אוזניות SWP T-PEOS H-100 – שילוב מנצח

לידינו הגיעו אוזניות In-Ear בעלות קונפיגורציית דרייברים מסקרנת וכנראה שגם הטובה ביותר מבין כל האוזניות במחיר של עד $200

23:00
  /  
02.02.2013
  
מאת: יובל גולדמן

הקדמה

חברת SWP (או בשמה המלא SWP-Shinwoo-Tech) נוסדה בקוריאה-הדרומית בשנת 1986 ועוסקת בייצור אוזניות,רמקולים ומיקרופונים. עד לא מזמן, היא עסקה בייצור המוצרים הנ"ל "מאחורי הקלעים" בשביל כמה מחברות הסלולר המובילות בעולם, וביניהן LG, Samsung וMotorola. לאחרונה, עברה החברה גם ל"קדמת הבמה" בכך שהשיקה את מותג אוזניות הIn-Ear הפרטי שלה, שנקרא "T-PEOS" (ראשי תיבות של The Premium Earphones Of Shinwoo). איתו, הושקו מספר דגמים בקבוצות מחיר שונות, אך את העיניים שלי תפס במיוחד הדגם המוביל שלהם, ה-H100, אותו אסקר במאמר הזה.rn

מה שמייחד את ה- H-100 היא קונפיגורציית הדרייברים (הרמקולים) שלהן. בכדי להבין את הייחוד, הנה הסבר קצר על סוגי הדרייברים שקיימים באוזניות In-Ear:

דרייבר BA (מימין) ודרייבר דינאמי (משמאל)

ישנם שני סוגי דרייברים עיקריים שנמצאים בשימוש באוזניות In-Ear: Balanced Armature (או BA בקיצור) ו-Dynamic. דרייברים דינאמיים עובדים בדומה לרמקולים בגודל מלא – הם מכניסים ומוציאים אוויר וזזים (או יותר נכון, סליל המתכת שלהם זז ויוצר ויברציות), בעוד שדרייברים מסוג BA לא מניעים אוויר בד"כ, עובדים על מגנט, וסליל המתכת שלהם מקובע למקום. דרייברים דינאמיים ידועים ככאלו שמייצרים צלילים נמוכים עשירים, וBA ידועים ככאלה שמתקמדים יותר בווקאלס ובצלילים הגבוהים. יכול להיות יותר מדרייבר 1 בכל אוזן, אך בד"כ לא משולבים שני סוגי הדרייברים באוזנייה יחידה.rn

ועכשיו חזרה ל H-100; בניגוד לרוב האוזניות, האוזניות הללו משלבות בין שני סוגי הדרייברים, בניסיון להשיג את "הצליל-האופטימלי" – שילוב בין התדרים הנמוכים העשירים והעמוקים של הדרייבר הדינאמי לבין התדרים הגבוהים הבהירים והברורים של הBA. ב-H-100, הדרייבר הדינאמי לוקח על עצמו את תפקיד ייצור הבאס וככל הנראה גם ייצור המידס, בעוד שדרייבר ה-BA מטפל בטרבל. rn
נתונים טכניים:rn

• סוג דרייבר: דרייבר דינאמי בגודל 8 מ"מ + דרייבר Balanced Armature rn
• עכבה: 60Ω @1 KHzrn
• רגישות: 100dB @1 KHzrn
• טווח-תדרים: 20Hz-20KHzrn
• סוג מחבר: 3.5 מ"מ מצופה בזהבrn
• אורך כבל: 1.2 מ'rn
• משקל: 19 גר'

האריזה

למעצב האריזה של האוזניות הנסקרות מגיע צל"ש על העיצוב המעולה שלה; האריזה החיצונית היא קופסת-עץ מהודרת ועליה לוגו החברה ו"מעטפת" נייר ובה יש פרטים על האוזניות ותצלום שלהן. כשפותחים את הקופסה, מתגלות לעינינו האוזניות בתוך מעין "תבנית" פלסטיק יחד עם שלושה זוגות אטמים לצידן. מתחת ל"תבנית" הזו ניתן למצוא עלון מידע על ה H-100 (שכולל מידע מאוד מפורט עליהן ואף את גרף היענות התדרים שלהן), תעודת אחריות ולבסוף גם נרתיק אחסון ונשיאה קומפקטי לאוזניות, שבתוכו מצויים עוד מספר אביזרים, שעליהם אני אפרט בהמשך. לסיכום, זוהי בהחלט אחת מהאריזות היותר יפות, מקוריות ומיוחדות שבהן נתקלתי בעת סיקור אוזניות.

האוזניות בתוך האריזה

מה באריזה

כנהוג, בנוסף לאוזניות, מצרף היצרן גם מספר אביזרים נלווים יחד עם האוזניות, ועליהם אפרט בקטגוריה הזו.

כל האביזרים המצורפים בתמונה משותפת

נרתיק קומפקטי לנשיאת ואחסון האוזניות – הנרתיק המצורף קטן ויכול להכנס בקלות לכל כיס בג'ינס שלכם. למרות מימידיו, יש בו די והותר מקום לא רק לאוזניות אלא גם לאביזרים המצורפים (בתוך כיס שנמצא בבטנת הנתריק) ואולי אף לנגן קטן כמו הSansa Clip ודומיו. בסה"כ, מדובר בנרתיק פונקציונלי, יעיל ושימושי.

שמונה זוגות אטמים (Tips) – האטמים המצורפים הם כאלו מאיכות גבוהה. יש להם חלק פנימי קשיח, בצבעים שונים לפי גודל האטמים: כחול בהיר לאטמים הקטנים ביותר, ירוק לאטמים שמידתם היא Small, אדום לאטמים שמידתם היא Medium וכחול ככה לאטמים הגדולים ביותר, שמידתם היא Large. ארבעה מזוגות האטמים הם כאלו שיש בין חלקם הפנימי לחיצוני עיגול ספוג, שנועד להעניק אטימה טובה יותר, בעוד שארבע הזוגות האחרים זההים חוץ מהמחסור ב"שכבת האטימה".

חלק מן האטמים המצורפים

מתאם לשקע אודיו במטוס – המתאם הזה יעזור לאלו מכם שטסים הרבה.

מברשת ניקוי – תפקיד המברשת הוא לנקות את האוזניות משעווה ומלכלוכים שונים ומשונים ולמנוע מהם מלהכנס לפנים האוזניות, דבר שעשוי לפגוע בהן.

תפס לחגורה – לנרתיק המצורף יש חתיכת בד שאליה אפשר לחבר את התפס ואותו אפשר לחבר לחגורה.

הנרתיק עם התפס מחובר אליו

חוט לקשירת האוזניות/הנרתיק – אפשר להשתמש בחוט בכדי לקשור את הנרתיק או את האוזניות לצוואר.

אני הייתי מרוצה מאוד מכמות האביזרים המצורפים, וגם מאיכותם ושמישותם. היצרן צירף חבילת אביזרים טובה שכוללת את כל מה שלדעתי צריך להכלל.

איכות בנייה,עיצוב והנדסת אנוש

האוזניות בנויות מחומרים שמרגישים איכותיים למדי; גוף האוזניות עצמו בנוי כולו ממתכת מבריקה כלשהי, שמרגישה חזקה ביותר ועמידה, אך גם גורמת לאוזניות להיות כבדות יותר בהשוואה לאוזניות שעשויות מפלסטיק. על בית האוזנייה יש אלמנטים עיצוביים בדמות זיזים קטנים ומסגרת מתכת מעוגלת שמחברת בין שני חלקי גוף האוזנייה. בצדה האחורי של האוזנייה ישנה הטבעת לייזר של לוגו החברה וכיתוב של שם המותג. תעלות הצליל, שגם הן עשויות מאותה המתכת, מוגנות ע"י רשת שמותקנת עליהן במטרה למנוע כניסת שעווה שעלולה לפגוע באוזניות.

תעלות הצליל מוגנות ע"י רשת למניעת כניסת לכלוך

החיבור בין הכבל לאוזניות מוגן בצורה די-טובה, ע"י פיסות גומי קטנות וגמישות, אולם אני אישית הייתי רוצה שהן יהיו קצת יותר ארוכות וגמישות, בכדי שיוכלו לספק הגנה טובה יותר על נקודת החיבור הרגישה הזו. ל H-100KR יש כבל אדום שמתחלק לשני חלקים: זה שלפני נקודת פיצול ה-Y, וזה שאחריה. היצרן עשה בחירה די מעניינת בכך שהחליט שהכבל שלפני פיצול ה-Y יהיה כבל גומי פשוט וקל משקל, וזה שאחרי נקודת הפיצול יהיה עבה וכבד יותר, שמצופה בבד. התכנון הזה די חכם, מכיוון שכך הכבל לא "יכביד" על המשתמש, אך גם יהיה מוגן מפני התפסות בחפצים שונים, דבר שבד"כ קורה בחלק של הכבל שאחרי נקודת הפיצול ולא בחלק שקרוב יותר למשתמש. שני חלקי הכבל מרגישים די איכותיים, גמישים ועמידים. פיצול ה-Y מוגן ע"י מעין גליל מתכת מבריק, שממשיך את הקו העיצובי המתכתי של האוזניות. הכבל מסתיים בקונקטור 3.5 מ"מ מוזהב בצורת Iש"עטוף" ע"י גליל ברזל, שעליו יש את אותם האלמנטים העיצוביים בדמות זיזים שמצויים גם על גוף האוזנייה. לסיכום, העיצוב של הH-100KR- סולידי,סטנדרטי ולא בולט יותר מדי. יש לציין שישנם ארבעה דגמים בסדרת ה-H-100, שהדברים היחידים ששונים ביניהם הם הצבעים ופרטי עיצוב מזעריים, ולא יותר מזה. הדגם שלי יש הוא ה-H-100KR. הנדסת האנוש טובה למדי; התלהבתי במיוחד מכך שהכבל "חולק" לשני חלקים שעשויים מחומרים שונים, מה שמראה שניתנה מחשבה גם לפרטים הקטנים ביותר. מה שלא ממש הייתי מרוצה ממנו הוא צורת ה I של הקונקטור, שבד"כ ידועה כפחות עמידה מצורת הL, שמתמודדת יותר טוב כנגד לחץ וכיפוף.

נקודת פיצול ה-Y והקונקטור. ניתן לראות בתמונה את שני חלקי הכבל שעשויים מחומרים שונים.

נוחות וארגונומיה

ה-H-100 הן אוזניות שדי נוחות לי באופן אישי, אך יש סיכוי שלאחרים יהיו איתן בעיות נוחות בגלל הזיזים שעל גוף האוזניות, שעשויים להתחכך בעור של המשתמש וליצור אי-נעימות ואף כאב. הן נלבשות עם הכבל למטה, כלומר כמו רוב האוזניות. גוף האוזניות עצמו הוא לא מהקטנים שראיתי, ולכן אנשים עם אוזניים קטנות עלולים לחוש בחוסר נוחות (לי אישית יש אוזניים די קטנות ולא היו לי שום בעיות מיוחדות בגלל זה, אבל משתמשים שונים כבר דיווחו על בעיות כאלו בפורומים בחו"ל). האטמים המסופקים טובים מאוד ובכלל לא מפריעים או מציקים, וכמו שנאמר, הדברים היחידים שעלולים להפריע לנוחות קשורים בגוף האוזניות. מי שחושש מבעיות נוחות שיקרו בגלל הזיזים יכול לרכוש את האוזניות מסדרת ה-H-100R, בניגוד לדגם שלי יש, מסדרת H-100K, מכיוון שבשני הדגמים מהסדרה הזו אין את הזיזים.

בידוד רעשים ומקירופוניות

עומק הכניסה לא גדול במיוחד וחור קטן (Vent) שנמצא בגב האוזניות (ונמצא שם בכדי לאפשר לדרייבר הדינאמי להניע אוויר), גורמים לכך שבידוד הרעשים של ה-H-100 סביר ולא יותר, נתקלתי כבר באוזניות רבות שהציעו בידוד טוב יותר, חלקן בהרבה. ניתן לשפר את בידוד הרעשים ע"י שימוש באטמים "מבודדי הרעשים" המצורפים, שלהם יש שכבת ספוג פנימית, אולם ההבדלים אינם גדולים למדי. הייתי אומר שרמת הבידוד תספיק להליכה ברחוב, אך לא בטוח שהיא תספיק באוטובוס עמוס. רמת המיקרופניות (הרעש שנגרם כתוצאה מתזוזת הכבל והתחככותו בבגדים או בעור) לא נוראית במיוחד בזכות העובדה שחלקו העליון של הכבל לא מצופה בבד, שבד"כ גורם לרעש רב מהכבל. כמו שאני ממליץ תמיד, אפשר להקטין את הרעשים מהכבל ע"י לבישת האוזניות עם הכבל מעל האוזניים (Over The Ear), דבר שאפשרי גם עם האוזניות האלו, אף למרות שהן לא תוכננו ללבישה כזאת.

השוואה בין האטמים עם "שכבת האטימה" (מימין) לאלו ללא (משמאל).

הצליל

לפני שניגשתי להקשיב לאוזניות, החלטתי לתת להן כ-100 שעות הרצה (Burn-In) בהן ניגנתי דרכן רעש לבן, ורוד וכחול, באמצעות רצועת הרצה מוכנה מראש שהורדתי מהאינטרנט. היו מספר שינויים מזעריים לאחר 100 השעות, בעיקר בתחום הצלילים הנמוכים, אך ההבדל לא היה משמעותי במיוחד – הצליל השתפר, אך רק במעט.rn

את האוזניות בחנתי באמצעות שימוש דרך נגן הiPod Touch מדור רביעי שלי. בנוסף, הקשבתי לאוזניות גם עם שידוך של מגבר נייד (GoVibe Mini-Box) לאייפוד, בכדי לבחון את ההשפעה של המגבר על האוזניות.

האייפוד והאוזניות

גרף היענות התדרים של הH-100 (נלקח מאתר החברה)

חתימת הצליל של ה-H-100 היא כזו מסוג U-Shaped, כלומר, ישנו סוג של דגש מסויים על הצלילים הגבוהים והנמוכים, בעוד המידס קצת פחות מובלטים. החתימה הזו נקראת ככה משום שגרף היענות התדרים של החתימה הזאת בד"כ מזכיר את צורת האות U. בנוסף לכך, הייתי אומר שלאוזניות הנסקרות ישנו צליל חם ומהנה, כזה שלדעתי האישית קל לאהוב. עכשיו נעבור לפירוט על כל אחד מחלקי הצליל:rn

הבאס: הצלילים הנמוכים לא מודגשים יתר על המידה, אך יש מספיק מהם בשביל שיהיה אפשר להנות מהמוזיקה ושהצליל לא יהיה משעמם. קל להבחין שמדובר בבאס מאוד איכותי, כזה שמרגיש "מלא" ובעל גוף, ושבמידת הצורך יכול להגיע גם לתדרים נמוכים ביותר, שהרבה אוזניות מתקשות להגיע אליהם. בנוסף לכך, הצלילים הנמוכים הם בין הצלולים והברורים ביותר ששמעתי בתג המחיר של האוזניות הללו. המהירות (התזמון של התווים) של הבאס די טובה, אמנם לא כמו המהירות של באס שמופק ע"י דרייברים מסוג BA, אך די טובה בשביל דרייברים דינאמיים, שבד"כ נחשבים לאיטיים יותר. rn

הטרבל: הצלילים הגבוהים שמופקים ע"י דרייבר ה-BA הם כאלו שבדיוק לטעמי – לא יותר מדי אגרסיביים, חזקים או בהירים, אך גם לא כאלו דלילים וחסרי כוח, ש"מוסתרים" ע"י הבאס. יש פירוט מצויין והרבה Sparkle (ה"ניצוץ" בטרבל), שיכול להיות שיהיה קצת יותר מדי בשביל אנשים עם אוזניים רגישות במיוחד. ניתן לסדר את זה בקלות ע"י החלפת האטמים לאטמי ספוג (כמו האטמים של Comply, לדוגמא), שבד"כ נוטים "להרגיע" את הטרבל. השקיפות והצלילות פשוט נהדרות, ויכולות להתחרות גם באלו של הFischer Audio DBA-02, אוזניות שאני ועוד רבים אחרים מגדירים כ"מפלצות צלילות". אין כמעט Sibilance (הדגשה של האות-S, או ש' שורקת) ויש טקסטורה סבירה. התלהבתי במיוחד מכך שדרייבר ה-BA הצליח לשחזר גם צלילים גבוהים ביותר, דבר שהרבה מהאוזניות rn
בטווח המחירים הזה מתקשות בו.rn

במת-הצליל והפרדת הכלים: במת הצליל סבירה בגודלה – זהו אינו תחום בו ה-H-100 מצטיינות במיוחד. לעומת זאת, הפרדת-הכלים טובה, וניתן להבחין בבירור בין מיקום הכלים השונים.

הH-100 לצד שתי מתחרות: הFischer Audio DBA-02 MKII משמאלן והVSonic מימינן.

האם יש צורך בהגברה?

למרות העכבה הנמוכה של ה-H-100, רק 32 אוהם, הרגשתי צורך להעלות את עוצמת הצליל מעבר לעוצמה הרגילה שלי. הייתי אומר שבהחלט מומלץ להשתמש במגבר-נייד יחד איתן (אין צורך במשהו גדול או יקר, FiiO E6 או GoVibe Minibox יספיקו בהחלט) בכדי לממש את מירב הפוטנציאל הטמון באוזניות האלו – לא רק בשביל לקבל עוצמת שמע גבוהה יותר, אלא גם בשביל לשפר את הצליל עצמו, כי נראה שהאוזניות האלה זקוקות לעוד קצת כוח; השיפורים העיקריים ששמעתי בצירוף הגברה היו בעיקר בדינאמיות, בבמת-הצליל ובמידס. אלו לא הבדלים של שמיים וארץ, אבל אני יכול לומר שבוודאות נהנתי יותר מהצליל שלהן כשהן היו מגוברות. למרות זאת, אפשר להנות מהן גם ללא כל הגברה חיצונית, ישירות מכל מכשיר נייד.

סיכום

לאחר שהקשבתי ל-H-100, המסקנה שלי היא שהן בין האוזניות הטובות והמשתלמות ביותר עד ל-$200. במחיר של בין $150 לבין $170, נראה שיש לנו כאן מתחרה מצויינת לאוזניות שבד"כ מומלצות בקבוצת המחירים הזו, כמו ה-VSonic GR07, Fischer Audio DBA-02, וה-TDK BA200. הייתי ממליץ על ה-H-100 לכל מי שאוהב צליל חם וכיפי, ומקשיב לז'אנרים שזקוקים לצליל כזה, כמו פופ, ראפ, אלקטרונית, דאבסטפ וכו', אך גם לא מוכן להתפשר על הפירוט ועל הצלילות בצליל. נראה שיש כאן שילוב מוצלח בין הדרייבר הדינאמי לדרייבר ה-BA, דבר שלא היה קיים בAudiofly AF-78, אוזניות בעלות קונפיגורציית דרייברים דומה שנתקלתי בהן בעבר,שנשמעו הרבה פחות טוב מה-H-100. אם אתם מחפשים אוזניות בעלות יכולת בידוד פנומנאלית מהסביבה, הייתי ממליץ לכם לעבור הלאה, כי האטימה הסבירה בלבד היא אחת מהחסרונות הבולטים של האוזניות הללו.rn

מחיר האוזניות הוא $150-$170. בהיעדר יבואן רשמי לארץ, ניתן לרכוש אותן ישירות מהיצרן (יש ליצור איתו קשר באימייל, דרך עמוד יצירת הקשר שבאתר היצרן, התשלום בפייפאל), או דרך איביי, שם המחירים יקרים יותר מאשר ישירות דרך היצרן.

התמונות באדיבות גל כהן.

לדיון בנושא: אוזניות SWP T-PEOS H-100 – שילוב מנצח


23:00
  /  
2.2.2013
  
מאת: יובל גולדמן

1