סרט לסופשבוע – ארץ אוז

"ארץ אוז", סרטם החדש של אולפני דיסני והבמאי סם ריימי, מצליח להפתיע לטובה ולבלוט בין כל העיבודים המודרניים לספרי ילדים ...

11:00
  /  
08.03.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה

הספר "הקוסם מארץ עוץ" נכתב לפני 101 שנים  ע"י הסופר האמריקאי ל. פרנק באום. מאז שיצא לראשונה הפך הספר לאחד מספרי הילדים האהובים ביותר, זכה בהצלחה מסחרית ובפרסים רבים ותורגם ללא מעט שפות. במהלך השנים נעשו לספר לא מעט עיבודים קולנועיים וטלוויזיוניים, עלילתיים, מצוירים, מוזיקליים ואפילו פארודיים. הבולט מכולם היה כמובן הסרט שביים ויקטור פלמינג ב-1939 שבו שיחקה ג'ודי גרלנד בתפקיד דורותי ושהוליד את להיט הענק "שם מעבר לקשת". גם אולפני דיסני ניסו לעשות עיבוד משלהם לספר הידוע. במהלך השנים נכתבו לא מעט תסריטים שנזרקו לפני שלב הפיתוח שלהם אבל תסריט אחד שנשלח להם לפני 3 שנים ביחד עם ההצלחה המפתיעה של "אליס בארץ הפלאות" פתחה להם את התיאבון. הם שכרו את סם ריימי, הבמאי המוכשר של טרילוגיית "ספיידרמן" כדי להוביל את הפרויקט והתוצאה היא "ארץ-אוז". סרט שמצליח להפתיע לטובה ולבלוט בין כל העיבודים המודרניים לאגדות הילדים שיצאו לאחרונה ומעניק פרשנות מרעננת ומקורית לסיפור הידוע.

העלילה

"ארץ אוז" נותן לנו מבט לאירועים שקרו לפני העלילה שסופרה בספר ומתמקד בקוסם. אוסקר "אוז" דיגס (שאותו מגלם ג'יימס פרנקו) הוא קוסם קטן וחסר בטחון שמתפרנס בדוחק ממופע קסמים שהוא מקיים בקרקס נודד. יום אחד, כאשר הקהל בהופעה שלו חושב שהוא עבד עליהם הוא מנסה לברוח מהקרקס, נסחף לתוך סופת טורנדו אימתנית ומגיע לארץ אוז, מקום קסום שנשלט ע"י מכשפה רעה. תושבי ארץ אוז מאמינים שאוסקר הוא בעצם קוסם גדול שאמור לרדת מהשמיים, להפוך למנהיג שלהם ולהציל אותם ואת כל ארץ אוז מידיה של המכשפה הרעה. בהתחלה הוא קצת מפחד וחושב שהוא לא מתאים, אבל הוא מחליט לעזור להם ובדרך גם מגלה את עצמו מחדש. תוך כדי שהסרט מתקדם הצופים מגלים כל מיני פרטים מעניינים שעוזרים להם לקשר את הסיפור של הסרט לסיפור של הספר וכמובן שכמו כל סרט של דיסני מסתתרים כאן ערכים חיוביים של חברות, עזרה לזולת והגשמה עצמית.

לביקורת

נתחיל בגילוי נאות קטן.-"ארץ אוז" מוקרן בארץ ב-3 גרסאות שונות, תלת-מימד, דו-מימד ואיימקס.  אני צפיתי בגרסת האיימקס שלו שמשדרגת לחלוטין את חווית הצפייה בסרט. בנוסף למצלמות הרגילות הסרט צולם גם במצלמת איימקס, מה שגורם לעולם הדמיוני של ארץ אוז להשתלט בצורה חדה וברורה על כל המסך הענק, האפקטים המיוחדים נראים מציאותיים מתמיד והסאונד אמנם טיפה חזק אבל צלול, ברור ובוקע מכל מקום באולם. שווה מאוד לנסוע לראשל"צ בשבילו אבל אם אתם מעדיפים לחסוך מעצמכם את הנסיעה אז תלכו לראות את הסרט באולם קולנוע ועל מסך כמה שיותר גדול. מבחינת הסרט, בדיסני ידעו טוב מאוד שהם הולכים על בטוח כשהם הפקידו את בימוי הסרט בידיו של סם ריימי. ריימי מוכיח כאן שהוא מספר סיפורים מצוין ובמשך 131 דק' הוא מוביל את הצופים למסע מרגש בתוך העולם הדמיוני של ארץ אוז מבלי שאף אחד יתעייף או ישתעמם (מה שאישית, לי קרה באחד מאותם עיבודים מודרניים לאגדות ילדים שיצאו לקולנוע). הוא עושה את זה באמצעות התסריט שנשען לא מעט על הסיפור הידוע אבל תוך כדי גם נותן לו טוויסט קטן שאף אחד לא חשב עליו. באמצעות הצילום שמערב שחור-לבן וצבע, מתכתב עם הסרט של ויקטור פלמינג מ-1939 וגם עושה כבוד לקולנוע האילם של פעם ולסרטים של סטיבן שפילברג. באמצעות האפקטים המיוחדים והאנימציה הממוחשבת שבראו את ארץ אוז בדיוק כמו שפרנק באום התכוון בספרים שלו. באמצעות הפסקול המכשף של דני אלפמן הגאון והאפקטים הקוליים המקפיצים ובאמצעות אנסמבל מעולה של שחקנים שמשלימים אחד את השני. ג'יימס פרנקו מעורר הזדהות בתפקיד הראשי של אוסקר/אוז, מישל וויליאמס תגרום לכם להתאהב בה בתפקיד גלינדה המכשפה הטובה, מילה קוניס ורייצ'ל וויז בתפקידים מפתיעים מאוד וזאק בראף וג'ואי קינג בתפקידים שהם חצי מצולמים וחצי דמויות אנימציה ממוחשבת שלא הייתם מאמינים שהם מצוירים.

בקיצור-  סרט שמומלץ לצפייה של כל המשפחה (אבל לא לילדים קטנים כי הוא עלול להיות טיפה מפחיד. גיל 7 ומעלה יאהבו) ועדיף בקולנוע ועל מסך כמה שיותר גדול.

ארץ אוז- ארה"ב 2013  131 דק'. בימוי: סם ריימי. תסריט: מישל קמפנר ודיוויד לינדסי-אדבייר. שחקנים: ג'יימס פרנקו, מישל וויליאמס, מילה קוניס, רייצ'ל וויז, זאק בראף, ג'ואי קינג, ביל קובס, טוני קוקס, אביגייל ספנסר.

 

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – ארץ אוז


11:00
  /  
8.3.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1