אוזניות Philips Headphones SHL9700 – 'הכריות המנגנות'

פיליפס ממשיכה לירות לאוויר שלל אוזניות מעניינות. יצאנו לבדוק את דגם ה-SHL9700 שלהם ולראות מה הוא שווה בשטח.

7:00
  /  
17.02.2013
  
מאת: יוגב טמיר

האריזה

בדומה לאוזניות פיליפס הקודמות שנסקרו על ידי, ה- SHL4005, האריזה אינה מרשימה ונפתחה על ידי בזריזות ולכן גם הפעם אין תמונות של הקופסה המקורית. האריזה הינה אריזת קרטון עם חציה חלון פלסטיק מבפנים, משהו סולידי ופשוט.

יש לציין כי האריזה הנ"ל יותר צרה מאריזת ה-SHL4005 וזאת בשל כך שהן "שוכבות" בתוך האריזה (יפורט בהמשך).

האריזה מעט מורכבת לפתיחה ומלאה בחוטיי תייל שקושרים את האוזניה לתבנית פלסטיק שקופה כדי למנוע את תזוזת האוזניות בפנים. לוקח זמן לקונה לפתוח את כל החוטי תייל שקושרים את האוזניה למקומה וזה מעט מתסכל כשאתה נלהב לפתוח את המוצר החדש שעתה רכשת.

בתוך האריזה לצערי לא ניתן למצוא כלום מלבד האוזניה. נתון מעט מתסכל בהינתן העובדה שהיום מקובל למצוא בתוך אריזות אוזניות מתאם ל-1/4 אינצ' או נרתיק נשיאה.

נתונים טכניים

-מבנה: קשת פתוחות ("ON EAR")

-דרייבר: מגנט נאודיום , בקוטר 40 מ"מ

-טווח תדרים: 18-23Hz

-עכבה: 32Ohm

-כבל נחושת נקי מחמצן

-קונקטור מצופה זהב 3.5 מ"מ

-אורך כבל 1.2 מטר

SHL9700

האוזניות הן אוזניות מסוג אוזניות קשת, ניידות ופתוחות מהסוג שהתרגלנו למצוא בשוק במגוון צורות ותצורות שונות ומשונות

ה-SHL9700 של פיליפס הן קשת ON EAR, משמע- מפעילות לחץ ישיר על תנוך האוזן, דבר המתפרש בדר"כ באי נוחות (כאן זה לא מתרחש) ועל כן אגע בהמשך.

ה-SHL מלאות מראה יוקרתי כלפיי חוץ ועל כוסות האוזניה ישנה טקסטורה של חריטה ספירלית שמהפנטת ומושכת את העין כשהשמש מנצנצת בהם.

דבר מעניין שניתן למצוא ב-SHL9700 הוא מנגנון "השטחה" שמאפשר לשטח את מבנה האוזניות כך שהדרייברים מופנים לצד אחד. זה מנגנון נחמד ויעיל שמצמצם את גודל ובהנחה והיו נותנים נרתיק נשיאה עם האוזניות, זה היה נהדר.

עוד ניתן להבחין באוזניות הללו הוא הכבל הבודד המשתלשל מאוזניה שמאל. דבר שנפוץ בלא מאט אוזניות והינו דבר מאוד נחמד שמונע סירבול כבלים ומאוד אסטתי לאלו מאיתנו שלא אוהבים את ה-Y שמשתלשל לנו מתחת לצוואר.

טקסטורת החריטה הספירלית

נוחות ומבנה

כפי שציינתי קודם לכן, האוזניות מגיעות בתצורת קשת ON EAR שמפעילה בדר"כ לחץ ישיר על התנוך, אך כאן לא כך.

ה-SHL9700 ניחנו בכריות נוחות מאוד שמעניקות תחושה כאילו לקחתם את כרית השינה שלכם והצמדתם שתיים שכאלו לאוזניים.

אפשר להוסיף כי מבנה הכריות הזה גם מעניק אטימה קלה וחביבה מרעשיי רקע.

הכרית

תראו את הרכות ומידת השקיעה

הקשת של ה-SHL9700 מרופדת ונוחה. היא מצופה בבד דמוי עור כמו הכריות של האוזניה ומורידה מהעומס (הקל) של האוזניה מהראש.

ריפוד הקשת

ל-SHL9700 מנגנון "השטחה" שמאפר לסובב את דרייבריי האוזניה לאותו כיוון. זה פונקציה יעילה בניידות של האוזניות כך שיהיו שטוחות ויכנסו היטב בנרתיק (שלצערי לא קיים).

המנגנון הזה עובד בעזרת כדורית קטנה וקפיץ, שדוחף את הכדורית כלפיי חוצה. הגולה כמו מעין פין נתקעת בשקע בצד השני של האוזניות וככה נתפסת במצב רגיל בו דרייבר מול דרייבר (מצב האזנה).

תקריב על המנגנון הכדורי

האוזניות שוכבות להנאתן ומנצנצות לתאורת האור הפלורסנטי

קונקטור האוזניות מרגיש יוקרתי ועמיד. הוא מצופה זהב ונושא עליו את שם הדגם- SHL9700 והכיתוב של החברה- PHILIPS כדי שלעולם לא תשכחו מה מנגן לכם על הראש.

הקונקטור

האוזניות ללא ספק נווחות להפליא ואפשר להאזין בהם לאורך זמן בלי להוריד אותן. "הכריות המנגנות" זה טייטל שמתאים להן ללא ספק בעקבות הנוחות שנובעת מהכריות שלהן.

עוד אוסיף כי הכבל שמשתלשל מאוזניה שמאל עמיד, גמיש ביותר ואייכותי. הוא מגיע באורך מספק ועצם העובדה שיש רק אחד ולא בצורת Y, מקלה מאוד על השימוש והחוסר בסירבול הכבל מוכיח את עצמו לאורך הזמן.

תאונת עבודה

במהלך כתיבת שורות אלו ופרק הזמן שבחנתי את האוזניה קרתה לי תאונה.

האוזניה חדלה לפעול בצד ימין באחת הפעמים ששיניתי את מידת האוזניה בהתאם למידת הראש שלי. דבר זה הפתיע אותי מאוד בשלב כה מוקדם מכיוון והאוזניות שעברו תחתי הגיעו אליי חדשות מהקופסה!

כאיש DIY שהתנסה בעברו בפירוק אין ספור של אוזניות ובעל תושיה לתיקון של פיצ'פקעס וכד', צללתי פנימה אל מקור הבעיה שתיארתי לעצמי שגרמה להפסקת אוזניה ימין מלפעול, ובהחלט צדקתי. מה שהתרחש הוא שחוט זעיר בצד ימין של האוזניה התנתק לו וכל שהיה צריך לבצע הוא לפרק חוליה קטנה מקשת האוזניה, למצוא את החוטים הסוררים שעשו הפרד ומשול- ולהלחימם יחדיו ליצירת מגע.

רואים את הנתק בחוט?

הסיבה לנתק הזה בחוט נובעת מכך שהחוט נגע בחלק המתכתי שזז בזמן שמשנים את מידת האוזניה- מגדילים ומקטינים, וזה קורה יחסית הרבה כאשר מקפלים האוזניה ומניידים אותה למידה הכי קטנה.

לצערי, דבר שכזה מוריד מערך האוזניה מכיוון והקהל הרחב לא נועד לבצע תהליך שכזה ביום-יום ויזרוק את האוזניה לפח. בנוסף לכך יוצא לחברת האוזניות שם רע כאשר הרוכש יפיץ לחבריו כי מוצר של חברה מסוימת מתקלקל מהר מאוד ולא שווה את הכסף הרב ששילמתם בעבורו.

שימו לב בתמונות הבאות כיצד הקשת מתכחכחת בחוט בזמן שמידת הקשת במצב פתוח ביותר וסגור ביותר:

במצב פתוח- המידה הכי גדולה של הקשת

במצב סגור- המידה הכי קטנה של הקשת. מתכת הקשת דורסת את הכבל.

חיש ומהר שלפתי את קרש העבודה, כליי עבודה קטנים ואת ה-WELLER (המלחם) שלי וביצעתי את התיקון הדרוש.

האוזניות תוקנו ונבדקו כי עובדות כעת בשתי הערוצים ויצאתי מסופק כי ניתן להמשיך את תהליך הבדיקה ושהאוזניות בריאות, שלמות ומנגנות!

נקודת ההלחמה

בדיקה עם הפלאפון כי האוזניות בהחלט תקינות כעת ומנגנות בשתי הערוצים

מבחן האזנה

לצורך בדיקת האוזניות הישתמשתי בעיקר בלפטופ מדגם NV57H13u של חברת Gateway בעל כרטיס קול און-בורד של רילטק מכיוון ורוב השימוש התבצע בבית בהאזנה למוזיקה וסרטים.

בשימוש קל באוזניות עם ה- cowon I7 ניכר כי המגבר שיושב בחובו של הנגן מבצע עבודת הגברה נחמדה וסוחט מעט יותר מהאוזניות.

הקבצים המנוגנים מקודדים ב-FLAC וחלקם הקטן ב-MP3 320KBPS.

דוגמן הבית

Eric Clapton – Star Mark Greatest Hits

Let It Rain- בשיר הזה האוזניות מאוזנות ביותר. שירתו של קלפטון נשמעת ברור וצלול והפריטות גיטרות נקיות ויושבות במקום במרחב הבמה.

I Shot The Sheriff- התופים מרשרשים ברקע בעדינות מדויקת לצעד הגיטרה באס שפורטת בעדינות ולא מכסה את הווקאל. הגבוהים הדוקים ומהנים מאוד בכליי ההקשה ובגיטרה. הגיטרה באס יורדת נמוך ,מאופקת ולא נמרחת.

Knockin' On Heaven's Door- בשיר זה אנו זוכים לקבל שירה נשית של זמרות הליווי של קלפטון לצד מפוחית שמלווה בעדינות את השיר. הבמה כאן לא קטנטנה, אך גם לא משהו גדולה כ"כ כפי שאני מצפה שאוזניות קשת יבצעו וזה מעט חסר לי כאן. יש לציין כי המפוחית מנסרת ונשמעת בדיוק כפי שצריכה להישמע. האוזניות כפיות מאוד בשיר זה והן מאוזנות עם הכלים.

It's In The Way That You Use It- זהו שיר קיצבי יחסית בעל מקהלה וסולו גיטרה. הגיטרה החשמלית לא ירדה נמוך מספיק. הקיק של התופים לא שמן מספיק והבמה נשמעת צרה.

Layla (Unplugged)- קטע אנפלאגד מטריף חושים של קלפטון על הגיטרה. הגיטרה לצד קולו של קלפטון נשמעים בצורה נקיה, חדה וברורה. התחושה המתקבלת מהאוזניות היא הופעה אקוסטית קטנה ונעימה עם אווירה חמימה.

Orphaned Land- The Never Ending Way Of Orwarrior

Sapari- שיר הפתיחה לאלבום של הרכב הרוק-מטאל הישראלי בעל הנגיעות המזרחיות. השיר עמוס בגיטרה, תיפופים מהירים ושירה נשית לצד גברית. השיר תופס תאוצה והמקצב עולה. האוזניות בתחילת השיר מבצעות את הווקאלים בצורה נקיה. התופים והנקישות על המצילות מהדהדות כראוי.

כאשר השיר עולה שלב ומאיץ ניכר כי הבאס משתלט על הבמה והווקאל נעלם מעט מאחור, אך ברגע שיש ירידה קלה במקצב- השיר מתייצב וכל הכלים זוכים למרחב שלהם.

Bereft In The Abyss- זוהי נעימה עם מקצב מזרחי מושך מאוד. השירה הווקאלית שבאה לצד שירת רקע נעימה מאוד, מושכת את אוזנו של המאזין בשל הצלילות שהאוזניה מקנה לשירה. ניכר כי האוזניה שומרת על כך גם בשיר הבא באלבום והכלים והשירה יושבים נהדר במרחב.

The Warrior- בשיר זה האוזניות נפתחות. הבמה נשמעת רחבה מאוד בשונה מאוד משאר האלבום. המילות פתיחה של השיר מצמררות ונשמעות כאילו הקטע יצא מסרט אימה. האוזניה שומרת לאורך השיר על הבמה הרחבה ועל צליל מאוזן בין השירה, הגיטרות והתופים.

Vayehi Or- קטע שנפתח עמוס ומורכב כלים רבים. האוזניות שומרות על המרכז ומאבדות את הקצוות. הווקאל נקי וברור, אך הבאס והגבוהים קצת מעורפלים ולא ברורים במרחב במת הצליל.

Matisyahu – Spark Seeker

Sunshine- שיר שעוטף את כל סקאלת הצלילים, מכיל הרבה גבוהים מסונתזים, באס דינאמי ושירה. הבאס יושב טוב במרחב, יורד במידה מספקת והדוק. שירתו של מתיסיהו נקיה וברורה, אך בערך באמצע השיר כאשר השיר מקבל נגיעות מסונתזות בגבוהים השיר "מתלכלך" ויש תחושת רעש לבן ("נמלים/שלג"- כפי שודאי אתם מכירים מהטלויזיות של פעם) על רקע השיר.

Fire Of Freedom- השיר הזה מכיל יותר עיבוד ממוחשב בסינת'ה ולצד הווקאל הוא יוצא "מלוכלך" ביותר באוזניות. יתכן מאוד שזה פגם בהקלטה שעדיין לא ייצא לי להבחין בו, אך זה מורגש לטעמי ללא ספק לאורך השיר הנ"ל בעיקר ולאורך שירים נוספים מהאלבום.

Summer Wind- השיר נפתח בפריטות בוזוקי, וסקסופון שמתלווה אליו וכעבור מכן שירה נשית. השירה יושבת קדימה בבמה לצד הכלים האחרים שמצטרפים לבמה ונשמעים צלול.

Tel Aviv'n- שיר שמכיל הרבה עיבוד ממוחשב, מכיל באס "קופצני והדוק" שהאוזניות מצליחות לשחזר בצורה נאה. יש לציין כי השיר הזה מתלווה לעוד מספר שירים באלבום שמכילים "לכלוך", שהוא עיבוד ממוחשב שלא יושב לי טוב באוזן.

Gregorian – Masters Of Chant Chapter V

Comfortably Numb- ביצוע שאני מאוד אוהב של הגרגוריאן ומכיר היטב. בשיר הזה האוזניות לא הצליחו לשחזר כראוי את נקישות הפסנתר שפותחות את השיר והן לא מספיק חיות. לאורך השיר מקבלים תחושה מאוד Midית. שהצליל לא מתרחב לכיוון הנמוך והגבוהים ויושב לו בספוט באמצע. זה לא שהצליל לא טוב, אבל הוא לא עולה מספיק גבוה ויורד דיו נמוך.

Silent Lucidity- השיר פותח בשירה ווקאלית עם פריטות גיטרה אקוסטית עדינה. האוזניות לא מצליחות להעביר את העומק של השיר, את השיר והמקצב העמוק שלו. הן נשמעות מעט חלולות ויתכן מאוד כי בעזרת דחיפה נאותה של מגבר מנורתי עם יצבעו קליל ויקבלו את הפוש הדרוש כדי לנגן כראוי את השיר הנ"ל.

A Weakened Sol- הביצוע של הגרגוריאן לשיר הזה מעניק לו קסם מסוים. נגיעה הודית קלה של קסיליפונים ופעמונים עם הרבה ווקאל כמו שהגרגוריאן יודעים לבצע. הביצוע של האוזניות נהדר, אך חסרה מעט חמימות ובמה רחבה כמו שהגרגוריאן זקוקים בשירהם כדי לשחזר את האפקט הווקאלי שלהם.

Stop Crying Your Heart out- זהו קאבר נהדר לביצוע של אוזיס, אך לצערי האוזניות מקנות לו תחושה בהירה והן לא מספיק שם.

The Unforgiven- האוזניות משחזרות בצורה נהדרת את השיר, אך ב-3:55 לשיר, יש סולו כינור שמאבד הרבה מאוד בעקבות המחסור בנופח הבמה.

סיכום

לאחר ה-SHL4005 של פיליפס שהסתמנו כאכזבה, הגיע תורן של ה-SHL9700 להראות שאומנם פיליפס מעדה, אך עדיין יודעת להפגין ביצועים.

ה-SHL9700 מביאות לנו את כל הטוב שחסר לנו ב-SHL 4005 בצורה מאוזנת ונקיה לצד נוחות נהדרת!

ניכר כי ה-SHL9700 שומרות על המיד היטב, אך יש להן גם גבוהים נהדרים וגם באס נחמד, בועט והדוק. הן מאוזנות יחסית להרבה אוזניות ומנגנות ביצועים אקוסטים בצורה יוצאת מהכלל לצד רוק-מטאל.

ביצועים שמכילים עיבודיי מחשב גרועים ישמעו לא בצורה מדהימה ויתכן כי לבעליי אוזניים חדות זה יציק.לגביי עיבודיי מחשב/סינת'ה טובים זה כבר חוויה שונה ויש שיפור.

אפשר לציין לחיוב את נוחות האוזניה שזו אחד מהצדדים היותר חזקים שלה, בשל כך שניתן להאזין להם לאורך הרבה זמן מבלי להוריד אותן מהאוזניים.

מנגד כשמגיעים לתחום הבניה אנו יכולים לראות שיש בעיה בניה קלה עם האוזניה שעלולה להתרחש לקונים כפי שארעה אצלי עם החוט שהתנתק בתוך קשת האוזניה- דבר מאוד לא רצוי!

לסיכום: האוזניות מראות כי לפיליפס יש הרבה להציע בנוחות חסרת פשרות לצד צליל אקוסטי נהדר ומאוזן שיזכה לעוד המון טוב בעזרת דחיפה ממגבר אוזניות. בקטגוריית ה-Value For Money הייתי אומר שהאוזניות מעט יקרות בהשוואה למתחרות בשוק שמציעות יותר בפחות כסף, ולכן רוב הקהל יסלוד מהן.

יתרונות:

+מראה יוקרתי

+צליל אקוסטי נהדר ומאוזן

+כבל בודד

+נוחות מאוד!

חסרונות:

-סכנת כשל מכני של נתק באוזניה- ראה: "תאונת עבודה" בביקורת

-במת צליל מצומצמת

-מחסור בגבוהים ונמוכים בקטעים עמוסים

-יחס עלות תועלת

מחיר: 499 ש"ח

לדיון בנושא: אוזניות Philips Headphones SHL9700 – 'הכריות המנגנות'


7:00
  /  
17.2.2013
  
מאת: יוגב טמיר

1