשביל זה.

השלט

שלט המערכת הוא קטן וקל משקל אך מספק את כל הפונקציונליות הנדרשת ממנו. בדומה לממשק המערכת המינימלי, גם כאן אין כפתורים מיוחדים. התוספות היחידות שיש בשלט שאין במערכת עצמה הם כפתור העצמה של ה- Bass ואפשרות לכבות את המערכת ולהדליק אותה.

האזנה

סמסונג משלבת במערכת הזו את שפופרות הואקום שהיא הכניסה גם במערכת הבייתית HT-E6750W. השילוב של השפופרות ביחד עם המגבר הדיגיטילי החזק מספק חוויית שמיעה חמה ומלאה. חמימות הצליל הוא הדבר הבולט והמשמעותי ביותר לגבי המערכת הזו. אלו לא סתם רמקולים חזקים, אלא רמקולים שנותנים את התחושה של צליל מלא שמגיע ממקום עמוק. קצת קשה להעביר את התחושה הזו בכתב, אבל כשעוצמים עיניים, התחושה היא שהזמר יושב לידך בסלון.

את ההאזנה למערכת חילקתי לשני חדרים. חדר ראשון – חדר ילדים סטנדרטי בגודל 14מ"ר וחדר שני – סלון רחב ופתוח. סוגי מוזיקה שונים נבדקו בווליום משתנה. בווליום נמוך, המערכת הפגינה ביצועים די דומים בסך הכל. למרות החלל הפתוח יותר בסלון, האיכות לא נפגמת ואולי אפילו משתפרת. בווליום גבוה, המערכת בסלון תפקדה בצורה הרבה יותר טובה מאשר בחדר הילדים הסגור. הצלילים התפזרו בחדר בצורה טובה ולא יצרו את העומס שהורגש לעיתים בחדר הילדים.

מבחינת רמות הצלילים, המערכת מתמודדת היטב עם הבאסים והסאב וופר בהחלט מטפל בהם היטב. יחד עם זאת, המערכת לא מסוגלת להגביר את הבאסים סצורה משמעותית ולחיצה על אפשרות הגברת הבאס לא ממש משנה משהו. בתחום הצלילים הגבוהים, בווליום מקסימלי היו לעיתים חריקות שהפתיעו אבל אולי היו משוייכים לשידור הבלוטות' כיוון שהם לא הופיעו כאשר המערכת הייתה מחוברת למכשיר אפל דרך העגינה. כל טווח התדרים מעבר לקצוות היה מרשים מאוד.

בהשוואה לתחנות עגינה אחרות, איכות השמיעה ברמקולים עולה על כל תחנת עגינה אחרת שנתקלתי בה – כולל ה- Monster Clarity HD שמשמשים כרמקולים מקצועיים. המיקום הסופי של הרמקולים בסלון הבייתי נובע הן מהאיכות הזו, והן מהעובדה שמדובר גם בריהוט אלגנטי.

הסאב ממוקם בתחתית התחנה עם יציאה אחורית

ייתרונות בולטים

[*]חוויית האזנה מעולה.
[*]איכות המוצר והחומרים.
[*]תחנת עגינה גם לאנדרואיד.

חסרונות

[*]ממשק משתמש מעט קשה בכל מה שקשור להגדרות רשת. 
[*]חסר תמיכה בקבצי FLAC ו- WAV.

לסיכום

תחנת העגינה DA-E750 מרשימה ביותר בכל מה שקשור ליכולת האודיו וכן במה שקשור לאיכות המוצר והדבר נובע בעיקר מהשימוש בטכנולוגיית השפופרות שסמסונג התחילה להשתמש בה. בשימוש בחלל פתוח המערכת מסוגלת לייצר צליל מלא, נקי, וחם שמשאיר הרבה מאוד תחנות עגינה מאחור. עמדת העגינה הכפולה לאפל ומכשירי מיקרו USB מקורית ושימושית ביותר כאשר רוצים לטעון את המכשיר תוך כדי נגינה. בחדרים סגורים הצליל המלא מרגיש עמוס מידי ופחות מרשים. המכשיר מגיע עם מגוון מרשים של יכולות קישוריות אבל יש לזכור שהן מסובכות להגדרה. כשהמערכת מיועדת למקום אחד מסויים, ניתן לבצע את ההגדרות פעם אחת ומשם פשוט להשתמש בהן.
 
מחיר: 4950 ש"ח 

לדיון בנושא: תחנת עגינה Samsung DA-E750


22:00
  /  
16.3.2013
  
מאת: דוד קודיש

1