סרט לסופשבוע – הקרודים

בזמן האחרון באולפני "דרימוורקס" היו עסוקים בעיקר בהפקת סרטי המשך ללהיטים הגדולים והותיקים שלהם. הסרט החדש והמהנה שלהם, "הקרודים", מוכיח ...

12:00
  /  
15.03.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה

בשנת 2001, אחרי שנים ראשונות לא קלות, קיבלו אולפני האנימציה של "דרימוורקס" את ההכרה שעליה הם חלמו הרבה זמן. "שרק", שהתבסס בצורה חופשית על ספר באותו שם ועשה צחוק מכל אגדות הילדים המוכרות, הפך ללהיט ענק בכל העולם ונתן ל"דרימוורקס" את תואר האח הצעיר, החצוף והחתרני של חברת "דיסני". השנים הבאות רק ביססו את המעמד הזה יותר כש"שרק 2", "תפוס ת'כריש", "מדגסקר" ו"קונג פו פנדה" מביאים בזה אחר זה לבתי הקולנוע מיליוני ילדים והורים כשהם משלבים בצורה מושלמת בין אנימציה מתקדמת, צוות מדבבים מהשורה הראשונה של כוכבי הוליווד, סיפור טוב, פסקול מגוון וקצת בדיחות למבוגרים. בזמן האחרון היה נראה שהם קצת מחפפים. אמנם היו להם גם כמה יציאות מעניינות כמו "מעבר ליער", "הדרקון הראשון שלי" ו-"כוורת בסרט" אבל רוב הסרטים שיצאו עד עכשיו התחלקו ל-2 קבוצות עיקריות. או סרטי המשך ללהיטים מפעם שנוצרו בעיקר כדי לעשות כסף ודי ביזו את המקור או סרטים פושרים כמו "מפלצות נגד חייזרים" ,"מגה מוח" ו"שומרי האגדות". השבוע יוצא לבתי הקולנוע הסרט החדש שלהם "הקרודים". אני אגלה לכם סוד קטן שיישאר בינינו. כשראיתי את הטריילר לסרט אני חשבתי שאני לא אוהב אותו אבל לשמחתי הרבה הוא התגלה כסרט מהנה במיוחד שמוכיח שהם עדיין יודעים את העבודה שם ב"דרימוורקס".

העלילה

"הקרודים" מתמקד במשפחה של אנשי מערות קדמוניים. האבא גראג (ניקולס קייג'), האמא אוגה (קת'רין קינר), הבת הבכורה איפ (אמה סטון), הבן האמצעי טאק (קלארק דיוק), הסבתא (קלוריס ליצ'מן) ותינוקת היפראקטיבית בשם סנדי שחיים ביחד בתוך מערה וממעטים לצאת החוצה מחשש שיאבדו אחד את השני או ייטרפו ע"י חיות. רעידת אדמה חזקה שהורסת את המערה שעד אז שימשה להם בית גורמת להם לצאת למסע ולחפש בית חדש. תוך כדי הם נתקלים בעולם חדש ומדהים, מתעמתים עם חיות משונות מכל מיני סוגים וגם עם איתני הטבע, פוגשים נער מסתורי בשם גיא (ראיין ריינולדס) שמראה להם דברים חדשים ומעניינים שהוא המציא ושייראו לכם מאוד מוכרים ובעיקר מתלכדים ומכירים אחד את השני מחדש כמשפחה.

לביקורת

כל מי שאוהב סרטי אנימציה מאוד יאהב את "הקרודים". האנימציה חלקה וחדה והעולם הפרהיסטורי שאנחנו רואים על המסך הרחב ביחד עם הצמחים והחיות שעוצבו במיוחד לסרט נראה צבעוני, גדול וחי. הדמויות נראות הכי קרוב שיש לשחקנים חיים בדיבור, בהבעות הפנים ובתנועה שלהן וההקרנה התלת-מימדית מאוד מוסיפה לריאליסטיות של הסרט וזה בא לידי ביטוי בסצינות שיש בהן תנועה והתרחשויות מרובות על המסך כמו אקשן ומרדפים. הפסקול משלב בין התזמורת הקלאסית הרגילה שיש בסרטים לבין מוזיקת עולם שבטית, רוק ופופ והבדיחות, בעיקר בקטעים שבהם הקרודים נפגשים בפעם הראשונה עם דברים כמו נעליים, משקפי שמש, מטרייה, טלפון סלולרי או מצלמה מאוד משעשעות. החידוש הגדול ביותר בסרט הזה בעיני הוא העובדה שהסרט הצליח להביא למסך מצבים שונים של דינמיקה משפחתית מהסוג שקורה בכל בית. הריבים בין ההורים לילדים. ההומור המשפחתי. השיחות של ההורים שמדברים בשפת סתרים כדי שהילדים לא יבינו. ההצקות בין האחים. הפחד והמתח כאשר האבא פוגש בפעם הראשונה את החבר של הבת המתבגרת. הנוסטלגיה של סבתא וסבא ומה קורה שמגיעה חיית מחמד הביתה, שגרמו לצחוקים רמים באולם, לכל מיני התלחששויות בסגנון של "זה קרה גם לי" ולהרבה מחיאות כפיים בסוף. לזה אחראים התסריטאים שכתבו את זה בצורה מעוררת הזדהות וגם צוות המדבבים המצוין של הסרט, קת'רין קינר, אמה סטון ,ראיין ריינולדס, קלארק דיוק והמדבבים שביצעו את הקולות של החיות השונות כשמעל כולם בולטים ניקולס קייג' שגונב את ההצגה בתור גראג האב המגונן, ההיסטרי וה"פולני" (כשיצאתי מהאולם שמעתי כמה שאמרו שזה התפקיד הכי טוב שלו מזה שנים) וקלוריס ליצ'מן שנהנית מכל רגע מהמשפטים המצחיקים עד דמעות של הסבתא.

בקיצור- מתאים לכל המשפחה ועדיף בתלת מימד (יש גם דיבוב לעברית).

הקרודים- ארה"ב 2013, 98 דק'. תסריט ובימוי: קירק דה-מיקו וכריס סנדרס. קולות: ניקולס קייג', קת'רין קינר, אמה סטון, ראיין ריינולדס, קלארק דיוק, קלוריס ליצ'מן. קולות דיבוב עברי: יואב בר-לב, רבקה מיכאלי, דקלה הדר, רמה מסינגר,איתי ג'רופי, לירון לב. תרגום ועיבוד : דניאל מגון. בימוי דיבוב עברי: נינה לילית אמיר. הפקת דיבוב עברי: וידאופילם אינטרנשיונל.


לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – הקרודים


12:00
  /  
15.3.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1