סטרימר Dune HD Base 3D – סוף סוף הוא כאן

כותרי Blu-ray בתלת מימד, קבצי mkv בקצב נתונים גבוה, אפילו קבצי DivX הגיעו לקרביו של ה- Dune HD Base 3D. ...

7:30
  /  
26.02.2013
  
מאת: זיו רוזנפלד
הקדמה

הקדמה

חברת Dune HD משיקה השנה את הדור הראשון מתוצרתה של סטרימרים תומכי תלת מימד ולכן זוהי הולכת להיות שנה מסעירה עבורה. אחד הדגמים הראשונים שהולכים להיות מושקים הינו ה- TV-303D אשר מכיל מקום לכונן קשיח פנימי 2.5 ומגיע במארז קטן וקל להתקנה. הדגם השני ונושא כתבה זו הינו ה- Base 3D אשר מגיע במארז גדול יותר אשר ישתלב יפה עם הרסיבר ושאר הציוד בארונית המערכת בסלון וידע לנגן כל תוכן בתלת מימד שקיים היום, אך בעל חסרון של ניגון ללא תפריטים. הסטרימר שיענה על חסרון זה הינו ה- Max 3D אשר אמור להיות מושק בהמשך השנה וגם יהיה בעל כונן Blu-ray פיזי. מכשיר זה יהיה הנסיון הראשון של חברת Dune HD להציג סטרימר מבוסס Intel, אשר מעבר ליכולות סטרימינג רגילות, ידע גם להציג תפריטי Blu-ray מריפים ובכך הוא יהיה הסטרימר היחיד שידע לעשות זאת בימינו.

בכתבה זו נעסוק ב- Base 3D, אחד הדגמים המושכים ביותר שיש לחברה להציע. עם מארז איכותי, צג VFD מרכזי, אפשרות להזנת כונן קשיח 3.5" ויכולות Playback של תלת מימד עבור כל הפורמטים הקיימים כיום.

 

הקנקן 

כמו כל סטרימר קודם מבית Dune HD, יש כאן הקפדה ראויה על כך הפרטים, החל מקופסת הקרטון, דרך מבנה הספוגים אשר תומכים בסטרימר ועד לסט הכבלים המצורף לאריזה. החברה דאגה לכבל HDMI, כבל רשת, אנטנה לחיבור אלחוטי, סוללת לשלט ועוד. לא יוצא דופן לעומת סטרימרים אחרים, אבל תמיד טוב לראות שאנחנו מקבלים את כל הדרוש לנו על מנת לתפעל את המוצר החדש שקנינו ללא צורך בנדידה לחנות מקומית על מנת לקנות אביזר משלים.

מארז ה- Base 3D עבר שדרוג מזה של דגם ה- Base 3.0 הקודם. המארז של ה- Base 3D מרגיש איכותי, נראה אלגנטי ובעל חזות של מוצר מדף מן השורה. התצוגה כעת מרכזית, כאשר בצד ימין נמצא מספר כפתורים פיזיים עבור Playback, מתחתם מחבר USB 2.0 אחד (חבל שלא סופק כיסוי תואם מארז למחבר על מנת לשמור על אחידות במראה), יציאת אוזניות 3.5mm (לא נראה שמיש במיוחד) ולצידו כניסת SD עבור הצגה מהירה של תמונות וקטעי וידאו מהמצלמה הדיגיטלית שלכם. בצד שמאל נמצא מגירה נוחה להכנסת כונן קשיח בגודל 3.5".

ספק הכח הינו פנימי, קירור אקטיבי גם כן נמצא כאן (הקירור די חרישי ומהירותו נשלטת בצורה אוטומטית על ידי הסטרימר) וסט מחברים אנאלוגים גם כן נוכל למצוא באחורי הסטרימר, כאשר סביר להניח שמה שמעניין אתכם זוהי רק יציאת ה- HDMI 1.4, זוג מחברי USB 2.0 ומחבר האתרנט 1000BASE-T.

 

 

 

מה שיש בתוך הקנקן 

החל מתחילת שנת 2013, כל חברה שמתכוונת לשחרר לשוק מוצר אשר מתעתד להציג תכני Blu-ray, חובה עליה להציג במוצר הגנת תוכן מסוג Cinavia, אשר בנויה להפסיק Playback של כל תוכן לא מקורי או חוקי שהיא מזהה. הרבה מאוד מהתכנים המנוגנים מעל סטרימרים הינם כאלו ולכן מימוש Cinavia בסטרימר הופכת אותו לחסר שימוש עבור רוב המשתמשים. יצרני הסטרימרים יודעים זאת ולכן, חברת Dune HD לא מתכוונת להציג ב- Base 3D יכולות של הצגת תכני Blu-ray עם תפריטים. על ידי קבלת ההחלטה הזאת, ה- Base 3D נכנס לקטגוריה של סטרימר בלבד ולכן הוא יהיה חף מהגנת Cinavia ובעל יכולת להציג את כל התכנים כיום, מלבד Blu-ray עם תפריטים.

עוד בנושא: Cinavia – האם מדובר בנוק אאוט להורדות הפיראטיות? 

המעבד הטמון בקרבי ה- Base 3D הינו SMP8672 מסדרת ה- SMP8670 של חברת Sigma Designs. בעל זכרון RAM בנפח של 512MB, זכרון Flash של 256MB, מהירות שעון של 800MHz, תמיכה בתלת מימד לכל סוגי (SBS, TAB, Blu-ray MVC) וערך DMIPS שעומד של 2210, אשר אמור להיות חזק דיו עבור Playback תקין של כל התכנים כיום והצגה מהירה של דפי ה- MovieJukeBox.

למי שמוכרת לו הסדרה SMP8670, זה לא במקרה. הדור הקודם של אותה סדרת מעבדים אשר חף מיכולות תלת מימד, יצא בתחילת 2011 ומעבד ה- SMP8670 כבר הוצג בסטרימרים כמו Dune TV-101, TViX Xroid B1 Mini או ה- PopBox V8. מעבד ה- SMP8672 אשר עושה בו שימוש ה- Base 3D, בעל אותה ארכיטקטורה, רק עם תוספת של יכולות תלת מימד. 

ה- Base 3D מגיע גם עם אפשרות להתאמת דונגל DVB-T אשר יהיה שמיש עבור קליטת שידורי עידן+. יתרון טוב לאלו אשר רוצים מינמליזם בסלון או בחדר השינה בו הנדל"ן עבור ציוד מסוג זה יקר. הדונגל המדובר איננו כלול עם ה- Base 3D וניתן לרכישה בנפרד כאשר עלותו מעבר לים עומדת על $80. היבואן המקומי כיום לא מחזיק למכירה את הדונגל התואם. ראוי להזכיר כי חברת Dune HD משווקת גם את ה- TV-303D אשר מהווה סטרימר דומה ל- Base 3D מבחינת מעבד ויכולות, אך מגיע במארז קטן יותר עם מקום לכונן קשיח 2.5" בלבד.

על ספסל הבחינות

מהירות העברת תכנים לכונן הקשיח הפנימי

מחבר הרשת במהירות 1Gb אמור לאפשר לנו יכולת העברת קבצים במהירות גבוהה לכונן הקשיח הפנימי של הסטרימר. לרוב אין צורך בזה, מכיוון שאם הסטרימר ברשת הביתית שלנו, במצב אופטימלי סביר להניח שננגן את התכנים מהתקן NAS אשר מרכז את התכנים, ממחשב ברשת או מכונן קשיח חיצוני אליו העתקנו את התכנים מוקדם יותר. במקרים פחות אופטימלים, הסטרימר נמצא ברשת אלחוטית או שהמחשב אשר מכיל את התכנים, איננו פנוי לטובת שיתוף הסרטים או מכובה, לכן לפעמים קיים הצורך להעתיק את התכנים לתוך הכונן הקשיח בתוך הסטרימר ובכך יש לנו אפשרות לכבות את המחשב בבית.

עיקרי מפרט מחשב הבדיקה:
מעבד: Intel Core i5 650
כונן קשיח: Kingston SSDNow V100 בנפח 128GB
חיבור רשת: Realtek PCIe GBE במהירות 1000Mbps.

כאשר אנחנו בוחנים העתקות קבצים לסטרימר, לרוב אנחנו מעתיקים קבצים גדולים וזאת הבחינה שבוצעה כאן, העתקת קובץ בנפח של 10GB מהשרת אל תוך הכונן הקשיח בסטרימר. 

התוצאות: תחת פרוטוקול SMB, מהירות ממוצעת של 14MBps 


 

MovieJukeBox

אין ספור מילים כבר נכתבו על החשיבות של פתרון MovieJukeBox בכל סטרימר, כלומר הצגה גרפית של הסרטים והפרקים בסדרות עבור שימוש נוח בסלון הביתי בתום יום עבודה. האלטרנטיבה של בחירת סרט לניגון מתוך רשימה של קבצים נראה בהשוואה כמו המשך יום העבודה במצב Debug…

חברת Dune HD איננה מציעה פתרון MovieJukeBox מובנה בסטרימר ודורשת כי עבור מימוש פתרון כזה, יש להתקין אפליקציה ייעודית על מחשב והסטרימר ידע לקרוא את קבצי התוצאה הללו.

כמו בכל הסטרימרים הקודמים של חברת Dune HD, הפתרון הנפוץ ביותר הינו זה של Zappiti אשר ניתן להורדה בחינם. השימוש וההגדרה של ה- Zappiti לשימוש איננו מסובך והוא מומלץ עבור חוויה מרשימה וידידותית יותר. יש לציין כי Zappiti יצא לאור על ידי המשווק הצרפתי של חברת Dune HD אשר גם מציע סטרימר בשם Zappiti Player אשר מהווה דגם של Base 3D, אך עם כיתוב של המשווק על החזית של הסטרימר וקושחה שונה במקצת.


כך נראה פתרון ה- Zappiti מעל ה- Dune


כך נראה פתרון ה- Zappiti מעל ה- Dune


פרטי סרט כפי שזמינים ב- Zappiti

 

ניתן להתאים פתרונות נוספים, כגון My MoviesMovienzierDuneX ועוד. חברת Dune HD הקימה אפילו דף מיוחד באתר שלה אשר מרכז את כל הפתרונות. 

 

יכולות ניגון Blu-ray, mkv ותלת מימד

mkv
עד לפני לא הרבה שנים, היו די הרבה סוגי קבצים שאנחנו היינו מחפשים תמיכה בהם עבור הסטרימר שלנו. כיום הסצנה די מתמקדת במספר פורמטים בודדים, כאשר הבולט בהם הינו מעטפת Matroska עם פורמט וידאו פנימי מסוג MPEG-4 AVC בפרופיל [email protected]

הפורמט הזה נהיה כל כך פופולרי, שכיום כמעט כל סטרימר מסוגל להציג אותו בהצלחה. ה- Base 3D אינו שונה. מעטפת mkv מסוגלת להכיל בין היתר מספר פסי קול, כתוביות PGS או ASS (האחרון משמש לעיתים עבור כתוביות בעברית), כאשר ה- Base 3D מאפשר תוך כדי Playback לדלג בין כל הבחירות הקיימות בתוך מעטפת ה- mkv. מי מבינכם שטורח ומאחד את קבצי התרגום שלו בעברית אל תוך מעטפת ה- mkv, ישמח לגלות כי ה- Base 3D מציג בצורה תקינה כתוביות בעברית כאשר הן מוטמעות בפורמט ASS, כולל אפילו הצגת ניקוד לתרגום.

אם אתם מאלו אשר נוהגים לנגן את גרסאות ה- Remux תחת מעטפת mkv אשר מגיעות מכותרי Blu-ray ובנפח של כמה עשרות ג'יגה, ה- Base 3D ינגן גם אותם בהצלחה, כולל Bitstream עבור פורמטי קול מסוג DTS-HD Master Audio או Dolby TrueHD.

בנוגע לתלת מימד, תחת מעטפת mkv נפוץ כיום למצוא שני פורמטים של תלת מימד, הראשון הינו מסוג SBS והשני הפחות נפוץ הינו מסוג TAB. ה- Base 3D גילה תאימות בין שני סוגי הקבצים, כולל כאלו ברזולוציות של 720p או 1080p וכתוביות נפרדות בפורמט SubRip או ממשק המשתמש של הסטרימר, הוצגו בצורה תקינה.

תפריט בחירת סוג התלת מימד במידה וקובץ ה- mkv 3D לא זוהה נכונה

בעיה קטנה עם התרגום, כאשר שורה מתחילה עם מספר, המספר יוצג בסוף השורה ולא בהתחלה כפי שנדרש.

כיוון ידני בסטרימר של מצב התלת מימד הינו פעולה מיותרת מכיוון שאנחנו נרצה כי הסטרימר יבצע זיהוי עצמאי של סוג התלת מימד ויכוון את הסטרימר בהתאם. על מנת לקבל מימוש זה, חברת Dune HD הכניסה תמיכה ב- MK3D, אשר מאפשר זיהוי של סוג התלת מימד בקובץ ה- mkv לפי תג מיוחד. כמובן שעל מנת שהקובץ יזוהה כך, הוא צריך להיות מסומן בהתאם. בתוך קונטיינר Matroska ניתן למצוא מקום מיוחד לזה ב- Header של כל קובץ mkv ועל מקודדי הקבצים רק לסמן את הקבצים כראוי לסוג התלת מימד שהקובץ מכיל. קובץ עם Header כזה נראה כך:

 

מכיוון שהמודעות לקיום הערך ב- Header נמוכה כיום, אין הרבה קבצים בנמצא עם ערך מתאים, אך מי שבאמת רציני לגבי קבצי התלת מימד שלו, יכול להכניס את הערך בעצמו לבד לקבצים בעזרת Header Editor אשר קיים ב- mkvtoolnix. 

במידה ואין לכם מושג לגבי ה- Header של הקובץ, הכי פשוט זה להוסיף לשם הקובץ 3DSBS. עבור תכנים מסוג Side-By-Side או 3DTAB. עבור תכנים מסוג Top-And-Bottom, כנ"ל גם לגבי קובץ התרגום לסרט.

דוגמה לשמות הקבצים כפי שצריכים להקרא: 

Side-By-Side
Before: movie.mkv
After: movie.3DSBS.mkv

Top-And-Bottom
Before: movie.mkv
After: movie.3DTAB.mkv

שימו לב כי יש כותרים מסוג 3D-H-SBS אשר גם כן נפוצים כיום, עבורם לא יתבצע זיהוי אוטומטי ויש להוסיף לשמם את מחרוזת ה- 3DSBS. על מנת לקבל זיהוי אוטומטי מצד הסטרימר.

ה- Base 3D מכיל זיהוי Frame Rate מסוג 24/50/60 לפי סוג התוכן המנוגן עבור איכות Playback גבוהה. למי שחושש מוידאו מוסתר בשל Overscan, הרצת תבנית וידאו לבדיקה זו, הצליחה לאשר עבורנו כי הוידאו מוצג במלואו ללא Overscan.


 

Blu-ray
כאשר נרצה לנגן כותר Blu-ray ב- Base 3D, יפתח לפנינו רשימה אשר תייצג את ה- Playlist-ים הקיימים עבור הכותר. בדרך כלל יש לבחור ב- Playlist הארוך ביותר עבור כמתאים עבור הסרט, כאשר ייתכנו מקרים בהם הארוך ביותר ייצג דווקא את גרסת הבמאי ולא זאת שהתכוונו לנגן. במקרה כזה, ניתן בקלות להחליף את ה- Playlist למתאים תוך כדי ניגון על ידי כפתור ה- POP UP MENU בשלט.


הצגת רשימת ה- Playlists עבור כותר ה- Blu-ray. בכמעט כל המקרים יש לבחור בראשון או בארוך ביותר

 


כוכבית לצד Playlist מציינת כי ה- Playlist מכיל מבנה מסוים אשר לא נתמך במלואו על ידי מנגנון ה- BD Lite
עדיף לא לבחור ב- Playlist כזה

 


 שימו לב לאזכור כי הכותר הוא בתלת מימד על ידי ה-3D לצד הרזולוציה


גישה לתפריט החלפת ה- Playlist, כתוביות, פסי קול ועוד תוך כדי Playback על ידי כפתור ה- POP UP MENU


תפריט החלפת הפסקול 

האלגוריתם הזה של בחירת ה- Playlist המתאים נקרא BD Lite והוא די מדייק ברוב הפעמים בהם הופעל. מכיוון שהוא כל כך יעיל, הייתי מצפה שחברת Dune HD תהיה קצת יותר ידידותית כלפי המשתמש ובכל פעם שהמשתמש בוחר כותר Blu-ray לניגון, הסטרימר ישר יתחיל לנגן אותו מה- Playlist הארוך ביותר, ללא התערבות מהמשתמש כפי שיש כיום, מכיוון שלרוב זהו ה- Playlist המתאים. זוהי הצעה לייעול וכך נהגה לדוגמה חברת Popcorn Hour עם ה- A-400. הדבר מאפשר עבודה שקופה יותר כלפי המשתמש והרבה יותר ידידותיות. תתחילו להסביר לאנשים מאותגרים טכנולוגית שהם צריכים לבחור מהרשימה את הרשומה עם האורך הארוך ביותר ותבינו למה האלטרנטיבה של התחלת ניגון ישירה הינה ידידותית יותר.

אחרי שעברנו את בחירת ה- Playlist והכותר מתחיל להתנגן, תשמחו לדעת כי ניתן לראשונה בסטרימרים לבית Dune HD להתאים כתוביות SubRip עבור כותרים כאלו. את התרגום ניתן להציג במהלך ה- Playback של כותר ה- Blu-ray על ידי התאמת שם קובץ הכתוביות כזהה לשם קובץ ה- ISO או על ידי מיקומו תחת תיקיית ה- BDMV עם השם index.srt


תפריט הכתוביות כאשר כתוביות ה- index.srt נבחרות כברירת מחדל במידה ואפשרתם זאת בהגדרות הסטרימר

בנוגע למהירות התחלת הנגינה עבור כותרי Blu-ray, הכותר עצמו החל לנגן תוך פחות מחמש שניות וזה מהיר בהשוואה ל- A-400 למשל אשר לעיתים דורש 15 שניות עבור אותו כותר.

בנוגע ליציבות ה- Playback, הניגון היה תקין ברוב הכותרים, כאשר רק במעברים בין קבצי m2ts בכותרים מסוג Branched Blu-ray נצפו גמגומים או בזמן ניגון קבצי ssif כחלק ממבנה Blu-ray 3D. עבור הרוב הגדול של הכותרים, הניגון היה תקין, עם Trickplay שמגיב מהר יחסית למתחרה A-400 מבית Popcorn Hour ומעל הכל – יציבות באמת טובה. עם ה- Base 3D הצלחתי לנגן קרוב ל- 100 כותרים Blu-ray ברציפות, כלומר כמה שניות מכל כותר על מנת לבדוק תאימות. עם ה- A-400, היה צורך לבצע אתחול לסטרימר לאחר כל 4-5 כותרים מכיוון שהסטרימר סירב לנגן כותרים נוספים. בנוסף, זמן התחלת ה- Playback הארוך ב- A-400 לעומת זה ב- Base 3D הינו ארוך בצורה בלתי הגיונית.

הסיבה לכך שה- Base 3D מפגין יציבות גבוה יותר לעומת ה- A-400 נובעת בפלטפורמה שלו, היא בית שנתיים לערך וכבר עברה מספר רב של שיפורים על ידי Sigma Designs. ה- SMP8910 עליו נשען ה- A-400, מהווה פלטפורמה חדשה יותר שאומנם מכילה יכולות מתקדמות יותר כמו עיבוד תמונה VXP ויכולות מעבד טובות יותר, אך היציבות שלה בעוכרה. יש להניח כי היכולות של מעבד ה- SMP8910 ישתפרו, אך נכון לרגע זה, ה- SMP8670 מפגין יכולות שמישות יותר.

חברת Dune HD מודעת לנושא של גמגומים בכותרי Branched Blu-ray והבטיחה לטפל בנושא בעתיד. חשוב לציין כי חלק גדול מהטיפול צריך להגיע מחברת Sigma Designs וברגע שהאחרונה תציע שיפור בתחום זה, נוכל לראות בשאיפה את הגמגומים הללו מפסיקים וה- Base 3D יהיה ראוי עבור צפייה בכל סוגי הכותרים מהרשת הביתית.

בנוגע לזיהוי תקין של כותרי ה- Blu-ray, נתקלתי בכותר בודד אשר הניב מסך שחור במהלך הנסיון לניגון שלו. אותו כותר בדיוק נוגן בהצלחה מעל ה- Popcorn Hour A-400. ניתן להניח כי ייתכנו כותרים נוספים אשר יסבלו מבעית זיהוי ולכן לא יצליחו להתנגן מעל ה- Base 3D.

 

בכותר Brave למשל, נצפה חוסר סנכרון אודיו-וידאו, כאשר ה- Popcorn Hour A-400 ניגן את הכותר בצורה תקינה.

 

 

 

למי מבינכם אשר מצלם הרבה עם המצלמה ומעניין להשתמש בסטרימר עבור צפייה בצילומי הוידאו, ראוי לציין כי ה- Base 3D חסר יכולת פענוח של Motion JPEG, אחד הפורמטים הנפוצים במצלמות דיגיטליות וזוהי מגבלה אשר טמונה במעבד ה- Sigma Designs עליו נשען הסטרימר.

 

Dune HD Base 3D vs. Popcorn Hour A-400 

אחד המתחרים החזקים ביותר כיום מול ה- Base 3D הינו ה- Popcorn Hour A-400. מן הראוי שנציב אותם אחד מול השני. צבע ירוק מסמן עליונות לעומת המתחרה.

 
 
 
למרות שמספר הקוביות הירוקות אשר מסמנות עליונות גבוה יותר בצד של ה- Popcorn Hour A-400, ה- Base 3D הציג עליונות בזוג מהקריטריונים הכי חשובים – יציבות ו- Playback. ה- A-400 לעומתו נראה ומתנהג כמו מוצר לא בשל, אשר דורש אתחולים רבים מידי עבור פעילות תקינה והמהירות האיטית שהוא מפגין בזמן ביצוע Trickplay או כאשר נרצה להתחיל לנגן כותר, ארוכה בצורה בלתי הגיונית.
סיכום

סיכום

הסטרימרים של Dune HD מתאפיינים ב- Playback נטו. לא תמצאו כאן חנות אפליקציות (בקרוב אגב זה ישתנה) או שלל פתרונות MovieJukeBox. השם שבנו לעצמם Dune HD במשך השנים היה של סטרימרים לעניין, כאלו שמוציאים מהקופסה ועובדים איתם. עם תאימות טובה אחורה ויציבות שלא תגרום לכם כל הזמן להתכופף ולשלוף כבלי חשמל מאחורי הסטרימר. הבשורה הגדולה של ה- Base 3D הייתה צריכה להיות תלת מימד. הוא באמת מביא לשולחן את היציבות שהכרנו מהדגמים הקודמים, יחד עם יכולות תלת מימד והכל במארז אטרקטיבי למראה, אך אחד הדברים שהכי חסרים כאן הינו יכולת ניגון תקינה של כותרי Blu-ray מסוג Branched. ניתן לצאת להגנת ה- Base 3D ולומר כי גם למתחרה מבית Popcorn Hour אין יכולת כזאת, אך עדיין, חוסר זה מעיב במקצת על יכולות הסטרימר ומונע מאיתנו לנגן בצורה תקינה חלק מהכותרים החדשים אשר יוצאים לאור.

 יצרניות יכולות אולי לשפר במעט את תדירות הגמגומים על ידי שינוי פרמטרים אשר קשורים ל- Buffering למשל, אך הגמגומים לא ייעלמו לחלוטין, לא כל עוד חברת Sigma Designs לא תציג פעם אחת ולתמיד תיקון לנושא.

 

אם נהיה כנים, רוב התכנים אשר נפוצים בבתי האב בתלת מימד הינם קבצי mkv – ופורמט זה נשלט היטב על ידי ה- Base 3D. הצגת כתוביות, תמיכה בקבצים בעלי קצב נתונים גבוה, תפריט נוח לבחירת פסי קול, שינוי תזמון התרגום, Trickplay זריז ועוד. ה- Base 3D שולט בקבצי mkv בתלת מימד בצורה נאותה. יתרון זה הינו גדול והוא מספיק משכנע ומצדיק עבור רכישה של ה- Base 3D למי שרוצה להנות מתלת מימד בבית. נכון שתמיכה נאותה בכל סוגי כותרי ה- Blu-ray בתלת מימד עדיין לא כאן, אבל למזלה של Dune HD, זהו תיקון אשר יכול להגיע בעתיד על ידי עדכון קושחה מתאים – ואז ה- Base 3D יקבל את כל המחמאות שהוא ראוי לקבל. 

לדיון בנושא: סטרימר Dune HD Base 3D – סוף סוף הוא כאן


7:30
  /  
26.02.2013
  
מאת: זיו רוזנפלד