על האיפד מיני ואביזרים

האייפד מיני הוא מוצר מוזר: זהה לאייפדים האחרים בהכל חוץ מהגודל שלו. עפר לאור חושב שמיני זה הדבר הנכון לקנות. ...

7:00
  /  
10.02.2013
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

האייפד מיני הוא מוצר מוזר. מצד אחד הוא מוצר חדש לחלוטין, אלא שלמעט הגודל ומעט שינויים בעיצוב שלו הוא לא באמת מחדש דבר. הרזולוציה שלו זהה לחלוטין לאייפד 2. החיבור חשמל/סינכרון שלו זהה לאייפד דור 4. יכולות התוכנה שלו בעצם זהות לאלה של האייפד 3…

בקיצור, מין בין כלאיים כזה שעומדת השאלה, מה בדיוק הוא מחדש כאן.

האייפד מיני

לי יש שני אייפדים בבית (אייפד דור ראשון ודור שני). את האייפד 3 לא הרגשתי צורך לרכוש, בעיקר כי הוא היה כבד יותר והרגיש לי פחות נוח מאשר האייפד 2. גם האייפד 2 לא בשימוש כבד מדי אצלי, למעט נסיעות, מסיבות עיתונאים וכו'. עם זאת, אני מאוד אוהב את האייפד כאמצעי נוח לסחוב איתי מדיה: סרטים, ספרים, ולנהל אימיילים וכדפדפן נייד.

היתרון העיקרי שלו לעומת האולטרהבוק שלי (מעבר לזמן הבטריה המטורף שלו), הוא בכך שהוא דק יותר וקל יותר. האייפד מיני לוקח כאן שני צעדים גדולים קדימה. הוא דק ונוח יותר משמעותית מהאייפד הרגיל. הוא דק יותר גם מהאייפון 4S שלי והוא בעצם בערך באותו עובי כמו האייפון 5.

במקרה של האייפון 5, הדקות הזו מרגיזה אותי (הוא מרגיש כמו צעצוע וכבר לא כמו מכשיר אלקטרוני שצריך לשמור עליו – ומאידך, מרגיז אותי שאפל ויתרה במודע על 25% מזמן הבטריה של המכשיר לטובת הדקות הזו).לעומת זאת, הגודל במקרה של האייפד מיני משחק לחלוטין לטובתו. מסך ה 7.9" שלו משפר את הדחיסות של המסך (אם כי לא עד כדי Retina display), אבל הדקות שלו והקטנות שלו פשוט מרגישים נכונים. אפל דחסה את ה-Bezel פנימה, והשאירה מעט מאוד מרווח סביב המסך. העגלגלות של הפינות שלו מקלות על הרמתו מהשולחן (הבעיה של העיצוב אייפד המקורי), ומשאירה אותו כמעט ללא עובי – 7.2 מ"מ. 

בניגוד לאייפד הרגיל, שמעיק על היד אחרי כחצי שעה של אחיזה, האייפד מיני ממשיך להיות חסר משקל (308 גרם לגרסא ללא סלולר) גם לאחר שעות של קריאה. זה הופך אותו לאמצעי אידאלי לקריאת דואל, ספרים וגלישה.

המסך באיכות זהה בעצם למסך של האייפד 2 (מבחינת רזולוציה), ועם קונטרסט טיפה משופר. מעבר לזה, באמת לא היה צורך לעשות דבר. שינוי היחס מסך שהגיע באייפון 5, יתכן והיה גם רלוונטי גם באייפד מיני – אבל האמת שאני מעדיף אותו ביחס זהה לאייפדים האחרים.

הכפתורים הפיזיים מעט שונו בעיצוב שלהם, אך המרגיז מהשינויים מגיע בדמות הקטנה של כפתור ה-HOME. זה מסוג הדברים שאסור לאפל לגעת בהם… הגודל הקטן עלול להציק למי שאצבעותיו עבות מעט. לי זה הרגיש מעט מוזר – כאילו שלא כל האצבע לוחצת פנימה…

את האייפד מיני רכשתי לבת שלי כמתנת יום הולדת אי שם בתחילת ינואר. מהרגע שנגעתי בו, התחלתי לקנא. בעוד שהאייפד 3 והאייפד 4 לא משכו אותי – הם פשוט לא הביאו שום דבר בעל ערך אמיתי לשולחן שלי (מסך retina הוא מבחינתי nice to have אך בהחלט לא הכרח). מצד שני, הם הכבידו ועיבו מכשיר שבעיני היתרון הגדול ביותר שלו היה הדקות והקלות שלו.

יש לי לא מעט ביקורת על התנהלותה של אפל בשנים האחרונות, ובפרט מאז פטירתו של סטיב ג'ובס, עליו השלום. ההתמקדות בחומרה – מכשירים דקים יותר, בעלי תכונות פיזיות, על פני שיפורים דרמטים ב-iOS (המזדקן באופן לא חינני בכלל), הם חסרון משמעותי.

מצד שני, אי אפשר שלא להתאהב באייפד מיני מהרגע שנוגעים בו. יש לו סקס אפיל מטורף, הוא חמוד, הוא קול והוא בעיני האייפד האולטימטיבי. אפל בבירור לא התפשרה במכשיר – הוא בעל זמן בטריה של 10 שעות (כמו האייפד הרגיל), מסך מצויין, מצלמות קדמיות ואחוריות איכותיות (1.2M ו-5MP בהתאם) ויכולת לצלם וידאו איכותי (720P בקדמית, ו-1080P באחורית). אך לא פחות חשוב – אתם נראים הרבה פחות אדיוטיים להשתמש במכשיר כמצלמה לעומת צלמי האייפד המגוחכים…

כאשר אני מנסה להשוות בינו לבין האייפד הרגיל, הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה לעבור לאייפד הגדול הוא עבור מי שמתעניין באמת ברזולוציות גבוהות, או שיש לו קשיי ראיה או תנועה. לצעירים האייפד מיני מהווה אך ורק יתרון.

מבחינת תוכנה, ההבדלים העיקריים בין האייפד מיני לאייפד 2 הם התוספת של SIRI ללחיצה הארוכה. השימוש העיקרי שלי ב-SIRI כיום הוא לתזמן פגישות ושליחת הודעות תוך כדי נהיגה (מה שבד"כ דורש אין ספור נסיונות ושכתובים עד שהיא מבינה מה בכלל ביקשתי ממנה). השימוש של זה בתוך אייפד לא באמת ברור לי. זה נראה יותר כמו "יש לנו את הפיצ'ר הזה, נכניס אותו גם לכאן" יותר מאשר משהו באמת שימושי.

אבל מבחינתי, לא פחות חשוב זה המחיר של האייפד מיני – הוא מתחיל במחיר של 330 דולר בארה"ב (כ-1000 ש"ח כולל מיסים) מה שהופך אותו למתנת יום הולדת אידאלית לבת 16 שיש לה כמעט כל דבר משמעותי מבחינה טכנולוגית (מחשב אישי, לפטופ לביה"ס, אייפון, מצלמה וכו'). המחיר בארץ, אגב, נע סביב 1600 ש"ח, כך שהפער בין חו"ל לישראל דווקא גדל בניגוד למקרה של האייפדים האחרים.

קשה להתווכח עם המחיר, ולדעתי האייפד מיני אידאלי לעוד מטרות מעבר להסחת דעת לצעירים – הוא ב-form factor שמושלם כתחליף שלט! עכשיו רק צריך למצוא מערכת שליטה מספיק גמישה וזולה שתאפשר לו למצות את היכולות שלו כשלט קולנוע ביתי אידאלי.

סיכום אייפד מיני

עבור האייפד 2 שלי, אני משתמש לרוב באריזת "envelope" של חברת marware, אריזה מעולה מעור בצורת מעטפה. היא מסוגלת לאחסן את האייפד 2 עם כיסוי smart cover. באייפד מיני הצורך ב-smart cover הופך להרבה פחות משמעותי. המחיר גם הופך את מלאכת הגנת המסך לפחות רלוונטית. מי רוצה להשקיע 100 ש"ח במגן מסך איכותי למכשיר שעולה 1000 ש"ח?

לפי השמועות (כך גם לפי אפל) האייפד מיני כולל רמקולים סטריאו. אם זה המקרה, לא ברור מה הם חשבו. הרי כאשר רואים סרט, ממילא הרמקולים של האייפד מיני חלשים מדי להיות אפקטיביים (בשביל זה אלוהים המציא את אזניות ה-in ear, לא?!) וממילא הרמקול השני אינו נמצא בחלק העליון של המכשיר. כך שמבחינה מעשית, אין לכך שום משמעות.

ועוד מילה אחרונה על המחבר החדש והכבל lightning. בניגוד לאייפד הרגיל, שם המעבר ל-lightning סתם מרגיז למי (כמוני) שיש לו מיליון כבלי ואביזרי 30 פין בבית. כאן אפשר להבין את ההגיון – כבר באייפד 2 היתה בעיה לחבר את הכבל 30 פין באופן שיהיה אלגנטי ונוח – העגלגלות של הצד של האייפד (שנוצרה בכדי שאפשר יהיה לאחוז בו בקלות רבה יותר כשמרימים אותו מהשולחן) גורמת לחלק מהמחבר להשאר חשוף גם כאשר הוא מחובר כשורה. זה מציק. מצד שני, אם היו רוצים בכך, היו יכולים להעלים את העגלגלות הזו סביב המחבר ולהעלים את הבעיה. 

אפל בחרה להחליף למחבר שהוא דו כיווני (אין משמעות לכיוון), אבל מצד שני, כל האביזרים שיש לי לאייפד פשוט דורשים מתאם מציק. חיבורי HDMI, דוקים, ה-camera kit? כולם לא עובדים כשורה עם האייפד מיני ללא המתאם היקר. וגם ככה זה די מציק להשתמש במתאם SD, עכשיו שצריך שרשרת של מתאמים זה רק הופך למגוחך יותר… מזל שחברת dropbox קיימת, אחרת מה היינו עושים…

האייפד מיני מגיע בשני צבעים: לבן (אלומיניום באנודייז שקוף) ושחור (אלומיניום באנודייז שחור). בניגוד לאייפד הגדול, דווקא האייפד הלבן נראה טוב יותר בעיני (אם כי שניהם יפים מאוד) ובנפחים של 16,32 או 64 גיגה. כל אחת מהאופציות הללו מגיעה או ברגיל או בגרסאת LTE (שלא תעבוד בארץ, אך כן תקלוט 3G). כלומר, יש למכשיר בפועל 12 ווריאציות אפשריות (כנראה יותר כתלות בגרסאת ה-LTE).

כיסויים ומארזים

Cygnet

מצד אחד האייפד מיני חמוד כל כך שבאמת כואב הלב לארוז אותו בכלל. מצד שני, דווקא העדינות הזו הופכת את האריזה לחשובה יותר. כאמור, למכשיר יש אפשרות ל-smart cover אלא שהאטרקציה הזו כבר פחות רלוונטית למכשיר כזה פצפון.

האלטרנטיבות הבאמת פרקטיות יותר זה או כיסוי מעט יותר מחוכם או פשוט להשאיר אותו כמו שהוא בתוספת תלבושת אחידה באדיבות invisible shield של ZAGG. במקרה של האייפד המקורי – הוא עדיין מחזיק מעמד, כבר מספר שנים, עם כיסוי גב של invisible shield.

האלטרנטיבה הראשונה מגיעה מבית Cygnett – מארז סגול (נבחר במיוחד לפי הטעם של הבת שלי). החברה אוסטרלית בבעלות משפחתית Swann (ברבור-ר)- כאשר השם הגיע מתוך העובדה שהשם Cygnet הוא שם של ברבור צעיר, אך עם האות האחרונה כפולה, בדיוק כמו שם המשפחה של הבעלים.

לחברה תפיסה מאוד חברותית ועיצובים מאוד נקיים ומעוצבים. המארז Purple lavish מורכב מחלק גומי ששומר על האייפד במקומו וכיסוי עור מעוצב חיצוני. הסגירה היא מגנטית, אך המארז חסר את המגנט שגורם לאייפד לזהות פתיחה וסגירה של הכיסוי. בעיה שניה בעיצוב הזה הוא שכאשר מעמידים את האייפד לצפיה בסרט, התפסן של המארז נשאר באוויר – חבל שלא התווסף פיתרון כלשהו שמנע זאת.

בסופו של דבר, מדובר בכיסוי מאוד נוח, ששומר על האייפד מיני היטב וכאשר המכשיר ארוז בתוכו הוא מרגיש כמו ספר קטנטן. בניגוד לאריזות דומות לאייפד המקורי שהופכות מכשיר דק למדי למכשיר עב כרס – המכשיר נשאר דק וזה פיתרון נוח במיוחד. לחברה פתרונות דומים, כולל כאלה שמורכבים מחלק בודד (purple armor למשל).

מארז מקלדת Zagg

לחברת Zagg המוכרת במיוחד כיצרנית invisible shield החלה בשנים האחרונות לייצר מקלדות נוחות במיוחד לאייפד, כולל מקלדת שחברת Logitech אמצה ומכרה ביחד איתה.

לאייפד מיני, החברה התחילה עם שני סוגי מקלדות BT, הראשונה היא Mini 7 שבעצם מתלבשת על האייפד כמו כיסוי לכל דבר. בכדי למנוע מהאייפד מיני לגעת במקלדת בעת הסגירה, יש נישה רחבה בין המקלדת למסך – מה שמעבה את הפיתרון הזה.

האייפד מיני מרגיש הרבה יותר מגושם כאשר הוא משולב במקלדת. 

המקלדת רספונסיבית ביותר כאשר היא משודכת לאייפד מיני. לא נתקלנו בבעיות בדומה לגרסאות הישנות יותר של המקלדות שבהן הפסקת הקלדה זמנית גרמה לעיכוב משמעותי בתחילת ההקלדה מחדש (או אפילו לאיבוד אותיות). מצד שני, המקלדת הרגישה קטנה מאוד ומתאימה בעיקר לצעירים ולילדים. מכיוון שהמקלדת הגיעה מארה"ב, היא נטולת אותיות בעברית – מה שהופך לבעייתי לרכישה בחו"ל (אני ממליץ בחום להמנע מהתעסקות בהדבקת אותיות ופתרונות מהסוג הזה).

חסרון נוסף הוא המעמד האחורי שמורכב מבסיס קשיח שמתחבר במעין סקוץ' לבסיס הגומי וקשור במעיין רצועה לבסיס. מדובר בפיתרון לא אלגנטי בכלל למעמד ומשהו שלא נראה שיחזיק המון זמן מעמד.

לא נתקלנו בבעיות בטריה (המקלדת מחזיקה יותר זמן אפילו מהאייפד מיני), ולמכשיר יש גרסאת Mini 9 שכוללת מקלדת רחבה הרבה יותר, אך על חשבון מארז עוד יותר רחב.

בסופו של דבר, כנראה שאין פיתרון מקלדת אידאלי לאייפד מיני ומבחינתנו יש יתרון ברור להשתמש בו ללא מארז בעל מקלדת…

לדיון בנושא: על האיפד מיני ואביזרים


7:00
  /  
10.2.2013
  
מאת: עפר לאור

1