ב 2015 כל ישראל יהיו מרותקים למסכים לצפות בחללית הישראלית הראשונה

כך מכריז ינקי מרגלית, יו"ר המיזם האולי שאפתני ביותר כיום בישראל - הנחתת חללית ישראלית על הירח. במסיבת עתונאים של ...

20:00
  /  
11.02.2013
  
מאת: אלי חבוש

20 מיליון דולר. זה הסכום שגוגל יעניקו כפרס לקבוצה הראשונה שתצליח להנחית חללית על פני הירח ולבצע מספר משימות כגון שליחת סרט וידאו באיכות HD וקפיצה למיקום אחר על פני הירח במרחק של 500 מטר ממיקום הנחיתה.

[איך הם מתכוונים לעשות זאת? סרטון הסבר מפורט ממסיבת העתונאים בסוף המאמר] 

SpaceIL הישראלית הוקמה כעמותה על ידי מספר יזמים צעירים שהחליטו שגם לישראל מגיע להיות על המפה, או בעצם בחלל. לצורך כך גוייסו מתנדבים רבים, כספים, מידע ותמיכה מחברות שונות ובהן התעשיה האוירית שתומכת בפרוייקט ונותנת לו גב טכנולוגי והיום התגייסה גם החברה המסחרית הראשונה התומכת בפרוייקט – בזק.

היזמים בתמונה קבוצתית 

 

החברה ב SpaceIL מאמינים כי יצליחו להנחית את החללית שלהם כבר בשנת 2015 ומקווים שביצוע המשימה תגרום למה שנקרא "אפקט אפולו" שבו ארה"ב, לאחר נחיתת אפולו על הירח, קטפה את הפירות הכלכליים לאחר מכן בדמות של צמיחה כלכלית, צמיחת תעשיית החלל ועוד. כל זאת מצפים שיקרה גם בישראל.

יש עוד מספר קבוצות בעולם המתחרות להגיע ראשונות לירח, אולם נאמר לנו ש SpaceIL מסומנת כאחת הקבוצות המבטיחות לעשות זאת ולו בגלל שהקבוצה אינה קבוצה מסחרית אלא קבוצה הנתמכת על ידי המדינה וכך יש לה משאבים פתוחים של ידע וסיוע רב.

אז איך זה יקרה?

החללית תוצמד לטיל שעדיין לא ידוע מה יהיה מקורו. הטיל ישוגר לחלל ובשלב כלשהו תינתק החללית מהטיל ותחל מסע של חודשיים בחלל עד להגעה לירח. הזמן הארוך להגעה הוא ברובו בגלל תכנון הגעה לנקודה מתאימה על גבי הירח. הנחיתה תתבצע באמצעות ניווט על ידי תמונה – החללית תצלם את הירח ולפי התמונה שתתקבל תדע בדיוק היכן לנחות, במקום חלק, ללא סלעים.

 

דגם החללית שתגיע לחלל. הדגם אינו סופי וכנראה תתווסף רגל נוספת 

 

הנחיתה עצמה אמורה לקרות בזמן זריחה בירח וזאת מהסיבה שבלילה הטמפרטורות מגיעות למינוס כמה מאות מעלות ובבוקר החום מגיע לכמה מעלות ועל כן הזמן הנוח ביותר הוא בזריחה כשהטמפ' נוחות ולא יגרמו נזק למערכות החללית.

לאחר הנחיתה תצטרך החללית לבצע קפיצה של 500 מטר לנקודה אחרת כדי לעמוד בתנאי התחרות. החללית תשתמש בדלק שנותר לה מהמסע על מנת לדלג ולנחות בנקודה המתאימה.

החברה של SpaceIL ישבו במרכז בקרה ביהוד ויעקבו מקרוב אחר המסע בזמן אמת כמעט (דיליי של כשניה וחצי) והשאיפה היא שגם כל אזרחי ישראל יוכלו לעקוב בזמן אמת אחרי הנחיתה והקפיצה בשידור חי. את החיבור על גבי כדור הארץ תתן חברת בזק. התקשורת מהחללית לכדור הארץ תגיע באמצעות שידור RF שיקלט בחוות מיוחדות ברחבי העולם ומשם למרכז הבקרה.

מסיבת העתונאים היום היתה בעיקר גם לרתום את אזרחי המדינה שרוצים להיות שותפים למסע ולתרום לקבוצה כסף שיעזור להם במימוש המשימה. הפרוייקט צריך עוד כ-10 מיליון דולר מתוך 30 מיליון דולר וכל מי שרוצה לתרום מוזמן לדף הפייסבוק של הקבוצה

בקבוצה, כך מבטיחים לנו, יש מוטיבציה רבה להצליח לנחות על הירח ואמנם המטרה היא לזכות במקום הראשון ולהיות הראשונים שמנחיתים חללית על הירח, אולם גם אם לא תהיה ראשונה, עדיין יראו בכך הישג שמדינת ישראל הצליחה להנחית את החללית. חללית ישראלית על הירח תהיה! אומר לנו בודאות יו"ר המיזם ולנו לא נותר אלא לאחל המון המון הצלחה והבטחה שגם אנחנו נהיה בכיכר לתמוך.

 

 

 

 

 

לדיון בנושא: ב 2015 כל ישראל יהיו מרותקים למסכים לצפות בחללית הישראלית הראשונה


20:00
  /  
11.2.2013
  
מאת: אלי חבוש

1