סרט לסוף שבוע – ג'אנגו ללא מעצורים

מה קורה כשמשלבים סיפור שמתרחש בתקופת העבדות ביחד עם מערבון ספגטי, הרבה אלימות, הומור, משחק מעולה ופסקול מגוון?. יוצא "ג'אנגו ...

14:00
  /  
25.01.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה

קוונטין טרנטינו ציין השנה שני אירועים חשובים, את יום-הולדתו החמישים ועשרים שנות קריירה. עשרים שנה עברו מאז שיצא למסכים ב-1992 סרטו הראשון "כלבי אשמורת", שהפך אותו לקולנוען שכדאי מאוד לשים אליו לב. אחר-כך באו "ספרות זולה", ג'קי בראון", "להרוג את ביל 1-2", "חסין מוות" ו"ממזרים חסרי כבוד" שזכו בהצלחה קופתית מרשימה, בביקורות מפנקות ובלא מעט פרסים והפכו אותו לאחד מבמאי הקולנוע החשובים והמקוריים שפועלים בהוליווד. גם הפרפקציוניזם הבלתי-נשלט שלו וזמן ההמתנה הארוך בין סרט לסרט לא גרעו מתהילתו. את שני האירועים החשובים הללו ציין טרנטינו ביחד עם צאת סרטו החדש "ג'אנגו ללא מעצורים", שבו אנחנו מקבלים את הסלט הקבוע של טרנטינו שכולל הרבה אלימות, הומור, מחוות לסגנונות שונים בקולנוע, שחקנים מצוינים ופסקול מגוון רק שהפעם זה מגיע עם הרבה מאוד סטייל ותשוקה קולנועית אדירה.

העלילה

אחרי שב"ממזרים חסרי כבוד" הוא עשה צחוק מהשואה, טרנטינו בחר הפעם להתעסק באחד מהנושאים הרגישים ביותר בהיסטוריה האמריקאית, תקופת העבדות. "ג'אנגו ללא מעצורים" הוא מערבון שמתרחש בטקסס שלפני מלחמת האזרחים ומתמקד בעבד ג'אנגו (ג'יימי פוקס) שמשוחרר מהעבדות ע"י צייד ראשים גרמני בשם ד"ר שולץ (כריסטוף וולץ). ג'אנגו עוזר לשולץ לתפוס את האנשים שהחזיקו אותו והתעללו בו ובתמורה שולץ ממקצע את ג'אנגו בתחום צייד הראשים ועוזר לו לנסות לשחרר את אשתו (קרי וושינגטון) שנמכרה לאיש עסקים עשיר וסאדיסט בשם קלווין קנדי (ליאונרדו דיקפריו) ועובדת באחוזה הענקית שלו.

לביקורת

 אני ממליץ למי שהולך לסרט הזה לשים את המוסר ואת הצדקנות בצד כי "ג'אנגו ללא מעצורים" הוא סרט מאוד מצחיק ויחד עם זאת מאוד לא פוליטיקלי קורקט. על כולם יורדים בסרט הזה, על השחורים, על הלבנים, על ארגון הקו קלוקס קלאן (שמקבל מטרנטינו טיפול מיוחד באחת הסצינות הכי קורעות בסרט), על המהגרים ואפילו על הממשלה. בנוסף, מי שלמד או מבין קולנוע ימצא ב"ג'אנגו" לא מעט מחוות לז'אנרים קולנועיים שונים ובמיוחד למערבוני הספגטי של סרג'יו ליאונה משנות ה-60 שהיו מאוד אהובים על טרנטינו. זה בא לידי ביטוי לאורך כל הסרט החל מהצילום והפריים הרחב, דרך העריכה שבונה מתח ועוזרת לטרנטינו ליצור רצף של סצינות מותחות ומלאות באקשן, הלוקיישנים, התלבושות והעיצוב האומנותי ועד לדברים הקטנים ביותר כמו הפונט של האותיות בסצינת הפתיחה או השמות של הדמויות. בפסקול המגוון והמאתגר תמצאו ישן וגם חדש כמו שטרנטינו אוהב, החל ממוזיקת המערבונים הנצחית של אניו מוריקונה, דרך הקאנטרי של ג'וני קאש ועד לבאסים של קניה ווסט ,אבל מה שהכי עושה את הסרט הזה זה צוות השחקנים המצויין. ג'יימי פוקס וכריסטוף וולץ משלימים אחד את השני בתפקידים של ג'אנגו ושולץ, קרי וושינגטון היפה מעניקה עצמה מצד אחד ושבריריות מצד שני בתפקיד אשתו של ג'אנגו, ליאונרדו דיקפריו נותן הופעה מצוינת ורואים עליו שהוא נהנה לגלם את קלווין קנדי המרושע אבל מי שגונב את ההצגה מכולם הוא סמיואל.אל.ג'קסון בתפקיד אב הבית של האחוזה של קנדי, תפקיד שנכתב במיוחד בשבילו והוא נועץ בו שיניים כמו שרק הוא יודע. כל אלה הופכים את "ג'אנגו ללא מעצורים" לסרט שכדאי מאוד ללכת לקולנוע, להשקיע את הכסף ואת הזמן (הסרט אורך 165 דק') ולראות אותו על מסך גדול.

בקיצור- חובה לראות.

 

"ג'אנגו ללא מעצורים"– ארה"ב 2012 165 דק'. בימוי ותסריט : קוונטין טרנטינו. שחקנים: ג'יימי פוקס, קרי וושינגטון, כריסטוף וולץ, ליאונרדו דיקפריו, סמיואל אל ג'קסון, דון ג'ונסון, פרנקו נרו.

 

 

  

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע – ג'אנגו ללא מעצורים


14:00
  /  
25.1.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

1