CES 2013: טרנדים טכנולוגיים בתערוכה

סיכום הטרנדים הטכנולוגיים של CES 2013.


טכנולוגיות רבות תפסו לנו את העין השנה ב-CES 2013, ואלה הבולטים מבינהם.

4K/UHD + OLED – שתי הטכנולוגיות הללו (החברות עדיין קוראות למסכים לפעמים UHD ולפעמים 4K) תפסו את קדמת הבמה וסילקו משם לחלוטין את התלת מימד שחוץ מאשר ביתן חברת LG היה נדמה שהיצרנים שכחו שהוא היה קיים. מסכי 4K הגיעו במספר רב של קונפיגורציות ועיצובים, אך ברור לחלוטין שמדובר עדיין בקונספט ושעדיין אין מקורות שידור רציניים לטכנולוגיה. מה שכן, השילוב עם HEVC, טכנולוגיית כיווץ חדשה ויעילה, תהפוך את 4K לראלי מתמיד.

כיום רק סוני נראית שהיא מתכוונת להוציא פתרונות הפצת 4K בטווח זמן סביר. נקווה שזה יהיה מהר ככל הניתן.

ממשקי משתמש חדשים. העברת נתונים ל-Second screen זו דבר אחד ואינטרקציה ישירה עם המסך זה דבר אחר. השנה ראינו מסכים שמגיבים לדיבור 

יצרנים רבים מציגים כבר תמיכה בזיהוי קול, gesture control, זיהוי פנים ועוד.

שלטים שונים ומשונים ראינו, כולל עם גיירו 6 צירים, DPAD וגלגלת, הכל באותו שלט.

הצרכנים הפכו לחששנים יותר ומסרבים שהמצלמה במסך בסלון תהיה גלויה או זמינה כשהיא איננה בשימוש. במסך של פנסוניק, המצלמה יוצאת החוצה אך ורק כשהיא בשימוש. 

אינטל ממשיכה טרנד נוסף בנסיון לזהות שיטות חדשות, מעבר לעכבר ומקלדת, בכדי לשלוט במחשב ובעצם בכל חוויות המשתמש העתידיות שלנו בכל מוצר אלקטרוני עם מח ("מחשוב").

הטרנדים הירוקים התגברו שוב זו השנה הרביעית, עם מערכות בקרת יעילות טמפ', תאורות ומסכים עם צריכות מוקטנות ופתרונות שמאפשרים לעסקים ובכלל לבתים פרטיים להגיע כמעט לאפס צריכת חשמל! מוצר זה למשל מדבר בזיגבי במערכות בקרת חימום/קירור ביתיים ומאפשרים לבעלי הבית לזהות מתי הבית איננו יעיל מבחינת צריכת האנרגיה שלו.

שליטה אפשר גם בקטן – מתאם בטריה AA זה הופך בטריה AAA בודדת לכזו שניתן לשלוט בה מרחוק, וכך להפעיל ולכבות (לפי טיימר או בשלט רחוק) מוצרים שעד כה נותרו דלוקים סתם ככה.

כמובן שחיבוריות זה דבר חשוב, וראינו טרנד חזק של פתרונות אחסון לאייפון/אייפד. בתערוכה כולם, אבל כולם הציגו את המחברים החדשים של אפל (אייפון 5, אייפד מיני ואייפד 4 כולם כוללים אותו), כולל פתרונות אחסון דמויי NAS עם WIFI. אבל זה היה החמוד ביותר – דיסק און קי שמאפשר העברת תוכן (במקרה הזה 16GB) מהאייפון. למה זה טוב? לראשונה אפשר להעביר קבצים בין אייפון לאייפון ללא צורך במחשב. כך גם ניתן בקלות להעביר סרטים למחשב או לשמור אותם לאח"כ, מבלי להזדקק למחשב בכדי להוריד את התוכן מהאייפון.

נושא הבריאות תפס לא מעט מקום, והיו הרבה מאוד בקרי בריאות – מדי לחץ דם, קצב לב וכו'. השעון הזה משתמש בלייזר בכדי לפקח על קצב הלב ולוודא שהפעילות הספורטיבית שלכם מתקדמת לפי התוכנית ולא סתם בזבוז של קלוריות.

מוצרים מנסים לנחש אותנו – במקרה הזה, שימוש של גיירו הופך מברגה פשוטה למכשיר שפשוט יודע אינטואטיבית אם לפתוח או לסגור את הבורג ובאיזה מהירות זה צריך להתבצע. סוג של סגווי למברגות…

סטרימרים וממירים הופכים קטנים יותר ויותר. במקרה הזה מדובר על מכשיר שהוא סטרימר 3D מלא, עם DVBT מלא, כניסת מיקרו SD, אנטנט WIFI, כניסת אנטנה חצינות, כניסת אתרנט, מיקרו USB ואפילו אזניות. כל זה יוצא דרך חיבור HDMI מאחורי הטלויזיה שלכם. מדהים.

הממשקים הופכים מתוחכמים יותר. הכי אהבנו את השילוב של XBMC באופן שקוף לחלוטין בממשק של DUNE, אבל זה גם התבטא בממשקים של חברות רבות כגון סמסונג ופנסוניק שהפכו לחלוטין את הממשק שלהם לתפיסות הרבה יותר אינטואיטביות.

רובוטים היו בכל מקום בתערוכה. הם רקדו, הם ניקו והם זזו לכל עבר…

רובוטים גם שימשו לעשות מסאז' (סוג של רומבה לגב…)

כמה חברות הציגו טרנד חדש של telepresence, מישהו חולה יכול להשתלט על רובוט כזה מהבית ולהסתובב בחברה כאשר במסך ניתן לראות את הפנים שלו, ולדבר עם אנשים, לנהל פגישות. קריפי משהו…

מסכים שקופים תפסו הרבה פחות תשומת לב מכפי שציפינו. כאן ניתן לראות שימוש במסך כזה עם gesture control במשחק שבו שחקן אחד מנסה עם gestures לתפוס שחקן אחר, מעבר למסך השקוף, עם קורי עכביש וירטואליים בסגנון ספיידרמן.

הדפסת תלת מימד הפכה למעניינת יותר.מדפסות מדהימות הציגו הדפסה בצבע, או אפילו הדפסה ביתית. חברות הציגו שירותים שבו אפשר לתכן מוצר בתלת מימד (כולל באייפד) ושהם ישלחו לכם אותו הביתה. המוצרים עצמם נעו בין מוזרים למעניינים במיוחד. דוגמאות היו פרצופים של אנשים (זה נעשה עם סורק תלת מימדי בסגנון Kinect), מוצרים כמו כלי עבודה מפלסטיק ועוד מני ומני פרטים.

מצלמות action cam נלבשות נראו בכל מקום. לראשונה ראינו חברות מובילות כגון פנסוניק וסוני מציגות מצלמות כאלה, ולא רק חברות כמו Go pro. המענינית מבינהן היא מצלמת Looxcie שניתן ללבוש אותה כמו דיבורית BT על האוזן. את הוידאו היא מעבירה לאייפון או לאייפד אשר יכול או להקליט אותה או לשדר אותה לעולם בזמן אמת. כך ניתן לראות ממש מה אתה רואה בזמן אמת. היינו מתים לכזו עבור התערוכה עצמה.

אזניות תפסו הרבה יותר דגש השנה. מתברר שהן הופכות ליותר מיינסטרימיות. את Beats לא ראינו בכלל, החברה התאדה מיד עם הניתוק שלה מחברת מונסטר (שהיא באמת מפלצת שהביאה את כמעט כל הסלבים עלי אדמות לקונצרט מתוקשר של אלישיה קייז במלון הפריז בווגאס).

כמה מהחברות, כגון פולק ו-Westone הציגו הופעות חיות של להקות כאשר ניתן היה לשמוע בעצם את ההופעה כמו שצריך רק דרך האזניות.

 הגדילה לעשות חברת DTS שהדגימה מימוש של 11.1 מלא עם אזניות סראונד. הדעות חלוקות בין כתבי האתר לגבי איכות האפקטים, אך ההדגמה הזו מרשימה ביותר ללא ספק. הצלחנות לזהות קולות לא רק מאחור ומקדימה אלא לראשונה גם מצד ימין למעלה, משמאל למעלה וכו'. איך הם עשו את זה? אין לנו מושג, אבל צריך לתת אוסקר לבחורה שהריצה את ההדגמה הזו!

ההשתלטות של ה-second screen מאפשרת פעילות מתוחכמת ביותר, כגון זיהוי מה התוכן שמנוגן כרגע (מתברר שהחברות מקליטות מאות ערוצים בעת ובעונה אחת בארה"ב וכל שניית שידור מזוהה עם Hash code מיוחד) זה מאפשר זיהוי בדיוק של שניה של מה אתם רואים בכל זמן נתון. צפו לאפליקציות חכמות מתמיד שיודעות מה אתם צופים בכל זמן נתון.

סקס. כולם יודעים שזה מוכר, אבל השנה בהחלט היתה עליה במדרגה בבוטות של חלק מהמציגים בתחום הזה.

בחורות עם מעט לבוש, חשפניות שרוקדות על הבמה, וויברטורים הפכו למיינסטרים. חברת Trojan הביאה לתערוכה 9000 ויברטורים אותם היא חילקה לכל מי שהתעניין בנושא. לדברי החברה, נגמר להם המלאי תוך כיום… סביר להניח שמרבית המספר הזה בתיקים של הישראלים שיחזרו מהתערוכה הזו…

גילוי נאות: הכתב היה אורח של חברת יורוקום בתערוכה

לדיון בנושא: CES 2013: טרנדים טכנולוגיים בתערוכה


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

21:00
  /  
12.01.2013
  
מאת: עפר לאור

1