סרט לסופשבוע – כוננות עם שחר

למרות שכולנו כבר יודעים איך הוא נגמר. "כוננות עם שחר" מתגלה כמותחן מפתיע לטובה שמספק לנו הצצה מציאותית לעבודה השחורה ...

22:00
  /  
14.02.2013
  
מאת: איתמר נמרוד

הקדמה

הסרט "כוננות עם שחר" הוא הדוגמא הכי טובה לכך שבמאי הקולנוע הכי טוב הוא העולם האמיתי. כמה ימים אחרי שקת'רין ביגלו עשתה היסטוריה קטנה ונבחרה לבמאית הראשונה שזכתה באוסקר הבימוי והסרט הטובים ביותר על "מטען הכאב" (מי שעוד לא ראה, שיעשה לעצמו טובה ויראה), היא התחילה כבר לעבוד עם שותפה הקולנועי התסריטאי מארק בול על סרטה הבא. הרעיון היה לעשות סרט על הניסיון הכושל של הצבא האמריקאי לפלוש לעיר טורה בורה באפגניסטן, למצוא את בן-לאדן ולחסל אותו. הגרסא הראשונה של התסריט כבר נכתבה אבל החיסול של בן-לאדן במאי 2011 שינה את התכניות וביגלו ובול החליטו ברגע לשנות את התסריט ולהתמקד במרדף אחריו ובמה שהוביל לחיסול שלו. אחרי שנה וחצי של עבודה מאומצת יצא "כוננות עם שחר" למסכי הקולנוע כשהוא זוכה מצד אחד לשבחים ובפרסים בכל טקס אפשרי ומצד שני הוא זוכה לביקורת מפוליטיקאים ומקציני צבא בכירים על סצינות העינויים הקשות שמוצגות בסרט. אחרי צפייה מעמיקה בו אני יכול להגיד לכם ש"כוננות עם שחר" נותן ל-c.i.a את השירות הכי טוב שהוא יכול היה לקבל אי פעם.

העלילה

לביקורת שלי עוד נגיע. אבל לפני זה אני אספר לכם קצת על הסרט. "כוננות עם שחר" מתמקד במצוד אחרי הטרוריסט המבוקש ביותר בעולם וראש ארגון "אל קאעידה" אוסמה בן-לאדן דרך סיפורה של מאיה (שאותה מגלמת ג'סיקה צ'סטיין). מאיה היא סוכנת c.i.a צעירה ומלאת מוטיבציה שמצטרפת ליחידה של סוכני שטח שמטרתה היא להשיג מידע שיוביל אותם למצוא את בן-לאדן ואת האנשים הבכירים שעובדים איתו. הסרט חושף מידע שעד אז היה נסתר מעיני הציבור ומפרט בצורה מדויקת את שרשרת האירועים שהובילה למרדף הארוך והמתיש אחרי בן-לאדן, למציאתו ובסוף גם למבצע הצבאי שנגמר בחיסולו.

לביקורת

מי שקונה כרטיס ל"כוננות עם שחר" וחושב שהוא הולך לראות סרט דרמה עם לא מעט סצינות אקשן הרואיות ומרובות ניצבים שמצולמות בהילוך איטי ומגיעות לגבול הקיטש כדאי שיחשוב שוב מכיוון שדרמה הוא לא. בעצם מדובר בסרט מתח ריאליסטי על גבול הדוקומנטרי עם לא מעט רגעים מצמררים ומורטי עצבים. הבמאית קת'רין ביגלו, שלפני שזכתה באוסקר על "מטען הכאב" ביימה סרטי אקשן כמו "נק' פריצה" עם פטריק סוויזי וקיאנו ריבס ו"ימים משונים" עם רייף פיינס וג'ולייט לואיס מוכיחה שהיא שולטת היטב בז'אנר המתח כשהיא מערבבת כאן מותחן פסיכולוגי עם אקשן וגם קצת אימה. היא עושה את זה באמצעות צילום במצלמת כתף שנותנת לסרט, ביחד עם הערכיה והפסקול, תחושה של קולנוע חדשותי ודוקומנטרי.  בהצגה של קטעי אלימות קשים דווקא בהתחלת הסרט, מה שמכניס את הצופים לאווירה המלחיצה. בעזרת שחזורים מקפיאי דם של פיגועים שבוצעו במהלך התקופה כמו הפיגוע באוטובוס התיירים בלונדון, סצינת הפתיחה המצמררת שמשחזרת את הפיגוע במגדלי התאומים על רקע מסך שחור ועם קטעי סאונד בלבד וסצינת השיא של הסרט שעורכת חצי שעה ומציגה שחזור מדויק אחד לאחד של החיסול של בן-לאדן ואנשיו. אבל כדאי לראות את הסרט הזה לא רק בגלל הסיפור אלא בגלל ההצגה המעניינת והריאליסטית של ארגון ה-c.i.a. כולנו גדלנו על סרטי ריגול וראינו את העבודה של ה-c.i.a בתור עבודה נוצצת וזוהרת. בסרט הזה אנחנו רואים שגם הסוכנים עצמם הם בני אדם עם רגשות ומחשבות ושהעבודה שלהם היא ממש לא מה שאנחנו רואים בסרטים אלא עבודה סיזיפית ושוחקת עם לא מעט רגעי שפל לצד ניצחונות מתוקים ועבודה שצריך להיות מאוד חזק נפשית כדי לסיים אותה שפוי. לכך אחראים צוות השחקנים שמגלמים את הסוכנים והחיילים ומשחקים משחק טבעי, אמין ומאוד אנושי שגורם לצופים להזדהות עם הדמויות. חוץ מג'סיקה צ'סטיין שמכניסה פגיעות מצד אחד וקשיחות מצד שני ניתן לציין את ג'ייסון קלארק בתור השותף שלה. את קייל צ'נדלר בתור מפקד היחידה ואת ג'יימס גנדולפיני בהופעה גונבת הצגה של לאון פנטה, ראש ה-c.i.a  ויותר מאוחר גם שר ההגנה האמריקאי.

בקיצור- סרט חזק שיושב טוב בראש ולא יוצא ממנו הרבה אחרי שעוזבים את האולם. מומלץ מאוד לראות.

"כוננות עם שחר"- ארה"ב 2013 157 דק'. בימוי: קת'רין ביגלו. תסריט: מארק בול. שחקנים: ג'סיקה צ'סטיין, ג'יימס גנדולפיני, ג'ייסון קלארק, קייל צ'נדלר, ג'ניפר איל, מארק סטרונג, ג'ואל אדגרטון, כריס פראט, מארק דופלאס, יואב לוי, ריקי סקון.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – כוננות עם שחר


22:00
  /  
14.2.2013
  
מאת: איתמר נמרוד

1