CES 2013: חברת DUNE HD – מוצרים חדשים, חדשות ותוכניות לעתיד

חברת Dune HD אשר מוכרת כאחת מיצרניות הסטרימרים המוכרות בארץ ומהגדולות בעולם, הציגה בתערוכת CES 2013 את סדרת הסטרימרים החדשה ...

7:00
  /  
11.01.2013
  
מאת: זיו רוזנפלד
 
ישבנו לשיחה עם מנהלי חברת DUNE-HD, חברה שכיום לא רק מתעסקת בסטרימרים אלא גם בייצרת קופסאות STB לספקיות שונות ברחבי העולם.
 

שלל מכשירים

החברה הציגה בתצוגה אקטיבית מספר דגמים, בינהם דגם ה- 3D Connect, אשר מהווה דגם קטן במיוחד וכנראה שהקטן ביותר הקיים אשר מונע עם מעבד של Sigma Designs ומכיל יכולות תלת מימד, דרך ה- TV-303D אשר מהווה סטרימר בעל מעבד מעט חזק יותר מבית Sigma Designs מדגם 8672/8673, בעל מקום לכונן קשיח פנימי בגודל של 2.5, דגם ה- Base 3D אשר מגיע בגודל מלא עם מקום לכונן קשיח בגודל 3.5 ועד לדגם ה- Max 3D אשר מהווה את אחד הדגמים הבכירים ביותר עם מעבד חדש של אינטל מסדרת ה- 5xxx (כנראה 5300) בעל Stack של ניגון כותרי בלו-ריי עם תפריטים ויכולת ניגון קבצים מקומיים (כולל ISO), כמו בדגמים הקיימים של החברה.

 

 

  
שימו לב למטבע הפני ביחס למכשיר – הוא פצפון!

 

את הראיון וחלק גדול מהפרטים קיבלנו מ- Alexey Sedov אשר מתפקד כ-Key Product Manager בחברה.

מי שעוקב באדיקות אחרי החברה, כבר שם לב כי חברת Dune HD הציגה את סדרת הסטרימרים החדשה כבר בתערוכת IFA 2012 אשר נערכה בספטמבר האחרון במטרה להוציא את המוצרים לשוק עד לחודש דצמבר האחרון. בעוד ש Popcorn hour השיקו מוצר על בסיס הפלטפורמה, DUNE התעכבה.

הסיבה לדחייה של רוב הדגמים היא שהחברה לא הייתה מרוצה מרמת היציבות של הסטרימרים (בעיקר בגלל אי יציבות של קושחות Sigma) ומהיצע התכונות שהיה להם זמין בהשוואה לדור הקודם. החברה רצתה להבטיח כי מי שיחליט לשדרג, יוכל לקבל אותן יכולות בדיוק כמו הדור הנוכחי של מכשירי Dune HD בלי צורך להמתין חודשים לכל מיני עדכוני קושחה או להמתין שהמוצר יתייצב. באמרה זו החברה מרמזת לגבי העובדה שחברות אחרות (PH) רצות לשוק עם מוצר חצי אפוי או לא יציב במטרה לתפוס נתח מהשוק טרם ייצוב המוצר.

לקריאה נוספת: Dune HD בתערוכת IFA 2012

הבחירה ב- Intel

החל מתחילת שנת 2013, כל סטרימר חדש אשר יוצא לשוק ומיועד לנגן תכני בלו-ריי, מגיע עם הגנת Cinavia, דבר אשר מונע ממנו לנגן חלק נכבד מכותרי הבלו-ריי ומקבצי ה- mkv אשר קיימים בסצנת שיתוף הקבצים בשל הגנה אשר מוטמעת על הפסקול. זאת למשל הסיבה לכך שהסטרימר האחרון של חברת Popcorn Hour, ה- A-400 אשר מונע על ידי מעבד מדגם SMP8910 של חברת Sigma Designs, חסר יכולת לנגן תפריטי בלו-ריי.

בנוסף, חברת Sigma Designs איננה מציעה Stack של ניגון בלו-ריי יציב מעל פלטפורמה זאת יותר! חברת Dune HD בחנה מספר פלטפורמות במשך פרק זמן של קרוב לשנה ובסופו של דבר נבחרה הפלטפורמה של Intel, מעבד ה- Intel Berryville Atom CE5300 אשר מהווה מעבד ייעודי של חברת Intel לשוק ה- IPTV והסטרימרים בסלון הביתי. מעבד זה בעל זוג ליבות עם Hyper Threading, בארכיקטטורת 32nm אשר יעזור בצריכת חשמל נמוכה ושמירה על טמפרטורת עבודה נמוכה. סדרה זו מהווה את הדור הרביעי של חברת Intel לשוק הסטרימרים הביתים, כאשר הדור הראשון, ה- CE41xx אשר הושק בשנת 2009, נבחר כפלטפורמה עבור ה- BOXEE BOX הפופולרי וה- Google TV. חברת Dune HD מציינת כי הפלטפורמה של Intel הציעה את הפתרון היציב והטוב ביותר עבור הדור הבא של הסטרימרים מתוצרתה כפי שהיא הייתה רוצה לראות אותם מתפקדים.

המעבד Intel Berryville Atom CE5300 מגיע עם תמיכה טובה של תלת מימד, דבר אשר אמור להבטיח עבורנו ניגון טוב של תכני תלת מימד מכל הסוגים, אם זה כותר Blu-ray 3D MVC או קובץmkv בקצב נתונים של עשרות מגה בייטים לשנייה, כח בהחלט לא חסר למעבד החדש של Intel.

מכיוון שהפלטפורמה של Intel הינה חדשה, הדבר מצריך מחברת Dune HD זמן רב באינטגרציה ותוסיפו לזה את הצורך באבטחת ייצוב הסדרה והוספת תכונות שכבר קיימות כיום בסדרת הסטרימרים של חברת Dune HD וניתן להבין את הדחייה של יציאת הסטרימרים לשוק.

כדאי לשים לב שהנגן כולל בעצם מספר stacks שונים לניגון תכנים: stack בלוריי מלא שכולל cinavia ותפריטים, stack של BD-LITE שאינו כולל את שני אלה (כלומר, אין לו הגנת CINAVIA!) אך נהנה מהאצת חומרה, ו-Stack נוסף שכולל תמיכה בפורמטים יותר איזוטרים ונדירים אשר אינטל אינה תומכת בהאצת חומרה עבורן.

תוכנה וממשק משתמש 

ממשק XBMC עם 3 מנועים מאחורי הקלעים

בשני הדגמים הבכירים של החברה, ה- Pro וה- Max, החברה תציע ממשק XBMC אשר פופולרי מאוד בגזרת ה- HTPC. מהתרשמות ראשונית בביתן החברה בתערוכת CES 2013, זה הרבה יותר טוב מבחינת ידידותיות ונוחות עבודה מכל ממשק קודם שראינו אצל כל חברת סטרימרים אחרת. ניתן לראות את הממשק בוידאו המצורף בהמשך הכתבה.

יש לציין כי חברת Dune HD עושה שימוש רק בממשק המשתמש של XBMC וביתרונותיו. כאשר המשתמש בוחר קובץ לניגון, מורץ מאחורי הקלעים המנוע של Dune HD לניגון הקובץ, כלומר לא נעשה שימוש במפענחים הפנימיים של XBMC עבור פענוח הקובץ המנוגן.

למעשה, יש כאן 3 מנועים שונים לפענוח הפורמטים של הקבצים. המנוע לניגון בלוריי הוא stack מלא של בלוריי שכולל cinavia אשר מופעל כאשר מנגנים סרטים מדיסק בלוריי מקורי בלבד.

 

המנוע השני הוא זה של חברת Dune HD עצמה ומגיע לפעולה כאשר יש רצון לנגן קבצים מהתקן זכרון מקומי או מהרשת הביתית וזהו המנוע אשר החברה מפעילה ומתחזקת כבר שנים ולכן הוא יציב במיוחד ומאוד מקיף מבחינת התמיכה שלו בקבצים שונים. מנוע זה גם מציג יכולת ניגון של ריפים של Blu-ray ללא תפריטים, אך עם מימוש מסויים של BD Lite אשר יבטיח עקיפה של מנגנון ה- Cinavia. למי ששואל על הטמעת תרגום חיצוני עבור כותרי Blu-ray, החברה שוקלת להכניס תמיכה כזאת בעתיד ומודעת היטב לצורך של זה. בנוגע ל- Branched Blu-ray, פורמט שבדרך כלל בעייתי מכיוון שהוא מציע גמגומים בזמן המעבר בין קבצי m2ts, החברה מבטיחה לתת תשומת לב מיוחדת לכותרים כאלו ורשימה של כותרים אשר מציגים ניגון בעייתי מעל סטרימרים אחרים, הועברה לחברה.

המנוע השלישי והאחרון לניגון קבצים הינו כזה שנועד עבור ניגון פורמטי וידאו איזוטרים במיוחד אשר תמיכה להם לא קיימת במנוע של Dune HD.
מי שלא יחשוק בממשק ה- XBMC, יוכל בלחיצת כפתור לדלג מה- XBMC לממשק רגיל מבוסס QT דומה לממשקים המוכרים של הסטרימרים לחברת Dune HD. הדבר יעשה במהירות וללא צורך באתחול מחדש של הסטרימר. הדבר מחייב טעינה ראשונית מסויימת לזכרון של שני הממשקים, אך הזכרון הצמוד למעבד של Intel מכיל די והותר זכרון על מנת שהדבר לא יפריע לביצועים.

 

ממשק משתמש חדש לדגמי ה- Base וה- TV-x03/D

החברה שקדה על מנת להציג ממשק משתמש חדש אשר מתנהג כמו קרוסלה ומבוסס QT, בדומה לממשקים הקודמים של החברה. הבחירה ב- QT נעשתה מכיוון שהוא מבטיח מהירות תגובה מהירה יותר מפלאש או OpenGL. הממשק דומה במקצת לממשק הקודם של החברה ונראה כמו רענון רצוי בהחלט.

בנוסף לממשק המשתמש החדש, דגם ה- Base עבר רענון מבורך מבחינת המארז והוא נראה טוב בהרבה (בעוד שה-MAX 3D עבר שדרוג אפילו יותר משמעותי שכולל פאנל קדמי מאלומיניום עם עיצוב יוקרתי במיוחד).

הוידאו הבא צולם על ידינו בתערוכה והוא מציג טעימה מהדגמים החדשים, הממשקים העשירים בתוכן והשליטה הנוחה:

תכונות ושירותים נוספים 

 

Dune HD App Store

החברה תשיק בקרוב חנות אפליקציות יעודית. החנות תכיל מאות אפליקציות בשלב ראשוני, כולל אפליקציות עם תוכן פרימיום (כגון VUDU). כל אפליקציה אשר תופיע בחנות עברה בדיקה של החברה מבחינת תאימות לסטרימרים מתוצרתה ושינויים יעודיים באפליקציה, בדומה למודל של אפל עם ה-App store שלה.

כך החברה מבטיחה יציבות גבוהה בניגון אפליקציות שפותחו על ידי חברות צד שלישי. מידע נוסף על האפליקציות הזמינות בשבועות הקרובים כאשר תאריך ההשקה של החנות יתקרב.

למה שמחזיקי סטרימרים נוכחים ירצו לשדרג?

במילה אחת – תלת מימד.

מי שרוצה להנות מחווית הקולנוע הביתי הטובה והמתקדמת ביותר כיום, פסקולי אודיו מתקדמים כמו DTS-HD Master Audio או Dolby TrueHD כבר לא מספיקים, תלת מימד גם צריך להתלוות לחוויה ואת זה ניתן יהיה לקבל רק עם הסדרה החדשה של החברה.

Gracenote

חברת Dune HD מציגה שיתוף פעולה עם Gracenote, חברת ה- CDDB מהגדולות בעולם כיום. בכך החברה מביאה יכולת של הצגת נתוני מדיה עבור כותרים פיזיים וחוסכת את הצורך בשימוש במחשב עבור זה. יש לציין כי ענקיות כמו Winamp, Media Go או iTunes גם כן מחזיקות רשיון מול Gracenote והשיתוף פעולה של Dune HD עימה רק מראה עד כמה הם רציניים לגבי המדיה המנוגנת בסטרימרים מתוצרתה. 

פורום רישמי

אחת הנקודות שמפריעות למחזיקי סטרימרים של Dune HD הינה העובדה שהיא לא מחזיקה פורום רישמי כמו חברות אחרות. כיום מי שרוצה להתדיין על הסטרימרים של החברה, עושה זאת בפורומים שונים ברחבי האינטרנט. החברה מודעת לדבר ושוקלת לפתוח בעתיד פלטפורמה שכזו.

תאריכי יציאה לשוק

דגם ה- Max 3D יצא בשאיפה עד סוף הרבעון הראשון של 2013, כאשר דגם ה- Pro יצא בשאיפה כחודשיים לאחר דגם ה- Max.

שאר הדגמים, כמו ה- Base 3D או כל סדרת ה- TV-x03D, יהיו זמינים אצל המשווקים השונים ברחבי העולם בשבועות הקרובים, כלומר עד לתום ינואר 2013.

 

סיכום 

 

לסיכום

חברת Dune HD העלתה הילוך בנוגע לסטרימרים שלה מאז שנפגשנו איתה לאחרונה.כפי שראיתם בוידאו, היא הציגה ממשק משתמש מדהים יותר מכל מי שראינו בעבר אצל חברות אחרות ואם נוסיף לכך את ההבטחה למוצר יציב ברגע יציאתו לשוק, נדמה שיש לפנינו מוצר מנצח לכל מי שרוצה להנות ברצינות מתלת מימד ומסטרימר אינטואיטיבי.

די מדהים לראות את מספר המודלים שהחברה מפתחת במקביל. מדובר בעשרות מודלים (חלקם לא חשוף לקהל הרחב ונמכר למפעילות ברחבי העולם). בעוד ששוק הסטרימרים בשנים האחרונות התכווץ וחברות רבות לא הצליחו לשרוד את התקופה, נראה שב-DUNE רק מרחיבים פעילות ומוסיפים עוד מדינות ועוד מוצרים לקוים השונים. החברה ממשיכה לשמור על קו של מכשירים אמינים ויציבים, על פני ממשקים או פיצ'רים פחות יציבים.

הבחירה בממשק וביכולות של XBMC מכניס את המכשירים לליגה חדשה – ניתן יהיה להשתמש ב-XBMC PLUGINS, כולל תכנים מהאינטרנט, אפליקציות ובהמשך גם DVBT כולל יכולות הקלטה עם מינימום מאמץ עבור החברה.

חבל שזה לוקח כל כך הרבה זמן. ברור שכל חברה צריכה לבחור, או יציבות או מהירות, במיוחד לאור העובדה שיצרנית החומרה (אינטל) כוללת בעיות, בדיוק כפי שהיה עם ה-Boxee box, אפשר רק לקוות שמדובר בעיכוב יחסית קצר ושהחברה תצא עם המוצרים בהקדם. למה? כי אנחנו מחכים להם בעצמנו בכליון עיניים… בכל אופן, נדמה שההמתנה קרובה לסיומה, ה-BASE 3D כבר כמעט מוכן לייצור המוני, ונראה גם שההמתנה היתה שווה את זה.

כמובן, ביקורות פרטניות על סדרת הסטרימרים החדשה של החברה יפורסמו אצלנו בעתיד הקרוב.

 

גילוי נאות: הכתב היה אורח חברת Dune HD.

הכתבה נכתבה מעל מחשב נייד מדגם Toshiba Portégé Z830-10D באדיבות מפעיל.

 

לדיון בנושא: CES 2013: חברת DUNE HD – מוצרים חדשים, חדשות ותוכניות לעתיד


7:00
  /  
11.1.2013
  
מאת: זיו רוזנפלד

1