PHILIPS SHL4005- 'אפשר לארוז את זה לדרך?'

בימים בהם הסמארטפון שוכן בכיסו של כל אחד מאיתנו, פיליפס ממשיכה לשחרר שלל אוזניות מעניינות שיעירו לחיים את המוזיקה האהובה ...

20:00
  /  
04.02.2013
  
מאת: יוגב טמיר

פיליפס? אוזניות? אז… כן!

רובנו הגדול מכירים את פיליפס ודאי ממוצריי החשמל שמקיפים אותנו מרחביי הבית, החל מה-DVD של פעם, כלה בטלויזיות, עד לפס המוצרים הלבנים ועוד.

פיליפס אשר תופסת נפח רציני בתחום התאורה הירוקה (נורות חסכוניות ופלוראסנט), לא שוכחת חסד נעורים לצרכניה ומנסה לכבוש את ליבינו (או שמא אוזנינו), של הקונה המודרני שנית. איך זה בא לידיי ביטוי בעידן שלנו? בעזרת הסמארטפון!

פיליפס, שמחדשת מדי תקופה את הליין מוצרים שלה מביאה לנו בתקופה האחרונה שלל של אוזניות מעניינות שיועדו להתחבר לאייפון או לסמארטפון האנרואידי שלכם. את הסט הזה ישלים לכם מיקרופון עם כפתור מענה, כך שלעולם לא תחמיצו אף שיחת טלפון גם כאשר אתם מאזינים ל"גנגנאם סטייל" או ללהיט התורן הבא.

בביקורת זו, אסקר בפניכם את אחד מדגמיי הקשת של החברה שמציע עימו מיקרופון וכפתור מענה לשיחות.

Philips Headband Headset SHL4005

כפי שניתן להבין מהשם הרישמי של האוזניה עפ"י פיליפס, מדובר באוזניות קשת שמכילות לאורך הכבל (שמאל) מיקרופון בעל כפתור מענה לשיחות.

האוזניות הינן אוזניות קשת מסוג "On Ear", ויושבות למעשה על התנוך באופן ישיר ולא מקיפות אותו. דבר זה מתבטא בלחץ ישיר על התנוך וגורם לתופאת לוואי שכיחה בדר"כ באוזניות מסוג זה, של הורדת האוזניות מהראש.

האוזניות מגיעות בצבע שחור סולידי, אשר מעניק להן מראה של אוזניות DJ קטנות.

נתונים טכניים

מבנה: סגורות

עכבה: 32ohm

רגישות: 102dB

קוטר דרייבר: 32mm

טווח היענות: 19Hz-21KHz

אורך כבל: 1.2m

קונקטור 3.5mm

משקל: 0.126kg

האריזה

האריזה הינה אריזה שקופה ופשוטה כפי שניתן לראות בתמונת יצרן. (לצערי פתחתי במהירות את האריזה ושכחתי לצלם אותה).

מדובר באריזת פלסטיק פשוטה מאוד, לא מושכת לעין ואין לה שום "קסם" או משהו מיוחד שימשוך את הקונה לקנות דווקא את האוזניות הללו לעומת מתחרות אחרות. בימים אלו שהמגוון על המדפים שופע, ורק הבולט שורד, התחרות קשה וזה בודאי פוגע לפיליפס במכירות.

נוחות, ניידות ואטימה

הכבל והקונקטור

האוזניות מגיעות עם כבל באורך 1.2m שלהגדרת פיליפס הינו "האורך האידיאלי כדי לתת לך את החופש לשים את הנגן שלך איפה שתרצה". הכבל מרגיש עמיד ואיכותי ביד, והוא נותן תחושה שהוא לא מתכוון להקרע/להרס בקלות.

הקונקטור הינו קונקטור מוזהב בעל 4 נקודות מגע (ביחס ל-3 באוזניה רגילה ללא מיק') והוא ישר ויצוק.

הקונקטור

נקודת פיצול ה-Y באוזניות נושאת את דגם האוזניה מוטבע בה

הדיבורית

הדיבורית מכילה בחובה מיקרופון לשיחות אשר נשלטת ע"י כפתור לקבלת שיחה וניתוק שיחה. הדיבורית יושבת על הכבל כ-20 ס"מ מטה מאוזניה שמאל.

אייכות המיקרופון ממוצעת ואינה מציעה טכנולוגיות מיוחדות. במהלך תקופת הביקורת יצא לי להשתמש פעמים בודדות באוזניות והפונקציה הזו פעלה באופן חביב למדי (לאלו מבינכם שנוהגים לדבר עם אוזניות).

המיקרופון

נוחות

האוזניות כפי שציינתי בתחילת הביקורת הינן אוזניות On-Ear והן יושבות על תנוך האוזן ומפעילות עליו לחץ ישיר. זה מתבטא מיידית, בכך שכבור שעה וחצי הייתי צריך לאוורר את האוזניים ל-10 דקות בערך. חסרון נוסף בנוחות הינה הכרית שיושבת בקשת האוזניה. מדובר בספוג דק וקשה שפשוט לא עושה את העבודה כראוי. כאחד שמסתובב עם תספורת "גלאח", התחושה לא הכי נוחה.

להגנתם של פיליפס, יש לציין כי הפאדים עצמם מאוד נוחים ומספיק עבים בכדי שתהיה להם שקיעה מספקת.

לאוזניות ישנה קשת מתכתית מתכווננת במדרגות קבועות שעוזרות למאזין לקבוע מידה זהה בכל צד של האוזניה לפי כמות המדרגות הרצוי, וכך להגיע למידה הרצויה והאידיאלית.

ודאי תהיתם מדוע האוזניות הללו זכו לכותרת הנ"ל- "אפשר לארוז את זה לדרך?", וזאת בשל המנגנון היעיל והנחמד של האוזניות שמאפשר לקפל את האוזניות לאורך ציר סיבוב ולקפל אותם לדרך. הפונקציה הנ"ל מאוד יעילה בכך שניתן "לשבור" את האוזניה ובעצם להיות עם אוזן אחת חשופה למתרחש ברקע, ואוזן נוספת מאזינה למוזיקה.

"אמרתם משהו?"- האוזניה במצב חצי מקופל חושפת את האוזן

תקריב על הספוג הקשה שיושב בקיצון הקשת

אטימה

הSHL4005 הינם אוזניות סגורות ואטומות, זה מתבטא בכך שהן אוטמות רעשיי רקע חיצוניים.

מצאתי לזה הרבה שימוש בבית ובדרכים, כשאחד מבני המשפחה צפה לדוגמה בטלויזיה והייתי מעוניין להאזין למוזיקה ולצפות בסירטונים.

מקום בו האוזניות הוכיחו עצמן בתחום האטימה הינו בסלון, כאשר מישהו צפה בטלויזיה ואני רציתי לגלות בלפטופ ולהאזין למוזיקה בו זמנית, האוזניות אטמו את רעשי הרקע מהטלויזיה וכך יכלתי להנות מהמוזיקה בצורה נקיה מ"ליכלוכים".

רמת האטימה שלהן להערכתי עומדת על אזור ה-15dB (כאשר עם מוזיקה בווליום סביר היא עולה ל-25dB), אטימה נחמדה ומספקת מאוזניות שכאלה.

ניידות

ה-SHL4005 מראות לנו שהיום בעידן המודרני, בו כל אחד מתנייד בדרכים עם האוזניות שלו, חשובה לא פחות הפונקציה של הניידות, והיא היכולת לקפל את האוזניות בתום השימוש בהם.

לצערי הרב האוזניות לא מגיעות עם קייס אוזניות או אפילו שק אפסון שנפוץ באוזניות זולות יותר, וזה מאלץ את המאזין לזרוק את האוזניות מקופלות בתיק ולקוות לטוב. במצב זה הן פגיעות מאוד והייתי חושש שיקרה להן משהו בטווח הרחוק.

ה-SHL400, מפגינות ביצועיי קיפול מרשימים לאור מנגנון הקיפול המעניין שפיתחו בפיליפס, והוא מאפשר למזער את הגודל בחצי בערך. שאפו!

במצב בו האוזניות מקפולות הן פחות פגיעות ואני מעריך שבמבחן הזמן אצלכם הם יחזיקו הרבה.

יצא לי מעט להשתעשע ולשחק עם המנגון קיפול ולגלות שאפשר בצורה מעניינת להפוך את האוזניות למעין אוזניות קשת עורפית ולהביא אותם לתצורות מעניינות כפי שתראו בתמונות:

האוזניות במצב מקופל (מבט על)

האוזניות במצב מקופל (איזומטריה)

במצב קשת עורפית

ואיך אפשר בלי שפגאט?!

מבחן האזנה

ה-SHL4005 על דוגמן הבית

כנסיית השכל- שורות של אנשים

האלבום האחרון הזה של כנסיית השכל ממשיך עם המוטיב הרוקיסטי עם הנגיעות המזרחיות. הוא משלב בחובו שירה בעלת צרידות קלה ותזמורת שפותחת את הבמה.

בשיר פתיח, האוזניות משחזרות במוזיקליות נהדרת את הפרטים ואת הדינאמיות של הכלים. הבמה נשמעת רחבה.

השיר" מים שקטים חלק ב'" נפתח בפיצוחיי עלים וטיפות גשם. גם כאן בצורה מפתיעה מאוד האוזניות לא מאכזות ונשארות עקביות ומדויקות לאורך כל השיר.

השיר "זכרונות" מכיל כניסת תופים ואז משתלב עם נגיעות סינתה' הבאס יושב טוב בבמה. הוא מעט עמום ומרגיש קצת מרוח מאחורי השירה ושלל כליי הלהקה.

"על מה את חושבת" הינו אחד מהשירים המפורסמים יותר של הלהקה מהאלבום הנ"ל. בשיר זה היו חסרים לי גבוהים בעוד המיד היה דומיננטי וחיוור קצת. הווקאל לא מספיק נקי והגיטרה אקוסטית לא הדוקה מספיק והרזולוציה (הדיוק) הלכה לאיבוד לצד התופים, כלי הקשה, כלים מרשרשים והשירה.

יצאתי מהאלבום הזה עם תחושת מעורבבת לגבי האוזניות. מצד אחד, הן משחזרות בצורה יפה את הבמה והכלים כאשר הם בנפרד, אך כאר המוזיקה מורכבת יותר ומכילה מגוון כלים מקבלים מעט "סלט צלילים".

Infected Mushroom- The Legend Of The Black Shawarma

"Sa'eed"- רצועה זו משלבת בתוכה 2 רבדים מרכזיים בתחילת השיר. האחד הוא באס נמוך שנותן קיק והשני הוא "פיצפוצים" שמתחלפים בין לבין בגיטרות חשמליות ובאים ביחד ברקע לאורך כל השיר. ברצועה זו האוזניות מעט נסגרו, הבאס כהה ולא בועט כיאות. מנגד הגבוהים לא חדים והאוזניות נשמעות נורא אנמיות בייחוד כשהשירה והביט ברקע מתערבבים ולא ניתן להבחין בהפרדה רבה.

"Smashing The Oppponenet"- המוזיקליות ברצועה זו פורחת. השיר מעט יותר איטי ב-BPM והאוזניות משחזרות מעט יותר טוב את הווקאל לצד הבאס-קיק שבועט ברקע. הבמה נשמעת מעט רחבה יותר, אך בכל זאת מצומצת ולא רחבה.

הווקאל לא חד מספיק ותופעת האנמיות גם ממשיכה לכאן עד לשלב סולו הגיטרה החשמלית שמזכיר לנו שהאוזניות "לא פראייריות" ויודעות לבצע בחלק זה את המלאכה כראוי.

"Herbert The Pervert"- רצועה זו מנפיחה חיים באוזניה. הגיטרה אקוסטית שפותחת את רצועה זו נשמעת נקיה, אך מעט "צרה". הקיק-באס שתופס את מקום הגיטרה תוקף באגרסיביות ומראה שהאוזניות כאן לא אדישות.

אני חייב לציין שלראשונה נוכחתי לשמוע בעזרת האוזניות הללו ברגעיי ה-highlights של רצועה זו, כי יש צילצולים של פעמונים של מעבריי רכבת שנשמעים בצורה עדינה מתחת לכל הרבדים הבולטים ברצועה זו.

"Killing Time"- רצועה זו נשמעת כראוי כפי שצריכה להשמע. הצלילים יושבים במקום. הווקאל בולט לפנים כששאר הפרטים בשיר נשמעים נקי וכפי שצריכים להיות.

" The Legend Of The Black Shawarma"- רצועת הנושא של האלבום הנ"ל נפתחת עם "צביטות" אלקטרוניות בגבוהים שנשמעים סבירים. את מקומן תופס מקצב הקיק באס שמוכר לנו לאורך כל אלבום זה והוא גם כן לא מראה חדש ונשמע כהה ביחס לרצועה עצמה.

השירה בזמן "פזמון" הרצועה נשמעת רחבה לצד הכלים שמרצדים ברחביי הבמה והאוזניות נפתחות קצת.

Geva Alon- Get Closer

"Here Comes The Tune"- שיר זה פותח בפריטות עדינות של גיטרה אקוסטית. לאחר מכן מתווספת אליהן שירתו המלודית של גבע. הפריטה נשמעת כראוי, אולם חסר מעט חדות לפריטת המייתרים והבמה צרה לצד שירתו של גבע שמעט כהה ולא הכי צלולה.

"The Wind Whispers"- זה אחד השירי אלבום היותר מפורסמים עם אלבום זה. שיר זה שהינו יחסית קיצבי ומכיל תופים ופריטות יחסית מהירות לשאר האלבום נשמע בצורה סבירה. הבמה גם כאן מעט רזה והאוזניות עושות עוול לקולו של גבע ולגיטרה האקוסטית, מלבד לגיטרה החשמלית שמבצבצת בהבזקים לאורך השיר.

בשיר "Comet"- האוזניות משחזרות כהלכה את הגיטרה האקוסטית והשירה נשמעת מעודנת על רקע פריטות הגיטרה.

Eatliz- Violently Delicate

השיר "Bolsheviks" פותח בנעימה קצרה שלפתע במכה אחת יש מכות תופים ומתחילה סינפוניית פנסתר לצד פריטות אגרסיביות של גיטרה חשמלית.

השיר הזה, שעמוס באס של תופים ובעיקר גיטרה חשמלית לא עומד בציפיות ומאכזב מאוד.

"Hey"- בשיר זה שמלא תחילה בקיפצוצים ווקאלים ועובר למלודיה, האוזניות לא משחזרות כראוי את קולה הגבוה של לי טריפון הסולנית. הבאס מרוח ברקע ותופעת "הסלט" מתחרשת גם כאן. אפשר להסיק שהן "לא עומדות בקצב" ונוצר מעט עיוות (דיסטורשן) בהרמוניית השיר.

"Sunshine"- זהו שיר יחסית איטי לאלבום זה. ציפיתי שכאן האוזניות יעמדו בקצב והביצועים יעלו, אך לצערי השירה הגבוה של הסולנית אינה, הסקסופון הולך לאיבוד במרחב הבמה, הבאס המרוח והגיטרה הדהויה צובעים את כולה סקאלת הצלילים ומאבדים את מרחב הבמה והרזולוציה.

"Big Fish"- זהו עוד שיר שמשלב בין שירה גבוה של חבריי הלהקה כמעין שיח שירתי- אחד מתחיל, הלהקה עונה וכן הלאה. האוזניות מראות פה היענות חיובית. הווקאל נשמע מעט יותר ברור, הגיטרה מנסרת ברקע והקיק של התופים מתוף הבאס מפגין נוכחות.

סיכום

לאחר בדיקה מעמיקה ומקיפה אודות האוזניות ראינו כי פיליפס משתדלת מאוד במהלך קאמבק לאולם האודיו הנייד עם שלל של אוזניות, שאחד מהם נסקר כאן היום ונזכה לראות עוד דגמים רבים של פיליפס בשוק האוזניות אם הם ימשיכו עם חזונם לגבי העולם הסלולארי.

ה-SHL4005 הוכיחו שניתן גם אחרת. הן מציגות בפנינו מנגנון קיפול מסוג שונה שלא רואים אצל המתחרות ובמרוץ הזמן לאחר שימוש ארוך המשתמש יוכל לראות אם הוא באמת עמיד כפי שהוא מרגיש.

מנגנון קיפול זה מאפשר לנו להתנייד בצורה אידיאלית עם האוזניות הללו בהנחה ונוסיף לכך שק נשיאה שלא מגיע בקופסה כדי לשמור על האוזניות וזו בהחלט נקודה שלילית בנושא.

בכל הנוגע לסאונד, האוזניות לא הצטיינו בז'אנרים עמוסיי פרטים, בעליי קצב מהיר, אך הפגינו באס שמן למי שאוהב באס דומיננתי. לצערי הרב הבאס לא הדוק מספיק והוא מעט נמרח.

תופעה נוספת שמתרחשת באוזניות בעת האזנה למוזיקה קיצבית ועמוסת פרטים וכלים היא "תופעת הסלט" שבה הכלים הולכים לאיבוד במרחב הבמה וכל כלי מאבד נוכחות על הבמה וקשה להבחין בהם.

יתרונות:

+מנגנון קיפול יעיל

+דיבורית לכל בעליי הסמארטפונים

+אטימה

+קלות משקל

חסרונות:

-"תופעת הסלט" (ראה ביקורת)

-חסרות ריפוד בקיצון הקשת- אזור הפדחת

-באס מרוח

-חסרות מיד

מחיר האוזניות: 269 ש"ח

אוזניות פיליפס מיובאות לישראל ע"י חברת B-CONNECT סוכנויות בע"מ וניתן להשיגן בקרביץ, אופיס דיפו, ביג בוקס ובאתרי האינטרנט הרלוונטים.

לדיון בנושא: PHILIPS SHL4005- 'אפשר לארוז את זה לדרך?'


20:00
  /  
4.2.2013
  
מאת: יוגב טמיר

1